Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Egzamin FCE co to jest i jak się przygotować?

  1. Jak wygląda egzamin FCE i jakie są jego etapy?
  2. Jakie są etapy FCE?
  3. Jakie materiały i źródła pomogą w przygotowaniach do egzaminu FCE?

Gdy szukasz informacji o egzaminie FCE, możesz na zmianę spotkać się z określeniami „B2 First” oraz „Cambrige English”. W praktyce egzamin ten potwierdza znajomość języka angielskiego – używanego, jak wiadomo, niemal na całym świecie – na poziomie średniozaawansowanym. Dokument FCE jest jednym z najbardziej prestiżowych sposobów na potwierdzenie swoich umiejętności. Dlaczego warto go zdobyć i jakie etapy oraz trudności trzeba pokonać?

Najpierw sprawdź, co taki egzamin może ci dać:

  • jeśli ubiegasz się o pracę w Urzędzie Służby Cywilnej, będzie to wystarczające potwierdzenie umiejętności językowych w procesie rekrutacji,
  • FCE jest honorowany również przez największe korporacje na całym świecie, można powiedzieć, że to standard i swego rodzaju „przepustka” do pracy na CV,
  • możesz nie tylko pracować, ale i uczyć się na tysiącach uczelni zagranicznych i ponad 150 polskich, które oferują zajęcia w języku angielskim,
  • ponadto jeśli chcesz wykorzystać możliwość wyjazdu na wymianę międzynarodową, w niektórych przypadkach B2 First również ułatwi ci dostanie się,
  • gdy pracujesz jako pilot wycieczek, to egzamin Cambrige English będzie potwierdzeniem honorowanym przez Ministerstwo Edukacji,
  • w niektórych przypadkach legitymując się zdanym FCE możesz uzyskać zwolnienie z egzaminów końcowych z angielskiego na uczelni,
  • gdy chcesz uczyć angielskiego w przedszkolu (mając oczywiście wykształcenie kierunkowe pedagogiczne) lub w klasach 1-3, to certyfikat FCE do tego upoważnia.

Jak wynika z powyższej listy, profitów jest mnóstwo. Poza tymi oficjalnymi, jest jeszcze jeden, bardzo oczywisty: gdy postawisz sobie za cel naukę do egzaminu FCE, to po jego zdaniu będziesz mieć opanowany język na takim poziomie, że bez trudności dogadasz się w niemal każdej sytuacji.

Jak wygląda egzamin FCE i jakie są jego etapy?

Pierwszy – oczywiście najbardziej podstawowy – etap to nauka i przygotowanie. Więcej na ten temat w kolejnym akapicie, teraz skupmy się na samym egzaminie.

Jak zapisać się na egzamin FCE? Należy pamiętać, że B2 First to egzamin stacjonarny, nie można go zdawać online. Co ciekawe, da się do niego przystąpić na komputerze, ale również w centrum egzaminacyjnym – wtedy będzie to egzamin FCE CB. Poza różnicą w sposobie wypełniania (papier vs. arkusz interaktywny, tzw. speaking pozostaje tradycyjny), przy FCE CB można spodziewać się nieco szybciej wyników (2 tygodnie vs. 7 tygodni). Zapisanie się na egzamin jest możliwe zarówno online, jak i osobiście, w zależności od miejsca (są to największe miasta w Polsce). Terminy na egzamin FCE są znane zazwyczaj do około pół roku na przód. Pamiętaj, że: 

Czytaj więcej: Samodzielna nauka angielskiego

Najbliższe centrum egzaminacyjne znajdziesz w wyszukiwarce na stronie Cambridge English. Możesz też skorzystać z wygodnego zapisu online, np. na stronie British Council.

Ile kosztuje egzamin FCE? Opłaty mogą się różnić, co pewien czas również wzrastają. Obecnie można znaleźć egzamin w cenie od około 650 zł do 760 zł. Pamiętaj też o tym, że każdy kolejny egzamin (w przypadku niezdania), to dodatkowy koszt!

Jakie są etapy FCE?

  • Pierwsza część to reading, oceniający umiejętność czytania, znajomość słownictwa i gramatyki.
  • Druga część to writing, w której należy napisać dwa teksty na zadany temat.
  • Trzecia część, czyli listening, jest sprawdzeniem rozumienia ze słuchu.
  • Czwarta część (speaking) jest realizowana w osobnym terminie i oceniana przez komisję w Polsce (pozostałe wyniki w Wielkiej Brytanii) i polega na podtrzymaniu konwersacji z egzaminatorem oraz krótkiej prezentacji na zadany temat.

Jaka jest punktacja FCE, ile można zdobyć punktów? Jeśli uzyskasz poniżej 44% (139 punktów i mniej) – oznacza to egzamin niezdany. 45-59% (140-159 punktów), to potwierdzenie umiejętności na poziomie B1. 60-74% (160-172 pkt) oraz 75-79% (173-179 pkt) to egzamin zdany na poziomie B2 z oceną kolejno C i B. Powyżej 80%, czyli 180 punktów, to potwierdzenie umiejętności językowych C1 z oceną A.

Pamiętaj: aby zdać, trzeba się bardzo dobrze przygotować. Jak tego dokonać?

Jakie materiały i źródła pomogą w przygotowaniach do egzaminu FCE?

Aby przygotować się do egzaminu FCE, należy szukać materiałów (kursów, podręczników, testów) na poziomie B2. Oczywiście jeśli jesteś dopiero początkującym, to musisz najpierw przejść kolejno: Pre A1, A1, A2, B1 i dopiero później B2. Nie musisz natomiast sięgać po wiedzę z podręczników dla zaawansowanych, czyli z poziomów C1 i C2.

Przygotowywać możesz się na różne sposoby. Jednym z popularniejszych jest wykupienie kursu w szkole językowej. Czas trwania przygotowania jest zależny od twojego bieżącego poziomu zaawansowania – aby go poznać możesz przed przystąpieniem zrobić sobie test umiejętności językowych. Nie licz jednak na to, że w szkole do FCE przygotujesz się w mniej niż rok!

Czytaj więcej: Czasowniki modalne w języku angielskim

Druga opcja, to przygotowanie samodzielne. To nieco trudniejsza droga, ale z pewnością nieco bardziej elastyczna, czasem też… tańsza. Listę obecnie polecanych podręczników, dostępnych do zakupu w ramach Księgarni PWN, znajdziesz na oficjalnej stronie

Dla uczących się samodzielnie jest też pewien sposób, który łączy swobodę nauki na własną rękę i systematyczność znaną z kursów językowych. Jest nią wykupienie zajęć indywidualnych z nauczycielem. Jedyny problem jest taki, że jakość nauczania przez korepetytorów jest różna, przez co trzeba poświęcić sporo czasu na znalezienie odpowiedniego mentora. Na tym etapie z pomocą przychodzi BUKI School, gdzie przygotowanie do FCE to jeden ze standardów nauczania, realizowany przez najlepsze osoby w branży. Możesz wykupić większy pakiet lekcji w atrakcyjnej cenie, a później realizować naukę we własnym tempie, online. Powodzenia!

Czytaj więcej: Angielski biznesowy

Autor:

Egzamin FCE – co to jest i jak się przygotować?

Czym jest egzamin FCE?

Egzamin FCE, znany również jako B2 First, to międzynarodowy test językowy potwierdzający znajomość angielskiego na poziomie średniozaawansowanym (B2). Uznawany jest przez pracodawców, uczelnie i instytucje na całym świecie.

Jak wygląda egzamin FCE?

Egzamin FCE składa się z czterech części: reading, writing, listening oraz speaking. Ocenia umiejętność czytania, pisania, rozumienia ze słuchu oraz mówienia w języku angielskim. Wyniki uzyskuje się w skali punktowej.

14.10.2024

Angielski dla dzieci: jak wprowadzać język angielski w codziennych sytuacjach?

Gdy dorastało pokolenie osób, które właśnie teraz mają dzieci w wieku przedszkolnym, nierzadko język angielski był czymś nowym w rodzinie. W tamtych czasach rodzice znali język rosyjski, czasem niemiecki – angielski był raczej rzadkością. Nie da się jednak ukryć, że szlaki zostały przetarte i Polacy wyrównali do ogólnoświatowych standardów. Dlatego dziś już każdy zna przynajmniej podstawy mowy Szekspira. Czy można ten fakt wykorzystać w codziennych sytuacjach, podczas wychowywania własnego dziec

09.10.2024

Skróty angielskie: lista skrótów, które każdy powinien znać

„FYI, ten artykuł nie będzie zawierał listy wszystkich angielskich skrótów!” – to pierwszy przykład tego, jak można nie tylko skorzystać z angielskiego skrótu, ale jeszcze (nieco na siłę) dopasować go do polskiego zdania. Tak, to też jest możliwe. Ale po co to robić? Żeby było szybciej, prościej i w niektórych grupach społecznych – bardziej zrozumiale. BTW, coraz częściej uciekamy się do anglojęzycznych skrótów, które później przenikają do naszego potocznego języka zarówno mówionego, jak i pisan

18.09.2024

Najlepsza aplikacja do nauki angielskiego

Smartfony dają nam mnóstwo możliwości. W sklepach z oprogramowaniem mamy osobną kategorię „edukacja”, w której da się znaleźć wiele ciekawych apek, w tym również tych służących do nauki angielskiego. Które z nich uważamy za najciekawsze?

26.08.2024

Angielski biznesowy – czym jest i jak skutecznie się go uczyć?

Jeśli zdarza Ci się oglądać po angielsku filmy zagranicznych twórców na YouTube, to z pewnością zauważasz pewną zależność: w zależności od niszy, używane są konkretne słowa, określenia i skróty. Gdy je poznasz, nie masz trudności ze zrozumieniem przekazu. Dokładnie taki mechanizm działa w przypadku angielskiego biznesowego (Business English) – to pewien obszar językowy, wspierający konkretną grupę osób.

19.08.2024

Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska. Na czym polega różnica?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej uczyć się brytyjskiego angielskiego, czy też może amerykańskiego. Powód? Różnice w wymowie, konstrukcji zdań oraz obszarach zastosowań. Myśl, jaka często za tym idzie to: „jeśli nauczę się amerykańskiej odmiany, to w Europie nie będę rozumiana / rozumiany”. Czy tak jest faktycznie? Sprawdzamy!

01.07.2024

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

Zdanie podrzędne w zdaniu złożonym podrzędnie przydawkowym – to nie żart, w taki właśnie sposób brzmi pełna, fachowa nazwa dla zdań względnych (przydawkowych) w języku polskim. Chociaż da się w tym nazewnictwie odczuć pewną trudność, to samo zastosowanie reguł związanych z zagadnieniem jest do opanowania. Tym bardziej że z relative clauses będziesz spotykać się stosunkowo często, warto znać zasady!

29.05.2023

Samodzielna nauka angielskiego - czy jest efektywna? Czy można nauczyć się angielskiego samodzielnie?

Angielski to język, który powinien znać każdy z nas. Jest to język międzynarodowy, który możliwa nam porozumiewanie się niemal na całym świecie. Nauka angielskiego nie musi być skomplikowana. Istnieją nawet osoby, które twierdzą, że języka obcego można uczyć się samodzielnie, ale czy na pewno tak jest? Przekonajcie się sami!

29.05.2023

Czy znajomość języków wpływa na poziom IQ?

Do tego, że języki obce są ważną częścią naszego życia, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Pozwalają nam na międzynarodową komunikację, naukę, rozwój zawodowy i poznawanie nowych osób. Czy oprócz tego nauka języków obcych wpływa na coś jeszcze? Czy osoby, które znają, chociaż jeden język obcy mają wyższy poziom IQ?

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.