Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Język polski dla obcokrajowców – praktyczne wskazówki dla początkujących

 1. Nauczanie języka polskiego jako obcego
 2. Jakimi narzędziami może się wspierać obcokrajowiec podczas nauki?
 3. Zbiór narzędzi online (i nie tylko!) dla chętnych na naukę polskiego

Kraj nad Wisłą to bardzo atrakcyjny kierunek – środek Europy jest nie tylko bogaty turystycznie i kulturowo, ale też intratny ze względu na możliwości biznesowe. Dostrzega to coraz więcej osób, dlatego zapytania o możliwość nauki polskiego są też od niedawna częstsze. Jednak problem polega na tym, że mowa Mickiewicza jest uznawana jako jeden z 10 najtrudniejszych języków na świecie; wśród równie nieprzystępnych co chiński, węgierski, fiński albo islandzki.

 

Tym razem dowiesz się nieco więcej na temat:

 • Od czego zacząć i czy warto zostać samoukiem języka polskiego?
 • Co daje kontakt z nauczycielem?
 • Na które obszary warto zwrócić uwagę, aby wzbogacić rozwój językowy?
 • Z jakich narzędzi dobrze jest korzystać przy nauce?

Już teraz nie zapomnij, że początkową motywację można bardzo szybko stracić, jeśli nie ma ona solidnych podstaw. Przed rozpoczęciem nauki zawsze warto zrobić listę „za i przeciw”, a później powiesić ją w widocznym miejscu. To znacząco pomaga w momentach zawahania!

Nauczanie języka polskiego jako obcego

Czy wiesz, że w obrębie wydziałów filologicznych na polskich uniwersytetach funkcjonują podyplomowe studia, które w dwa lata mają wykształcić magistrów i to właśnie w stronę nauczania obcokrajowców? Po tym czasie można przystąpić do państwowego egzaminu, a najlepsi nauczyciele mogą starać się o wyjazdy do zagranicznych ośrodków edukacji na całym świecie.

 

I teoretycznie taka droga poznawania języka może być najłatwiejsza dla obcokrajowców. Na ich uniwersytetach są dzięki współpracy polskiego Ministerstwa Edukacji oferowane zajęcia fakultatywne na różnym poziomie zaawansowania, więc mogą oni dobrać taki przedmiot do gamy obowiązkowych. Rodzi to też pewien problem – zaliczenie tak trudnego języka nigdy nie będzie łatwym zadaniem!

 

Wszystko zależy od nauczyciela?

 

Nie sposób ukryć fakt, że czynnik ludzki ma tutaj spore znaczenie. Warto, aby języka polskiego uczyła osoba, która posługuje się nim od urodzenia, a także taka posiadająca kierunkowe wykształcenie oraz – co może okazać się kluczowe – doświadczenie w kontaktach z ludźmi o danym profilu językowym. Inaczej bowiem będzie się nauczało Estończyka, Hiszpana i Słowaka.

Bardzo bogaty słownik, mnogość końcówek, meandry gramatyczne i kłopotliwa wymowa to tylko wierzchołek góry lodowej, jaką zobaczy początkujący uczeń. Jeśli przystąpi on do nauki w niewłaściwy sposób, np. od razu próbując przechodzić do zaawansowanych zagadnień, to z pewnością szybko polegnie, a nauka przebiegnie z marnym skutkiem. Dobry nauczyciel będzie pilnował, aby wiedza trafiała do odbiorcy w odpowiednich dawkach i z właściwą zawartością merytoryczną.

Samouk będzie miał trudno

 

Czy zatem zostanie początkującym samoukiem ma jakikolwiek sens? Cóż, nie jest to scenariusz z góry skazany na porażkę, ale mimo wszystko poleca się, aby przynajmniej rozważyć hybrydowy scenariusz, w którym występuje ktoś w roli mentora i przewodnika. Tak jest po prostu łatwiej i szybciej – a co najistotniejsze, można również ustrzec się wielu błędów! O tak, błędy początkującego mogą zostawić trwały ślad na powtarzających się błędach w komunikacji w przyszłości, dlatego dobrze jest się ich wystrzegać. Warto pamiętać, że nauczyciela można szukać nie tylko na uniwersytecie, ale również w przestrzeni online w ramach prywatnych lekcji. Takie zajęcia można odbyć w ramach BUKI School, usługą online wyróżniającą się wyborem „najlepszych z najlepszych” wśród nauczających, przez co zajęcia są nie tylko urozmaicone, ale i skuteczne.

 

W dalszej części tekstu otrzymasz praktyczne wskazówki dotyczące obszarów, które obcokrajowiec może rozwijać i jakimi metodami najlepiej to robić.

Jakimi narzędziami może się wspierać obcokrajowiec podczas nauki? Nad którymi sprawami warto popracować?

Na skuteczne poznawanie języka ma wpływ wiele czynników. To subiektywna ocena, ale z pewnością warto wymienić takie, nad których rozwojem należy popracować:

 • Poznawanie kultury. To, że zaczynamy się uczyć np. hiszpańskiego, włoskiego czy francuskiego, w wielu przypadkach podyktowane jest nie tyle pobudkami biznesowymi, co własnymi sympatiami oraz chęcią poznawania. Z językiem polskim jest podobnie, dlatego obcokrajowiec jak najszybciej powinien poznać polską różnorodność: świetną kuchnię, bogatą i ciekawą historię czy walory turystyczne od morza, przez jeziora, aż po góry. Odnajdywanie kolejnych „dobrze kojarzących się punktów zaczepienia” daje więcej motywacji do nauki.
 • Możliwość prowadzenia konwersacji. Tutaj nieodzownym czynnikiem jest możliwość odwiedzenia naszego kraju, np. w ramach wielu wymian studenckich. Takie sytuacje bardzo często obfitują w możliwości wypróbowania nowo nabytych umiejętności, a każde kolejne wypowiedziane „dzień dobry!” to mały krok w stronę stabilizacji w wymowie.
 • Słuchanie. Wielu obcokrajowców po pierwszym zetknięciu uznaje język polski jako „szeleszczący” i dość trudny do zrozumienia. Dlatego w miarę poznawania kolejnych słów, warto coraz częściej osłuchiwać się z wymową następnych.
 • Ćwiczenia odwołujące się do wyobraźni. Dobry nauczyciel języka polskiego jako obcego będzie dysponował nie tylko podręcznikowym programem oraz zestawem tekstów, ale przede wszystkim całą gamą zachęt do wdrażania rozwoju językowego. Mogą to być zabawy multimedialne, zagadki, a nawet proste gry planszowe.

I teraz pozostaje pytanie, gdzie szukać inspiracji na własną rękę?

Zbiór narzędzi online (i nie tylko!) dla chętnych na naukę polskiego

To co najważniejsze, to fakt, że do nauki nie należy podchodzić schematycznie. Co więcej – wręcz trzeba wykorzystywać wszystkie zdobycze technologiczne i aktywnie poszukiwać wśród internetowych form interakcji. 

 

Zmiana języka w smartfonie

 

Pierwszy trik może zastosować właściwie każdy. Polega on na wdrożeniu języka polskiego w różnych obszarach codzienności, a jedną z nich jest… styczność ze smartfonem. Każdy współczesny system umożliwia ustawienie polskiego jako głównego. Potem można pójść za ciosem i zmieniać język w kolejnych usługach i mediach społecznościowych. Efekt koncentracji na poznawaniu polskiego w ten sposób może być zaskakujący!

 

Narzędzie do sprawdzania błędnej pisowni (w tym gramatyki)

 

Wspominano już o trudnościach z wymową i rozumieniem ze słuchu, ale to poprawna pisownia w polszczyźnie jest bodaj najtrudniejszą kwestią do opanowania. Darmowe w podstawowej wersji) i bardzo funkcjonalne narzędzie online może pomóc w znalezieniu nie tylko błędów ortograficznych, ale też interpunkcyjnych i stylistycznych. To właśnie ze względu na to LanguageTool zawsze warto mieć w swoich zakładkach.

 

Słuchaj podcastów!

 

Podcasty od wielu miesięcy są na fali, a to akurat bardzo dobra wiadomość. Tą formą przekazu zainteresowało się mnóstwo zdolnych twórców z różnych dziedzin: od kryminologii po rozwój osobisty. Co dla nas istotne, swoje audycje mają też nauczyciele języka polskiego… jako obcego! Wśród polecanych można wymienić chociażby Learn Real Polish Podcast, w którym można znaleźć mnóstwo ciekawych historii. Jedyny warunek – dobra znajomość języka angielskiego.

 

Społeczność uczących się i nauczanych

 

Kiedyś fora internetowe, a dziś media społecznościowe – takie jak Facebook – są kopalnią nie tylko wiedzy, ale i interakcji. Warto poszukać właśnie wśród grup w tym serwisie. Jedna z nich, „Uczymy polskiego tak jak umiemy!” jest żywym zbiorem wielu lekcji oraz przydatnych linków i materiałów.

 

Obcokrajowiec, który postanawia nauczyć się języka polskiego, zawsze wkracza na trudną ścieżkę. Dokładnie tak, jak Polak spoglądający w stronę japońskiego. Koncentrację i motywację w tak wymagającym zadaniu powinien wspierać nauczyciel, najlepiej taki z doświadczeniem. Obecność swego rodzaju przewodnika – a dopiero w dalszym planie chęć skorzystania z narzędzi online i innych zasobów wiedzy – to gwarancja na to, że przynajmniej części błędów początkującego uda się uniknąć.

 

15.12.2023

Interpunkcja w języku polskim: poprawne stosowanie kropek, przecinków i innych znaków

Błędy interpunkcyjne w języku polskim można „podziwiać” na masową skalę: na blogach, w reklamach, w mediach społecznościowych, gazetach, pracach uczniów, mailach i wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi tzw. czynnik ludzki oraz nieznajomość zasad. Czy koniecznie trzeba się tą interpunkcją przejmować, jak zająć się nauką i co trzeba wiedzieć o podstawowych zasadach?

13.11.2023

Zasady pisowni „nie” z czasownikami - jak poprawnie używać przeczenia w języku polskim?

Nie ma problemu, dopóki w języku polskim jedynie mówimy. „Schody” zaczynają się wraz z pisownią, bo tutaj czeka na nas nie tylko niewdzięczna polska ortografia, ale też całkiem spora dawka prawideł gramatycznych. Jak do niej podchodzi większość Polaków? Zazwyczaj stosując zasadę „jakoś to będzie” pomieszaną z „na oko”. W praktyce działa to różnie, my twierdzimy, że jednak warto przyswoić kilka zasad. Nie zaszkodzi, a pomoże – z całą pewnością!

24.10.2023

Imiesłów przysłówkowy w języku polskim - tworzenie i przykłady

Imiesłowy przysłówkowe mogą wiele zmienić, gdy użyjemy ich w zdaniu, ale w praktyce, w tzw. słowie mówionym, nie spotyka się ich zbyt często. Jak zatem rozpoznać imiesłów przysłówkowy?

21.08.2023

Jak opisać postać? Praktyczne wskazówki od BUKI School

Nieprzemyślana koncepcja, skupienie się tylko na wybranych cechach (bez pełnych, szeroko zakrojonych wniosków) oraz pisanie o sprawach nie dotyczących bezpośrednio tematu — takie są najczęstsze błędy uczniów mierzących się z tworzeniem opisu postaci. Dlatego dziś sprawdzimy jakie wyzwania stoją przed tworzącym taką charakterystykę i wytłumaczymy krok po kroku, jak stworzyć dobry tekst tego typu.

29.05.2023

Arkusze maturalne 2022 - sprawdź swoje odpowiedzi

Matury już dawno za Wami. Stres z nimi związany już dawno minął. Teraz pozostało Wam tylko czekać na wyniki matur. Zastanawialiście się, jak Wam poszło? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy analizę matury z polskiego 2022. Zapraszamy do lektury!

29.05.2023

Nauka polskiego dla ukraińców

Od dłuższego czasu wiele osób zza naszej wschodniej granicy przyjeżdża do naszego kraju. Sytuacja ta nabrała tempa w związku z ostatnimi wydarzeniami. Nie wszystkie osoby, które przyjechały do Polski, znały nasz język, dlatego też dzisiaj wiele osób zadaje sobie pytanie - jak nauczyć naszego języka, czy język polski jest trudny dla Ukraińców oraz gdzie znaleźć dobre kursy języka polskiego dla Ukraińców?

29.05.2023

Jak przygotować się do matury samodzielnie?

Tegoroczni maturzyści zaczynają coraz prężniej przygotowywać się do egzaminu dojrzałości. Matura niemal zawsze wiąże się z większym lub mniejszym stresem. Nie zawsze tak musi być. Wystarczy zadbać odpowiednio wcześniej o dobre przygotowanie, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik - jak przygotować się do matury samodzielnie? (ale nie tylko do matury - poradnik ten jest uniwersalny).