- Jakie są najpopularniejsze aplikacje do nauki angielskiego?
- Jak efektywnie wykorzystać aplikacje do nauki angielskiego w procesie samodzielnej nauki?
Smartfony dają nam mnóstwo możliwości. W sklepach z oprogramowaniem mamy osobną kategorię „edukacja”, w której da się znaleźć wiele ciekawych apek, w tym również tych służących do nauki angielskiego. Które z nich uważamy za najciekawsze?
Jakie są najpopularniejsze aplikacje do nauki angielskiego?
Jedną z najpopularniejszych aplikacji służących do nauki nie tylko języka angielskiego, ale też innych, jest Duolingo. To program rozwijany od lat, a idea za nim stojąca jest bardzo prosta – potraktować przyswajanie nowej mowy jako zabawę, grę, rozrywkę. Kolorowy interfejs, elementy tzw. grywalizacji z innymi użytkownikami – to znaki szczególne Duolingo. Program ten można pobrać zarówno w App Store, jak i na urządzenia z Androidem.
Kolejną aplikacją bijącą rekordy popularności jest Babbel. Pobierzesz ją z Google Play, oczywiście działa również na urządzeniach z iOS. Ten program bazuje na wiedzy ekspertów, promowana jest też bardzo naturalna nauka zwrotów potrzebnych na co dzień. Jednym z najważniejszych wyróżników jest kładzenie nacisku na wymowę, wypowiadanie zdań – aplikacja buduje więc podwaliny do sprawnej konwersacji. Jest ona przeznaczona dla osób na różnym poziomie zaawansowania.
Czytaj więcej: Najlepsze podcasty do nauki angielskiego
Trzecią świetną aplikacją w dzisiejszym zestawieniu jest Memrise. Tu po raz kolejny można uczyć się nie tylko angielskiego, ale też innych języków. Został tutaj zaimplementowany model „zmuszania do nauki” – rozumienia ze słuchu, rozmowy z botem, filmy oraz bardzo praktyczne podejście to znaki rozpoznawcze Memrise. Warto jednak zauważyć, że w ostatnim czasie program przeszedł pewne zmiany w algorytmie, nie każdemu użytkownikowi przypadły one do gustu, przez co ogólna ocena aplikacji nieco spadła. Do pobrania dla iOS oraz Android.
Jak jeszcze można uczyć się języków, korzystając z aplikacji? Gdy już „coś potrafimy”, to warto powtarzać. Można to robić na różne sposoby, ale bardzo ciekawą metodą podaje aplikacja Tandem. To nic innego jak możliwość odbycia rozmowy z osobą po drugiej stronie. Wymiana zdań może być w postaci czatu tekstowego, jest też opcja wysyłania „głosówek”. Program ma miliony użytkowników na całym świecie, więc porozmawianie z kimś po angielsku nie będzie trudnością. Dla użytkowników iPhonów program jest do pobrania w tym miejscu, a posiadacze sprzętu z zielonym robotem mogą kliknąć tutaj. Jeśli z jakiegoś powodu Tandem nie będzie odpowiedni, można też sprawdzić konkurencyjną aplikację – HelloTalk. Idea jest bardzo podobna, czyli szlifujemy język poprzez kontakt z native speakerami.
Czytaj więcej: Czasy przeszłe w angielskim: jak je opanować?
Jedną z usług mobilnych, które można zaklasyfikować do „klasyków” jest aplikacja Busuu. Nie wyróżnia się niczym szczególnym, jest to po prostu kolejny, solidny kurs angielskiego dostępny wszędzie tam, gdzie korzystamy z internetu w smartfonie. Hasło reklamowe brzmi „naucz się języka w zaledwie 10 minut dziennie” – to nieco zbyt optymistyczne założenie, ale pokazuje doskonale założenia, jakie przyświecają tego typu programom: ma być szybko, wygodnie, przy okazji. Busuu można pobrać dla iOS oraz Android.
Ostatnią propozycją na dziś jest aplikacja Lingvist. Tu również mamy możliwość pobrania wersji na iPhone oraz np. na smartfony Samsunga (i inne obsługujące Androida). W tej aplikacji prym wiodą strategie nauki opracowywane przez naukowców do spółki ze sztuczną inteligencją. Wyróżnia się minimalistyczny, lekki dla oka interfejs. Na początku nauki możemy w prosty sposób sprawdzić swój poziom zaawansowania, a w kolejnych dniach – śledzić postępy w postaci motywującego nas kalendarza.
Jak efektywnie wykorzystać aplikacje do nauki angielskiego w procesie samodzielnej nauki?
Podstawą w efektywności jest obowiązkowe włączenie powiadomień w aplikacji. Dzięki temu otrzymujesz świetny bonus w postaci „motywatora”. W niektórych apkach istnieje również opcja wskazania pory wysyłania powiadomień – dzięki temu można lepiej zoptymalizować czas nauki. Twoim zadaniem będzie nie tylko wygospodarowanie takiego czasu, ale też sprawdzenie, która pora w ciągu dnia jest najlepsza na naukę (daje najwięcej korzyści).
BONUS!
Jeśli chcesz jeszcze efektywniej zacząć korzystać ze smartfona, rozważ zainstalowanie aplikacji Opal. W podstawowej wersji jest ona zupełnie darmowa, a jej zadanie to… blokowanie działania dowolnie wybranych apek w określonym momencie dnia. Jeśli wiesz, że rano ogromną pokusą jest bezmyślne scrollowanie mediów społecznościowych (a jednocześnie masz w tym czasie największy fokus, który można przeznaczyć np. na najlepsze aplikacje do nauki angielskiego), to opal jest jednym z najbardziej polecanych narzędzi od ekspertów w rozwoju osobistym.
Nie samymi aplikacjami człowiek żyje, część wiedzy warto też ugruntować podczas lekcji w szkole. Jednak ta szkoła nie jest „zwykła”! BUKI School działa na zasadzie cyklicznych zajęć indywidualnych. Wybierasz liczbę godzin z Twoim ulubionym nauczycielem i możesz je dowolnie wykorzystać, szlifując umiejętności językowe. Nasza rada – najlepiej wykorzystywać je w duecie z innymi rozwiązaniami, takimi jak aplikacje do nauki języka angielskiego!