Nie ma problemu, dopóki w języku polskim jedynie mówimy. „Schody” zaczynają się wraz z pisownią, bo tutaj czeka na nas nie tylko niewdzięczna polska ortografia, ale też całkiem spora dawka prawideł gramatycznych. Jak do niej podchodzi większość Polaków? Zazwyczaj stosując zasadę „jakoś to będzie” pomieszaną z „na oko”. W praktyce działa to różnie, my twierdzimy, że jednak warto przyswoić kilka zasad. Nie zaszkodzi, a pomoże – z całą pewnością!
Tym razem z artykułu się dowiesz:
- Jakie błędy popełniają Polacy i czy są one związane z przeczeniami?
- W jaki sposób poprawnie zapisać „nie” z czasownikiem?
- Czy z innymi częściami mowy zasady również się zmieniają?
Sprawdzimy to wszystko i wytłumaczymy specjalnie dla ciebie, ale zaczniemy od pełnej ciekawostki.
Jakie są najczęstsze błędy związane z przeczeniem w języku polskim?
Błędów popełniamy dość sporo i są one widoczne również (a może przede wszystkim) w internecie. Od 2018 roku powstaje całkiem ciekawe badanie, które dotyczy 100 najczęściej popełnianych błędów i zdecydowanie warto się z tym raportem zapoznać, bo to prawdziwa kopalnia ciekawostek!
Co istotne, w większości przypadków błędy są typowo ortograficzne, a dopiero później pojawiają się fleksyjne, składniowe lub leksykalne. W tzw. top 10 od lat znajduje się również jeden zwrot zawierający „nie” w formie przedrostka. Jest to „niewiem”, które oczywiście w poprawnej wersji powinno brzmieć „nie wiem”. Widać, że użytkownicy polskiego internetu nie wiedzą!
Najczęściej błędy można spotkać na Facebooku i chyba każdy, kto intensywnie wykorzystuje ten portal społecznościowy jest w stanie potwierdzić, że językowe niedbalstwo użytkowników jest tam widoczne na każdym kroku. Co ciekawe, nawet grupy osób zawodowo zajmujących się pisaniem, najeżone są różnego rodzaju „wtopami”. Oczywiście większość wpadek jest szybko punktowana, ale tak czy inaczej, widać jak na dłoni, że polski język nie należy do najłatwiejszych.
Jest jednak jeden wniosek płynący z raportu: po przeanalizowaniu aż 158 różnych błędów, wśród których znalazły się takie kwiatki jak „picca”, „włanczam”, „jusz”, „w śród” czy „derektor”, nie widać wśród nich zbyt wielu zawierający błędny zapis przeczenia. Z czym zatem najczęściej sobie nie radzimy? „Napewno” – to ponad pół miliona błędnych zapisów w 2022 roku!