Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Kup pakiet od 8 lekcji i
zyskaj 2 lekcje GRATIS!

Rola matematyki w ekonomii

  1. Rola matematyki w światowej gospodarce
  2. Ekonomiczne teorie oparte na matematyce
  3. Rola matematyki w ekonomii: wskazówki i przykłady

Czy każdy ekonomista musi odwoływać się do praw matematycznych? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo są tacy, którym matematyzacja ekonomii jest wyjątkowo obojętna, ale nawet oni muszą czasem sięgać do nieco bardziej zaawansowanych równań i twierdzeń. Nie wszystko bowiem można wyjaśnić na gruncie zdroworozsądkowym i filozoficznym. W dodatku w obecnym czasie coraz mocniej pojawia się jedna rzecz, która wszystko zmienia…

Rola matematyki w światowej gospodarce

Jeśli mówimy o gospodarce zarówno ogólnoświatowej, jak i nawet na najniższych poziomach związanych z danymi regionami, to matematyka musi być postrzegana jako nieodłączna towarzyszka. Przykład? Chociażby udział danych statystycznych i obliczeń z nimi związanych w kształtowaniu świadomości opinii publicznej. W Polsce mamy przeznaczony ku temu cały urząd, czyli GUS.

 

Matematyka rządzi też giełdą, czyli miejscem, gdzie większość liczących się, dużych przedsiębiorstw, chce się prędzej czy później spotkać ze społeczeństwem. To tam wykształcają się sylwetki ostrożnych inwestorów i ryzykujących day traderów, a matematyka pomaga im w zdobyciu bogactwa (lub pcha w objęcia biedy, ale to już temat na inny artykuł…).

 

Ekonomiści wspierają się matematyką również w momencie, gdy trzeba obliczyć istotne ryzyko – może to być groźba wystąpienia działań wojennych, wpływu decyzji rządu na kondycję konkretnych gałęzi gospodarczych etc. Oczywiście obliczeniami wspierają się również finansiści zasiadający we wszelkich instytucjach jak np. Rada Polityki Pieniężnej – wszędzie tam matematyka jest bardzo ważna.

Ekonomiczne teorie oparte na matematyce

W jakim zakresie można oprzeć ekonomię o teorie matematyczne? To wręcz nieprawdopodobne, jak szeroka jest to skala. Dość powiedzieć, że w tym zakresie swobodnie można by się doktoryzować, a tematów nie zabrakłoby nawet do profesury. Warto jednak wymienić następujące metody:

 

  • Analiza składowych głównych oraz analiza czynnikowa. Tymi metodami można posłużyć się przy działaniach statystycznych, przy których dążymy do zredukowania liczby zmiennych, jak również na przykład w momencie, gdy zależy nam na odkryciu tego, jaki „system” łączy nasz pakiet danych.
  • Teoria fraktali i fal Elliota. Czy geometria fraktalna może mieć coś wspólnego np. z zachowaniem poszczególnych inwestorów? Okazuje się, że tak, szczególnie jeśli spojrzymy na relacje zachodzące pomiędzy informacjami historycznymi a ich wpływ na obecną decyzyjność inwestora.
  • Metoda rozmytego oraz probabilistycznego modelowania zjawiska. W działaniach ekonomisty ocena ryzyka jest czymś tak powszednim, jak używanie mąki u piekarza – tu właśnie mogą pomóc zaawansowane sposoby matematyczne, ułatwiające wyliczenie poziomu ryzyka np. danej inwestycji.

 

Jak widać na tym niewielkim, przykładowym wycinku teorii matematycznych, ich zastosowanie w pracy osób zajmujących się ekonomią może być bardzo szerokie. Co więcej, znajomość matematyki może okazać się bardzo pomocna w prowadzeniu skutecznych działań rynkowych!

 

Rola matematyki w ekonomii: wskazówki i przykłady

To jednak nie wszytko, bo dzisiejszy świat musimy niejako postrzegać przez pryzmat informatyzacji. Pewne zjawiska są już poza człowiekiem, który tak naprawdę „karmi” oprogramowanie danymi i wiedzą potrzebną do ich analizowania. Tak, to właśnie modny obecnie temat sztucznej inteligencji (AI) jest tak istotny z punktu widzenia matematycznego. Obliczeń bowiem nie musi wykonywać już tylko ludzki mózg, ale może się nimi zająć coś zupełnie potężniejszego – maszyna zdolna do pewnej kreatywności i uczenia się, jednocześnie uzbrojona w niesamowitą moc obliczeniową.

 

Dlatego właśnie zjawiska, o których wspomniano w poprzednich akapitach tego artykułu, są coraz częściej oddawane „w ręce komputerów”, czyli na barkach AI spoczywa konieczność wyliczenia pewnych ekonomicznych prawidłowości. Dzięki rozwojowi tej dziedziny wszystko może dziać się jeszcze szybciej i poniekąd głębiej – czasem wnioski i materiał wynikowy mogą być bardzo zaskakujące dla badaczy, a później odbiorców.

 

 

Wskazówka dla przyszłych ekonomistów: czy trzeba uczyć się matematyki? Tak, studiowanie ekonomii i rozwijanie wiedzy ścisłej jest nieodłączną parą. Nie każdy wybitny ekonomista musi być jednocześnie świetnym matematykiem, ale z pewnością taki duet nie zaszkodzi.

 

Dlatego już teraz warto pogłębiać wiedzę, korzystając z dostępu do najlepszych nauczycieli na rynku – również tych akademickich. Są oni obecni na platformie BUKI School, gdzie zajęcia z korepetytorem można zamawiać w pełni online. Lekcje da się wykupić nawet na rok, korzystając przy okazji z atrakcyjnych cen, a jednocześnie otrzymując  jako dodatek możliwość wypracowania systematyczności w nauce. 

Ekonomia ma za zadanie badać zjawiska gospodarcze. Ekonomiści wskazują ścieżkę, gdzie dana strategia będzie intratna dla wybranej grupy ludzi. Aby tego dokonać, trzeba sięgnąć nie tylko do wiedzy praktycznej (przyczynowo-skutkowej), ale też przede wszystkim dokonać pewnych obliczeń. I tutaj pojawia się znajomość matematyki, w tym teorii i metod, które mogą sprawić, aby te obliczenia stały się istotne i prawdopodobne. Oczywiście dziś w wielu takich zadaniach pomaga sztuczna inteligencja, ale nie możemy w całości opierać się tylko na niej. Bez wiedzy, nie będziemy w stanie weryfikować tego, co zwraca nam maszyna. Dlatego matematyka bez wątpienia pozostanie bardzo ważną gałęzią ekonomii.

Rola matematyki w ekonomii - najczęściej zadawane pytania

Jaka jest rola matematyki w światowej gospodarce?

Jakie istnieją teorie ekonomiczne, które są oparte na matematyce?

Możemy wymienić następujące teorie oparte na matematyce: "Analiza składowych głównych oraz analiza czynnikowa", "Teoria fraktali i fal Elliota", "Metoda rozmytego oraz probabilistycznego modelowania zjawiska" oraz inne.

02.07.2024

Gry komputerowe – rozwijają dzieci, czy im szkodzą?

Z grami komputerowymi zetknęło się już w momencie swojego dzieciństwa pokolenie dzisiejszych matek i ojców. Co słyszeli od swoich rodziców? „Nie graj tyle, bo od tego zgłupiejesz”, „oczy ci wysiądą od tego monitora”, „tylko te gry, weź się lepiej za naukę”, „lepiej coś poczytaj albo idź na dwór” i wiele, wiele innych tego typu stwierdzeń. Od tamtego czasu sporo się zmieniło – również w branży gier i konsumpcji treści – jak zatem powinno się reagować względem dziecka, które chce swój wolny czas s

06.12.2023

Kto wymyślił matematykę?

W szkole jest kładziony spory nacisk na to, aby matematyki się uczyć w sposób metodyczny – rozpoczynając od prostych działań, a na skomplikowanych równaniach i twierdzeniach kończąc. Wreszcie dziedzina ta ma wiele pochodnych, a jej studiowanie może zająć niemal całe życie. Jacy ludzie stoją za początkami matematyki? Aby to stwierdzić, będziemy musieli cofnąć się aż do wieków przed naszą erą!

24.11.2023

Dodawanie i odejmowanie ułamków: najważniejsze zasady i praktyczne wskazówki

Jest kilka matematycznych umiejętności, o których każdy uczeń musi się dowiedzieć. Co to jest iloczyn i iloraz, sprawna znajomość tabliczki mnożenia, albo rozumienie zasad dotyczących potęgowania i pierwiastkowania. Do grona tych absolutnych podstaw należy również dodawania i odejmowanie ułamków – będzie ono towarzyszyło każdemu aż do końca szkoły, a czasem może przydać się również w dorosłym życiu. Dziś nauczymy się kilku zasad związanych z tymi działaniami. Jednak na początek…

30.10.2023

Liczby ujemne – jak je opanować? Praktyczne wskazówki od Buki School

Powiedzenie „być na minusie” nie jest nacechowane zbyt pozytywnie, ale cóż – i takie sytuacje w życiu się zdarzają. Podpowiemy, że w takich momentach szczególnie warto zdać się na matematykę i nieco częściej wprowadzać w życie tzw. chłodną kalkulację. Między innymi dlatego dzisiaj poznamy lewą stronę osi liczbowej – czyli liczby ujemne – i wskażemy jak je opanować, również pod względem wykonywania działań na nich.

24.08.2023

Gry matematyczne dla dzieci. Praktyczne wskazówki i propozycje

Czy można rozwijać zdolności matematyczne dziecka już od najmłodszych lat? Tak, jest to możliwe i jak najbardziej wskazane. Jako że wiadomo, iż z nudą i dziećmi nie ma żartów, to trzeba podejść do sprawy zupełnie inaczej. Dlatego dzisiaj zrobimy przegląd ciekawych gier z pogranicza matematyki!

29.05.2023

Matematyka dla dorosłych - powody, dla których warto zacząć uczyć się matematyki w każdym wieku

Matematyka kojarzy się niemal wszystkim z najtrudniejszym przedmiotem w szkole. Zdecydowana większość osób w wieku szkolnym (lub studenckim) największe problemy ma właśnie z tą dziedziną nauki.

29.05.2023

Ciekawe niestandardowe metody do nauki matematyki, które możecie wypróbować

Matematyka jest królową nauk. Jest ona jednak jednym z najmniej lubianych i jednym z najtrudniejszych przedmiotów w szkole. Niektórzy uczniowie mają aż ciarki na plecach, jak sobie myślą o nauce matematyki. Coraz więcej badań mówi o tym, że system szkolnictwa należy zmienić.

29.05.2023

Matematyka, czy języki obce - co lepiej rozwija Twoje dziecko?

Zarówno matematyka, jak i języki obce odgrywają w naszym życiu istotną rolę - są te jedne z ważniejszych dziedzin, które towarzyszą nam nie tylko w życiu codziennym, ale również przez całe życie. Wybierając zajęcia dodatkowe dla dzieci rodzice często stoją przed trudnym wyborem - na, które z zajęć się zdecydować, które umiejętności są ważniejsze?

29.05.2023

Matematyka w programowaniu - jak bardzo jest potrzebna?

Powszechnie krąży opinia, że do programowania niezbędna jest matematyka. Uważa się również, że programistami mogą być osoby, które dobrze sobie radziły sobie z przedmiotami ścisłymi, np. z matematyką czy fizyką. Jest wiele zależności i podobieństw między tymi przedmiotami. Z całą pewnością matematyka ułatwia programowanie. Jednak, co do tego, czy jest niezbędna, zdania są podzielone.