Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Jak przygotować się do matury samodzielnie?

Tegoroczni maturzyści zaczynają coraz prężniej przygotowywać się do egzaminu dojrzałości. Matura niemal zawsze wiąże się z większym lub mniejszym stresem. Nie zawsze tak musi być. Wystarczy zadbać odpowiednio wcześniej o dobre przygotowanie, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik - jak przygotować się do matury samodzielnie? (ale nie tylko do matury - poradnik ten jest uniwersalny).

Dlaczego matura jest ważna?

Egzamin maturalny to test na koniec szkoły średniej - jest to pewnego rodzaju krok w dorosłość. Po ukończeniu liceum/technikum nie ma obowiązku dalszej edukacji. Dodatkowo jest się osobą pełnoletnią, pełnoprawnym obywatelem kraju - początek dorosłości. Można kontynuować naukę lub rozpocząć pracę.

Osoby, które decydują się na dalszą naukę mają kilka ścieżek rozwoju:

 • studium;
 • szkoła policealna;
 • studia.

Właśnie do tych ostatnich wymagana jest matura. Na studia nie trzeba iść od razu po szkole średniej. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się taka potrzeba, dlatego z tego powodu dobrze jest podejść i zdać maturę od razu. Osoby, które postanowią zrobić sobie kilkuletnią przerwę i po czasie będą chciały podejść do egzaminu dojrzałości muszą uczęszczać do liceum uzupełniającego.

To jednak nie jest jedyny powód, dla którego warto zdać maturę, można zaliczyć do nich również:

 • jest podsumowaniem dotychczasowej nauki - pozwala na zweryfikowanie swojej wiedzy;
 • jest to możliwość pójścia na studia - teraz lub za kilka lat - raz zdana matura jest ważna całe życie;
 • jest punktem kulminacyjnym, pewnego rodzaju wyznacznikiem, progiem wejścia w dorosłość.

Pamiętajmy jednak, że jeżeli nie uda się zdać matury w pierwszym terminie, to nie jest koniec świata. Egzamin ten można poprawić, a też nie można utożsamiać swoich wartości z powodu jednego egzaminu. Niemniej jednak podczas przygotowań do matury, możecie skorzystać z pomocy BUKI School.

Jak przygotować się do matury?

Poradnik - jak przygotować się do matury:

 • Zadbaj o dobrą strategię i dokładnie przeanalizuj swoje umiejętności - bez oszukiwania. Jeżeli chcesz przygotować się do matury samodzielnie, musisz uczciwie ocenić poziom swojej wiedzy z każdego przedmiotu egzaminacyjnego. Trzeba dokładnie przeanalizować - co wymaga pracy, nauczenia się, a co tylko przypomnienia.
 • Postaraj się skompletować pomoce do nauki. Zadbaj o zeszyt, kolorowe pisaki, markery (którymi można zaznaczać najważniejsze informacje), podręczniki i repetytoria.
 • Pamiętaj o systematyczności - nauka raz w tygodniu nie przyniesie żadnych efektów. Tak samo, jak nauka na ostatnią chwilę - rozłóż sobie naukę na kilka miesięcy i sumiennie codziennie lub co drugi dzień staraj się usystematyzować swoją wiedzę.
 • Wykorzystuj do nauki swoje mocne strony i kreatywność. Zastanów się, jaka forma nauki jest dla Ciebie najskuteczniejsza - mapa myśli, powtarzanie na głos czy nauka ze słuchu.
 • W codziennej nauce korzystaj z arkuszy maturalnych. Każda matura jest do siebie podobna. Podobne są typy zadań i rodzaje poleceń. Rozwiązując arkusze maturalne, przyzwyczaisz się do formuły egzaminu.
 • Nie bój się pytać. Wystarczy po zajęciach podejść do nauczyciela (lub innego ucznia) i dopytać o zagadnienia, które nie są do końca zrozumiałe.
 • Nie zapominaj o sobie - o swoim komforcie psychicznym, odpowiedniej diecie i odpoczynku. Jest to ważne w efektywnej nauce.
 • Zastanów się, jaka jest Twoja motywacja - w chwili zwątpienia, może to być motorem działania i zachętą do dalszej nauki.

Co jest ważne w nauce do matury? Na co zwracać szczególną uwagę?

Na koniec przedstawimy kilka porad, na co zwracać uwagę podczas nauki do matury (ale nie tylko - wiedzę tą możecie wykorzystać również do nauki innych rzeczy):

 • Postaraj się skoncentrować - w ten sposób nauka będzie znacznie bardziej efektywna. Rozpraszacze nie pomagają, a wręcz wydłużają czas potrzebny do zdobycia wiedzy. Trudno jest utrzymać skupienie przez kilka godzin, dlatego zachęcamy podczas nauki do częstych przerw. Warto przetestować metodę Pomodoro.
 • Zaplanuj swoją naukę - w ten sposób nie będziesz tracić czasu podczas nauki (i zmniejszy ilość rozpraszaczy);
 • Zastanów się, czego chcesz się nauczyć - możesz to robić, np. w formie pytań, na które będziesz odpowiadać.
 • Podczas nauki nie korzystaj z tzw. rozpraszaczy, np. telefonu komórkowego.
 • Staraj się nowo poznane informacje od razu opracować. Możesz to zrobić odpowiadając na pytania, takie jak: Co to oznacza? Jak to rozumieć? Jak to działa? Jakie funkcje pełni?
 • Twórz mapy myśli w nawiązaniu do wiedzy, którą już posiadasz. W ten sposób poprawisz pamięć - nauka metodą skojarzeń czy metodą “układania puzzli”.
 • Uporządkuj swoją wiedzę. Ucz się w sposób uporządkowany. Nie wszystkie na raz. Podziel sobie zagadnienia na odpowiednie kategorie czy porcje wiedzy.
 • Zadbaj o odpowiednie podejście - udokumentowano, że negatywne podejście od nauki znacząco spowalnia jej proces. Sprawia, że wiedzę przyswaja się nie tylko wolniej, ale i gorzej.
 • W nauce staraj się korzystać ze swojej wyobraźni, np. poprzez wizualizacje wiedzy czy korzystaj z map myśli.
 • Powtarzaj - co jakiś czas wracaj do opracowanych zagadnień. W ten sposób utrwalisz swoją wiedzę.
 • Zadbaj o balans w nauce - nie poświęcaj każdego wolnego czasu na naukę. Ważna jest również aktywność fizyczna czy rozrywka.

Autor:

15.12.2023

Interpunkcja w języku polskim: poprawne stosowanie kropek, przecinków i innych znaków

Błędy interpunkcyjne w języku polskim można „podziwiać” na masową skalę: na blogach, w reklamach, w mediach społecznościowych, gazetach, pracach uczniów, mailach i wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi tzw. czynnik ludzki oraz nieznajomość zasad. Czy koniecznie trzeba się tą interpunkcją przejmować, jak zająć się nauką i co trzeba wiedzieć o podstawowych zasadach?

13.11.2023

Zasady pisowni „nie” z czasownikami - jak poprawnie używać przeczenia w języku polskim?

Nie ma problemu, dopóki w języku polskim jedynie mówimy. „Schody” zaczynają się wraz z pisownią, bo tutaj czeka na nas nie tylko niewdzięczna polska ortografia, ale też całkiem spora dawka prawideł gramatycznych. Jak do niej podchodzi większość Polaków? Zazwyczaj stosując zasadę „jakoś to będzie” pomieszaną z „na oko”. W praktyce działa to różnie, my twierdzimy, że jednak warto przyswoić kilka zasad. Nie zaszkodzi, a pomoże – z całą pewnością!

24.10.2023

Imiesłów przysłówkowy w języku polskim - tworzenie i przykłady

Imiesłowy przysłówkowe mogą wiele zmienić, gdy użyjemy ich w zdaniu, ale w praktyce, w tzw. słowie mówionym, nie spotyka się ich zbyt często. Jak zatem rozpoznać imiesłów przysłówkowy?

04.09.2023

Język polski dla obcokrajowców – praktyczne wskazówki dla początkujących

Kraj nad Wisłą to bardzo atrakcyjny kierunek – środek Europy jest nie tylko bogaty turystycznie i kulturowo, ale też intratny ze względu na możliwości biznesowe. Dostrzega to coraz więcej osób, dlatego zapytania o możliwość nauki polskiego są też od niedawna częstsze. Jednak problem polega na tym, że mowa Mickiewicza jest uznawana jako jeden z 10 najtrudniejszych języków na świecie; wśród równie nieprzystępnych co chiński, węgierski, fiński albo islandzki.

21.08.2023

Jak opisać postać? Praktyczne wskazówki od BUKI School

Nieprzemyślana koncepcja, skupienie się tylko na wybranych cechach (bez pełnych, szeroko zakrojonych wniosków) oraz pisanie o sprawach nie dotyczących bezpośrednio tematu — takie są najczęstsze błędy uczniów mierzących się z tworzeniem opisu postaci. Dlatego dziś sprawdzimy jakie wyzwania stoją przed tworzącym taką charakterystykę i wytłumaczymy krok po kroku, jak stworzyć dobry tekst tego typu.

29.05.2023

Arkusze maturalne 2022 - sprawdź swoje odpowiedzi

Matury już dawno za Wami. Stres z nimi związany już dawno minął. Teraz pozostało Wam tylko czekać na wyniki matur. Zastanawialiście się, jak Wam poszło? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy analizę matury z polskiego 2022. Zapraszamy do lektury!

29.05.2023

Nauka polskiego dla ukraińców

Od dłuższego czasu wiele osób zza naszej wschodniej granicy przyjeżdża do naszego kraju. Sytuacja ta nabrała tempa w związku z ostatnimi wydarzeniami. Nie wszystkie osoby, które przyjechały do Polski, znały nasz język, dlatego też dzisiaj wiele osób zadaje sobie pytanie - jak nauczyć naszego języka, czy język polski jest trudny dla Ukraińców oraz gdzie znaleźć dobre kursy języka polskiego dla Ukraińców?