Kraj nad Wisłą to bardzo atrakcyjny kierunek – środek Europy jest nie tylko bogaty turystycznie i kulturowo, ale też intratny ze względu na możliwości biznesowe. Dostrzega to coraz więcej osób, dlatego zapytania o możliwość nauki polskiego są też od niedawna częstsze. Jednak problem polega na tym, że mowa Mickiewicza jest uznawana jako jeden z 10 najtrudniejszych języków na świecie; wśród równie nieprzystępnych co chiński, węgierski, fiński albo islandzki.
Tym razem dowiesz się nieco więcej na temat:
- Od czego zacząć i czy warto zostać samoukiem języka polskiego?
- Co daje kontakt z nauczycielem?
- Na które obszary warto zwrócić uwagę, aby wzbogacić rozwój językowy?
- Z jakich narzędzi dobrze jest korzystać przy nauce?
Już teraz nie zapomnij, że początkową motywację można bardzo szybko stracić, jeśli nie ma ona solidnych podstaw. Przed rozpoczęciem nauki zawsze warto zrobić listę „za i przeciw”, a później powiesić ją w widocznym miejscu. To znacząco pomaga w momentach zawahania!
Nauczanie języka polskiego jako obcego
Czy wiesz, że w obrębie wydziałów filologicznych na polskich uniwersytetach funkcjonują podyplomowe studia, które w dwa lata mają wykształcić magistrów i to właśnie w stronę nauczania obcokrajowców? Po tym czasie można przystąpić do państwowego egzaminu, a najlepsi nauczyciele mogą starać się o wyjazdy do zagranicznych ośrodków edukacji na całym świecie.
I teoretycznie taka droga poznawania języka może być najłatwiejsza dla obcokrajowców. Na ich uniwersytetach są dzięki współpracy polskiego Ministerstwa Edukacji oferowane zajęcia fakultatywne na różnym poziomie zaawansowania, więc mogą oni dobrać taki przedmiot do gamy obowiązkowych. Rodzi to też pewien problem – zaliczenie tak trudnego języka nigdy nie będzie łatwym zadaniem!
Wszystko zależy od nauczyciela?
Nie sposób ukryć fakt, że czynnik ludzki ma tutaj spore znaczenie. Warto, aby języka polskiego uczyła osoba, która posługuje się nim od urodzenia, a także taka posiadająca kierunkowe wykształcenie oraz – co może okazać się kluczowe – doświadczenie w kontaktach z ludźmi o danym profilu językowym. Inaczej bowiem będzie się nauczało Estończyka, Hiszpana i Słowaka.
Bardzo bogaty słownik, mnogość końcówek, meandry gramatyczne i kłopotliwa wymowa to tylko wierzchołek góry lodowej, jaką zobaczy początkujący uczeń. Jeśli przystąpi on do nauki w niewłaściwy sposób, np. od razu próbując przechodzić do zaawansowanych zagadnień, to z pewnością szybko polegnie, a nauka przebiegnie z marnym skutkiem. Dobry nauczyciel będzie pilnował, aby wiedza trafiała do odbiorcy w odpowiednich dawkach i z właściwą zawartością merytoryczną.
Samouk będzie miał trudno
Czy zatem zostanie początkującym samoukiem ma jakikolwiek sens? Cóż, nie jest to scenariusz z góry skazany na porażkę, ale mimo wszystko poleca się, aby przynajmniej rozważyć hybrydowy scenariusz, w którym występuje ktoś w roli mentora i przewodnika. Tak jest po prostu łatwiej i szybciej – a co najistotniejsze, można również ustrzec się wielu błędów! O tak, błędy początkującego mogą zostawić trwały ślad na powtarzających się błędach w komunikacji w przyszłości, dlatego dobrze jest się ich wystrzegać. Warto pamiętać, że nauczyciela można szukać nie tylko na uniwersytecie, ale również w przestrzeni online w ramach prywatnych lekcji. Takie zajęcia można odbyć w ramach BUKI School, usługą online wyróżniającą się wyborem „najlepszych z najlepszych” wśród nauczających, przez co zajęcia są nie tylko urozmaicone, ale i skuteczne.
W dalszej części tekstu otrzymasz praktyczne wskazówki dotyczące obszarów, które obcokrajowiec może rozwijać i jakimi metodami najlepiej to robić.