Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Blog BUKI School

  • Najlepszy autorzy

  • TOP tematy

  • 2199 czytających

  • 120 artykułów

09.10.2024

Skróty angielskie: lista skrótów, które każdy powinien znać

„FYI, ten artykuł nie będzie zawierał listy wszystkich angielskich skrótów!” – to pierwszy przykład tego, jak można nie tylko skorzystać z angielskiego skrótu, ale jeszcze (nieco na siłę) dopasować go do polskiego zdania. Tak, to też jest możliwe. Ale po co to robić? Żeby było szybciej, prościej i w niektórych grupach społecznych – bardziej zrozumiale. BTW, coraz częściej uciekamy się do anglojęzycznych skrótów, które później przenikają do naszego potocznego języka zarówno mówionego, jak i pisan

08.10.2024

Metody nauczania: porównanie klasycznego i nowoczesnego podejścia do edukacji

Co robimy, gdy dziś nurtuje nas jakieś pytanie? Większość z nas z pewnością sięga po smartfona, wpisuje je w wyszukiwarkę, i chwilę później uzyskuje odpowiedź. Niezależnie od tematu, pory dnia, dostępności ekspertów. Po te informacje mogą też sięgać uczniowie i – teoretycznie – zyskują na tym ogromną przewagę. Jednak czy tradycyjne nauczanie nie było bardziej motywujące do tego, żeby ćwiczyć pamięć i zdobywać wiedzę?

23.09.2024

Slang młodzieżowy – jak komunikuje się młodzież?

Każde kolejne pokolenie wykształca charakterystyczny dla siebie sposób komunikacji. W obecnym czasie zjawisko to jest wzmacniane wpływem internetu, czyli poprzez niezwykle szerokie i szybkie rozprzestrzenianie się informacji. Zbiór słów i zwrotów najczęściej określamy mianem slangu młodzieżowego, który w ostatnich latach znacząco ewoluuje i zaskakuje starsze osoby jeszcze mocniej niż zwykle.

19.09.2024

Ewolucja – jak zmieniały się organizmy na przestrzeni milionów lat?

Z pojęciem ewolucji najbardziej kojarzy się nam Karol Darwin, który – równolegle z Alfredem Wallacem – zbudował solidną teorię. Z pewnymi modyfikacjami i uzupełnieniami wynikającymi z bieżących odkryć w nauce, korzystamy z niej do dziś. W tej dziedzinie jest jeszcze wiele do odkrycia, ogromną rolę odgrywają kolejne wyliczenia matematyków, prace paleontologów i genetyków, jak również obecnie czynności wykonywane przez sztuczną inteligencję. Uporządkujmy jednak podstawy, aby wiedzieć, na czym pole

18.09.2024

Najlepsza aplikacja do nauki angielskiego

Smartfony dają nam mnóstwo możliwości. W sklepach z oprogramowaniem mamy osobną kategorię „edukacja”, w której da się znaleźć wiele ciekawych apek, w tym również tych służących do nauki angielskiego. Które z nich uważamy za najciekawsze?

09.09.2024

Jak motywować uczniów do nauki? Praktyczne wskazówki od BUKI School

Wielu nauczycieli nie dostrzega – lub w niektórych przypadkach nie chce dostrzegać – potrzeby nieszablonowego motywowania uczniów do nauki. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, jedyną linią zwrócenia uwagi ucznia jest metoda: „jeśli nie zaczniesz się uczyć, to nie zdasz egzaminu i nie dostaniesz się do kolejnej szkoły”. Tymczasem absolwenci liceum wcale nie muszą iść na studia, aby dalej zdobywać wiedzę. Przyda im się za to nauka motywacji samej w sobie, dzięki której będą w stanie dalej sięgać po wi

08.09.2024

Ciekawostki matematyczne – fascynujące fakty i zagadki

Matematyka jest dla wielu osób dziedziną, której… szczerze nienawidzą. Wydaje im się trudna, na pewnym poziomie – niepotrzebna, powtarzalna, wręcz nieciekawa. To oczywiście w większości uprzedzenia wynikające z konieczności uczenia się do matury, jak również powodowane kiepskim sposobem nauczania. W tym artykule zdradzimy całe mnóstwo ciekawostek matematycznych, a na koniec powiemy, co dla niejednego ucznia może być kluczem do sukcesu w nauczaniu.

03.09.2024

Dialekty i gwary – regionalne odmiany języka polskiego

Wyobraź sobie, że jedziesz do Poznania. Na miejscu ktoś mówi do Ciebie parę zdań, a Ty nic nie rozumiesz. Przemieszczasz się na Śląsk, sytuacja się powtarza. W akcie desperacji lądujesz w Bukowinie Tatrzańskiej, a tam… no zgadnij! Niby Polska, język znasz od urodzenia, ale lokalne gwary i dialekty nie pozwalają Ci na szybkie porozumiewanie się. Sytuacja coraz rzadsza, ale nie niemożliwa.

02.09.2024

Układ nerwowy człowieka – jak działają nasze zmysły i mózg?

Dzięki niemu oddychamy, poruszamy się, a w żyłach krąży nam krew. Układ nerwowy jest niezwykle istotnym centrum dowodzenia, a bez mózgu wszystkie organy w naszym ciele nie byłyby w stanie funkcjonować. Jaki jest mechanizm działania zmysłów?

27.08.2024

Prace domowe – czy są potrzebne? Zmiany w szkołach

W 2024 roku nowelizacja ustawy zupełnie zmieniła sposób działania nauczycieli w obrębie zadawania prac domowych. Od 1 kwietnia klasy od 1 do 3 zupełnie wyłączono z zadawania prac domowych, a dla wyższych roczników odrabianie zadanych ćwiczeń jest nieobowiązkowe. Skoro przymusu brak, to komu będzie się chciało pogłębiać zdobytą w szkole wiedzę? Czy taki pomysł ze strony rządzących odbije się niższą zdawalnością egzaminów w niedalekiej przyszłości, a może będzie wręcz odwrotnie?

27.08.2024

Ile zarabiają programiści w 2024?

Zarobki programistów to temat, który od wielu lat rozpala wyobraźnię Polaków. Zawód ten jest postrzegany jako potrzebny, nierzadko trudny, przyszłościowy i… dobrze płatny. Czy tak jest faktycznie? Sprawdzamy najnowsze dane dotyczące płac w branży IT, w tym szczególnie dla programistów.

26.08.2024

Angielski biznesowy – czym jest i jak skutecznie się go uczyć?

Jeśli zdarza Ci się oglądać po angielsku filmy zagranicznych twórców na YouTube, to z pewnością zauważasz pewną zależność: w zależności od niszy, używane są konkretne słowa, określenia i skróty. Gdy je poznasz, nie masz trudności ze zrozumieniem przekazu. Dokładnie taki mechanizm działa w przypadku angielskiego biznesowego (Business English) – to pewien obszar językowy, wspierający konkretną grupę osób.

25.08.2024

Zasady pisowni wielką literą – wszystko, co musisz wiedzieć!

Jaka jest najbardziej podstawowa zasada pisowni wielką literą? Dla wielu może być to zaskoczenie, ze względu na oczywistość – każde nowe zdanie zaczynamy wielką literą! To jedna z pierwszych zależności, jakich uczymy się w momencie poznawania zasad pisowni. Jakie są kolejne, jak wyglądają wyjątki? Sprawdzamy!

20.08.2024

Jak efektywnie promować swoje usługi korepetytorskie w internecie?

Jeszcze dziesięć lat temu było łatwiej, teraz wielu powie „dziś w internecie jest już wszystko”. I to fakt, że mamy ogromną konkurencję, bo wielu twórców i prowadzących biznesy wykorzystuje potencjał sieci do zarabiania pieniędzy. Czy do tego peletonu może jeszcze z powodzeniem dołączyć kolejna osoba? Dziś sprawdzimy jakie możliwości pod względem promowania swoich zajęć ma korepetytor. Wciąż jest ich bardzo dużo!

19.08.2024

Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska. Na czym polega różnica?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej uczyć się brytyjskiego angielskiego, czy też może amerykańskiego. Powód? Różnice w wymowie, konstrukcji zdań oraz obszarach zastosowań. Myśl, jaka często za tym idzie to: „jeśli nauczę się amerykańskiej odmiany, to w Europie nie będę rozumiana / rozumiany”. Czy tak jest faktycznie? Sprawdzamy!

02.07.2024

Nagroda Korepetytor Roku 2023-2024 w BUKI School

Rok szkolny 2023-2024 stał się dla nas wszystkich nowym krokiem w kierunku rozwoju i doskonalenia. Cieszymy się, że możemy kontynuować naszą pracę i dzielić się wiedzą z tymi, którzy jej potrzebują. W tym roku szkolnym liczba nauczycieli wzrosła o 26%, a liczba uczniów o 30%. Ten wzrost potwierdza, że zmierzamy we właściwym kierunku, pomagając łączyć nauczycieli z uczniami w celu osiągnięcia edukacyjnych celów.

02.07.2024

Gry komputerowe – rozwijają dzieci, czy im szkodzą?

Z grami komputerowymi zetknęło się już w momencie swojego dzieciństwa pokolenie dzisiejszych matek i ojców. Co słyszeli od swoich rodziców? „Nie graj tyle, bo od tego zgłupiejesz”, „oczy ci wysiądą od tego monitora”, „tylko te gry, weź się lepiej za naukę”, „lepiej coś poczytaj albo idź na dwór” i wiele, wiele innych tego typu stwierdzeń. Od tamtego czasu sporo się zmieniło – również w branży gier i konsumpcji treści – jak zatem powinno się reagować względem dziecka, które chce swój wolny czas s

01.07.2024

Promocja „Letni bonus” od BUKI School

W lipcu BUKI School prowadzi promocję „Letni Bonus”, aby wspierać Was w nauce nawet w czasie wakacji. Skorzystaj z doskonałej okazji, aby otrzymać dodatkowe lekcje i wziąć udział w losowaniu pakietu lekcji.

01.07.2024

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

Zdanie podrzędne w zdaniu złożonym podrzędnie przydawkowym – to nie żart, w taki właśnie sposób brzmi pełna, fachowa nazwa dla zdań względnych (przydawkowych) w języku polskim. Chociaż da się w tym nazewnictwie odczuć pewną trudność, to samo zastosowanie reguł związanych z zagadnieniem jest do opanowania. Tym bardziej że z relative clauses będziesz spotykać się stosunkowo często, warto znać zasady!

01.07.2024

Fotosynteza – co to jest i na czym polega?

Informacje na ten temat są przekazywane już na wczesnym etapie w podstawówce. Nie bez powodu – fotosynteza jest zjawiskiem, któremu zawdzięczamy życie na Ziemi. Dziś omówimy podstawy tego zagadnienia!

22.06.2024

Niemiecki dla dzieci – metody nauki języka niemieckiego dla najmłodszych

Czy niemiecki może zaciekawić i zachęcać do nauki? Dla wielu osób wydaje się on skomplikowany, kiepsko brzmiący i mniej użyteczny niż np. „konkurencja” z Półwyspu Iberyjskiego. Niektórzy dorośli na myśl o nauce niemieckiego wręcz się wzdrygają. Tymczasem w wielu przypadkach dziecko bardzo chętnie podchodzi do nauki, dostrzega drobne podobieństwa z angielskim i ochoczo zapoznaje się nawet z tymi najtrudniejszymi wyrazami. Trzeba mu tylko pomóc w przejściu pierwszych kroków, odpowiednio dobierając

18.06.2024

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy…

17.06.2024

Genetyka – dziedziczenie cech i zasady funkcjonowania materiału genetycznego

Dlaczego ktoś urodził się z rudymi włosami? Czemu tak często powtarza się „on jest taki podobny do matki”? Czy robiąc badanie DNA, można w szybki i jednoznaczny sposób potwierdzić wiele spraw, w tym np. ojcostwo? To tylko niektóre, bardzo proste pytania, na jakie stara się odpowiedzieć nauka o genetyce.

09.06.2024

Czasy przeszły w angielskim – jak je stosować?

Gdy o czymś opowiadamy, najczęściej nie możemy posłużyć się czasem teraźniejszym. Sięgamy do przeszłości, więc naturalne jest, że musimy użyć właściwego zwrotu. Dziś spoglądamy najprościej jak się da na konstrukcje gramatyczne dotyczące wszystkich czasów przeszłych w języku angielskim.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

15.12.2023

Interpunkcja w języku polskim: poprawne stosowanie kropek, przecinków i innych znaków

Błędy interpunkcyjne w języku polskim można „podziwiać” na masową skalę: na blogach, w reklamach, w mediach społecznościowych, gazetach, pracach uczniów, mailach i wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi tzw. czynnik ludzki oraz nieznajomość zasad. Czy koniecznie trzeba się tą interpunkcją przejmować, jak zająć się nauką i co trzeba wiedzieć o podstawowych zasadach?

12.12.2023

Co to jest elektrostatyka i jak obliczać ładunki elektryczne?

Bardzo przyjemną cechą fizyki jest to, że nauka ta tłumaczy nam codzienne zjawiska. Jeśli kiedyś pochłonęły cię myśli o tym, skąd się wziął piorun na niebie, albo dlaczego czasem dotknięcie swetra kogoś obok „kopie”, to rozwiązanie kryje się w bardzo dobrze udokumentowanej dziedzinie, jaką jest elektrostatyka.

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

06.12.2023

Kto wymyślił matematykę?

W szkole jest kładziony spory nacisk na to, aby matematyki się uczyć w sposób metodyczny – rozpoczynając od prostych działań, a na skomplikowanych równaniach i twierdzeniach kończąc. Wreszcie dziedzina ta ma wiele pochodnych, a jej studiowanie może zająć niemal całe życie. Jacy ludzie stoją za początkami matematyki? Aby to stwierdzić, będziemy musieli cofnąć się aż do wieków przed naszą erą!