- Jakie są główne etapy ewolucji organizmów na Ziemi?
- Jakie są najważniejsze teorie wyjaśniające mechanizmy ewolucji?
Z pojęciem ewolucji najbardziej kojarzy się nam Karol Darwin, który – równolegle z Alfredem Wallacem – zbudował solidną teorię. Z pewnymi modyfikacjami i uzupełnieniami wynikającymi z bieżących odkryć w nauce, korzystamy z niej do dziś. W tej dziedzinie jest jeszcze wiele do odkrycia, ogromną rolę odgrywają kolejne wyliczenia matematyków, prace paleontologów i genetyków, jak również obecnie czynności wykonywane przez sztuczną inteligencję. Uporządkujmy jednak podstawy, aby wiedzieć, na czym polega ewolucja.
Jakie są główne etapy ewolucji organizmów na Ziemi?
Zacznijmy od tego, że ewolucja nie do końca jest w stanie dotknąć tematu samego powstania życia na Ziemi – nie ma jasnych informacji na temat, jak do tego doszło. Materiałem pierwotnym miała być tzw. prakomórka, czyli pierwsza biologiczna forma życia. Wg. ustaleń naukowców był to organizm cudzożywny, oddychający beztlenowo. Co istotne, występował on w wodzie, dlatego też szukając życia w innych częściach wszechświata, badacze zwracają uwagę właśnie na obecność wody. Prakomórki to dla nas punkt startowy, od którego rozpoczął się cały wyścig ewolucyjny w świecie roślin oraz zwierząt. Ewolucja dotyczy również człowieka.
Chcąc wyróżnić etapy całego zjawiska, możemy w łatwy sposób wydzielić trzy:
- I etap to podział wśród linii rozwojowej na rośliny oraz zwierzęta,
- II etap jest czasem powstawania organizmów wielokomórkowych (na początku ewolucji były one jednokomórkowe),
- III etap to nieco bardziej zaawansowana sprawa, ponieważ w tym momencie obserwujemy powstawanie organizmów tkankowych, które miały możliwość coraz doskonalszego przystosowywania się do warunków dookoła.
I to właśnie ta rola adaptacji organizmów do warunków środowiskowych jest największą tajemnicą i myślą przewodnią teorii ewolucji. Dzięki takiemu spojrzeniu możemy również poniekąd przewidzieć przyszłość, bo np. wraz ze zmianami klimatycznymi, również obecne formy życia ziemskiego będą z pewnością podlegały pewnym przemianom.
Jakie są najważniejsze teorie wyjaśniające mechanizmy ewolucji?
W świecie naukowym słowo „teoria” ma dość wysoką rangę. Gdy używamy go potocznie, mówiąc np. „to tylko teoria”, stawiamy pewną wątpliwość. Z naukowego punktu widzenia teorie to ważne akty, zawierające szereg dowodów i badań na potwierdzenie wyników badań.
Czytaj więcej: Czy warto studiować biologię?
Takim najważniejszym dziełem z punktu widzenia budowania wiedzy na tematy związane z ewolucją, była publikacja Karola Darwina „O powstaniu gatunków drogą doboru naturalnego”. To właśnie w tym dziele padło stwierdzenie, że w walce o byt na Ziemi mają szansę głównie te organizmy, które są lepiej przystosowane do środowiska. Co istotne według Darwina, to mechanizm przekazywania potomstwu cech będących korzystnymi cechami przystosowawczymi. Można to określić jako „pomocną dłoń”, aby i potomstwo miało szansę przeżyć.
Czytaj więcej: Czym jest reakcja syntezy?
Jednak to nie jedyna istotna teoria. Pierwsze koncepcje na ten temat formowaniu już w starożytności, a dziełem wartym wspomnienia jest chociażby „O naturze rzeczy” rzymskiego filozofa Lukrecjusza. Naukowcem, który jako pierwszy bardzo dokładnie zajął się tematem ewolucji człowieka, był Thomas Henry Huxley, który dowodził, że nasze pochodzenie wywodzi się od małpy. Teoria ta wywołała oczywiście niemałe poruszenie. W najnowszej historii bardzo ważnymi nazwiskami są Watson oraz Crick, którzy zajmowali się badaniem struktur DNA. To właśnie genetyka jest obecnie jedną z najważniejszych dziedzin, które mają bezpośrednie powiązanie z ewolucjonizmem oraz badaniem rozwoju organizmów na Ziemi. Dzięki badaniom DNA naukowcy są w stanie wyróżnić pewne cechy i poznać mechanizmy stojące za ziemskim życiem.
Ewolucja jest bardzo szerokim zagadnieniem, obejmującym wiele pojęć, zjawisk oraz pochodnych dziedzin, które warto poznać. Jeśli chcesz zyskać więcej informacji na ten temat, sięgnij do zajęć cyklicznych w BUKI School. Dzięki indywidualnym lekcjom możesz nie tylko uzupełnić wiedzę, lepiej przygotować się do sprawdzianów i egzaminów, ale też nauczyć się szybciej przyswajać informacje, wraz z umiejętnością poszukiwania skutecznych źródeł wiedzy.