Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska. Na czym polega różnica?

  1. Jakie są główne różnice między brytyjską a amerykańską wymową?
  2. Która wymowa jest bardziej przydatna w nauce języka angielskiego?
  3. Gdzie się uczyć wymowy?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej uczyć się brytyjskiego angielskiego, czy też może amerykańskiego. Powód? Różnice w wymowie, konstrukcji zdań oraz obszarach zastosowań. Myśl, jaka często za tym idzie to: „jeśli nauczę się amerykańskiej odmiany, to w Europie nie będę rozumiana / rozumiany”. Czy tak jest faktycznie? Sprawdzamy!

Jakie są główne różnice między brytyjską a amerykańską wymową?

Już na początku odpowiadamy na pytanie: czy dylemat związany z wyborem „rodzaju” angielskiego, jakiego się uczymy, powinien być aż tak duży? Nie! Pomimo oczywistych różnic, obie wersje angielskiego będą do siebie zbliżone. Gdybyśmy mieli przedstawić to obrazowo, to jeśli mieszkaniec Kaszub spotkałby się z kimś z Podhala oraz ze Śląska i gdyby każdy rozmawiał we własnej gwarze / języku, wtedy prawdopodobnie… momentów niezrozumienia lub prób wnioskowania z kontekstu byłoby więcej, niż faktycznej, płynnej rozmowy. W przypadku spotkania się Anglika i Amerykanina, którzy porozumiewają się swoją „czystą” wersją angielskiego, raczej żadnych problemów ze zrozumieniem nie będzie.

Mimo wszystko pamiętajmy, że różnic doszukamy się w:

  • pisowni,
  • gramatyce,
  • słownictwie,
  • oraz wymowie, która w tym artykule interesuje nas najbardziej.

Oczywiście najbardziej rzuca się w oczy to, że w Stanach zupełnie inne będą określenia konkretnych przedmiotów, sytuacji i czynności. Przykład? Metro w Wielkiej Brytanii to „underground”, a w USA – „subway”. To tylko jedna z wielu różnic tego typu, ale co z wymową? Zróbmy eksperyment!

Najlepiej będzie spróbować usłyszeć tę różnicę na żywym przykładzie (jednocześnie ucząc się). Wykorzystamy do tego materiały dwóch telewizji: amerykańskiej CNN oraz brytyjskiej BBC. Klikając w linki, można zobaczyć najnowsze wiadomości ze świata przygotowane przez obie redakcje. Warto przełączać się kilka razy pomiędzy stronami, próbując odnaleźć różnice w akcencie!

Amerykański jest określany „rhotic accent”, czyli taki, w którym „r” jest wymawiane za każdym razem (jeśli występuje w wyrazie w formie pisanej). Brytyjczycy natomiast będą unikać „r” w wymowie (chyba, że po tej literce jest samogłoska), dlatego akcent jest określany jako „non-rhotic accent”. Kolejna różnica dotyczy litery „t”, która w wymowie brytyjskiej będzie po prostu „t” a w amerykańskiej czymś pomiędzy „r” a „d”. 

Takich zmian pomiędzy akcentami jest sporo, najlepiej jest uczyć się na różnych przykładach. Podpowiadamy bardzo ciekawe wideo, w którym mamy dołożony również australijski akcent jako dopełnienie:

https://www.youtube.com/watch?v=pOHTr-MxtGM&ab_channel=EnglishwithLucy

Która wymowa jest bardziej przydatna w nauce języka angielskiego?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, której wymowy powinieneś się nauczyć. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Przykładowo, amerykańska odmiana angielskiego jest najbardziej rozpoznawana na świecie, więc przyda się w trakcie podróży – również biznesowych. W przypadku planów wyjazdu (np. w celach zarobkowych) do Wielkiej Brytanii, oczywistym wyborem powinna być druga opcja. Jeśli chcesz tworzyć materiały — również rozrywkowe — na potrzeby YouTube, to ponownie wybierz amerykański akcent, będzie bardziej uniwersalny. Spójrz jednak łaskawym okiem na brytyjski, jeśli jesteś estetą i tradycjonalistą – to najbardziej klasyczna odmiana angielskiego, przez wielu oceniana też jako „najlepiej brzmiąca”.

Ostatecznie pamiętaj jednak, że pomimo wszystkich oczywistych różnic, najważniejsza jest po prostu… znajomość angielskiego. Akcent można wypracować w późniejszym terminie, szczególnie podczas pobytu w danym regionie świata albo w momencie większej styczności z ludźmi posługującymi się nim. Pamiętaj też o prywatnych preferencjach – być może jakiejś odmiany po prostu będzie łatwiej ci się nauczyć!

Gdzie się uczyć wymowy?

Jeśli chcesz „na żywo” przećwiczyć różne rodzaje wymowy, w tym również brytyjski akcent i amerykański, możesz:

  • Wyjechać za granicę. To najskuteczniejsza metoda, bo będąc np. w Wielkiej Brytanii, cały czas obcujesz z językiem. Chociaż zdecydowanie polecamy, to nie każdy może pozwolić sobie na dłuższe podróże do UK, USA, a później np. Australii, gdzie wymowa jest jeszcze inna.
  • Porozmawiać z native speakerem. Ta metoda jest równie skuteczna, a rozmowę można odbyć na różne sposoby, w tym oczywiście online. Minusem jest konieczność poszukania odpowiedniego (zainteresowanego) rozmówcy, a plusem – możliwość osiągnięcia takiego nawet… za darmo.
  • Zapisać się na indywidualne lekcje. To płatna, ale najszybciej dostępna i bardzo skuteczna metoda. Warto przynajmniej kilka zajęć poświęcić na poznawanie różnic w wymowie, słownictwie i gramatyce, dlatego najlepszym pomysłem będzie skorzystanie z pakietów lekcji dostępnych w ramach BUKI School. Są one prowadzone przez najlepszych nauczycieli, którzy z łatwością wytłumaczą różnice i zaproponują odpowiednie ćwiczenia.

W wielu przypadkach, nie zastanawiając się nad poprawnością, będziesz w codziennej komunikacji stosować miks obu akcentów, sposobów nazewnictwa itd. To dość naturalne, bo dla nas dwa określenia jednej rzeczy mogą być po prostu synonimami. Pewnych naleciałości nabywa się najczęściej poprzez częstszy kontakt z danym akcentem. A Ty, jaki obserwujesz u siebie?

Autor:

Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska

Jakie są główne różnice w wymowie między brytyjskim a amerykańskim angielskim?

Brytyjski angielski charakteryzuje się tzw. „non-rhotic accent”, gdzie „r” nie jest wymawiane, chyba że po tej literze występuje samogłoska. Amerykański angielski to „rhotic accent”, gdzie „r” jest wymawiane zawsze, gdy pojawia się w piśmie.

Który akcent jest bardziej uniwersalny: brytyjski czy amerykański?

Amerykański akcent jest bardziej rozpoznawalny na świecie i używany w mediach, co czyni go bardziej uniwersalnym. Brytyjski akcent jest często postrzegany jako bardziej tradycyjny i elegancki.

Jakie są najlepsze metody nauki brytyjskiej i amerykańskiej wymowy?

09.10.2024

Skróty angielskie: lista skrótów, które każdy powinien znać

„FYI, ten artykuł nie będzie zawierał listy wszystkich angielskich skrótów!” – to pierwszy przykład tego, jak można nie tylko skorzystać z angielskiego skrótu, ale jeszcze (nieco na siłę) dopasować go do polskiego zdania. Tak, to też jest możliwe. Ale po co to robić? Żeby było szybciej, prościej i w niektórych grupach społecznych – bardziej zrozumiale. BTW, coraz częściej uciekamy się do anglojęzycznych skrótów, które później przenikają do naszego potocznego języka zarówno mówionego, jak i pisan

18.09.2024

Najlepsza aplikacja do nauki angielskiego

Smartfony dają nam mnóstwo możliwości. W sklepach z oprogramowaniem mamy osobną kategorię „edukacja”, w której da się znaleźć wiele ciekawych apek, w tym również tych służących do nauki angielskiego. Które z nich uważamy za najciekawsze?

26.08.2024

Angielski biznesowy – czym jest i jak skutecznie się go uczyć?

Jeśli zdarza Ci się oglądać po angielsku filmy zagranicznych twórców na YouTube, to z pewnością zauważasz pewną zależność: w zależności od niszy, używane są konkretne słowa, określenia i skróty. Gdy je poznasz, nie masz trudności ze zrozumieniem przekazu. Dokładnie taki mechanizm działa w przypadku angielskiego biznesowego (Business English) – to pewien obszar językowy, wspierający konkretną grupę osób.

01.07.2024

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

Zdanie podrzędne w zdaniu złożonym podrzędnie przydawkowym – to nie żart, w taki właśnie sposób brzmi pełna, fachowa nazwa dla zdań względnych (przydawkowych) w języku polskim. Chociaż da się w tym nazewnictwie odczuć pewną trudność, to samo zastosowanie reguł związanych z zagadnieniem jest do opanowania. Tym bardziej że z relative clauses będziesz spotykać się stosunkowo często, warto znać zasady!

18.06.2024

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy…

09.06.2024

Czasy przeszły w angielskim – jak je stosować?

Gdy o czymś opowiadamy, najczęściej nie możemy posłużyć się czasem teraźniejszym. Sięgamy do przeszłości, więc naturalne jest, że musimy użyć właściwego zwrotu. Dziś spoglądamy najprościej jak się da na konstrukcje gramatyczne dotyczące wszystkich czasów przeszłych w języku angielskim.

29.05.2023

Angielski dla dzieci - jak zachęcić i nauczyć nasze pociechy angielskiego?

Angielski jest bardzo ważną umiejętnością w życiu codziennym. Nic dziwnego, że my rodzice, jako świadomi obywatele obecnego świata chcemy uczyć nasze dzieci tego języka, jak najszybciej. Niektóre szkoły językowe oferują tego typu zajęcia już dla 3 miesięcznych dzieci.

29.05.2023

Czy znajomość języków wpływa na poziom IQ?

Do tego, że języki obce są ważną częścią naszego życia, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Pozwalają nam na międzynarodową komunikację, naukę, rozwój zawodowy i poznawanie nowych osób. Czy oprócz tego nauka języków obcych wpływa na coś jeszcze? Czy osoby, które znają, chociaż jeden język obcy mają wyższy poziom IQ?

29.05.2023

Mówienie, czy pisanie po angielsku - co jest ważniejsze?

Bardzo często osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim (lub innym językiem obcym) zadają sobie pytanie - czego najpierw się nauczyć - pisać, czy mówić? Czy ważne są zasady gramatyczne, czy można je jednak zostawić na później? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te pytania.