Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Kup pakiet od 8 lekcji i
zyskaj 2 lekcje GRATIS!

Ciekawe niestandardowe metody do nauki matematyki, które możecie wypróbować

Matematyka jest królową nauk. Jest ona jednak jednym z najmniej lubianych i jednym z najtrudniejszych przedmiotów w szkole. Niektórzy uczniowie mają aż ciarki na plecach, jak sobie myślą o nauce matematyki. Coraz więcej badań mówi o tym, że system szkolnictwa należy zmienić. Nie każdy rodzi się z predyspozycjami matematycznymi, a istotne jest indywidualne podejście do jednostki. Czy jednak zawsze jest to możliwe? Zastanawialiście się, jak z tym skończyć? Co zrobić, żeby nauka matematyki była nie tylko przyjemna, ale też łatwa?

Koncepcja nowoczesnego nauczania matematyki

Zacznijmy od koncepcji nowoczesnego nauczania matematyki. Jej zamysłem jest odczarowanie tego przedmiotu. Sprawienie, że nauka matematyki nie będzie trudna, a wręcz będzie przyjemna. Niektóre osoby radzą sobie w tradycyjnym modelu nauki - lekcje, gdzie uczniowie siedzą w ławkach i rozwiązują zadania. Nie dla każdego jest to jednak optymalna forma nauki. Część z uczniów odnosiłaby lepsze wyniki w nauce, gdyby nauczyciele wykorzystywali niestandardowe i oryginalne metody nauki.

Niestety poziom w szkole (nawet na poziomie jednej klasy jest bardzo zróżnicowany) - nie sposób jest prowadzić lekcje w sposób indywidualny. Do takich metod zaliczamy m.in. edukację domową, ale nie tylko - również edukację online, np. poprzez platformę BUKI School i przez doświadczenie życiowe. Niestandardowe metody nauczania to jednak znacznie więcej. To również nauczyciele i korepetytorzy, którzy próbują przekazać wiedzę w inny sposób niż rozwiązywanie zadań z podręcznika.

Omówmy teraz kilka z niestandardowych metod nauki:

 • Nauka w domu - głównym zamysłem tego modeli nauki jest nauka w dowolnym czasie, tak żeby była ona przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Ideą jest nauka dla przyjemności. Nauka matematyki polega na rozwiązywaniu zadań, ale także na odpowiedniej motywacji i nastawieniu. W tym modelu niezbędne jest korzystanie z internatu i materiałów edukacyjnych na blogach czy grupach tematycznych w social mediach.
 • Przynależność do grup społecznych - do grup, które są na takim samym lub podobnym etapie nauki i co ważne, chcą uczyć się matematyki. Grupa ambitnych osób to bardzo dobry motor do nauki. Oprócz tego każda z osób może mieć inne pomysły, koncepcje czy korzystać z innych metod nauki. W tym modelu występuje też delikatne współzawodnictwo, które jest dodatkową motywacją.
 • Korzystanie z aplikacji mobilnych - aplikacje mobilne do nauki matematyki omówimy w dalszej części tego artykułu.
 • Korzystanie z filmów edukacyjnych, instruktażowych czy wykładów na platformie Youtube i podobnych. W takich miejscach powstaje coraz więcej kanałów, które mając charakter edukacyjny. Materiały te są przedstawione w sposób ciekawy i przystępny dla uczniów.
 • Korepetycje online - kolejną niestandardową metoda nauki będą zajęcia online. Mimo że każdy z nas pamięta czasy zdalnego nauczania spowodowane koronawirusem, to jednak coraz rzadziej pamiętamy, że możemy się uczyć za pośrednictwem internetu.

Co ważne i to, co powinno być mottem przewodnim edukacji i szkolnictwa, to to, że nauczenia i szkoła powinno być miejscem równych szans, a nie jednakowych rezultatów. Tylko w ten sposób będziemy mogli nauczyć dzieci i uczniów matematyki i odczarować ten przedmiot na zawsze.

Nauka matematyki poprzez zabawę

Niestandardowe nauki matematyki mogą wykorzystywać zarówno nauczyciele w szkołach, jak i nauczyciele na grupowych zajęciach dodatkowych i na prywatnych lekcjach (sam na sam - uczeń i nauczyciel). Im uczniowie są starsi, tym trudniej zmienić naukę matematyki na zabawę, ale zawsze można próbować dopasować i modyfikować te sposoby, w zależności od potrzeby uczniów. Oto kilka naszych propozycji:

 • zabawa poprzez gry stolikowe (np. planszowe);
 • zabaw z wykorzystaniem gier ruchowych;
 • zamienienie nauki matematyki w tzw. pokój zagadek;
 • metody aktywizujące - organizowanie dyskusji, robienia prezentacji i czy wspólne analizowanie poszczególnych przypadków;
 • wykorzystywanie programu Excel do nauki matematyki;
 • wykorzystywanie programu TaleBlazer;
 • wykorzystanie tablic interaktywnych czy nawet smartphonów i gier komputerowych;
 • nauka matematyki za pomocą gier terenowych;
 • nauka matematyki z elementami programowania;
 • różnorodne quizy interaktywne.

Nauka matematyki poprzez zabawę

Tak jak obiecaliśmy, przejdziemy teraz do najciekawszych i najlepszych aplikacji do nauki matematyki. Obecnie nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez komputerów, tabletów i telefonów. Można je wykorzystać również do nauki. Do grania w gry logiczne czy rozwiązywania zadań z wykorzystaniem interaktywnych aplikacji.

Przedstawiamy najlepsze aplikacje do nauki matematyki:

 • Microsoft Match Solver - aplikacja ta nie tylko pokazuje, jak rozwiązywać zadania, ale umożliwia prezentowanie swojej pracy. W trakcie rozwiązywania zadań są wyświetlane m.in. definicje matematyczne.
 • Photomath - aplikacja ta pomaga w codziennej nauce. Można zrobić zdjęcie zadania lub wprowadzić je ręcznie. Następnie algorytmy tej aplikacji pomagają rozwiązać polecenie. Aplikacja ta jest na bieżąco aktualizowana przez nauczycieli.
 • #matematykaGryzie - aplikacja ta jest płatna, jednak gromadzi kursy i szkolenia z różnych dziedzin matematyki. Kursy te można spersonalizować pod własne potrzeby. Aplikacja polecana dla osób, które przygotowują się do egzaminów.
 • Geogebra - aplikacja ta jest pomocna w nauce geometrii z wykorzystaniem analizy matematycznej, algebry i statystyki. W programie tym są różnorodne ćwiczenia, lekcje, a nawet filmiki i gry matematyczne.
 • Math Games - aplikacja ta pozwala na trenowanie wykonywania działań matematycznych. Uczy szybkiego liczenia i pogłębia wiedzę w tym zakresie.
 • Matches - matematyka to nie tylko liczenie i rozwiązywanie zadań. To również logiczne myślenie i właśnie do tego służy ta aplikacja. Jest to łamigłówki z zapałkami - należy przesunąć, usunąć lub dodać zapałki, aby ukończyć zadanie i ułożyć konkretną figurę - prawdopodobnie znana przez większość z Was.
 • ALabMat - jest to aplikacja przeznaczona do najmłodszych użytkowników. Poprawne rozwiązywanie zadań sprawia, że małe potworki “Labmaki” uwolnią się od złego czarodzieja. Aplikacja podzielona dla dzieci w klasie 1-3 lub 4-6.

Karty do nauki matematyki

W nauce matematyki często wykorzystuje się karty do nauki matematyki. Możecie się z takimi kartami spotkać, chociażby na maturze z matematyki - gromadzi ona najważniejsze wzory i założeniami które ułatwiają rozwiązywanie zadań.

Na rynku mamy jednak znacznie więcej różnych kart do nauki matematyki przez zabawę. Jednymi z popularniejszych są karty Grabowskiego. Karty te mają ponad 70 gier dla dzieci. Co więcej, karty te są rekomendowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Karty te tworzą dwie talie - każda zawiera 55 sztuk i książki, które wspomagają korzystanie z kart Grabowskiego.

 • jedna z talii jest czarna - nie ma ona figur karcianych, a jedynie działanie z mnożenia dwóch liczb;
 • druga talia jest czerwona - na nich znajdują się wyniki mnożenia.

Oprócz tego do kart są dołączone inne materiały dydaktyczne, które ułatwiają zrozumienie dziecku zasadę mnożenia. Te karty do nauki matematyki można indywidualizować pod konkretne potrzeby i umiejętności dziecka. Z serii kart Grabowskiego znajdziecie jeszcze “dodawanie i odejmowanie” oraz “gry logiczne”.

Autor:

02.07.2024

Gry komputerowe – rozwijają dzieci, czy im szkodzą?

Z grami komputerowymi zetknęło się już w momencie swojego dzieciństwa pokolenie dzisiejszych matek i ojców. Co słyszeli od swoich rodziców? „Nie graj tyle, bo od tego zgłupiejesz”, „oczy ci wysiądą od tego monitora”, „tylko te gry, weź się lepiej za naukę”, „lepiej coś poczytaj albo idź na dwór” i wiele, wiele innych tego typu stwierdzeń. Od tamtego czasu sporo się zmieniło – również w branży gier i konsumpcji treści – jak zatem powinno się reagować względem dziecka, które chce swój wolny czas s

06.12.2023

Kto wymyślił matematykę?

W szkole jest kładziony spory nacisk na to, aby matematyki się uczyć w sposób metodyczny – rozpoczynając od prostych działań, a na skomplikowanych równaniach i twierdzeniach kończąc. Wreszcie dziedzina ta ma wiele pochodnych, a jej studiowanie może zająć niemal całe życie. Jacy ludzie stoją za początkami matematyki? Aby to stwierdzić, będziemy musieli cofnąć się aż do wieków przed naszą erą!

24.11.2023

Dodawanie i odejmowanie ułamków: najważniejsze zasady i praktyczne wskazówki

Jest kilka matematycznych umiejętności, o których każdy uczeń musi się dowiedzieć. Co to jest iloczyn i iloraz, sprawna znajomość tabliczki mnożenia, albo rozumienie zasad dotyczących potęgowania i pierwiastkowania. Do grona tych absolutnych podstaw należy również dodawania i odejmowanie ułamków – będzie ono towarzyszyło każdemu aż do końca szkoły, a czasem może przydać się również w dorosłym życiu. Dziś nauczymy się kilku zasad związanych z tymi działaniami. Jednak na początek…

30.10.2023

Liczby ujemne – jak je opanować? Praktyczne wskazówki od Buki School

Powiedzenie „być na minusie” nie jest nacechowane zbyt pozytywnie, ale cóż – i takie sytuacje w życiu się zdarzają. Podpowiemy, że w takich momentach szczególnie warto zdać się na matematykę i nieco częściej wprowadzać w życie tzw. chłodną kalkulację. Między innymi dlatego dzisiaj poznamy lewą stronę osi liczbowej – czyli liczby ujemne – i wskażemy jak je opanować, również pod względem wykonywania działań na nich.

12.09.2023

Rola matematyki w ekonomii

Czy każdy ekonomista musi odwoływać się do praw matematycznych? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo są tacy, którym matematyzacja ekonomii jest wyjątkowo obojętna, ale nawet oni muszą czasem sięgać do nieco bardziej zaawansowanych równań i twierdzeń.

24.08.2023

Gry matematyczne dla dzieci. Praktyczne wskazówki i propozycje

Czy można rozwijać zdolności matematyczne dziecka już od najmłodszych lat? Tak, jest to możliwe i jak najbardziej wskazane. Jako że wiadomo, iż z nudą i dziećmi nie ma żartów, to trzeba podejść do sprawy zupełnie inaczej. Dlatego dzisiaj zrobimy przegląd ciekawych gier z pogranicza matematyki!

29.05.2023

Matematyka w programowaniu - jak bardzo jest potrzebna?

Powszechnie krąży opinia, że do programowania niezbędna jest matematyka. Uważa się również, że programistami mogą być osoby, które dobrze sobie radziły sobie z przedmiotami ścisłymi, np. z matematyką czy fizyką. Jest wiele zależności i podobieństw między tymi przedmiotami. Z całą pewnością matematyka ułatwia programowanie. Jednak, co do tego, czy jest niezbędna, zdania są podzielone.

29.05.2023

Filozofia matematyki - na czym polega i czy jest ważna?

Mogłoby się wydawać, że filozofia i matematyka to dwa odległe bieguny nauki. Nie do końca jednak tak jest. W filozofii wyróżniamy dział związany z naukami ścisłymi. Dzisiaj opowiemy, czym zajmują się specjaliści w tej dziedzinie i dlaczego filozofia matematyki jest dla nas istotna, jakie ma dla nas znaczenie i co jej zawdzięczamy.

01.01.1970

Kolejność działań w matematyce – jakie są podstawowe zasady?

W matematyce jest kilka podstawowych umiejętności, bez których „dalej ani rusz”. Jeśli ucząc się, zrobimy zaległości w tej wiedzy, to zrozumienie dalszych partii materiału będzie w niektórych przypadkach niemożliwe. Przykładem takiego właśnie „kamienia milowego” w królowej nauk jest nauczenie się kolejności wykonywania działań.