Gdyby zapytać przypadkowo spotkane na ulicy osoby „co jest źródłem informacji?”, pewnie padłoby wiele odpowiedzi. Najczęściej byłby to internet, czasem telewizja, gazeta, spotkany człowiek itd. Tymczasem prawdopodobnie nie padłaby dużo bardziej precyzyjna odpowiedź będąca wspólnym mianownikiem dla wszystkich powyższych. Na Ziemi za 95% informacji o świecie odpowiada… światło!
Jakie są podstawowe właściwości światła w fizyce?
Gdy myślimy o świetle w codziennym świecie, zazwyczaj jego parametry zawężamy do dwóch zestawień: jasne i ciemna, a także przyjemne i nieprzyjemne. Tymczasem spojrzenie na nie na gruncie fizyki jest ponownie nieco bardziej precyzyjne i obejmuje kilka kluczowych parametrów.
Pierwszym z nich jest prędkość światła. To wartość bardzo istotna, przez Alberta Einsteina w teorii względności określone zostało „granicą prędkości”, co oznacza, że nic nie może się poruszać szybciej od światła właśnie. Czyli jak szybko? Jeśli sprawdzilibyśmy to w próżni, wtedy byłoby to około 299 792 458 metrów na sekundę, co daje w przybliżeniu – uwaga – 300 000 kilometrów na sekundę. W próżni ta prędkość jest stała.
Do kolejnych właściwości można zaliczyć między innymi długość fali, ponieważ światło jest falą elektromagnetyczną właśnie. Parametr ten jest dla nas ważny, chociażby ze względu na to, że właśnie po długości fali rozróżniamy światło widzialne – ma ono od ok. 400 do 700 nanometrów. Poza tym zakresem mamy jeszcze np. ultrafiolet albo podczerwień – tego ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec, ale za to możemy światło o takiej długości fali wykorzystywać np. w technologii.
Czytaj więcej: Fizyka w życiu codziennym
Ciekawostka
Światła podczerwonego nie widzimy, ale możemy je wyczuć w postaci ciepła. To właśnie ono jest emitowane np. przez grzejniki lub słońce, a obecnie również przez specjalne elementy grzejne w postaci promienników podczerwieni.
Kolejna sprawa to częstotliwość. W tej właściwości odnajdujemy odpowiedź, ile razy na sekundę fala elektromagnetyczna wykonuje pełne drganie. Zasada jest taka, że im wyższa częstotliwość, tym energia fali jest większa. Przy okazji warto również powiedzieć o kolejnym parametrze, czyli polaryzacji. Naturalne światło, np. słoneczne, nie ma polaryzacji (różnych kierunków drgań). Ale możemy sprawić, że tak będzie, np. przez powłokę polaryzacyjną w okularach przeciwsłonecznych. To z kolei pomaga w pozbyciu się odblasków (odbić światła od płaskich powierzchni), chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV i poprawia nasz komfort widzenia.