Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Angielski biznesowy – korzyści, nauka i praktyczne zastosowanie

Angielski biznesowy – czym jest i jak skutecznie się go uczyć?

Jeśli zdarza Ci się oglądać po angielsku filmy zagranicznych twórców na YouTube, to z pewnością zauważasz pewną zależność: w zależności od niszy, używane są konkretne słowa, określenia i skróty. Gdy je poznasz, nie masz trudności ze zrozumieniem przekazu. Dokładnie taki mechanizm działa w przypadku angielskiego biznesowego (Business English) – to pewien obszar językowy, wspierający konkretną grupę osób.

Co to jest angielski biznesowy?

Jak się pewnie domyślasz, angielski biznesowy przyda ci się w zadaniach zawodowych. Dotyczy on głównie tzw. pracowników biurowych, bo osoby wykonujące pracę fizyczną częściej posługują się jeszcze węższym (bardziej niszowym) zakresem słownictwa. Jeśli o słowach mowa, to właśnie na nich skupia się całe zagadnienie:

Angielski biznesowy to zbiór słów oraz oficjalnych zwrotów, przydatnych i często używanych w szeroko pojętym biznesie, który obejmuje wiele dziedzin życia.

Jakie obszary funkcjonowania w biznesie najczęściej wykorzystuje Business English?

  • Finanse. Słówka przydadzą się w bankach, na giełdzie, w dziedzinach związanych z inwestowaniem.
  • Handel. Sprzedawcy bardzo często sięgają do określeń związanych z angielskim biznesowym, ze względu na ich specyfikę pracy – obracają się wśród ludzi o podobnych kompetencjach.
  • Uniwersalna korespondencja firmowa. Jeśli nasza praca będzie polegała na wymianie formalnych maili w języku angielskim, to koniecznością będzie używanie biznesowej odmiany – mocno oficjalnej, bez potocznych wyrażeń.

Business English przyda się również w trakcie negocjacji na wyższym szczeblu, telekonferencji oraz przygotowywania prezentacji.

Jakie korzyści przynosi umiejętność posługiwania się angielskim biznesowym?

Już sama nazwa wskazuje na to, że korzyści może być sporo – głównie na gruncie finansowym, rozwoju kariery oraz wizerunkowym:

  • Większe szanse na zatrudnienie. Posługując się fachową terminologią i rozumiejąc to, co się za nią kryje, jesteśmy w stanie przekonać niejednego specjalistę HR o naszej wartości, jaką wniesiemy do firmy.
  • Łatwiejsze zdobywanie kontaktów. Elementy tego języka pojawiają się na różnych spotkaniach branżowych, konferencjach, seminariach, szkoleniach, kursach i wymianach. To również sytuacje, w których możemy poznawać innych przedsiębiorców, w tym nie tylko nawiązywać kontakty, ale i otrzymywać cenne informacje o doświadczeniach.
  • Szybsza kariera w korporacji. Duże przedsiębiorstwa, w Polsce określane mianem korporacyjnych, najczęściej bazują na handlu międzynarodowym i wymianą informacji pomiędzy oddziałami i centralą. Ten międzynarodowy charakter sprawia, że wiele podstawowych zadań trzeba wykonać po angielsku. Ci, którzy są w stanie szybciej i sprawniej porozumieć się z drugą stroną, mają większe szanse na ułatwienie ścieżki awansu.
  • Możliwość czytania fachowej literatury. Wiele publikacji dotyczących giełdy, finansów i rozwoju osobistego nie zostało przetłumaczonych na język polski. Znając słownictwo z biznesowego angielskiego, można sięgnąć po oryginał, w tym zrobić to zaraz po premierze.

Do innych zalet można zaliczyć też bezproblemową konsumpcję anglojęzycznych podcastów, które w tym przypadku mogą być bardzo inspirujące i niedostępne w innych formach – szczególnie w przypadku ciekawych wywiadów. 

Jak skutecznie uczyć się angielskiego biznesowego?

Gdy już wiemy, że warto, to należy zastanowić się jak najlepiej nauczyć się tej intratnej odnogi języka angielskiego. Można – w luźny sposób – podzielić zdobywanie nowych kompetencji na dwa obszary: terminologia branżowa oraz zwroty oficjalne. Jako że w Business English należy omijać potoczne określenia, większość typowych, „korespondencyjnych” wyrażeń ma swoje sztywne formuły. Uczyć można się w ramach:

  • Kursu. Są specjalne kursy dla tych, którzy już dobrze znają język angielski i chcą wzbogacić swoje umiejętności oraz słownictwo o zakres biznesowy.
  • Indywidualnych zajęć. W tym przypadku można wybrać np. usługę BUKI School, w ramach której otrzymuje się pakiet lekcji z doświadczonym nauczycielem.
  • Aplikacji do nauki języka. Coraz więcej czasu spędzamy w wirtualnej przestrzeni, a tam oprócz rozrywki, można sięgnąć również po przejrzyste systemy nauczania.
  • W pracy. Niektóre przypadki pokazują, że część kompetencji można nabrać, po prostu obcując w konkretnym środowisku.

Najskuteczniejszą metodą, szczególnie dla osób mających trudności z sumiennością podczas nauki na własną rękę, będą zajęcia indywidualne. Nauczyciel bardzo szybko będzie w stanie ustalić tempo nauki, poświęci maksimum uwagi na wyłapanie wszelkich błędów i trafnie zweryfikuje obszary kompetencji językowych, które wymagają poprawy. Najmniej polecanym rozwiązaniem jest podejście „na żywioł”, bez absolutnie żadnego wsparcia. Mowa tu o spojrzeniu, w którym stwierdzamy „znamy angielski, jakoś to będzie” i uczymy się tylko na bieżąco, poznając określenia biznesowe w pracy, w trakcie naturalnego zetknięcia się z nimi. Taki system mimo wszystko – aby był skuteczny i szybki – wymaga wsparcia poprzez sięganie do klasycznej nauki słówek i rozwiązań gramatyczno-leksykalnych.

Business English jest niesamowicie przydatny – warto dopisać jego znajomość do CV. Szczególnie, jeśli staramy się o pracę w korporacji, na stanowisku analityka, handlowca, tradera, finansisty lub negocjatora. Najlepiej uczyć się go mając już zaawansowaną wiedzę językową, warto w tym przypadku skorzystać ze skutecznych lekcji indywidualnych.

Autor:

Szukasz korepetytora?

Znajdź korepetytora, który spełnia wszystkie Twoje kryteria

Angielski biznesowy – co to jest i jak się go uczyć?

Co to jest angielski biznesowy?

Angielski biznesowy to specjalistyczny język używany w biznesie, obejmujący oficjalne zwroty i słownictwo związane z finansami, handlem, korespondencją firmową, negocjacjami i prezentacjami.

Jakie są korzyści z nauki angielskiego biznesowego?

Znajomość angielskiego biznesowego zwiększa szanse na zatrudnienie, ułatwia zdobywanie kontaktów, przyspiesza karierę w korporacji i umożliwia dostęp do fachowej literatury oraz międzynarodowych szkoleń.

Jak najlepiej uczyć się angielskiego biznesowego?

Najskuteczniejsze metody nauki angielskiego biznesowego to kursy specjalistyczne, indywidualne zajęcia z nauczycielem oraz praktyczne używanie języka w pracy.