Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Chemia dla najmłodszych - od czego zacząć?

 1. Czym zajmuje się chemia?
 2. Czy warto uczyć dzieci chemii?
 3. Chemia dla najmłodszych - jak zacząć ją wprowadzać?

Każdy rodzic chce dla swojej pociechy, jak najlepiej. Dzisiaj często rodzice czują presję z najbliższego otoczenia dotyczącą wiedzy swojego malucha. Dzisiejsze dzieci wiedzą więcej, niż my kiedyś. Przykłada się znacznie więcej uwagi do ich rozwoju. Chcemy, żeby nasze pociechy zdobywały wiedzę, jednak nie traciły zainteresowania do świata. Czasami trudno jest to zrobić, dlatego też dzisiaj opowiemy - jak zacząć wprowadzać chemię dla najmłodszych, czyli już w wieku przedszkolnym.

Czym zajmuje się chemia?

Na początku kilka słów na temat chemii. Jest to nauka przyrodnicza. Zajmuje się budową i właściwościami substancji, a także reakcjami zachodzącymi między nimi i całym otaczającym nas światem. Możemy się z nią spotkać wszędzie. Wszystkie przedmioty, z którymi mamy do czynienia, to część chemii. Badając właściwości chemiczne, określamy m.in. smak, zapach, stan skupienia czy temperaturę i pozostałe właściwości (charakterystyczne dla danej substancji).

 

Chemia kojarzy się również z czasem i odrobiną magii. Wykonywane eksperymenty mają w sobie odrobinę tajemniczości. Często coś wybuchnie, gwiżdże czy zmieni kolor. Jednak musimy pamiętać, że chemia to również nasza codzienność. Spotykamy się z nią m.in. podczas gotowania, brania leków, jedzenia czy sprzątania.

 

Chemia uczy nas m.in.:

 • jak korzystać z produktów chemicznych;
 • jak zbudowany jest nasz świat;
 • jak dokonywać obserwacji zjawisk chemicznych;
 • jak zrozumieć nasz świat;
 • z czego składają się substancje;
 • jak i dlaczego mogą zmieniać się substancje?
 • co możemy otrzymywać z poszczególnych substancji;
 • jak wykonywać eksperymenty i rozumieć ich wyniki;

i wiele innych rzeczy. Wszystkie osoby, które chcą lepiej poznać chemię, mogą to zrobić za pośrednictwem platformy BUKI School.

Czy warto uczyć dzieci chemii?

Zdecydowanie tak. Jest takie znane przysłowie - czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Im wcześniej wprowadzimy dzieci w świat chemiczny, tym łatwiej będzie im go zrozumieć. Będzie to dla nich coś naturalnego i intuicyjnego. Sprawi to, że chemia nie będzie postrzegana, jako jeden z najtrudniejszych przedmiotów. Ponadto chemia może być zabawą, a jak wiemy - dzieci najlepiej uczą się przez eksperymentowanie i zabawę. Małe dzieci z natury interesują się światem (i wszystkim, co je otacza). Ważne jest pielęgnowanie tego, żeby nie straciły zainteresowania tą nauką. Chemia jest nauką ścisłą. Jej znajomość i rozumienie sprawi, że dziecko w przyszłości będzie miało łatwiej w szkole. Nie tylko z chemią, ale także z fizyką czy matematyką.

Chemia dla najmłodszych - jak zacząć ją wprowadzać?

Jest wiele domowych sposobów, które zachęca najmłodsze dzieci (nawet przedszkolaki) do nauki chemii. Musimy sobie również uświadomić jedną kwestie - dzieci widzą i wiedzą więcej niż mogłoby się nam wydawać, dlatego nie trzeba czekać z nauką do rozpoczęcia szkoły. Chemie jest dobrze wprowadzać w formie zabawy. Idealnie sprawdzą się do tego eksperymenty wykonywane w domowym zaciszu. Pokażą nie tylko pewne zależności, ale zwiększy również zainteresowanie tą dziedziną naukę.

 

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na eksperymenty chemiczne:

 1. Eksperyment z jajkiem - tutaj możemy zrobić kilka eksperymentów, np. kręcenie ugotowanym i nieugotowanym jajkiem. W ten sposób możemy wytłumaczyć dziecku siłę bezwładności.
 2. Eksperyment z cytryną - przykładowy eksperyment może polegać na traktowaniu cytryny, jako atrament, a pod wpływem ciepła, pojawi się napisana wiadomość.
 3. Eksperyment z wodą - np. zmienianie jej stanu skupienia czy tworzenie zawiesin i mieszanin.
 4. Eksperyment z mieszaniem kolorów - tutaj potrzebujemy słoiczki, oliwę/olej, barwniki i wodę. Wodę barwimy jednym kolorem, olej drugim i dodajemy oba płyny do siebie i uzyskujemy kolorową mieszaninę (która się rozwarstwia).
 5. Eksperyment z lawą - do tego eksperymentu wystarczy szklane naczynie, najlepiej wazon, szklanka, olej, barwnik i tabletki musujące. Na początku należy zabarwić wodę w szklance, a następnie do wazonu wlać w pierwszej kolejności olej, a potem wodę. Do mieszaniny należy wrzucić tabletkę/tabletki musujące.
 6. Eksperyment mozaikowy z mlekiem na talerzu - do tego eksperymentu potrzebujemy barwników, płynu do mycia naczyń, mleka i patyczka do uszu. Wystarczy na talerz wlać mleko i zrobić na nim kolorowe kroki (za pomocą barwnika i patyczka). Następnie należy zamoczyć czysty patyczek do uszu w płynie do mycia naczyń i przesuwać po talerzu.
 7. Eksperyment ruchome piaski - tutaj potrzebujemy szklankę mąki kukurydzianej i 100 ml wody (proporcje można te zwiększać - w zależności od ilości masy, którą chce się uzyskać). Po wymieszaniu można zacząć zabawę - masa powinna być gęsta i klejąca.
 8. Eksperyment tornado - do tego eksperymentu potrzebujemy butelki, płynu do mycia naczyń i brokatu. Jest on bardzo prosty i efektowny. Do butelki należy wlać wodę, 2 łyżki płynu do płukania i ewentualnie brokat. Następnie zakręcamy butelkę i energicznie nią kręcimy trzymając za korek. Następnie odstawiamy butelkę i obserwujemy, co się stało.
 9. Eksperyment burza w słoiku - do tego eksperymentu potrzebujemy słoika, wodę, trzy łyżki oleju, barwniki spożywcze i miskę. Doświadczenie jest proste do wykonania. Do słoika wlewamy wodę, a w małej misce mieszamy olej i barwniki spożywcze. Taką mieszaninę wlewamy powoli do słoika z woda i obserwujemy.
 10. Na koniec kolejny eksperyment z jajkiem - potrzebujemy jedynie, słoika, jajka i octu. Wkładamy jajko do słoika z octem, wyjmujemy po 24 godzinach i sprawdzamy, co się stało.

Chemia dla najmłodszych - najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się chemia?

Czy warto uczyć dzieci chemii?

Zdecydowanie tak. Jest takie znane przysłowie - czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Im wcześniej wprowadzimy dzieci w świat chemiczny, tym łatwiej będzie im go zrozumieć. Będzie to dla nich coś naturalnego i intuicyjnego. Sprawi to, że chemia nie będzie postrzegana, jako jeden z najtrudniejszych przedmiotów. Ponadto chemia może być zabawą, a jak wiemy - dzieci najlepiej uczą się przez eksperymentowanie i zabawę.

Chemia dla najmłodszych - jak zacząć ją wprowadzać?

Chemie jest dobrze wprowadzać w formie zabawy. Idealnie sprawdzą się do tego eksperymenty wykonywane w domowym zaciszu. Pokażą nie tylko pewne zależności, ale zwiększy również zainteresowanie tą dziedziną naukę.