Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Niemiecki dla dzieci - kiedy zacząć naukę?

Nauka języków jest bardzo istotna w dzisiejszym życiu. Co prawda, większość osób stawia na język angielski, to jednak czasami zależy nam na nauce dzieci również innych języków obcych. Zaraz po angielskim najchętniej uczymy nasze pociechy języka niemieckiego i to na tym się dzisiaj skupimy - czy język niemiecki jest trudny dla dzieci i kiedy najlepiej rozpocząć naukę? Podpowiemy Wam również, jakie są godne uwagi piosenki i bajki dla najmłodszych.

Czy język niemiecki jest trudny dla dzieci?

Mimo tego, że język niemiecki jest dosyć kontrowersyjnym językiem - przez jednych lubiany, przez drugich znienawidzony, to nie należy do najtrudniejszych. Prawda jest taka, że im szybciej dzieci rozpoczną naukę języka niemieckiego czy jakiegokolwiek innego języka, tym łatwiej dla nich. Dzieci uczą się w sposób spontaniczny poprzez słuchanie i mówienie. Problematyczne mogą być rodzajniki, przypadki czy szyki zdań oraz wymowa - zwłaszcza niemieckiej litery “r”.

Oprócz tego nauka języka jest prosta - jest on bardzo logiczny w przeciwieństwie do innych języków. Można powiedzieć, że przypomina pewnego rodzaju spójną układankę. Z całą pewnością istnieje ryzyko, że nauka niemieckiego będzie trudna, zwłaszcza gdy do nauki podejdzie się chaotycznie, bez schematów i odpowiedniego zrozumienia. Warto jednak pamiętać, że nauka języków obcych dzieci (zwłaszcza tych młodszych) powinna przebiegać spontanicznie - bez siedzenia nad książkami i rozwiązywania zadań. Ważna jest aktywna nauka, która pobudza do myślenia i używania języka w praktyce.

Od czego zacząć naukę niemieckiego dla najmłodszych?

Nauka najmłodszych dzieci musi być kreatywna. Nauczyciel lub rodzice, którzy posługują się niemieckim (lub innym językiem) powinni zachęcać dzieci do nauki - pobudzać zainteresowanie światem. Małe dzieci z reguły są chętne do nauki, lubią poznawać inne rzeczy (również języki). Ważne, żeby tego nie zaprzepaścić i nie zniechęcić dziecka do nauki. Nauka najmłodszych dzieci powinna polegać na zanurzeniu się w języku. Polega ona na osłuchiwaniu się z językiem niemieckim - śpiewaniu piosenek, słuchaniu lektorów, czy w graniu i oglądaniu bajek w tym języku. W ten sposób najmłodsi zaczynają naśladować nauczycieli i mówić w sposób spontaniczny.

Piosenki są melodyczne, “wpadają w ucho” i na długo pozostają w pamięci. Wspomagają również naukę stałych struktur, które ułatwią posługiwanie się niemieckim. Decydując się na zajęcia dodatkowe ważne, aby nauczyciel potrafił zaciekawić najmniejszych uczniów. Powinien mieć również odpowiednie doświadczenie w nauce z dziećmi. Jeżeli zależy Wam na nauczycielach, którzy doskonale znają się na swojej pracy, możecie zapoznać się z ofertą na naszej stronie - BUKI School.

Piosenki i bajki po niemiecku do nauki języka dla dzieci

Tak jak wspomnieliśmy, najmłodsi najlepiej uczą się spontanicznie. Bardzo pomocne są wtedy piosenki i bajki w języku niemieckim. Przedstawimy Wam teraz kilka naszych propozycji, które mogą pomóc w oswajaniu się z językiem:

  • „5 kleine Fische” - jest to piosenka, która wprowadza najmłodszych w świat liczebników. W piosence powtarzają się również schematyczne zwroty, np. “es gibt”.
  • Grün, grün, grün sind alle meine Kleider - piosenka ta umożliwia najmłodszym naukę kolorów.
  • Hans Hase - jest to cała seria różnorodnych piosenek. Podczas ich słuchania można używać różnych gadżetów czy pacynek - materiały te można kupić lub pobrać ze strony Goethe Institut. Zobacz tutaj.
  • Szukając piosenek do nauki języka niemieckiego, warto pozwolić sobie na nieco kreatywności i szukać piosenek na tematy, które aktualnie interesują dzieci. Przykładowo - ulubionymi piosenkami są te, które były w filmie “Kraina Lodu” i zacząć je słuchać po niemiecku.

Przejdźmy teraz do bajek w języku niemieckim. Podczas nauki tego języka (i każdego innego) warto pamiętać o regularności - nawet codziennie po 15-30 minut. Jest to tak zwana “kąpiel językowa”. Poniżej kilka naszych propozycji:

  • Peppa Wutz - czyli nasza Świnka Peppa - jest to bajka znana przez wszystkich. Proste i krótkie dialogi ułatwiają poznanie i utrwalenie słownictwa. Bajka ta jest zazwyczaj bardzo lubiana przez dzieci.
  • Caillou - jest to bajka, która opowiada o małym chłopcu. W bajce dzieci spotykają się z szerokim słownictwem, które uczy, jak opisywać i nazywać uczucia i przedmioty. Polska wersja tej bajki “Kajtuś”.
  • Meine Freundin Conni - Polska wersja językowa to bajka pod tytułem “Zuzia”. Opowiada o historiach z dnia codziennego, co pozwala na poznanie słownictwa związanego np. z przeprowadzką, czy szkołą.
  • Die Biene Maja - jak się zapewne domyślacie, jest to bajka o Pszczółce Mai. Nie musimy chyba nikomu przedstawiać, o czym ona jest. Co więcej, bajka ta jest pochodzenia niemieckiego.
  • Feuerwehrmann Sam - ostatnia na dzisiaj od nas bajka, która może zaciekawić dzieci, to odpowiednik naszej polskiej bajki - “Strażak Sam”. Opowiada o historiach strażaka, który niesie pomoc innym mieszkańcom miasteczka.

Szukając innych piosenek, warto zajrzeć na jedne z popularniejszych kanałów na YouTube, np. “Kinderlieder zum Mitsingen und Bewegen”.

Autor:

21.11.2023

Czasy w języku niemieckim w pigułce

Język niemiecki opanowujemy najczęściej jako drugi – po angielskim – a niekiedy równolegle. Nic więc dziwnego, że bardzo często te dwie mowy ze sobą porównujemy, również w kontekście trudności. Licząc typowo „na papierze”, to język naszych zachodnich sąsiadów jest nieco łatwiejszy, bo czasów mamy tylko sześć: po dwa przeszłe i przyszłe oraz teraźniejszy i zaprzeszły.

31.10.2023

Przyimki w języku angielskim. Czym są i jak ich używać?

Są dwa typy ludzi: tacy, którym przyimki, zaimki, przysłówki i czasy niedokonane mówią wystarczająco dużo, aby od razu „załapać” o czym jest mowa, a także będący do nich w opozycji i tym samym stroniący od zrozumienia całej tej gramatycznej zawiłości. Co ich łączy? Jeśli będą się oni chcieli porozumieć po angielsku, to można iść o zakład, że z przyimków skorzystają prędzej, niż później.

29.05.2023

Niemiecki biznesowy - czy warto się go uczyć?

Może zaciekawi Was to, że aż 130 milionów osób na świecie porozumiewa się w języku niemieckim. Mówimy tutaj o osobach, dla których niemiecki jest pierwszym językiem. Co więcej, zapewne Was to zdziwi, ale zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez Unię Europejską to nie angielski jest najczęściej używanym językiem, a właśnie niemiecki.

29.05.2023

Angielski czy niemiecki - którego języka lepiej się uczyć?

Nauka języków jest bardzo ważna w dzisiejszym świecie. Bez ich znajomości trudno rozwijać się zawodowo i podróżować. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić znajomość, którego języka jest bardziej potrzebna. Dużo zależy od tego, co chcemy osiągnąć i do czego dążymy, dlatego dzisiaj porozmawiamy o języku angielskim i niemieckim.