- Jakie są najczęstsze zwroty używane przez młodzież w codziennej komunikacji?
- Jak zmienia się slang młodzieżowy wraz z rozwojem kultury i mediów społecznościowych?
Każde kolejne pokolenie wykształca charakterystyczny dla siebie sposób komunikacji. W obecnym czasie zjawisko to jest wzmacniane wpływem internetu, czyli poprzez niezwykle szerokie i szybkie rozprzestrzenianie się informacji. Zbiór słów i zwrotów najczęściej określamy mianem slangu młodzieżowego, który w ostatnich latach znacząco ewoluuje i zaskakuje starsze osoby jeszcze mocniej niż zwykle.
Jakie są najczęstsze zwroty używane przez młodzież w codziennej komunikacji?
Co ciekawe, zjawisko to jest świetnym materiałem do prowadzenia studiów przez ekspertów związanych z badaniem ewolucji w języku. Jednym z ciekawych przykładów podsumowań jest coroczny ranking najpopularniejszych słów używanych wśród młodzieży. Dzięki niemu możemy obserwować zmiany wraz z ich niebywałą dynamiką. Co to oznacza? Prawdopodobnie jeśli czytasz ten artykuł w 2025, 2026 lub w późniejszych latach, to poniższa lista jest całkowicie nieaktualna.
Spróbujmy jednak przedstawić zestawienie najpopularniejszych słów młodzieżowych z 2023 roku:
- pov – oznacza point of view, w tym przypadku najczęściej „z oczu” twórcy. To częste określenie przy filmach, gdy akcja rozgrywa się właśnie w ten sposób, czyli ukazywane jest to, co widzi twórca.
- rel – forma potwierdzenia, określenie wykorzystywane w formie wyrażenia aprobaty, zgodzenia się z danym stwierdzeniem lub zjawiskiem.
- slay – to ciekawy przypadek, w którym dosłowne znaczenie to „zabić”, jednak młodzież wykorzystuje to słowo w pozytywnym zakresie, interpretując jako „poradzenie sobie z czymś”.
- inba – ewolucja od słowa „imba”, w tym przypadku wydarzenie (najczęściej opisywane w mediach społecznościowych) o randze afery.
- UwU – pochodzi od emotikony, która symbolizuje coś bardzo ładnego, ślicznego.
- bambik – to początkujący gracz (w odniesieniu do gry Fortnite).
- sigma – określenie używane zamiennie do „samca alfa”, najczęściej względem osoby, która bardzo dobrze sobie radzi w różnych sytuacjach.
- essa – krzyk oznaczający nagły wyraz zadowolenia.
- random – ktoś przypadkowy.
- NPC – ktoś niewyróżniający się, wyraz pochodzi od określenia postaci w grach tworzących „sztuczny tłum”, czyli nie mających dużego związku z fabułą.
- bff – akronim z języka angielskiego, oznaczający „najlepsi przyjaciele na zawsze”.
- imagine – wyobrażać sobie coś, pragnąć czegoś.
- boomer – reprezentant starszego pokolenia, człowiek, którego młodzież nie potrafi zrozumieć.
- dymy – to kolejne określenie dla awantury, dymy mogą być np. w trakcie inby.
- krindż – określenie używane względem sytuacji żenującej.
Znaczenia kolejnych słów slangowych można poszukać w internetowym słowniku slangu młodzieżowego. To jedno z dwóch najpopularniejszych miejsc tego typu, drugiego można szukać tutaj. Tak jak wspomnieliśmy, wszelkiego typu „rankingi” bardzo szybko tracą na swojej aktualności, dlatego jeśli jakiś młodzieżowy zwrot pozostaje niejasny, warto zajrzeć do w/w słowników. Oprócz tego dość głośną, coroczną akcją jest wybór młodzieżowego słowa roku – od kilku lat akcja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mediów.
Czytaj więcej: Dialekty i gwary regionalne
Jak zmienia się slang młodzieżowy wraz z rozwojem kultury i mediów społecznościowych?
Już na wstępie zaznaczaliśmy, że obecna adaptacja zmian w słowniku młodzieżowym jest bardzo mocno związana z internetem. Dotyczy to szczególnie obecności młodzieży w mediach społecznościowych, jak również wielu przypadków „uwielbienia” dla gier komputerowych, konsolowych i mobilnych. Właśnie w nich nierzadko komunikacja głosowa lub na czacie wymusiła poniekąd używanie pewnych słów, będących skrótowcami lub określeniami dla jakiejś sytuacji, typu osobowości, zjawiska społecznego. W miejscach takich liczy się szybki przekaz – stąd tendencje do skracania dłuższych zwrotów.
Jeśli jeszcze raz spojrzymy na powyższą listę, to jedynie słowo „dymy” nie wywodzi się z języka angielskiego. Oznacza to, że dawny slang młodzieżowy, który opierał się prawie tylko i wyłącznie na określeniach wymyślanych bądź zaadaptowanych lokalnie, teraz bardzo szybko zmierza w kierunku globalizacji mowy. Przez wielu ekspertów takie zjawisko jest uważane za niezwykle szkodliwe, ponieważ wpływa na nasz język ogólny, który do swojego słownika coraz częściej ma „dopisywane” określenia zaczerpnięte z języka angielskiego. Wydaje się jednak, że to znak czasów i zjawisko to ciężko będzie zatrzymać.
Ciężko spotkać młodą osobę, która nie korzystałaby ze smartfona. Jeśli ktoś go posiada, lub też korzysta z tabletu, laptopa, a nawet smart tv, to z pewnością korzysta również z mediów społecznościowych. Do najpopularniejszych wśród młodzieży należą Instagram, TikTok i YouTube. Wszędzie tam można znaleźć materiały tworzone przez młodzież i dla młodzieży. Oznacza to, że właściwie każdy, nawet dziecko, może stać się globalnym twórcą, wykorzystując w tym celu jedynie smartfona. To naturalne, że osoby te będą wykorzystywać slang młodzieżowy, idąc za modą i celując w naturalne dla swojego środowiska sposoby komunikacji. Konsumpcja treści będzie natomiast następowała nie tylko w polskim środowisku, ale też w szeroko zakrojonej, międzynarodowej społeczności. W ten sposób do slangu trafiają anglicyzmy, które dla młodszych osób są nie tylko atrakcyjne, ale też niezwykle naturalne w użyciu.
Czytaj więcej: Interpunkcja w języku polskim
Ewolucja języka, również ta mająca swoje źródła w młodzieżowym slangu, to bardzo ciekawy temat. Można go z powodzeniem poruszyć w ramach lekcji, również indywidualnych. Dobry nauczyciel języka polskiego jest w stanie ciekawie opowiedzieć o pewnych zawiłościach leksykalnych i tym, jak nasz język kształtował się na przestrzeni wieków. To może być dodatkowa lekcja „poza programem”, ale niezwykle inspirująca i po prostu przyjemna! W BUKI School można poprosić o jej zorganizowanie, bo na tego typu zajęciach… wszystko jest możliwe!