- Jakie są najskuteczniejsze metody nauki języka hiszpańskiego dla początkujących?
- Jakie są podstawowe zwroty i słownictwo, które warto znać na początek?
Co jest najważniejsze przy rozpoczynaniu nauki nowego języka? Teoretycznie każdy wskazuje coś innego, najczęściej bezpośrednio związanego z indywidualną motywacją. Jedni zaczynają się go uczyć np. w ramach programu liceum, inni potrzebują rozwinąć się w pracy i wzbogacić CV, a ktoś jeszcze może stwierdzić, że ten język po prostu mu się podoba i będzie chciał go używać w trakcie podróży. Jednak to nie prywatne potrzeby są najważniejsze w nauce.
Najistotniejszym czynnikiem w nauce nowego języka jest utrzymanie tempa przyswajania wiedzy w kolejnych tygodniach i miesiącach – tak, mowa o wyrobieniu nawyków!
Nierzadko błędnie zaczynamy od:
- poświęcania bardzo dużej liczby godzin na start na naukę w niesamowitym tempie,
- instalowania kilku, a nawet kilkunastu aplikacji (w tym płatnych), z której każda oferuje (ale tylko marketingowo) natychmiastowy efekt przyswajania wiedzy,
- zbyt wysokiego poziomu lub zbioru mniej potrzebnego słownictwa dla osoby początkującej.
Jest to związane ze „złapaniem bakcyla”, czyli typowej reakcji polegającej na zafascynowaniu nowym, bardzo świeżym tematem. Z jednej strony to nic złego, ale najczęstszy efekt to po prostu niedokończony kurs, zmarnowany czas, a czasem nawet depresja związana z nie doprowadzaniem spraw do końca. A my przecież chcemy nauczyć się hiszpańskiego, a nie wpadać w kiepski nastrój, prawda?
Dlatego, zanim zaczniesz, zastanów się nad tym:
Taka czynność jak nauka języka może być zarówno przyjemnością, jak i inwestycją w siebie. Dlatego potraktuj ją jak kurs na prawo jazdy: najpierw uczysz się nieco teorii, później stawiasz pierwsze kroki w praktyce, a następnie – przystępujesz do egzaminu. Twoja nauka hiszpańskiego musi mieć pewną liniowość, wedle której startujesz od zera, ale dążysz do osiągnięcia jakiegoś etapu. Bo jaki jest sens pójścia na prawo jazdy i wydania kilku tysięcy złotych bez wizji tego, że po egzaminie chcemy otrzymać dokument uprawniający do kierowania pojazdami?
No właśnie! Dlatego zaczynasz od przemyślenia:
- Ile masz czasu na naukę. Teraz, za tydzień i za pół roku. Warto określić zarówno tygodniową liczbę godzin, jak i porę dnia.
- Jakim dysponujesz budżetem. Można uczyć się za darmo, we własnym zakresie, ale zakup każdej książki, aplikacji, kursu lub godziny z nauczycielem to zawsze jakiś koszt – warto o tym pamiętać.
- Co chcesz osiągnąć. Czy będzie to certyfikat (polecamy!), umiejętność odebrania telefonu i dogadania się po hiszpańsku, a może też zdolność do obejrzenia filmu bez tłumacza?
W każdym przypadku swoją drogę zaczynasz od ścisłego ustalenia tych trzech czynników, a dopiero potem rzucasz się w wir instalowania aplikacji i kupowania książek!
Jakie są najskuteczniejsze metody nauki języka hiszpańskiego dla początkujących?
Nie ma jedynej, najskuteczniejszej metody. Jest tylko wspólny mianownik – czas, który poświęcimy na doskonalenie się w danym temacie. Skuteczne nauczanie warto rozważyć na jednej z trzech płaszczyzn:
- Czasochłonnej i mało elastycznej – mowa o zajęciach w szkole, na kursie stacjonarnym lub weekendowym. Na wielu wciąż działa to najlepiej (buduje nawyk chodzenia na lekcje), ale w praktyce takie zajęcia są problematyczne pod kątem dojazdów i organizacji czasu.
- Nowoczesnej i łatwo dostępnej – czyli w postaci kursów i aplikacji do nauki języka. W sklepie Play lub Appstore znajdziesz ich dziesiątki, warto poczytać opinie, sprawdzić demo. Aplikacje dodatkowo często przypominają o kolejnym elemencie kursu, mają ciekawe rozwiązania powtórkowe, działają na wyobraźnię. Uwaga – jeśli raz „odłożysz na później”, to potem z łatwością porzucisz naukę na zawsze.
- Najskuteczniejszej i hybrydowej – uczysz się z motywującym cię nauczycielem na zajęciach indywidualnych, a swoją wiedzę pogłębiasz w aplikacjach, podręcznikach, słuchając muzyki, podcastów, oglądając filmy.
Jeśli chcesz uzyskać systematyczność, to możesz skorzystać z oferty BUKI School. To usługa skierowana do osób zdecydowanych na to, że chcą się nauczyć języka, a nie tylko zacząć się uczyć. Za jednym razem kupujesz pakiet lekcji – im więcej godzin, tym jest taniej. Tempo spotkań ustalasz z nauczycielem. Osobisty mentor będzie cię uczył, wskazywał obszary do rozwoju, konwersował, zadawał ćwiczenia, polecał materiały. To jedna z lepszych opcji na naukę hiszpańskiego!
Jakie są podstawowe zwroty i słownictwo, które warto znać na początek?
Mając wiedzę z powyższych akapitów, być może poszukujesz jeszcze czegoś bardziej konkretnego – jakich słów i zwrotów po hiszpańsku się nauczyć? Nie wskażemy konkretnych, ale pokierujemy tak, aby jeszcze lepiej skorzystać z książek, lekcji lub aplikacji:
- Oczywiście na początku naucz się liczyć, poznaj dni tygodnia, miesiące, zwroty do osób, czasy. To najczęściej podstawowy materiał we wszystkich kursach – płatnych i darmowych.
- Później rozwiń swoje obszary konwersacji w określonych sytuacjach: w restauracji, sklepie, na lotnisku, w taksówce, podczas tłumaczenia drogi oraz small talku.
- Następnie skieruj zainteresowanie w stronę bardziej profesjonalnych obszarów, czyli np. rozmowy na gruncie biznesowym ze słownictwem branżowym, rozmowy o zainteresowaniach, poszukaj bazy wiedzy ze zwrotami dotyczącymi twojego hobby, polityki, geografii.
Z takim nastawieniem, wiedzą o metodach, obranym celem i chęcią do rozwoju, język hiszpański stoi przed tobą otworem! Pamiętaj o zarezerwowaniu odpowiednich środków i czasu, a później dbaj o konsekwencję – to zdecydowanie pomoże osiągnąć np. poziom językowy potwierdzony egzaminem. Powodzenia!