Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Angielski biznesowy – czym jest i jak skutecznie się go uczyć?

  1. Co to jest angielski biznesowy?
  2. Jakie korzyści przynosi umiejętność posługiwania się angielskim biznesowym?
  3. Jak skutecznie uczyć się angielskiego biznesowego?

Jeśli zdarza Ci się oglądać po angielsku filmy zagranicznych twórców na YouTube, to z pewnością zauważasz pewną zależność: w zależności od niszy, używane są konkretne słowa, określenia i skróty. Gdy je poznasz, nie masz trudności ze zrozumieniem przekazu. Dokładnie taki mechanizm działa w przypadku angielskiego biznesowego (Business English) – to pewien obszar językowy, wspierający konkretną grupę osób.

Co to jest angielski biznesowy?

Jak się pewnie domyślasz, angielski biznesowy przyda ci się w zadaniach zawodowych. Dotyczy on głównie tzw. pracowników biurowych, bo osoby wykonujące pracę fizyczną częściej posługują się jeszcze węższym (bardziej niszowym) zakresem słownictwa. Jeśli o słowach mowa, to właśnie na nich skupia się całe zagadnienie:

Angielski biznesowy to zbiór słów oraz oficjalnych zwrotów, przydatnych i często używanych w szeroko pojętym biznesie, który obejmuje wiele dziedzin życia.

Jakie obszary funkcjonowania w biznesie najczęściej wykorzystuje Business English?

  • Finanse. Słówka przydadzą się w bankach, na giełdzie, w dziedzinach związanych z inwestowaniem.
  • Handel. Sprzedawcy bardzo często sięgają do określeń związanych z angielskim biznesowym, ze względu na ich specyfikę pracy – obracają się wśród ludzi o podobnych kompetencjach.
  • Uniwersalna korespondencja firmowa. Jeśli nasza praca będzie polegała na wymianie formalnych maili w języku angielskim, to koniecznością będzie używanie biznesowej odmiany – mocno oficjalnej, bez potocznych wyrażeń.

Business English przyda się również w trakcie negocjacji na wyższym szczeblu, telekonferencji oraz przygotowywania prezentacji.

Jakie korzyści przynosi umiejętność posługiwania się angielskim biznesowym?

Już sama nazwa wskazuje na to, że korzyści może być sporo – głównie na gruncie finansowym, rozwoju kariery oraz wizerunkowym:

  • Większe szanse na zatrudnienie. Posługując się fachową terminologią i rozumiejąc to, co się za nią kryje, jesteśmy w stanie przekonać niejednego specjalistę HR o naszej wartości, jaką wniesiemy do firmy.
  • Łatwiejsze zdobywanie kontaktów. Elementy tego języka pojawiają się na różnych spotkaniach branżowych, konferencjach, seminariach, szkoleniach, kursach i wymianach. To również sytuacje, w których możemy poznawać innych przedsiębiorców, w tym nie tylko nawiązywać kontakty, ale i otrzymywać cenne informacje o doświadczeniach.
  • Szybsza kariera w korporacji. Duże przedsiębiorstwa, w Polsce określane mianem korporacyjnych, najczęściej bazują na handlu międzynarodowym i wymianą informacji pomiędzy oddziałami i centralą. Ten międzynarodowy charakter sprawia, że wiele podstawowych zadań trzeba wykonać po angielsku. Ci, którzy są w stanie szybciej i sprawniej porozumieć się z drugą stroną, mają większe szanse na ułatwienie ścieżki awansu.
  • Możliwość czytania fachowej literatury. Wiele publikacji dotyczących giełdy, finansów i rozwoju osobistego nie zostało przetłumaczonych na język polski. Znając słownictwo z biznesowego angielskiego, można sięgnąć po oryginał, w tym zrobić to zaraz po premierze.

Do innych zalet można zaliczyć też bezproblemową konsumpcję anglojęzycznych podcastów, które w tym przypadku mogą być bardzo inspirujące i niedostępne w innych formach – szczególnie w przypadku ciekawych wywiadów. 

Jak skutecznie uczyć się angielskiego biznesowego?

Gdy już wiemy, że warto, to należy zastanowić się jak najlepiej nauczyć się tej intratnej odnogi języka angielskiego. Można – w luźny sposób – podzielić zdobywanie nowych kompetencji na dwa obszary: terminologia branżowa oraz zwroty oficjalne. Jako że w Business English należy omijać potoczne określenia, większość typowych, „korespondencyjnych” wyrażeń ma swoje sztywne formuły. Uczyć można się w ramach:

  • Kursu. Są specjalne kursy dla tych, którzy już dobrze znają język angielski i chcą wzbogacić swoje umiejętności oraz słownictwo o zakres biznesowy.
  • Indywidualnych zajęć. W tym przypadku można wybrać np. usługę BUKI School, w ramach której otrzymuje się pakiet lekcji z doświadczonym nauczycielem.
  • Aplikacji do nauki języka. Coraz więcej czasu spędzamy w wirtualnej przestrzeni, a tam oprócz rozrywki, można sięgnąć również po przejrzyste systemy nauczania.
  • W pracy. Niektóre przypadki pokazują, że część kompetencji można nabrać, po prostu obcując w konkretnym środowisku.

Najskuteczniejszą metodą, szczególnie dla osób mających trudności z sumiennością podczas nauki na własną rękę, będą zajęcia indywidualne. Nauczyciel bardzo szybko będzie w stanie ustalić tempo nauki, poświęci maksimum uwagi na wyłapanie wszelkich błędów i trafnie zweryfikuje obszary kompetencji językowych, które wymagają poprawy. Najmniej polecanym rozwiązaniem jest podejście „na żywioł”, bez absolutnie żadnego wsparcia. Mowa tu o spojrzeniu, w którym stwierdzamy „znamy angielski, jakoś to będzie” i uczymy się tylko na bieżąco, poznając określenia biznesowe w pracy, w trakcie naturalnego zetknięcia się z nimi. Taki system mimo wszystko – aby był skuteczny i szybki – wymaga wsparcia poprzez sięganie do klasycznej nauki słówek i rozwiązań gramatyczno-leksykalnych.

Business English jest niesamowicie przydatny – warto dopisać jego znajomość do CV. Szczególnie, jeśli staramy się o pracę w korporacji, na stanowisku analityka, handlowca, tradera, finansisty lub negocjatora. Najlepiej uczyć się go mając już zaawansowaną wiedzę językową, warto w tym przypadku skorzystać ze skutecznych lekcji indywidualnych.

Autor:

Angielski biznesowy – co to jest i jak się go uczyć?

Co to jest angielski biznesowy?

Angielski biznesowy to specjalistyczny język używany w biznesie, obejmujący oficjalne zwroty i słownictwo związane z finansami, handlem, korespondencją firmową, negocjacjami i prezentacjami.

Jakie są korzyści z nauki angielskiego biznesowego?

Znajomość angielskiego biznesowego zwiększa szanse na zatrudnienie, ułatwia zdobywanie kontaktów, przyspiesza karierę w korporacji i umożliwia dostęp do fachowej literatury oraz międzynarodowych szkoleń.

Jak najlepiej uczyć się angielskiego biznesowego?

Najskuteczniejsze metody nauki angielskiego biznesowego to kursy specjalistyczne, indywidualne zajęcia z nauczycielem oraz praktyczne używanie języka w pracy.

09.10.2024

Skróty angielskie: lista skrótów, które każdy powinien znać

„FYI, ten artykuł nie będzie zawierał listy wszystkich angielskich skrótów!” – to pierwszy przykład tego, jak można nie tylko skorzystać z angielskiego skrótu, ale jeszcze (nieco na siłę) dopasować go do polskiego zdania. Tak, to też jest możliwe. Ale po co to robić? Żeby było szybciej, prościej i w niektórych grupach społecznych – bardziej zrozumiale. BTW, coraz częściej uciekamy się do anglojęzycznych skrótów, które później przenikają do naszego potocznego języka zarówno mówionego, jak i pisan

18.09.2024

Najlepsza aplikacja do nauki angielskiego

Smartfony dają nam mnóstwo możliwości. W sklepach z oprogramowaniem mamy osobną kategorię „edukacja”, w której da się znaleźć wiele ciekawych apek, w tym również tych służących do nauki angielskiego. Które z nich uważamy za najciekawsze?

19.08.2024

Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska. Na czym polega różnica?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej uczyć się brytyjskiego angielskiego, czy też może amerykańskiego. Powód? Różnice w wymowie, konstrukcji zdań oraz obszarach zastosowań. Myśl, jaka często za tym idzie to: „jeśli nauczę się amerykańskiej odmiany, to w Europie nie będę rozumiana / rozumiany”. Czy tak jest faktycznie? Sprawdzamy!

01.07.2024

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

Zdanie podrzędne w zdaniu złożonym podrzędnie przydawkowym – to nie żart, w taki właśnie sposób brzmi pełna, fachowa nazwa dla zdań względnych (przydawkowych) w języku polskim. Chociaż da się w tym nazewnictwie odczuć pewną trudność, to samo zastosowanie reguł związanych z zagadnieniem jest do opanowania. Tym bardziej że z relative clauses będziesz spotykać się stosunkowo często, warto znać zasady!

18.06.2024

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy…

09.06.2024

Czasy przeszły w angielskim – jak je stosować?

Gdy o czymś opowiadamy, najczęściej nie możemy posłużyć się czasem teraźniejszym. Sięgamy do przeszłości, więc naturalne jest, że musimy użyć właściwego zwrotu. Dziś spoglądamy najprościej jak się da na konstrukcje gramatyczne dotyczące wszystkich czasów przeszłych w języku angielskim.

29.05.2023

W jakim wieku jest za późno na naukę języka obcego?

Jeszcze kilkanaście lat temu nauka języków obcych w szkołach nie była tak rozpowszechniona. Do tego przedmiotu często uczniowie i nauczyciele podchodzili, jak do tego “mniej ważniejszego”. Dodatkowo, jeżeli jesteś w grupie wiekowej 40+, to najprawdopodobniej w szkołach, mało kto uczył się np. języka angielskiego, który jest tak bardzo dzisiaj potrzebny.

09.11.2023

Brytyjski akcent - jak opanować? Praktyczne wskazówki na drodze do kształtowania wymowy

Stopniowe opanowywanie języka obcego kojarzy nam się zazwyczaj z dwoma najważniejszymi umiejętnościami: poznawaniem nowych słów i szlifowaniem gramatyki. Tymczasem można śmiało dołożyć jeszcze jedną, czasem niedocenianą zdolność, czyli wymowę z odpowiednim akcentem.

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!