Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Kup pakiet od 8 lekcji i
zyskaj 2 lekcje GRATIS!

Arkusze maturalne 2022 - sprawdź swoje odpowiedzi

Matury już dawno za Wami. Stres z nimi związany już dawno minął. Teraz pozostało Wam tylko czekać na wyniki matur. Zastanawialiście się, jak Wam poszło? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy analizę matury z polskiego 2022. Zapraszamy do lektury!

Tematy na maturze z polskiego - co w tym roku czekało na maturzystów?

Matura z języka polskiego jest w dwóch poziomach - podstawowy i rozszerzony. Najpierw przeanalizujemy tematy rozprawek z części podstawowej.

Matura z polskiego 2022 - poziom podstawowy:

 1. Pierwsza propozycja była o tradycji - czym dla człowieka jest tradycja? Rozprawkę tą było trzeba napisać w oparciu, nie tylko o przedstawiony fragment Pana Tadeusza, ale także do całego utworu i innych tekstów.
 2. Druga propozycja dotyczyła relacji międzyludzkich - kiedy relacja z drugim człowiekiem, staje się powodem do szczęścia? Swoją tezę należało uzasadnić na podstawie fragmentu “Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej i innych dzieł (dowolnych).
 3. Trzecia i ostatnia propozycja to interpretacja wiersza Józefa Barana “Najkrótsza definicja życia”. Należało postawić tezę i ją uzasadnić.

Jak widzicie tematy na poziomie podstawowym były bardzo zróżnicowane. Przejdźmy teraz do arkusza na poziomie rozszerzonym.

Matura z polskiego 2022 - poziom rozszerzony

 1. Na podstawie tekstu Bogumiły Kaniewskiej należało określić, jakie stanowisko przyjmuje autorka wobec poruszanych w tekście rozwiązań. Tekst ten dotyczył doświadczeń historycznych w zapisie literackim. Maturzyści musieli odwołać się, jeszcze do innych tekstów kultury.
 2. Kolejną propozycją była interpretacja i analiza porównawcza dwóch utworów - “Godzina tworzenia” Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz “Próbowałem sobie przypomnieć..” Tadeusza Różewicza.

Powyżej przedstawiliśmy tematy związane z wypracowaniem na maturze z języka polskiego 2022. To, jak Wam poszło to w dużej mierze pojęcie względne. Nauczyciele będą oceniali Waszą znajomość lektur, sposób budowania zdań, gramatykę, interpunkcję i ortografię. Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczną ilość punktów. Nie ma jednak co się tutaj zastanawiać - najważniejsza jest znajomość lektur. Jeden niewinny błąd może doprowadzić do tego, że egzamin z języka polskiego będzie niezdany - mówimy tutaj o tzw. błędach kardynalnych. Przypomnijmy, co to jest.

Błąd kardynalny (potocznie kardynał) - jest to błąd, który pokazuje, że uczeń całkowicie nie zna lektur obowiązkowych (tych zaznaczonych z gwiazdką) - dotyczy to zarówno nazwisk bohaterów, jak i kontekstu, np. gdy napiszemy, że Stanisław Wokulski nie pracował, tylko zabiegł o względy Heleny.

Błąd rzeczowy - to duży błąd, który dotyczy pomyłki, co do znajomości treści lektury. Dotyczy również błędów związanych z nazwiskiem autora danej lektury. Przykładowo, gdy napiszecie, że “Dziady” napisał Słowacki, a główną bohaterem “Lalki” był Ignacy Rzecki.

Matura z polskiego - co musisz umieć?

Każdy z Was wie, że na maturze bezwzględnie trzeba udowodnić znajomość lektur z gwiazdką, to jednak nie koniec. Egzamin ten sprawdza również:

 • umiejętność wnioskowania na podstawie przeczytanego tekstu;
 • umiejętność stawiania tezy i jej argumentację;
 • to, czy uczniowie potrafią odróżnić informację, od opinii;
 • czy potrafią zająć konkretne stanowisko na dany temat;

Oprócz tego egzamin z języka polskiego sprawdza znajomość (chociaż tu trzeba zaznaczyć, że te zadania nie są w każdym arkuszu maturalnym) m.in. środków językowych, umiejętność słowotwórstwa, znajomość części zdania, cech stylów czy odmianę wyrazów i znajomość zabiegów stylistycznych.

Arkusz CKE z języka polskiego 2022

Przejdźmy teraz po kolei przez arkusze maturalne z języka polskiego.

Arkusz maturalny, język polski 2022 - poziom podstawowy:

Na samym początku arkusza maturalnego z polskiego czekał na Was tekst autorstwa Krzysztofa A. Wieczorka pod tytułem “Serce czy rozum? Emocje w argumentacji i perswazji”. Na podstawie tego tekstu będziecie musieli odpowiedzieć na kilka pytań zamkniętych i otwartych. m.in. sformułować wniosek dotyczący wpływu emocji człowieka na eksperyment opisany w tekście. Na podstawie tego tekstu będziecie musieli również wytłumaczyć znaczenie słów “głowa” i “serce”. Oprócz tego czeka na Was zadanie związane z napisaniem streszczenia tekstu “Serce czy rozum? Emocje w argumentacji i perswazji”.

Druga część zadań opiera się na tekście Grzegorza Jankowicza “Życie na poczytaniu”. Na podstawie tekstu będziecie musieli m.in. przedstawić dwa argumenty dotyczące wartości czytania literatury czy podać dwie cechy życia na tzw. “poczekaniu”.

To jednak nie koniec - kolejne zadanie będzie dotyczyło przeczytaniu fragmentu tekstu. Na tej podstawie będzie należało podać autora i tytuł danego utworu.

Arkusz maturalny, język polski 2022 - poziom rozszerzony:

Arkusz ten składa się tylko z części dotyczącej napisania wypracowania - dłuższej wypowiedzi pisemnej. Mamy tutaj do czynienia z wypowiedzią argumentacyjną lub interpretacyjno-porównawczą.

Matura z języka polskiego - jak się przygotować?

Na koniec kilka rad od nas, jak przygotować się do matury z języka polskiego:

 1. Postaw na regularną naukę w małych dawkach.
 2. Rozwiązuj, jak największą ilość egzaminów i zadań typu maturalnego.
 3. W razie potrzeby nie krępuj się i korzystaj z pomocy doświadczonych nauczycieli, np. za pośrednictwem strony BUKI School.
 4. Ułóż plan nauki i trzymaj się go.
 5. Przypomnij sobie dokładnie treść wszystkich lektur z gwiazdką. Dzięki temu unikniesz błędu kardynalnego. Przypomnijmy, błąd kardynalny z automatu daje 0 punktów za wypowiedź pisemną, co jest równoznaczne z niezdaniem matury.

Autor:

15.12.2023

Interpunkcja w języku polskim: poprawne stosowanie kropek, przecinków i innych znaków

Błędy interpunkcyjne w języku polskim można „podziwiać” na masową skalę: na blogach, w reklamach, w mediach społecznościowych, gazetach, pracach uczniów, mailach i wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi tzw. czynnik ludzki oraz nieznajomość zasad. Czy koniecznie trzeba się tą interpunkcją przejmować, jak zająć się nauką i co trzeba wiedzieć o podstawowych zasadach?

13.11.2023

Zasady pisowni „nie” z czasownikami - jak poprawnie używać przeczenia w języku polskim?

Nie ma problemu, dopóki w języku polskim jedynie mówimy. „Schody” zaczynają się wraz z pisownią, bo tutaj czeka na nas nie tylko niewdzięczna polska ortografia, ale też całkiem spora dawka prawideł gramatycznych. Jak do niej podchodzi większość Polaków? Zazwyczaj stosując zasadę „jakoś to będzie” pomieszaną z „na oko”. W praktyce działa to różnie, my twierdzimy, że jednak warto przyswoić kilka zasad. Nie zaszkodzi, a pomoże – z całą pewnością!

24.10.2023

Imiesłów przysłówkowy w języku polskim - tworzenie i przykłady

Imiesłowy przysłówkowe mogą wiele zmienić, gdy użyjemy ich w zdaniu, ale w praktyce, w tzw. słowie mówionym, nie spotyka się ich zbyt często. Jak zatem rozpoznać imiesłów przysłówkowy?

04.09.2023

Język polski dla obcokrajowców – praktyczne wskazówki dla początkujących

Kraj nad Wisłą to bardzo atrakcyjny kierunek – środek Europy jest nie tylko bogaty turystycznie i kulturowo, ale też intratny ze względu na możliwości biznesowe. Dostrzega to coraz więcej osób, dlatego zapytania o możliwość nauki polskiego są też od niedawna częstsze. Jednak problem polega na tym, że mowa Mickiewicza jest uznawana jako jeden z 10 najtrudniejszych języków na świecie; wśród równie nieprzystępnych co chiński, węgierski, fiński albo islandzki.

21.08.2023

Jak opisać postać? Praktyczne wskazówki od BUKI School

Nieprzemyślana koncepcja, skupienie się tylko na wybranych cechach (bez pełnych, szeroko zakrojonych wniosków) oraz pisanie o sprawach nie dotyczących bezpośrednio tematu — takie są najczęstsze błędy uczniów mierzących się z tworzeniem opisu postaci. Dlatego dziś sprawdzimy jakie wyzwania stoją przed tworzącym taką charakterystykę i wytłumaczymy krok po kroku, jak stworzyć dobry tekst tego typu.

29.05.2023

Nauka polskiego dla ukraińców

Od dłuższego czasu wiele osób zza naszej wschodniej granicy przyjeżdża do naszego kraju. Sytuacja ta nabrała tempa w związku z ostatnimi wydarzeniami. Nie wszystkie osoby, które przyjechały do Polski, znały nasz język, dlatego też dzisiaj wiele osób zadaje sobie pytanie - jak nauczyć naszego języka, czy język polski jest trudny dla Ukraińców oraz gdzie znaleźć dobre kursy języka polskiego dla Ukraińców?

29.05.2023

Jak przygotować się do matury samodzielnie?

Tegoroczni maturzyści zaczynają coraz prężniej przygotowywać się do egzaminu dojrzałości. Matura niemal zawsze wiąże się z większym lub mniejszym stresem. Nie zawsze tak musi być. Wystarczy zadbać odpowiednio wcześniej o dobre przygotowanie, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik - jak przygotować się do matury samodzielnie? (ale nie tylko do matury - poradnik ten jest uniwersalny).