Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Przyimki w języku angielskim. Czym są i jak ich używać?

  1. Czym są przyimki w języku angielskim?
  2. Jak poprawnie używać przyimków?

Są dwa typy ludzi: tacy, którym przyimki, zaimki, przysłówki i czasy niedokonane mówią wystarczająco dużo, aby od razu „załapać” o czym jest mowa, a także będący do nich w opozycji i tym samym stroniący od zrozumienia całej tej gramatycznej zawiłości. Co ich łączy? Jeśli będą się oni chcieli porozumieć po angielsku, to można iść o zakład, że z przyimków skorzystają prędzej, niż później. 

 

Czym są przyimki w języku angielskim?

 

Jeśli rozumiemy istotę przyimków w języku polskim, to po angielsku nie będzie żadnego problemu. Sprawa jest analogiczna, chociaż ciężko o wyprowadzenie bardzo dokładnej definicji. Posłużmy się zatem dość prostym określeniem: przyimek to taki „dodatek” do innych wyrazów. Łączy się on z nimi po to, aby lepiej określać miejsce, czas albo pewien stan. Dwa pierwsze zastosowania są najistotniejsze i na nich warto się skupić.

 

Przyimki miejsca

 

Zacznijmy od określeń związanych z miejscem. W ramach ćwiczenia warto rozejrzeć się dookoła siebie. My dla przykładu widzimy, że:

 

Monitor znajduje się na biurku. | The monitor is on the desk.

Za monitorem jest lampa. | There is a lamp behind the monitor.

W kubku jest herbata. | There's tea in the mug.

Komputer stoi pod biurkiem. | The computer is under the desk.

 

Jak widać, przyimki „na”, „za”, „pod” etc. pozwalają nam lepiej zlokalizować położenie danych przedmiotów. Każdy czytelnik wyobrazi sobie inaczej wnętrze z tymi sprzętami, ale za to będzie potrafił odpowiednio rozmieścić każdy strategiczny element. Oto właśnie magia przyimków; są to (zazwyczaj) krótkie wyrazy, które zmieniają bardzo mocno wydźwięk zdania, jego formę i jakość informacji, które w konsekwencji otrzymuje odbiorca. Co więcej, można ich użyć wielokrotnie:

 

Monitor znajduje się w pokoju, na biurku, 10 centymetrów obok monitora, tuż za kubkiem.

The monitor is located in the room, on the desk, 10 centimeters next to the monitor, just behind the mug.

 

I ten przykład pokazuje też, jak bardzo powinniśmy „pilnować” dobrego użycia przyimków. W pierwszej grupie zdań była mowa o tym, że komputer znajduje się pod (under) biurkiem, w drugim już powędrował on na (on) biurko – jedno określenie, a tak wielka zmiana. Nie ma rady, tych krótkich wyrazów trzeba nauczyć się na pamięć, aby sprawnie posługiwać się angielskim.

 

Przyimki czasu

Obok określeń związanych z miejscem, równie popularne (o ile nie popularniejsze) są te odnoszące się do czasu. Zasada jest podobna – mamy wyraz, co do którego chcemy uzyskać bardziej konkretne określenie czasu, zatem stosujemy przyimek jako istotny dodatek. W naszym przypadku wyglądałoby to w ten sposób:

 

Pomysł na ten artykuł powstał podczas spotkania. | The idea for this article was created during the meeting.

Artykuł został napisany w ciągu dwóch godzin. | This article was written within two hours.

Artykuł został oddany do publikacji przed północą. | The article was submitted for publication before midnight.

 

Co ciekawe, przyimków możemy używać niezależnie od czasu, bo pasują one do opisywania przeszłości, teraźniejszości oraz także przyszłości. Bardzo często używa się ich w połączeniu z:

 

  • datami oraz dniami tygodnia,
  • godzinami,
  • świętami,
  • porami dnia,
  • czasem w roku.

 

Jak nietrudno się domyślić, pole zastosowań w codziennej mowie będzie bardzo duże. Dość rzec, że pierwszą potrzebę użycia przyimka odnotujemy już w momencie, kiedy będziemy chcieli drugiej osobie rano zakomunikować o której jest śniadanie! 

 

Jak poprawnie używać przyimków?

 

No właśnie, czy z przyimkami, które wydają się naprawdę łatwą w opanowaniu częścią mowy, mogą być w ogóle jakiekolwiek problemy? Cóż, niestety takowe mogą się pojawić, ale na całe szczęście nie we wszystkich przypadkach. Jeśli nauczymy się brzmienia zwrotów takich jak „przed”, „obok”, „podczas”, „za” – to raczej trudno będzie o popełnienie błędu. Jednak sprawy komplikują się przy angielskich „in”, „on”, „at”. Szybki przykład:

 

Ręcznik znajduje się na półce.

 

W języku polskim jest dość prosto – „na” bardzo łatwo pasuje do określenia miejsca znajdowania się ręcznika. Czy aby na pewno? 

 

Ręcznik znajduje się w hotelu.

Ręcznik znajduje się w pokoju.

 

Można dodać jeszcze przyimek „w”. Ktoś posługujący się polskim od urodzenia z pewnością nie powie, że ręcznik znajduje się w półce – ale takowe kłopoty mogą spotkać kogoś, kto dopiero się uczy. My uczymy się angielskiego, więc przetłumaczmy wszystkie trzy przykłady po kolei:

 

The towel is on the shelf.

The towel is provided at the hotel.

There is a towel in the room.

 

Pomyłka w stylu „in the hotel”, albo „at the room” to codzienność początkującego. Dlatego warto ćwiczyć, przede wszystkim pamiętając:

 

  • IN stosujemy, gdy mówimy o przestrzeni, która jest pewną formą zamkniętą,
  • AT wykorzystamy dla miejsc, które nie są zamkniętą przestrzenią,
  • ON użyjemy w odniesieniu do położenia obiektu na płaskiej powierzchni.

 

To oczywiście nie wszystkie zasady związane z tymi trzema przyimkami – jeszcze więcej takich „trików” gramatycznych możesz nauczyć się w trakcie indywidualnych zajęć z nauczycielami BUKI School. W ten sposób możesz nie tylko poznać kolejne określenia, ale też od razu usłyszeć ich zastosowanie w przykładowych zdaniach, a następnie poznać ewentualne problemy wynikające z błędnego użycia. Język angielski warto ćwiczyć, a prywatny mentor to świetny dostawca dużej dawki motywacji!

21.11.2023

Czasy w języku niemieckim w pigułce

Język niemiecki opanowujemy najczęściej jako drugi – po angielskim – a niekiedy równolegle. Nic więc dziwnego, że bardzo często te dwie mowy ze sobą porównujemy, również w kontekście trudności. Licząc typowo „na papierze”, to język naszych zachodnich sąsiadów jest nieco łatwiejszy, bo czasów mamy tylko sześć: po dwa przeszłe i przyszłe oraz teraźniejszy i zaprzeszły.

29.05.2023

Niemiecki biznesowy - czy warto się go uczyć?

Może zaciekawi Was to, że aż 130 milionów osób na świecie porozumiewa się w języku niemieckim. Mówimy tutaj o osobach, dla których niemiecki jest pierwszym językiem. Co więcej, zapewne Was to zdziwi, ale zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez Unię Europejską to nie angielski jest najczęściej używanym językiem, a właśnie niemiecki.

29.05.2023

Niemiecki dla dzieci - kiedy zacząć naukę?

Nauka języków jest bardzo istotna w dzisiejszym życiu. Co prawda, większość osób stawia na język angielski, to jednak czasami zależy nam na nauce dzieci również innych języków obcych.

29.05.2023

Angielski czy niemiecki - którego języka lepiej się uczyć?

Nauka języków jest bardzo ważna w dzisiejszym świecie. Bez ich znajomości trudno rozwijać się zawodowo i podróżować. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić znajomość, którego języka jest bardziej potrzebna. Dużo zależy od tego, co chcemy osiągnąć i do czego dążymy, dlatego dzisiaj porozmawiamy o języku angielskim i niemieckim.