Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Klasyczne vs Nowoczesne Metody Nauczania: Jakie Są Kluczowe Różnice? | BUKI

Metody nauczania: porównanie klasycznego i nowoczesnego podejścia do edukacji

Co robimy, gdy dziś nurtuje nas jakieś pytanie? Większość z nas z pewnością sięga po smartfona, wpisuje je w wyszukiwarkę, i chwilę później uzyskuje odpowiedź. Niezależnie od tematu, pory dnia, dostępności ekspertów. Po te informacje mogą też sięgać uczniowie i – teoretycznie – zyskują na tym ogromną przewagę. Jednak czy tradycyjne nauczanie nie było bardziej motywujące do tego, żeby ćwiczyć pamięć i zdobywać wiedzę?

Jakie są kluczowe różnice między klasycznymi a nowoczesnymi metodami nauczania?

Tradycyjny sposób nauczania stawiał w centrum osobę nauczyciela i eksperta. To on wiedzę posiadał, przekazywał ją i prowokował do ćwiczeń. W wielu przypadkach od sprawności i charyzmy tej osoby zależało, jak radzili sobie uczniowie. Wiedza w podręcznikach była najczęściej niepełna, zawiła lub trudna do przyswojenia, głównie dzięki hermetycznym metodom przekazu oraz konieczności zamknięcia się tylko i wyłącznie w obrębie wytyczonego programu – nauczyciel był wręcz konieczny jako osoba tłumacząca wszystko i wszędzie.

Tymczasem nowoczesne metody:

  • Są interaktywne. Coraz częściej pomiędzy uczniem a nauczycielem jest zdecydowanie więcej dialogu, pojawia się też więcej interakcji pomiędzy samymi uczniami.
  • Mają indywidualny tok. Jeden nauczyciel na setki uczniów w grupach wieloosobowych? To zdecydowanie nie jest domena nowoczesnej edukacji, szkoły idące z trendem zawężają grupy do kilku osób, wprowadzają dodatkowego nauczyciela pomocniczego lub wręcz stawiają na naukę w 100% indywidualną.
  • Zmieniają nauczyciela w mentora. Klasyczny nauczyciel po prostu uczy – przekazuje niezmienną wiedzę według utartego schematu. Mentor dopasowuje się do ucznia, szukając jego mocnych stron i wyrównując te słabsze. Wskazuje on ścieżki do pozyskania wiedzy i drogi do rozwiązań, a nie podaje „na tacy” gotowe informacje.
  • Wykorzystują technologię. Do nauczania włącza się zarówno urządzenia (tablety, projektory etc.), jak i oprogramowanie, w tym to specjalistyczne. W niektórych dziedzinach komputery, maszyny i instrumenty badawcze są absolutną podstawą, bez której sama wiedza byłaby wręcz bezużyteczna.
  • Zmieniają podejście do oceniania. Zamiast klasycznej skali ocen, wystawia się opinie. Mentor stara się, aby nie karać ucznia jedynką (która obecnie nie jest już aż tak dużym motywatorem, jak dawniej), lecz rozpoznać braki, zwiększyć intensywność ćwiczeń i ponownie przepracować kłopotliwy materiał.

Tradycyjne nauczanie koncentruje się na nauczycielu i przekazywanej przez niego okrojonej wiedzy. Poziom interakcji jest znikomy, a głównym nośnikiem informacji – zeszyt i książka. Tradycyjnie nauczyciel bazuje na dyscyplinie, sztywnych standardach oceniania i powtarzalnej strukturze przekazywanych informacji.

Czytaj więcej: Metody do nauki matematyki

Nowoczesne nauczanie jest za to zdecydowanie bardziej holistyczne, gdzie waga przechyla się w stronę ucznia i jego potrzeb, umiejętności oraz wielopoziomowego motywowania. Zdecydowanie częściej wykorzystywane są programy komputerowe i urządzenia.

W jaki sposób technologie wpływają na nowoczesne podejście do edukacji?

Technologia jest osobnym wątkiem, który znacząco zmienia podejście do pozyskiwania informacji, ich przepływu oraz sposobu dystrybucji. Ułatwia ona nie tylko uczenie się, ale też jest metodą kontaktu. Dzięki niej zwiększają się interakcje, a pobudzona ciekawość trafia na podatny grunt – dzięki smartfonom można zawsze szybko znaleźć odpowiedź na nurtujące pytanie.

Z technologią wiążą się trzy kwestie: szeroka dostępność urządzeń (komputery, laptopy, tablety, smartfony, czytniki etc.), możliwość połączenia sieciowego oraz odpowiednie oprogramowanie. To dzięki specjalistycznym programom nauczyciele mogą w pełni wykorzystywać „cyfrowy potencjał” – warto mieć to na uwadze.

Technologia wspiera też kreatywność w nauczaniu oraz zaangażowanie. Wiedzę można zarówno uzupełniać (np. poprzez ciekawe filmy na YouTube lub podcasty), jak i uatrakcyjnić, przykładowo poprzez wprowadzenie grywalizacji. 

Czytaj więcej: Samodzielna nauka angielskiego

Czy tradycyjne metody nauczania mogą być skuteczne we współczesnej edukacji?

Warto wziąć pod uwagę, że zmiany modelu nauczania są dość świeżym odkryciem, również w Polsce. Wciąż większość szkół publicznych bazuje na metodach tradycyjnych, a w najlepszym przypadku stara się o systematyczne wprowadzanie rozwiązań hybrydowych. Badania nad wpływem współczesnych form nauczania będą trwały jeszcze długie lata, więc jednoznaczne potwierdzenie „która metoda jest lepsza” wymaga szeroko zakrojonych eksperymentów i nieco czasu.

Trend w prywatnym szkolnictwie jest jednak tylko jeden – króluje nowoczesność – i tradycyjne nauczanie odchodzi do lamusa. Eksperci wytykają skostniałość konserwatywnego podejścia i mają w tym sporo racji; przy szybkim dostępie do informacji oraz zupełnie innym realiom we współczesnym życiu zawodowym potrzebne jest nieco inne podejście do tematu. W tej perspektywie tradycyjne nauczanie jest przeżytkiem, z którego należy zrezygnować, a skuteczność klasycznych metod pozostaje bardziej niż wątpliwa.

Jeśli twoja szkoła wciąż ma trudności w zmianie podejścia, możesz uzupełnić ją o BUKI School. To zajęcia indywidualne, kupowane w elastycznych pakietach. Zyskasz zajęcia indywidualne z mentorem, który – zupełnie jak w prywatnej szkole – pokieruje Twoją nauką tak, aby żaden egzamin nie sprawiał problemów!

Czytaj więcej: Niemiecki dla dzieci: Metody nauki języka

Autor:

Szukasz korepetytora?

Znajdź korepetytora, który spełnia wszystkie Twoje kryteria

Klasyczne i nowoczesne metody nauczania – co warto wiedzieć?

Czym różnią się klasyczne metody nauczania od nowoczesnych?

Klasyczne metody skupiają się na nauczycielu jako głównym źródle wiedzy, natomiast nowoczesne podejście kładzie nacisk na interakcję, indywidualizację nauki i wykorzystanie technologii.

Jakie są zalety nowoczesnych metod nauczania?

Nowoczesne metody nauczania pozwalają na lepsze dostosowanie materiału do potrzeb ucznia, rozwijają umiejętności krytycznego myślenia i korzystają z technologii, co uatrakcyjnia proces edukacji.