Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

  1. Jakie są główne czasy przyszłe w języku angielskim i kiedy je stosować?
  2. Przykłady zastosowania czasu przyszłego w konkretnych sytuacjach

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy… Oto co musisz wiedzieć!

Jakie są główne czasy przyszłe w języku angielskim i kiedy je stosować?

Uczenia się nowych konstrukcji gramatycznych w języku angielskim przede wszystkim nie należy się bać. Wręcz przeciwnie – trzeba dać im trochę czasu na utrwalenie i zapamiętać, że tzw. błędy początkującego są nieuniknione. Z takim nastawieniem można rzucić się w wir teorii!

Future Simple, czyli czas przyszły prosty

Najczęściej spotykany, można z jego pomocą wyrażać obietnice, intencje, przewidywania i spontaniczne decyzje. Warto pamiętać, że w każdym z czasów z grupy „future” można budować zarówno zdania twierdzące, przeczące, jak i zadawać pytania. 

  • Twierdzenie: Podmiot + will + czasownik w bezokoliczniku,
  • Przeczenie: Podmiot + will not + czasownik w bezokoliczniku,
  • Pytanie: Will + podmiot + czasownik w bezokoliczniku.

Jeśli zatem w rozmowie słyszysz charakterystyczne „I will” to masz pewność, że ktoś zaczyna mówić o czymś, co dotyczy przyszłości. Jednak samo „will” nie gwarantuje jeszcze tego, że będzie to zdanie w Future Simple. Są jeszcze cztery inne czasy, które trzeba poznać.

Future Continuous

Ktoś, kto przerobił już czasy teraźniejsze, z pewnością dostrzeże pewne podobieństwa w nazewnictwie. Niestety trudniej jest już wytłumaczyć, czym czas przyszły z dopiskiem „continuous” różni się od tego prostego. Jest bowiem używany względem działania, które będzie się odbywało w określonym momencie w przyszłości. Konstrukcja wygląda następująco:

  • Twierdzenie: Podmiot + will be + czasownik z -ing,
  • Przeczenie: Podmiot + will not be + czasownik z -ing,
  • Pytanie: Will + podmiot + be + czasownik z -ing.

Na początku trudne wydaje się to, jak odróżnić w trakcie konstruowania wypowiedzi, jaki czas należy do niej do niej użyć? Cóż, na początku nie jest to łatwe, później można wpaść w rutynę.

Future Perfect

O ile dwa poprzednie czasy były bardzo łatwe w konstruowaniu, tak przy trzecim dochodzi komplikacja w postaci nauki czasowników nieregularnych. Future Perfect z powodzeniem użyjemy w sytuacji, która będzie ukończona przed określonym punktem w przyszłości.

  • Twierdzenie: Podmiot + will have + czasownik nieregularny w trzeciej formie lub w czasownik z -ed (Past Participle),
  • Przeczenie: Podmiot + will not have + czasownik nieregularny w trzeciej formie lub w czasownik z -ed (Past Participle),
  • Pytanie: Will + podmiot + have + czasownik nieregularny w trzeciej formie lub w czasownik z -ed (Past Participle).

Przykłady zastosowania Future Perfect podajemy w kolejnym akapicie, a tymczasem konstrukcja ostatniego z czasów.

Future Perfect Continuous

On opisuje zdarzenie, które będzie trwało do określonego punktu w przyszłosći, ale z naciskiem na określenie długości tego momentu.

  • Twierdzenie: Podmiot + will have been + czasownik z -ing,
  • Przeczenie: Podmiot + will not have been + czasownik z -ing,
  • Pytanie: Will + podmiot + have been + czasownik z -ing.

Z ulgą można zatem stwierdzić, że trudności rozpoznane w „czystym” Future Perfect nie zostały pogłębione i 

Przykłady zastosowania czasu przyszłego w konkretnych sytuacjach

Poniżej przykłady każdego typu zdania do każdego czasu, z podziałem na twierdzenia, pytania i zaprzeczenia:

Future Simple:

  • Twierdzenie: She will visit her grandmother next weekend.
  • Przeczenie: They won't buy a new car this year.
  • Pytanie: Will you attend the conference next month?

Future Continuous:

  • Twierdzenie: At 8 PM tomorrow, we will be watching a movie.
  • Przeczenie: She won't be studying at the library at 9 AM.
  • Pytanie: Will they be working on the project this weekend?

Future Perfect:

  • Twierdzenie: By the time you get back, I will have finished reading this book.
  • Przeczenie: They won't have completed the renovation by the end of the month.
  • Pytanie: Will she have graduated from university by next year?

Future Perfect z czasownikiem nieregularnym:

  • Twierdzenie: He will have spoken to the manager before the meeting.
  • Przeczenie: She won't have written the report by Friday.
  • Pytanie: Will they have driven to the countryside by tomorrow?

Future Perfect Continuous:

  • Twierdzenie: By next year, he will have been teaching English for twenty years.
  • Przeczenie: She won't have been playing the piano for very long by the time of the concert.
  • Pytanie: How long will they have been studying Japanese by the end of the semester?


To tylko namiastka wiedzy, więcej można zdobyć ćwicząc, konwersując i trenując formy zapisu. Aby było łatwiej, można zapisać się do BUKI School – platformy dającej łatwy dostęp do lekcji indywidualnych, organizowanych przez najlepszych nauczycieli. Pamiętaj również, że najwięcej można utrwalić podczas rozmowy, bo właśnie wtedy osłuchujemy się z językiem i zapamiętujemy pewne rutyny.

Czasy przyszłe w języku angielskim

Jakie są główne czasy przyszłe w języku angielskim i kiedy je stosować?

Uczenia się nowych konstrukcji gramatycznych w języku angielskim przede wszystkim nie należy się bać. Wręcz przeciwnie – trzeba dać im trochę czasu na utrwalenie i zapamiętać, że tzw. błędy początkującego są nieuniknione.

27.11.2024

Egzamin FCE co to jest i jak się przygotować?

Gdy szukasz informacji o egzaminie FCE, możesz na zmianę spotkać się z określeniami „B2 First” oraz „Cambrige English”. W praktyce egzamin ten potwierdza znajomość języka angielskiego – używanego, jak wiadomo, niemal na całym świecie – na poziomie średniozaawansowanym. Dokument FCE jest jednym z najbardziej prestiżowych sposobów na potwierdzenie swoich umiejętności. Dlaczego warto go zdobyć i jakie etapy oraz trudności trzeba pokonać?

14.10.2024

Angielski dla dzieci: jak wprowadzać język angielski w codziennych sytuacjach?

Gdy dorastało pokolenie osób, które właśnie teraz mają dzieci w wieku przedszkolnym, nierzadko język angielski był czymś nowym w rodzinie. W tamtych czasach rodzice znali język rosyjski, czasem niemiecki – angielski był raczej rzadkością. Nie da się jednak ukryć, że szlaki zostały przetarte i Polacy wyrównali do ogólnoświatowych standardów. Dlatego dziś już każdy zna przynajmniej podstawy mowy Szekspira. Czy można ten fakt wykorzystać w codziennych sytuacjach, podczas wychowywania własnego dziec

09.10.2024

Skróty angielskie: lista skrótów, które każdy powinien znać

„FYI, ten artykuł nie będzie zawierał listy wszystkich angielskich skrótów!” – to pierwszy przykład tego, jak można nie tylko skorzystać z angielskiego skrótu, ale jeszcze (nieco na siłę) dopasować go do polskiego zdania. Tak, to też jest możliwe. Ale po co to robić? Żeby było szybciej, prościej i w niektórych grupach społecznych – bardziej zrozumiale. BTW, coraz częściej uciekamy się do anglojęzycznych skrótów, które później przenikają do naszego potocznego języka zarówno mówionego, jak i pisan

18.09.2024

Najlepsza aplikacja do nauki angielskiego

Smartfony dają nam mnóstwo możliwości. W sklepach z oprogramowaniem mamy osobną kategorię „edukacja”, w której da się znaleźć wiele ciekawych apek, w tym również tych służących do nauki angielskiego. Które z nich uważamy za najciekawsze?

26.08.2024

Angielski biznesowy – czym jest i jak skutecznie się go uczyć?

Jeśli zdarza Ci się oglądać po angielsku filmy zagranicznych twórców na YouTube, to z pewnością zauważasz pewną zależność: w zależności od niszy, używane są konkretne słowa, określenia i skróty. Gdy je poznasz, nie masz trudności ze zrozumieniem przekazu. Dokładnie taki mechanizm działa w przypadku angielskiego biznesowego (Business English) – to pewien obszar językowy, wspierający konkretną grupę osób.

19.08.2024

Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska. Na czym polega różnica?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej uczyć się brytyjskiego angielskiego, czy też może amerykańskiego. Powód? Różnice w wymowie, konstrukcji zdań oraz obszarach zastosowań. Myśl, jaka często za tym idzie to: „jeśli nauczę się amerykańskiej odmiany, to w Europie nie będę rozumiana / rozumiany”. Czy tak jest faktycznie? Sprawdzamy!

29.05.2023

Media społecznościowe a nauka języka obcego - mogą być przydatne czy tylko przeszkadzają?

Media społecznościowe są ważną częścią naszego życia. Umożliwiają nie tylko dostęp do informacji z całego świata, ale także kontaktowanie się z innymi osobami. Zapewniają również rozrywkę i są sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nikt nie wyobraża sobie dzisiaj życia bez internetu. Jest wykorzystywany do wszystkiego, ale czy do zdobywania wiedzy również? Jak media społecznościowe wpływają na naukę?

29.05.2023

Zajęcia indywidualne czy grupowe - co lepiej wybrać?

Rok szkolny rozpoczął się już na dobre. Każdy z uczniów ma za sobą już pierwsze kartkówki czy sprawdziany, dlatego też przychodzi ten moment, gdy coraz więcej osób zastanawia się nad zajęciami dodatkowymi. Korepetycje to zawsze dobry pomysł na poszerzenie swojej wiedzy i zwiększenie umiejętności, dlatego też dzisiaj opowiemy Wam zarówno o wadach, jak i zaletach zajęć indywidualnych i grupowych.

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.