Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Najpopularniejsze języki w Europie

 1. Jakich języków używa się w Europie?
 2. Jakie są najpopularniejsze języki w Europie?
 3. Jakich języków warto się uczyć?

Języki są bardzo cenne w dzisiejszym świecie. Kiedyś wiodącym dla wszystkich był angielski. Dzisiaj nadal tak jest (bo bądź co bądź) w Europie większość osób potrafi się porozumiewać w tym języku. Zauważono jednak trend, który pokazuje, że nie tylko angielski jest ważny. Coraz częściej w ofertach pracy w wymaganiach znajdziemy obowiązkową lub mile widzianą znajomość języka francuskiego, duńskiego czy hiszpańskiego. W związku z tym dzisiaj chcemy opowiedzieć nieco więcej o najpopularniejszych językach w Europie.

Jakich języków używa się w Europie?

Europa jest kontynentem dosyć zróżnicowanym kulturowo i językowo. W Unii Europejskiej uznaje się, że są 24 języki urzędowe. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę cały kontent, to w całej jednak Europie rozróżniamy 150 języków - wiele z tych języków możecie poznać za pośrednictwem platformy BUKI School.

 

W Unii Europejskiej wyróżniamy następujące języki urzędowe:

 • język angielski;
 • język bułgarski;
 • język chorwacki;
 • język czeski;
 • język duński;
 • język estoński;
 • język fiński;
 • język francuski;
 • język grecki;
 • język hiszpański;
 • język irlandzki;
 • język litewski;
 • język łotewski;
 • język maltański;
 • język niderlandzki;
 • język niemiecki;
 • język polski;
 • język portugalski;
 • język rumuński;
 • język słowacki;
 • język słoweński;
 • język szwedzki;
 • język węgierski;
 • język włoski.

 

Cała Unia Europejska opiera się na zasadzie wielojęzyczności - pozwala to na sprawne porozumiewanie się, ochronę różnorodności językowej, a także propaguje naukę języków obcych. 

Jakie są najpopularniejsze języki w Europie?

Europa stosunkowo nie jest dużym kontynentem (w porównaniu do innych - jest drugim najmniejszym kontynentem na świecie. Najmniejsza jest Australia). Jest to obszar 10,5 miliona kilometrów kwadratowych, a zamieszkuje ją ponad 740 milionów ludzi w 44 krajach. 

 

Do najpopularniejszych języków w Europie zaliczamy: 

 1. Język rosyjski - tutaj chcemy jednak podkreślić, że jest to kraj, który leży zarówno w Europie, jak i w Azji (tylko ¼ jego powierzchni jest w Europie). Nie mniej jednak gdybyśmy brali całą Rosję pod uwagę, to językiem tym posługuje się ponad 120 milionów osób (tutaj bierzemy też pod uwagę osoby mieszkające w Ukrainie czy Białorusi, ponieważ dla niektórych jest to pierwszy język), a w samym kraju tylko około 5% zna angielski.
 2. Język niemiecki - językiem niemieckim posługuje się niemal 95 milionów osób w Europie. Niemiecki jest językiem urzędowym w kilku krajach (jako jedyny lub jeden z kilku), tj. Niemcy, Austria, Liechtenstein, Szwajcaria, Belgia i Luksemburg. Dodatkowo jest bardzo powszechny w edukacji szkolnej w wielu krajach europejskich.
 3. Język francuski - językiem tym posługuje się ponad 80 milionów osób w całej Europie. Jest językiem urzędowym we Francji, Belgii, Szwajcarii i Luksemburgu. Podobnie, jak niemiecki - jest często nauczany w szkole. Szacuje się, że język francuski zna aż około 30% osób mieszkających w Europie. Co więcej - gdybyśmy brali pod uwagę cały świat, to jest on językiem urzędowym lub administracyjnym niemal w 30 krajach.
 4. Język angielski - to chyba nikogo nie dziwi. W Europie posługuje się nim około 70 milionów osób. Jest językiem urzędowym w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jest to język międzynarodowy, który umożliwia porozumiewanie się nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.
 5. Język turecki - językiem tureckim porozumiewa się prawie 70 milionów osób. Jest uznawany za urzędowy nie tylko w Turcji, ale także na Cyprze. Używa się go jednak w większej ilości krajów, np. Macedonii, Grecji i Serbii.
 6. Język włoski - posługuje się nim niemal 69 milionów osób. Uznawany jest za oficjalny język nie tylko we Włoszech, ale także w Szwajcarii i Watykanie.
 7. Język hiszpański - jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie - jest uznawany za urzędowy w 20 krajach na świecie i używa go, jako pierwszego języka ponad 480 milionów osób. W Europie posługuje się nim niemal 45 milionów osób.
 8. Język ukraiński - posługuje się nim około 45 milionów osób. Część z tych osób zamieszkuje m.in. Rosję.
 9. Język polski - naszym ojczystym językiem posługuje się około 40 milionów osób (zgodnie z ostatnimi danymi w Polsce zamieszkuje ponad 37 milionów osób).
 10. Język niderlandzki - jest to ostatni język na naszej liście. Posługuje się nim ponad 20 milionów osób. Jest językiem urzędowym w Holandii i uznawany za oficjalny w Belgii. 

Jakich języków warto się uczyć?

Języków obcych warto uczyć się zawsze. Nie ma jednak najmniejszego sensu poznawać język chiński, jeżeli nie wiąże się z tym krajem/językiem przyszłości - chyba że będziemy to traktować, jako hobby.

Mieszkając w Europie, z całą pewnością przyda się znajomość języka angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego czy niemieckiego. Zamierzając jednak mieszkać czy pracować na innym kontynencie, to np. niemiecki nie będzie już tak potrzebny. 

 

Niemniej jednak znajomość języków obcych jest bardzo przydatna - umożliwia nie tylko zdobycie lepszej pracy, ale także poznanie nowych kultur, osób czy podróżowanie. Obecnie uważa się, że znajomość większej ilości języków - niż swój własny, to ważna umiejętność w pracy. Czasami trzeba posługiwać się nim biegle, innym razem wystarczy poziom komunikatywny. Dodatkowo coraz więcej pracodawców wymaga znajomości więcej niż jednego języka, dlatego jeżeli nie wiesz, w co inwestować i czego się uczyć, to nauka innych języków jest zawsze dobrym rozwiązaniem.

Najpopularniejsze języki w Europie - najczęściej zadawane pytania

Jakich języków używa się w Europie?

Jakie są najpopularniejsze języki w Europie?

Do najpopularniejszych języków w Europie zaliczamy, między innymi: język angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, turecki.

Jakich języków warto się uczyć?

Mieszkając w Europie, z całą pewnością przyda się znajomość języka angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego czy niemieckiego. Zamierzając jednak mieszkać czy pracować na innym kontynencie, to np. niemiecki nie będzie już tak potrzebny.

18.06.2024

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy…

09.06.2024

Czasy przeszły w angielskim – jak je stosować?

Gdy o czymś opowiadamy, najczęściej nie możemy posłużyć się czasem teraźniejszym. Sięgamy do przeszłości, więc naturalne jest, że musimy użyć właściwego zwrotu. Dziś spoglądamy najprościej jak się da na konstrukcje gramatyczne dotyczące wszystkich czasów przeszłych w języku angielskim.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

29.05.2023

Najpopularniejsze języki obce - których języków najchętniej się uczymy?

Znajomość języków obcych jest bardzo istotna. Jest to klucz do sukcesu i komunikacji między poszczególnymi narodowościami. Obecnie uważa się, że językiem międzynarodowym jest angielski - posługuje się nim największa liczba osób na świecie. Należy jednak pamiętać, że do najpopularniejszych języków nie należy tylko angielski, ale również m.in. hiszpański, arabski czy mandaryński.

29.05.2023

Zajęcia indywidualne czy grupowe - co lepiej wybrać?

Rok szkolny rozpoczął się już na dobre. Każdy z uczniów ma za sobą już pierwsze kartkówki czy sprawdziany, dlatego też przychodzi ten moment, gdy coraz więcej osób zastanawia się nad zajęciami dodatkowymi. Korepetycje to zawsze dobry pomysł na poszerzenie swojej wiedzy i zwiększenie umiejętności, dlatego też dzisiaj opowiemy Wam zarówno o wadach, jak i zaletach zajęć indywidualnych i grupowych.

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.