Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Kup pakiet od 8 lekcji i
zyskaj 2 lekcje GRATIS!

Niemiecki biznesowy - czy warto się go uczyć?

Może zaciekawi Was to, że aż 130 milionów osób na świecie porozumiewa się w języku niemieckim. Mówimy tutaj o osobach, dla których niemiecki jest pierwszym językiem. Co więcej, zapewne Was to zdziwi, ale zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez Unię Europejską to nie angielski jest najczęściej używanym językiem, a właśnie niemiecki. Dlatego też wiele firm międzynarodowych wymaga znajomości tego języka (najlepiej na poziomie biznesowym).

Komu potrzebny jest niemiecki biznesowy?

Większości z nas wydaje się, że to język angielski jest uważany za język biznesowy. Poniekąd tak jest - angielski jest wymagany niemal w każdej firmie. A jak to jest z niemieckim?

Niemiecki biznesowy jest pożądany na rynkach międzynarodowych, głównie zachodnich. Coraz częściej w ogłoszeniach o pracę widzimy, że znajomość tego języka jest mile widziana, lub nawet konieczna.

Tutaj chcemy jeszcze podkreślić, że nauka języków obcych (nie tylko niemieckiego biznesowego) to zawsze dobry pomysł na inwestycję w siebie. Znajomość języków jest teraz potrzebna niemal na każdym kroku - w podróży, w pracy czy w szkole.

Niemiecki biznesowy - dlaczego warto się go nauczyć?

Znajomość niemieckiego biznesowego ma wiele zalet, zobaczcie sami:

  • Język ten z roku na rok jest coraz bardziej popularny w Europie.
  • Coraz więcej firm porozumiewa się lub ma część komunikacja po niemiecku.
  • Znajomość tego języka pozwala na pracę w firmach międzynarodowych, co bezpośrednio przełoży się na wysokość pensji.
  • Warto też wspomnieć, że Niemcy są naszym bliskim sąsiadem, co sprawia, że między naszymi krajami jest duża współpraca. Oprócz tego Niemcy należą do jednej z najsilniejszych gospodarek na świecie.

Czy niemiecki jest rozpowszechniony w biznesie?

Tak - język niemiecki jest rozpowszechniony w biznesie. Jest używany w różnorodnych środowiskach. Zobaczcie sami:

  • W środowisku IT - niemieckie firmy bardzo chętnie przyjmują pod swoje skrzydła polskich programistów. Polacy również chętnie uciekają do zachodnich firm, jednak nie każda jest anglojęzyczna. W niektórych potrzebna jest znajomość języka niemieckiego.
  • W logistyce - to chyba nikogo nie dziwi Transport międzynarodowy. Zwłaszcza na linii Polska - Niemcy jest bardzo intensywny. Cała branża logistyczna prężnie się rozwija. Przez co często jest wymagana znajomość języka niemieckiego.
  • W przemyśle i handlu - wiecie, że obroty w handlu między nami a Niemcami wynoszą prawie 150 mld euro? Niemcy produkują pojazdy, wyposażenie czy wyroby chemiczne, a my za to części i wyposażenie pojazdów czy meble.
  • W księgowość i branża HR - język niemiecki coraz bardziej jest przydatny dla osób pracujący w HR i kadrach. Obserwuje się od kilku lat zwiększony popyt w firmach outsourcingowych na osoby ze znajomością języka niemieckiego.
  • W marketingu - jest to kolejna branża, która coraz częściej wymaga znajomości języka niemieckiego. Firmy, które planują pracę na zachodnich rynkach lub nawet na rynku Austrii czy Szwajcarii potrzebują osób niemieckojęzycznych, które zaplanują i zadbają o odpowiedni marketing.

Mogłoby się wydawać, że język niemiecki nie jest nam potrzebny, ale sami widzicie - jego znajomość umożliwia pracę w różnych branżach. Nie wiecie, dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta. My Polacy, dla firm niemieckich jesteśmy tańszymi pracownikami niż ich obywatele. Dla nas pensja niemiecka będzie bardzo wysoka. Także motywacja do pracy w niemieckich firmach jest bardzo wysoka. Tego języka możecie się nauczyć m.in. za pośrednictwem BUKI School.

Od czego zacząć naukę niemieckiego do pracy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, od czego zacząć naukę niemieckiego. Dużo zależy od tego, czy kiedykolwiek mieliście styczność z tym językiem. Pamiętajcie jednak, że bez względu na to z jakiego poziomu startujecie, najważniejsza jest motywacja i ilość czasu poświęcona na naukę. Na początku nauki zachęcamy do osłuchiwania się z językiem niemieckim. Zacznijcie oglądać bajki czy słuchać radia w tym języku.

Dobrym sposobem jest zaopatrzenie się w książki z zadaniami typu “Niemiecki dla początkujących” i oglądanie filmików edukacyjnych na platformie Youtube. Na Youtube znajdziecie masę materiałów, które do pewnego momentu pozwolą Wam na samodzielną naukę w domu. Na pewnym etapie nauki przychodzi potrzeba skorzystania z pomocy bardziej doświadczonych nauczycieli. Możecie się zdecydować na zajęcia grupowe lub indywidualne - zgodnie z Waszymi preferencjami.

Pamiętajcie, że nauka niemieckiego biznesowego nie różni się niczym od sposobu nauki innych języków. Najważniejsze jest otoczenie się językiem i znajomość słownictwa. W codziennej nauce zachęcamy do korzystania z aplikacji na telefon. Wszystkie osoby, którym zależy na opanowaniu, chociażby podstaw języka niemieckiego muszą być sumienne i systematyczne. Nic nie da nauka dorywcza, na zasadzie “jak sobie przypomnę”. Wiemy, że nie zawsze jest czas i przestrzeń na naukę, ale warto wygospodarować, chociaż 15 minut dziennie. Jeżeli nie masz siły rozwiązywać zadań czy uczyć się słówek, to chociaż obejrzyj bajkę po niemiecku.

Autor:

22.06.2024

Niemiecki dla dzieci – metody nauki języka niemieckiego dla najmłodszych

Czy niemiecki może zaciekawić i zachęcać do nauki? Dla wielu osób wydaje się on skomplikowany, kiepsko brzmiący i mniej użyteczny niż np. „konkurencja” z Półwyspu Iberyjskiego. Niektórzy dorośli na myśl o nauce niemieckiego wręcz się wzdrygają. Tymczasem w wielu przypadkach dziecko bardzo chętnie podchodzi do nauki, dostrzega drobne podobieństwa z angielskim i ochoczo zapoznaje się nawet z tymi najtrudniejszymi wyrazami. Trzeba mu tylko pomóc w przejściu pierwszych kroków, odpowiednio dobierając

21.11.2023

Czasy w języku niemieckim w pigułce

Język niemiecki opanowujemy najczęściej jako drugi – po angielskim – a niekiedy równolegle. Nic więc dziwnego, że bardzo często te dwie mowy ze sobą porównujemy, również w kontekście trudności. Licząc typowo „na papierze”, to język naszych zachodnich sąsiadów jest nieco łatwiejszy, bo czasów mamy tylko sześć: po dwa przeszłe i przyszłe oraz teraźniejszy i zaprzeszły.

31.10.2023

Przyimki w języku angielskim. Czym są i jak ich używać?

Są dwa typy ludzi: tacy, którym przyimki, zaimki, przysłówki i czasy niedokonane mówią wystarczająco dużo, aby od razu „załapać” o czym jest mowa, a także będący do nich w opozycji i tym samym stroniący od zrozumienia całej tej gramatycznej zawiłości. Co ich łączy? Jeśli będą się oni chcieli porozumieć po angielsku, to można iść o zakład, że z przyimków skorzystają prędzej, niż później.

29.05.2023

Niemiecki dla dzieci - kiedy zacząć naukę?

Nauka języków jest bardzo istotna w dzisiejszym życiu. Co prawda, większość osób stawia na język angielski, to jednak czasami zależy nam na nauce dzieci również innych języków obcych.

29.05.2023

Angielski czy niemiecki - którego języka lepiej się uczyć?

Nauka języków jest bardzo ważna w dzisiejszym świecie. Bez ich znajomości trudno rozwijać się zawodowo i podróżować. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić znajomość, którego języka jest bardziej potrzebna. Dużo zależy od tego, co chcemy osiągnąć i do czego dążymy, dlatego dzisiaj porozmawiamy o języku angielskim i niemieckim.