Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Samodzielna nauka angielskiego - czy jest efektywna? Czy można nauczyć się angielskiego samodzielnie?

Angielski to język, który powinien znać każdy z nas. Jest to język międzynarodowy, który możliwa nam porozumiewanie się niemal na całym świecie. Nauka angielskiego nie musi być skomplikowana. Istnieją nawet osoby, które twierdzą, że języka obcego można uczyć się samodzielnie, ale czy na pewno tak jest? Przekonajcie się sami!

Najlepsze aplikacje do nauki angielskiego

Istnieje wiele sposobów na samodzielną naukę języka angielskiego. Niezawodnym sposobem jest otaczanie się tym językiem. Dzisiaj każdy z nas korzysta z telefonów. Zachęcamy do zainstalowania aplikacji dedykowanych do nauki angielskiego. Jadąc autobusem, czekając na wizytę u lekarza czy w łóżku przed snem - zawsze w ciągu dnia znajdziecie te przysłowiowe 5 minut na zrobienie kilku zadań.

Poniżej polecane aplikacje do nauki języka angielskiego:

  1. Duolingo - pewnie większość z Was o niej słyszała. Wiadomo, że każdy lubi co innego, jednak ta aplikacja podoba się chyba wszystkim. Umożliwia naukę języków obcych (nie tylko angielskiego). Sprawdzi się zarówno dla osób, które chcą dopiero rozpocząć naukę, jak i dla tych, którzy już mają opanowane podstawy i chcą poprawić swoje zdolności językowe. Aplikacja jest dostępna zarówno na system iOS, jak i Android.
  2. Quizlet - aplikacja ta pozwala na dopasowywanie indywidualnych treści, których chcesz się akurat nauczyć. Za jej pomocą możesz tworzyć popularne fiszki, które są tak bardzo przydatne podczas nauki. Aplikacja oferuje aż 5 trybów nauki, również naukę pisania.
  3. English Grammar Test - aplikacja ta jest dedykowana osobom, które chcą potrenować i podszkolić swoje umiejętności gramatyczne. Nauka polega na rozwiązywaniu testu - przy zaznaczaniu niepoprawnie odpowiedzi, pojawia się zasada, z której wynika dana zależność/zasada.
  4. Reverso - można powiedzieć, że jest to interaktywny słownik, który wyszukuje zarówno słowa, jak i całe frazy. Pokazuje również zastosowanie tych wyrazów w praktyce.
  5. Ucz się języka - aplikacja ta pozwala na naukę nie tylko języka angielskiego, ale również innych, np. niemieckiego czy hiszpańskiego. Znajdziecie w niej zarówno słownik, jak i gotowe fiszki czy tryb do nauki gramatyki.

Materiały do nauki angielskiego

Omówiliśmy już najlepsze aplikacje do nauki angielskiego. Przejdźmy teraz do innych materiałów. W internecie znajdziecie mnóstwo możliwości nauki za darmo (gotowych materiałów do nauki angielskiego). Zobaczcie sami:

  • BBC Learning English - jest to dosyć popularny serwis, który gromadzi darmowe materiały do nauki angielskiego (zarówno dla dzieci, jak i młodzieży czy dorosłych). Materiały te są dostosowane do każdego poziomu nauki. Na stronie oprócz tego znajdziecie kilkuminutowe kursy, które zachęcają do codziennej nauki.
  • Podcast “Kwadrans na angielski” - możecie go posłuchać m.in. na platformie Spotify. Każdy odcinek to kilkunastominutowa lekcja. Podcast ten jest dedykowany zarówno dla osób, które nie potrafią mówić po angielsku (dopiero zaczynają się go uczyć), jak i dla tych, którzy chcą podszkolić swoje umiejętności (w takiej sytuacji należy pominąć odcinki, które są zbyt proste).
  • Ello - jest to platforma, w której znajdziecie wiele różnych podcastów i nagrań. Materiały te są dostępne na różnych poziomach trudności. Zostały również podzielone ze względu na poszczególne dziedziny życia.
  • Breaking News English - portal ten uczy Was tzw. żywego języka. Jest oparty na podstawie aktualnych artykułów prasowych. Możecie się zapoznać z wydarzeniami ze świata czy zagadnieniami ekologicznymi, ekonomicznymi czy związanymi z marketingiem (i innymi). Po zapoznaniu się z danym artykułem czekają na Was zadania, które należy wykonać - pozwala to na utrwalenie słownictwa i sprawdzenie, czy faktycznie artykuł został przez Was zrozumiany.

Samodzielna nauka angielskiego - wady i zalety

Jak widzicie, w obecnym czasie mamy wiele możliwości nauki angielskiego samodzielnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Musimy jednak być systematyczni i sumienni. Decydując się na samodzielną naukę, nie mamy bodźca, który by nas pilnował (np. nauczyciela) - nie oznacza to jednak, że samemu/samej nie można się nauczyć języków obcych. Innym mankamentem takiej nauki jest brak możliwości wykorzystania języka w praktyce. Tak naprawdę nie wiecie, w jakim stopniu i jak jesteście w stanie się porozumiewać z innymi osobami. Tego sami się nie nauczycie, dlatego dobrym rozwiązaniem może być znalezienie swojego nauczyciela na naszej platformie - BUKI School.

Reasumując:

Autor:

14.10.2024

Angielski dla dzieci: jak wprowadzać język angielski w codziennych sytuacjach?

Gdy dorastało pokolenie osób, które właśnie teraz mają dzieci w wieku przedszkolnym, nierzadko język angielski był czymś nowym w rodzinie. W tamtych czasach rodzice znali język rosyjski, czasem niemiecki – angielski był raczej rzadkością. Nie da się jednak ukryć, że szlaki zostały przetarte i Polacy wyrównali do ogólnoświatowych standardów. Dlatego dziś już każdy zna przynajmniej podstawy mowy Szekspira. Czy można ten fakt wykorzystać w codziennych sytuacjach, podczas wychowywania własnego dziec

09.10.2024

Skróty angielskie: lista skrótów, które każdy powinien znać

„FYI, ten artykuł nie będzie zawierał listy wszystkich angielskich skrótów!” – to pierwszy przykład tego, jak można nie tylko skorzystać z angielskiego skrótu, ale jeszcze (nieco na siłę) dopasować go do polskiego zdania. Tak, to też jest możliwe. Ale po co to robić? Żeby było szybciej, prościej i w niektórych grupach społecznych – bardziej zrozumiale. BTW, coraz częściej uciekamy się do anglojęzycznych skrótów, które później przenikają do naszego potocznego języka zarówno mówionego, jak i pisan

18.09.2024

Najlepsza aplikacja do nauki angielskiego

Smartfony dają nam mnóstwo możliwości. W sklepach z oprogramowaniem mamy osobną kategorię „edukacja”, w której da się znaleźć wiele ciekawych apek, w tym również tych służących do nauki angielskiego. Które z nich uważamy za najciekawsze?

26.08.2024

Angielski biznesowy – czym jest i jak skutecznie się go uczyć?

Jeśli zdarza Ci się oglądać po angielsku filmy zagranicznych twórców na YouTube, to z pewnością zauważasz pewną zależność: w zależności od niszy, używane są konkretne słowa, określenia i skróty. Gdy je poznasz, nie masz trudności ze zrozumieniem przekazu. Dokładnie taki mechanizm działa w przypadku angielskiego biznesowego (Business English) – to pewien obszar językowy, wspierający konkretną grupę osób.

19.08.2024

Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska. Na czym polega różnica?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej uczyć się brytyjskiego angielskiego, czy też może amerykańskiego. Powód? Różnice w wymowie, konstrukcji zdań oraz obszarach zastosowań. Myśl, jaka często za tym idzie to: „jeśli nauczę się amerykańskiej odmiany, to w Europie nie będę rozumiana / rozumiany”. Czy tak jest faktycznie? Sprawdzamy!

01.07.2024

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

Zdanie podrzędne w zdaniu złożonym podrzędnie przydawkowym – to nie żart, w taki właśnie sposób brzmi pełna, fachowa nazwa dla zdań względnych (przydawkowych) w języku polskim. Chociaż da się w tym nazewnictwie odczuć pewną trudność, to samo zastosowanie reguł związanych z zagadnieniem jest do opanowania. Tym bardziej że z relative clauses będziesz spotykać się stosunkowo często, warto znać zasady!

29.05.2023

Angielski dla dzieci - jak zachęcić i nauczyć nasze pociechy angielskiego?

Angielski jest bardzo ważną umiejętnością w życiu codziennym. Nic dziwnego, że my rodzice, jako świadomi obywatele obecnego świata chcemy uczyć nasze dzieci tego języka, jak najszybciej. Niektóre szkoły językowe oferują tego typu zajęcia już dla 3 miesięcznych dzieci.

22.09.2023

Najlepsze podcasty do nauki angielskiego

Słuchawki na uszy, smartfon w dłoń, przycisk „play” i możemy przenieść się do innego świata. Tym razem nie będzie to sfera muzyczna, a kraina pełna ciekawych – czasem wręcz fascynujących – audycji. Najpiękniejsze w całym tym boomie na podcasty jest to, że są one dostępne za darmo i przy okazji… mogą pomóc w nauce!

17.10.2023

Present Simple i Present Continuous - porównanie czasów teraźniejszych

Od czegoś zawsze trzeba zacząć, dlatego większość podręczników do nauki języka angielskiego na pierwszy „gramatyczny ogień” wrzuca dwa stosunkowo proste czasy. Ich obecność nie jest przypadkowa, bo chcąc porozumiewać się w tym języku na co dzień, nawet w najbardziej ograniczonej formie, te dwa czasy po prostu znać wypada. Present Simple, Present Continuous - dziś nie będą miały przed nami tajemnic!