Dzięki niemu oddychamy, poruszamy się, a w żyłach krąży nam krew. Układ nerwowy jest niezwykle istotnym centrum dowodzenia, a bez mózgu wszystkie organy w naszym ciele nie byłyby w stanie funkcjonować. Jaki jest mechanizm działania zmysłów?
Jak działa układ nerwowy człowieka?
Wytłumaczenie wszystkich zależności w jednym artykule nie jest możliwe. Dość rzec, że naukowcy do tej pory nie „rozgryźli” wszystkich zależności związanych z mózgiem i układem nerwowym – wiele spraw pozostaje tajemnicą i czeka na nowe możliwości badawcze. Trzeba jednak oddać, że w 2024 roku wiemy już całkiem sporo na temat mechaniki działania układu nerwowego.
Najważniejszym stwierdzeniem jest to, że układ nerwowy to pierwotne źródło wszystkich procesów w organizmie, zarówno takich, nad którymi się zastanawiamy (podejmujemy decyzję), jak i tych wykonywanych mechanicznie (np. oddychanie).
Można zatem śmiało nazwać układ nerwowy czymś w rodzaju najważniejszego regulatora w naszym ciele. Jego zasada działania polega na tym, że na układ nerwowy nie składa się jedynie mózg, określany mianem centrum dowodzenia, ale przede wszystkim jest to cała sieć neuronów. Ich zadaniem jest „sczytywanie” informacji z różnych miejsc w ciele (np. mięśni) oraz natychmiastowe przekazywanie danych do mózgu. Tam impulsy elektryczne zamieniają się w decyzje – dzieje się to bardzo szybko. Dokładnie w ten sposób funkcjonujemy.
Podejmowane decyzje przykładowo dotyczą:
- trawienia pokarmu,
- ruchów, w tym utrzymania równowagi,
- nauki, zarówno w postaci przyswajania wiedzy, jak i sięgania do pamięci,
- wykorzystania wzorców związanych z podstawowymi funkcjami życiowymi (np. biciem serca).
Oczywiście tych zjawisk jest o wiele więcej, a do najciekawszych i najmniej poznanych zaliczamy chociażby sen.