Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Zasady pisowni wielką literą – wszystko, co musisz wiedzieć!

  1. Kiedy piszemy wielką literą? 10 sytuacji, które musisz znać
  2. Wyjątki od zasad pisowni wielką literą

Jaka jest najbardziej podstawowa zasada pisowni wielką literą? Dla wielu może być to zaskoczenie, ze względu na oczywistość – każde nowe zdanie zaczynamy wielką literą! To jedna z pierwszych zależności, jakich uczymy się w momencie poznawania zasad pisowni. Jakie są kolejne, jak wyglądają wyjątki? Sprawdzamy!

Kiedy piszemy wielką literą? 10 sytuacji, które musisz znać

Jest wiele zasad, a wspomniany na wstępie początek każdego zdania to tylko pierwsza z nich. Warto zapamiętać następujące reguły:

  • Nazwiska oraz imiona. To również dość oczywiste, ale warto o tym pamiętać – napisanie czyjegoś imienia bądź nazwiska małą literą będzie postrzegane nie tylko w kategoriach błędu ortograficznego, ale również pewnej formy lekceważenia, a nawet obrazy.
  • Nazwy państw oraz miast. Jak również wszystkie inne nazwy geograficzne, które dotyczą także mniejszych miejscowości, ale też rzek, gór, zbiorników wodnych, a nawet regionów.
  • Święta. Jeśli mówimy o Bożym Narodzeniu, to przy zapisie tego święta trzeba stosować wielką literę, podobnie jak przy Wielkanocy i innych. Co istotne, zasada ta tyczy się wszystkich świąt, nie tylko chrześcijańskich. Również, jeśli piszemy np. o słowiańskich Jarych Godach, to musimy stosować te zasady, nie inaczej jest w przypadku takich dni jak Święto Niepodległości.
  • Dzieła sztuki. W przypadku tytułów dzieł literackich zawsze pierwsza litera takiego tytułu powinna być wielka. Zasada ta dotyczy również innych dzieł, w tym obrazów.
  • Określenia mieszkańców. Ta zasada jest jedną z częstszych powodów popełniania błędów! Takie określenia jak „Europejczyk”, „Azjatka”, „Wrocławianin” zawsze zapisujemy wielką literą. Tu wkradają się częste pomyłki z przymiotnikami „europejski”, „azjatycka”, „wrocławski”, gdzie zapis jest stosowany odwrotnie – małą literą. Błędy pojawiają się w obu przypadkach, w każdą stronę.
  • Tytuły gazet. To osobna kategoria, ponieważ w przypadku gazet „Przegląd Sportowy”, „Świat Wiedzy”, „Super Ekspress” każdy człon tytułu (obowiązkowo w cudzysłowie!) musi być zapisywany wielką literą. Wyjątkiem są spójniki (najczęściej „i”) oraz przyimki.
  • Pseudonimy. Wszelkiego rodzaju przydomki i pseudonimy „Bolek”, „Bolo”, „Tomasz Pan Proporcja Pągowski”, również osadzane pomiędzy imieniem i nazwiskiem, należy zapisać wielką literą.
  • Skróty. Nie wszystkie, ale te określane mianem skrótów literowych – świetnym przykładem jest Unia Europejska i jej skrót literowy: UE.
  • Nazwy firm, instytucji. Z poprzedniego punktu wynika jeszcze jedna zależność – nazwy organizacji powinny być zapisywane wielką literą. Dotyczy to też uniwersytetów, banków i wielu firm.

To razem dziesięć podstawowych zasad, które trzeba przyswoić, aby poprawnie pisać w języku polskim.

Wyjątki od zasad pisowni wielką literą

Czasem jednak, mimo szczerych chęci, pojawiają się błędy. Będą one spowodowane brakiem pisarskiego doświadczenia (tu istotne jest, żeby się uczyć i tych błędów nie powielać), nierzadko też zwykłą nieznajomością reguł, jak również różnymi wyjątkami i odstępstwami, które mogą być mylące.

I tu pojawia się kolejny temat, czyli kontekst. To od niego nierzadko zależy to, jak zapiszemy:

Pegaz, pegaz

„pegaz” – jeśli będziemy mówić o bajecznym, skrzydlatym koniu jako o gatunku, lub będziemy chcieli tak określić pięknego rumaka, albo też nawiązać do symboliki poetyckiego natchnienia.

„Pegaz” – w przypadku, gdy będzie to imię, również wtedy, gdy będziemy pisali o mitologicznym koniu Zeusa. Od wielkiej litery zaczniemy też zdanie ze słowem pegaz, taka forma zapisu będzie obowiązywała również w przypadku określenia gwiazdozbioru Pegaza, czyli nieba północnego.

Jak widać, kontekstem również trzeba sprawnie operować, aby podczas zapisu w języku polskim nie zrobić błędu.

Andrzej uczęszczał do szkoły nurkowej.

Andrzej uczęszczał do Szkoły Nurkowej.

Który zapis będzie poprawny? W tym przypadku… oba! Oczywiście hipotetycznie. Jeśli wiemy, że istnieje placówka, której nazwa to „Szkoła Nurkowa”, wtedy zapis dużą literą jest poprawny, bo odnosimy się do konkretnej nazwy instytucji (jak w ostatnim punkcie poprzedniego akapitu). Natomiast jeśli będziemy mówili o rodzaju szkoły, po prostu jako o jednej z wielu szkół dla nurków, wtedy zapis od małych liter będzie właściwy. Warunkiem jest to, aby nie była to nazwa placówki.

Joanna zawsze chodziła w adidasach.

Joanna zawsze chodziła w butach marki Adidas.

To kolejny przykład na to, że przy poprawnym zapisie ważny pozostaje kontekst. Gdy mówimy o marce lub nazwie konkretnej firmy, koncernu, wytwórcy – wtedy należy zastosować wielką literę. Jednak w przypadkach takich jak powyższy, gdy mówimy o adidasach w kontekście typu obuwia (nawet, jeśli będą to faktycznie buty Adidasa), to dużej litery się nie stosuje.

Potrzebujesz więcej takich przykładów, albo masz swoje wątpliwości do rozwiania? Problemy związane z ortografią i gramatyka języka polskiego nawarstwiają się, nie mówiąc już o braku motywacji do czytania kolejnych lektur? Zapisz się na zajęcia BUKI School, w trakcie których, podczas indywidualnych spotkań z nauczycielem niezwykle intensywnie przerobisz cały interesujący materiał. Lekcje odbywają się tylko i wyłącznie z najlepszymi fachowcami, którzy mają doświadczenie w pracy z uczniem, znają podstawę programową i potrafią sprawnie rozwiązywać problemy!

Autor:

Zasady pisowni wielką literą – wszystko, co musisz wiedzieć!

Kiedy piszemy wielką literą?

Wielką literą piszemy na początku każdego zdania, a także imiona, nazwiska, nazwy państw, miast, świąt, dzieł sztuki, określenia mieszkańców, tytuły gazet, pseudonimy, skróty literowe oraz nazwy firm i instytucji.

Jakie są wyjątki od zasad pisowni wielką literą?

Wyjątki od zasad pisowni wielką literą zależą często od kontekstu. Na przykład słowo „pegaz” piszemy małą literą, gdy mówimy o gatunku, ale wielką, gdy jest to imię. Ważny jest kontekst, aby uniknąć błędów.

Dlaczego warto znać zasady pisowni wielką literą?

Znajomość zasad pisowni wielką literą jest kluczowa dla poprawnej pisowni w języ

23.09.2024

Slang młodzieżowy – jak komunikuje się młodzież?

Każde kolejne pokolenie wykształca charakterystyczny dla siebie sposób komunikacji. W obecnym czasie zjawisko to jest wzmacniane wpływem internetu, czyli poprzez niezwykle szerokie i szybkie rozprzestrzenianie się informacji. Zbiór słów i zwrotów najczęściej określamy mianem slangu młodzieżowego, który w ostatnich latach znacząco ewoluuje i zaskakuje starsze osoby jeszcze mocniej niż zwykle.

03.09.2024

Dialekty i gwary – regionalne odmiany języka polskiego

Wyobraź sobie, że jedziesz do Poznania. Na miejscu ktoś mówi do Ciebie parę zdań, a Ty nic nie rozumiesz. Przemieszczasz się na Śląsk, sytuacja się powtarza. W akcie desperacji lądujesz w Bukowinie Tatrzańskiej, a tam… no zgadnij! Niby Polska, język znasz od urodzenia, ale lokalne gwary i dialekty nie pozwalają Ci na szybkie porozumiewanie się. Sytuacja coraz rzadsza, ale nie niemożliwa.

15.12.2023

Interpunkcja w języku polskim: poprawne stosowanie kropek, przecinków i innych znaków

Błędy interpunkcyjne w języku polskim można „podziwiać” na masową skalę: na blogach, w reklamach, w mediach społecznościowych, gazetach, pracach uczniów, mailach i wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi tzw. czynnik ludzki oraz nieznajomość zasad. Czy koniecznie trzeba się tą interpunkcją przejmować, jak zająć się nauką i co trzeba wiedzieć o podstawowych zasadach?

13.11.2023

Zasady pisowni „nie” z czasownikami - jak poprawnie używać przeczenia w języku polskim?

Nie ma problemu, dopóki w języku polskim jedynie mówimy. „Schody” zaczynają się wraz z pisownią, bo tutaj czeka na nas nie tylko niewdzięczna polska ortografia, ale też całkiem spora dawka prawideł gramatycznych. Jak do niej podchodzi większość Polaków? Zazwyczaj stosując zasadę „jakoś to będzie” pomieszaną z „na oko”. W praktyce działa to różnie, my twierdzimy, że jednak warto przyswoić kilka zasad. Nie zaszkodzi, a pomoże – z całą pewnością!

24.10.2023

Imiesłów przysłówkowy w języku polskim - tworzenie i przykłady

Imiesłowy przysłówkowe mogą wiele zmienić, gdy użyjemy ich w zdaniu, ale w praktyce, w tzw. słowie mówionym, nie spotyka się ich zbyt często. Jak zatem rozpoznać imiesłów przysłówkowy?

04.09.2023

Język polski dla obcokrajowców – praktyczne wskazówki dla początkujących

Kraj nad Wisłą to bardzo atrakcyjny kierunek – środek Europy jest nie tylko bogaty turystycznie i kulturowo, ale też intratny ze względu na możliwości biznesowe. Dostrzega to coraz więcej osób, dlatego zapytania o możliwość nauki polskiego są też od niedawna częstsze. Jednak problem polega na tym, że mowa Mickiewicza jest uznawana jako jeden z 10 najtrudniejszych języków na świecie; wśród równie nieprzystępnych co chiński, węgierski, fiński albo islandzki.

29.05.2023

Arkusze maturalne 2022 - sprawdź swoje odpowiedzi

Matury już dawno za Wami. Stres z nimi związany już dawno minął. Teraz pozostało Wam tylko czekać na wyniki matur. Zastanawialiście się, jak Wam poszło? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy analizę matury z polskiego 2022. Zapraszamy do lektury!

29.05.2023

Nauka polskiego dla ukraińców

Od dłuższego czasu wiele osób zza naszej wschodniej granicy przyjeżdża do naszego kraju. Sytuacja ta nabrała tempa w związku z ostatnimi wydarzeniami. Nie wszystkie osoby, które przyjechały do Polski, znały nasz język, dlatego też dzisiaj wiele osób zadaje sobie pytanie - jak nauczyć naszego języka, czy język polski jest trudny dla Ukraińców oraz gdzie znaleźć dobre kursy języka polskiego dla Ukraińców?

29.05.2023

Jak przygotować się do matury samodzielnie?

Tegoroczni maturzyści zaczynają coraz prężniej przygotowywać się do egzaminu dojrzałości. Matura niemal zawsze wiąże się z większym lub mniejszym stresem. Nie zawsze tak musi być. Wystarczy zadbać odpowiednio wcześniej o dobre przygotowanie, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik - jak przygotować się do matury samodzielnie? (ale nie tylko do matury - poradnik ten jest uniwersalny).