Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Angielski czy niemiecki - którego języka lepiej się uczyć?

Nauka języków jest bardzo ważna w dzisiejszym świecie. Bez ich znajomości trudno rozwijać się zawodowo i podróżować. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić znajomość, którego języka jest bardziej potrzebna. Dużo zależy od tego, co chcemy osiągnąć i do czego dążymy, dlatego dzisiaj porozmawiamy o języku angielskim i niemieckim.

Co daje język angielski?

Angielski jest wszędzie. Chyba nie ma ani jednej osoby, która nie znałaby, chociażby jednego słowa w tym języku. Już dzieci w żłobku poznają pierwsze wyrażenia po angielsku.

Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto znać ten język, m.in.:

 • Znajomość angielskiego wiele możliwości. Pozwala na swobodne rozmawianie niemal na całym świecie. Nawet wyprowadzając się przykładowo do krajów skandynawskich z większością osób uda Wam się porozumieć właśnie po angielsku.
 • Angielski ułatwia podróżowanie - bez problemu można poradzić sobie na lotnisku, w hotelu czy na zakupach.
 • Język ten jest również coraz częściej wymagany przez potencjalnych pracodawców. Angielski stał się językiem biznesu. Umożliwia porozumiewanie się na rynku międzynarodowym.
 • W języku angielskim jest wiele poradników i książek czy tutoriali, które nie są przetłumaczone na język polski. Znając angielski, mamy większe możliwości nauki i większy dostęp do wiedzy.
 • W języku angielskim powstaje wiele filmów i seriali. Dla prawdziwych kinomaniaków nie ma chyba nic bardziej przyjemnego, jak oglądanie produkcji w oryginale - znajomość tego języka nam to umożliwia. Oprócz tego dubbingi często są mało przyjemne w odbiorze.
 • Nawiązując nieco do punktu wyżej - wiele gier komputerowych również jest w tym języku.

Co daje język niemiecki?

Pomimo licznych zalet nauki języka angielskiego nie jest to jedyna słuszna droga do nauki języków obcych. Mogłoby się nawet wydawać, że na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o przydatność w życiu zawsze jest język angielski - jednak nie dla każdego i nie w każdej sytuacji. Poniżej przedstawiamy powody, dla których warto uczyć się języka niemieckiego:

 • Język niemiecki jest znany na całym świecie i porozumiewa się nim ponad 120 milionów ludzi. Dodatkowo aż w 7 krajach znajdujących się w Europie jest jedynym lub jednym z oficjalnych języków.
 • Biorąc pod uwagę tylko kraje europejskie, to język niemiecki jest tym, którym posługuje się największa ilość osób (wbrew pozorom nie jest to angielski - mowa tu jednak o Europie, a nie całym świecie).
 • Język niemiecki jest również ważny dla sympatyków literatury i kultury - w tym języku powstawały liczne dzieła, które można przeczytać w oryginalnym wydaniu.
 • Znajomość niemieckiego pozwala na studiowanie u naszych zachodnich sąsiadów (w Niemczech), których uczelnie są na najwyższym poziomie.
 • Znajomość języka niemieckiego może być również ważna ze względu na dobre stosunki polsko-niemieckie. Wiele niemieckich firm postanawia zainwestować swój kapitał u nas, co wiąże się z zatrudnianiem polskich pracowników. Często jest jednak potrzebna znajomość niemieckiego. Oprócz tego na niemieckim rynku brakuje specjalistów z branży IT, a jak wiemy, branża ta jest w czołówce najlepiej opłacanych zawodów.
 • Do Polski co roku przyjeżdża coraz większa ilość niemieckich turystów. Znajomość tego języka z całą pewnością ułatwi zatrudnienie w branży związanej z turystyką.
 • Jednym z argumentów przemawiającym za tym, że warto uczyć się niemieckiego, jest to, że Niemcy (jako kraj) są najlepiej rozwiniętą gospodarką w Europie i czwartą na świecie. Sprawia to, że wiele branż jest powiązanych z tym krajem, co przekłada się na łatwość w zatrudnieniu.
 • Nawiązując do punktu wyżej - Niemcy to ważny ośrodek biznesu. To właśnie z tego kraju pochodzi firma BMW czy Bosh i Lufthansa. Co więcej - coraz więcej osób widzi potencjał w nauce tego języka - ponad 60% Japończyków uczy się niemieckiego.
 • Czytanie książek w wersji oryginalnej to przyjemność, na którą nie każdy może sobie pozwolić, jeżeli nie zna języków obcych - aż co 10 książka jest właśnie wydawana po niemiecku.

Co wybrać - język angielski czy niemiecki?

Myśląc o nauce języków obcych, pewnie w pierwszej kolejności do głowy przychodzi znajomość angielskiego. Świat się jednak zmienia i o ile prawie każdy z nas jest w stanie coś powiedzieć lub zrozumieć w tym języku, to nie jest on jedyny, który otwiera nam możliwości. W zależności od tego, gdzie chcemy pracować lub mieszkać przydatna może być zarówno znajomość języka angielskiego, jak i niemieckiego. Jeżeli chodzi o kwestie związane z podróżowaniem, to w Europie niemal w każdej restauracji jesteśmy w stanie porozumiewać się w obydwu językach.

Jest to związane z tym, że Niemcy są jedną z tym narodowości, które podróżują najwięcej, a angielski zyskał na popularności już bardzo dawno. Czasami dobrze jest się przyjrzeć jednemu i drugiemu językowi - dla jednych osób łatwiejszy będzie niemiecki, dla innych angielski. Nie musimy wszystkie roztrząsać na zasadzie “co jest lepsze?”. Pewne jest to, że znajomość języków obcych kształci i otwiera wiele możliwości. Bez względu na to, co wybierzecie możecie w codziennej nauce wspierać się platformą BUKI School.

Autor:

21.11.2023

Czasy w języku niemieckim w pigułce

Język niemiecki opanowujemy najczęściej jako drugi – po angielskim – a niekiedy równolegle. Nic więc dziwnego, że bardzo często te dwie mowy ze sobą porównujemy, również w kontekście trudności. Licząc typowo „na papierze”, to język naszych zachodnich sąsiadów jest nieco łatwiejszy, bo czasów mamy tylko sześć: po dwa przeszłe i przyszłe oraz teraźniejszy i zaprzeszły.

31.10.2023

Przyimki w języku angielskim. Czym są i jak ich używać?

Są dwa typy ludzi: tacy, którym przyimki, zaimki, przysłówki i czasy niedokonane mówią wystarczająco dużo, aby od razu „załapać” o czym jest mowa, a także będący do nich w opozycji i tym samym stroniący od zrozumienia całej tej gramatycznej zawiłości. Co ich łączy? Jeśli będą się oni chcieli porozumieć po angielsku, to można iść o zakład, że z przyimków skorzystają prędzej, niż później.

29.05.2023

Niemiecki biznesowy - czy warto się go uczyć?

Może zaciekawi Was to, że aż 130 milionów osób na świecie porozumiewa się w języku niemieckim. Mówimy tutaj o osobach, dla których niemiecki jest pierwszym językiem. Co więcej, zapewne Was to zdziwi, ale zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez Unię Europejską to nie angielski jest najczęściej używanym językiem, a właśnie niemiecki.

29.05.2023

Niemiecki dla dzieci - kiedy zacząć naukę?

Nauka języków jest bardzo istotna w dzisiejszym życiu. Co prawda, większość osób stawia na język angielski, to jednak czasami zależy nam na nauce dzieci również innych języków obcych.