Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Dialekty i gwary – regionalne odmiany języka polskiego

  1. Jakie są najbardziej znane dialekty i gwary w Polsce?
  2. Jak powstają i ewoluują regionalne odmiany języka polskiego?
  3. Czy z gwary należy być dumnym, a może się jej wstydzić?

Wyobraź sobie, że jedziesz do Poznania. Na miejscu ktoś mówi do Ciebie parę zdań, a Ty nic nie rozumiesz. Przemieszczasz się na Śląsk, sytuacja się powtarza. W akcie desperacji lądujesz w Bukowinie Tatrzańskiej, a tam… no zgadnij! Niby Polska, język znasz od urodzenia, ale lokalne gwary i dialekty nie pozwalają Ci na szybkie porozumiewanie się. Sytuacja coraz rzadsza, ale nie niemożliwa.

Jakie są najbardziej znane dialekty i gwary w Polsce?

Najpierw warto rozwiązać zagadkę: czym się różni dialekt od gwary? Najprościej określając, gwara to mowa charakterystyczna dla środowiska miejskiego, czasem też zawodowego. Dialekt jest z kolei zbiorem wielu delikatnie różniących się od siebie gwar z danego obszaru geograficznego. Takich dialektów mamy pięć:

  • Śląski,
  • Małopolski,
  • Kaszubski,
  • Wielkopolski,
  • Mazowiecki.

Z kolei gwar jest kilkadziesiąt, niektóre z nich są wykorzystywane przez bardzo wąskie grupy użytkowników. Co ciekawe, niektóre osoby posługujące się gwarą, zdają sobie sprawę z tego, że nie mówią „czysto po polsku” stosunkowo późno, wiedza ta bywa dla nich zaskoczeniem.

Największym wyróżnikiem gwar i dialektów jest to, że są one ograniczone terytorialnie. Specyficzną mowę z okolic Zakopanego usłyszymy tylko tam (oczywiście w naturalnym środowisku, a nie jako koncepcję komunikacji marketingowej). Dialekty są zazwyczaj bardzo mocno powiązane z językiem polskim, czasem zawierają też elementy czeskiego, niemieckiego czy naleciałości z Kresów. Mimo wszystko można jednak wyróżnić w nich słowa, które są zupełnie inne (również takie, których nie da się rozszyfrować na zasadzie podobieństwa lub kontekstu). Takie słowa dla „przyjezdnych” będą kompletnie niezrozumiałe, a dla osób od urodzenia obcujących z gwarą – niesamowicie naturalne.

Jak powstają i ewoluują regionalne odmiany języka polskiego?

Bardzo ciekawym zagadnieniem jest ewolucja językowa i proces powstawania gwar. Nie sposób wytyczyć jedną, prostą i wspólną ścieżkę dla każdego dialektu, bo na kształtowanie go ma wpływ wiele czynników. W większości przypadków możemy mówić wręcz o wielowiekowej ewolucji języka, gdzie w niekiedy możemy sięgać wręcz do pierwszych struktur plemiennych w danym regionie.

W obecnych czasach możemy mówić o tym, że najważniejszym językiem jest ten określany jako „ogólny”. Został on wydzielony z wielu dialektów i gwar obowiązujących na terenach przez setki lat przechodzących szereg przemian historycznych. To, co obecnie znamy jako język polski, wywodzi się z dialektów wielkopolskiego i małopolskiego.

Powstawanie gwar jest związane z potrzebą szybkiej komunikacji w obrębie danej grupy społecznej, a umiejętność ta jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, wraz ze wszystkimi usprawnieniami. Ewolucja dialektów obecnie polega raczej na ich marginalizacji i coraz mocniejszym odcięciu od języka ogólnego. Można wręcz powiedzieć, że trendem jest tworzenie nie gwary jako regionalnej naleciałości, ale osobnego konstruktu w postaci zupełnie innego języka. Idealnym przykładem jest kaszubski uznawany oficjalnie za język od 2005 roku. Niestety pomimo nadania mu zupełnie innych ram prawnych, UNESCO obecnie uważa kaszubski jako język poważnie zagrożony.

Czy z gwary należy być dumnym, a może się jej wstydzić?

Dość częstym problemem dla dialektów jest fakt, że najmłodsi zapominają o swoim regionalnym „dodatkowym języku”, nie chcą się go uczyć, wręcz wstydzą się gwary. Warto pamiętać, że głównym nośnikiem dla takich sposobów komunikacji jest ludzka pamięć, podtrzymywana tu i teraz. Starsze osoby, dla których gwara to chleb powszedni, nierzadko zwracają uwagę na to, że przywiązanie do lokalnych umiejętności wymiera.

Nic dziwnego, żyjemy bowiem w globalnej wiosce, czyli na świecie, w którym można bardzo szybko przemieszczać się w dowolne miejsce i komunikować z osobami z całego globu. Osoby chcące zdobywać wykształcenie, częściej decydują się na naukę angielskiego, niż np. śląskiego. W ten sposób gwara staje się sentymentalną nowinką, zarezerwowaną raczej na potrzeby „podwórkowe” oraz dla garstki pasjonatów, którzy analizują ją pod kątem leksykalnym.

Pamiętajmy jednak, że wielu z nas ostatecznie nie żyje globalnie, a wraz z upływem większość osób stara się raczej zapuścić korzenie i związać się z jakimś miejscem na Ziemi, pragnąc stabilizacji i wygody. Dialekt może być zatem świetnym wyborem dla kogoś, kto chce zbudować świadomą tożsamość lokalną, pragnie być częścią historii regionu – w takim przypadku umiejętność gwarowego porozumiewania się powinna być powodem do dumy.

Na przeciwległym biegunie są natomiast te osoby, które nie otrzymały lub nie otrzymują odpowiedniej edukacji i gwara jest dla nich jedyną mową, w której się potrafią płynnie porozumiewać. Niestety może to być spora blokada podczas planowania rodziny, kariery, wystąpień publicznych, edukowania się, poznawania ludzi. 

Jeśli nie potrafisz rozmawiać czysto po polsku, rozważ uczestnictwo w zajęciach indywidualnych z nauczycielem BUKI School, który będzie w stanie nauczyć Cię „oddzielić” Twoją idealnie wyuczoną gwarę od klasycznego polskiego. Dowiesz się nieco więcej na temat gramatyki, słownictwa, akcentu oraz tego, jak szybko przełączać się pomiędzy – potrzebną w wielu sytuacjach – gwarą a językiem polskim.

Autor:

Dialekty i gwary – regionalne odmiany języka polskiego

Czym się różni dialekt od gwary?

Dialekt to szersza kategoria obejmująca wiele gwar z danego regionu, podczas gdy gwara jest językiem charakterystycznym dla mniejszych społeczności lub zawodów.

Jakie są najbardziej znane dialekty w Polsce?

W Polsce występuje pięć głównych dialektów: śląski, małopolski, kaszubski, wielkopolski i mazowiecki. Każdy z nich ma charakterystyczne cechy językowe.

Czy gwary i dialekty są nadal używane?

Tak, choć używanie gwar i dialektów maleje, wciąż można je usłyszeć w różnych regionach Polski, szczególnie na wsiach.

23.09.2024

Slang młodzieżowy – jak komunikuje się młodzież?

Każde kolejne pokolenie wykształca charakterystyczny dla siebie sposób komunikacji. W obecnym czasie zjawisko to jest wzmacniane wpływem internetu, czyli poprzez niezwykle szerokie i szybkie rozprzestrzenianie się informacji. Zbiór słów i zwrotów najczęściej określamy mianem slangu młodzieżowego, który w ostatnich latach znacząco ewoluuje i zaskakuje starsze osoby jeszcze mocniej niż zwykle.

25.08.2024

Zasady pisowni wielką literą – wszystko, co musisz wiedzieć!

Jaka jest najbardziej podstawowa zasada pisowni wielką literą? Dla wielu może być to zaskoczenie, ze względu na oczywistość – każde nowe zdanie zaczynamy wielką literą! To jedna z pierwszych zależności, jakich uczymy się w momencie poznawania zasad pisowni. Jakie są kolejne, jak wyglądają wyjątki? Sprawdzamy!

15.12.2023

Interpunkcja w języku polskim: poprawne stosowanie kropek, przecinków i innych znaków

Błędy interpunkcyjne w języku polskim można „podziwiać” na masową skalę: na blogach, w reklamach, w mediach społecznościowych, gazetach, pracach uczniów, mailach i wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi tzw. czynnik ludzki oraz nieznajomość zasad. Czy koniecznie trzeba się tą interpunkcją przejmować, jak zająć się nauką i co trzeba wiedzieć o podstawowych zasadach?

13.11.2023

Zasady pisowni „nie” z czasownikami - jak poprawnie używać przeczenia w języku polskim?

Nie ma problemu, dopóki w języku polskim jedynie mówimy. „Schody” zaczynają się wraz z pisownią, bo tutaj czeka na nas nie tylko niewdzięczna polska ortografia, ale też całkiem spora dawka prawideł gramatycznych. Jak do niej podchodzi większość Polaków? Zazwyczaj stosując zasadę „jakoś to będzie” pomieszaną z „na oko”. W praktyce działa to różnie, my twierdzimy, że jednak warto przyswoić kilka zasad. Nie zaszkodzi, a pomoże – z całą pewnością!

24.10.2023

Imiesłów przysłówkowy w języku polskim - tworzenie i przykłady

Imiesłowy przysłówkowe mogą wiele zmienić, gdy użyjemy ich w zdaniu, ale w praktyce, w tzw. słowie mówionym, nie spotyka się ich zbyt często. Jak zatem rozpoznać imiesłów przysłówkowy?

04.09.2023

Język polski dla obcokrajowców – praktyczne wskazówki dla początkujących

Kraj nad Wisłą to bardzo atrakcyjny kierunek – środek Europy jest nie tylko bogaty turystycznie i kulturowo, ale też intratny ze względu na możliwości biznesowe. Dostrzega to coraz więcej osób, dlatego zapytania o możliwość nauki polskiego są też od niedawna częstsze. Jednak problem polega na tym, że mowa Mickiewicza jest uznawana jako jeden z 10 najtrudniejszych języków na świecie; wśród równie nieprzystępnych co chiński, węgierski, fiński albo islandzki.

29.05.2023

Arkusze maturalne 2022 - sprawdź swoje odpowiedzi

Matury już dawno za Wami. Stres z nimi związany już dawno minął. Teraz pozostało Wam tylko czekać na wyniki matur. Zastanawialiście się, jak Wam poszło? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy analizę matury z polskiego 2022. Zapraszamy do lektury!

29.05.2023

Nauka polskiego dla ukraińców

Od dłuższego czasu wiele osób zza naszej wschodniej granicy przyjeżdża do naszego kraju. Sytuacja ta nabrała tempa w związku z ostatnimi wydarzeniami. Nie wszystkie osoby, które przyjechały do Polski, znały nasz język, dlatego też dzisiaj wiele osób zadaje sobie pytanie - jak nauczyć naszego języka, czy język polski jest trudny dla Ukraińców oraz gdzie znaleźć dobre kursy języka polskiego dla Ukraińców?

29.05.2023

Jak przygotować się do matury samodzielnie?

Tegoroczni maturzyści zaczynają coraz prężniej przygotowywać się do egzaminu dojrzałości. Matura niemal zawsze wiąże się z większym lub mniejszym stresem. Nie zawsze tak musi być. Wystarczy zadbać odpowiednio wcześniej o dobre przygotowanie, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik - jak przygotować się do matury samodzielnie? (ale nie tylko do matury - poradnik ten jest uniwersalny).