Matury już dawno za Wami. Stres z nimi związany już dawno minął. Teraz pozostało Wam tylko czekać na wyniki matur. Zastanawialiście się, jak Wam poszło? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy analizę matury z polskiego 2022. Zapraszamy do lektury!
Tematy na maturze z polskiego - co w tym roku czekało na maturzystów?
Matura z języka polskiego jest w dwóch poziomach - podstawowy i rozszerzony. Najpierw przeanalizujemy tematy rozprawek z części podstawowej.
Matura z polskiego 2022 - poziom podstawowy:
- Pierwsza propozycja była o tradycji - czym dla człowieka jest tradycja? Rozprawkę tą było trzeba napisać w oparciu, nie tylko o przedstawiony fragment Pana Tadeusza, ale także do całego utworu i innych tekstów.
- Druga propozycja dotyczyła relacji międzyludzkich - kiedy relacja z drugim człowiekiem, staje się powodem do szczęścia? Swoją tezę należało uzasadnić na podstawie fragmentu “Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej i innych dzieł (dowolnych).
- Trzecia i ostatnia propozycja to interpretacja wiersza Józefa Barana “Najkrótsza definicja życia”. Należało postawić tezę i ją uzasadnić.
Jak widzicie tematy na poziomie podstawowym były bardzo zróżnicowane. Przejdźmy teraz do arkusza na poziomie rozszerzonym.
Matura z polskiego 2022 - poziom rozszerzony
- Na podstawie tekstu Bogumiły Kaniewskiej należało określić, jakie stanowisko przyjmuje autorka wobec poruszanych w tekście rozwiązań. Tekst ten dotyczył doświadczeń historycznych w zapisie literackim. Maturzyści musieli odwołać się, jeszcze do innych tekstów kultury.
- Kolejną propozycją była interpretacja i analiza porównawcza dwóch utworów - “Godzina tworzenia” Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz “Próbowałem sobie przypomnieć..” Tadeusza Różewicza.
Powyżej przedstawiliśmy tematy związane z wypracowaniem na maturze z języka polskiego 2022. To, jak Wam poszło to w dużej mierze pojęcie względne. Nauczyciele będą oceniali Waszą znajomość lektur, sposób budowania zdań, gramatykę, interpunkcję i ortografię. Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczną ilość punktów. Nie ma jednak co się tutaj zastanawiać - najważniejsza jest znajomość lektur. Jeden niewinny błąd może doprowadzić do tego, że egzamin z języka polskiego będzie niezdany - mówimy tutaj o tzw. błędach kardynalnych. Przypomnijmy, co to jest.
Błąd kardynalny (potocznie kardynał) - jest to błąd, który pokazuje, że uczeń całkowicie nie zna lektur obowiązkowych (tych zaznaczonych z gwiazdką) - dotyczy to zarówno nazwisk bohaterów, jak i kontekstu, np. gdy napiszemy, że Stanisław Wokulski nie pracował, tylko zabiegł o względy Heleny.
Błąd rzeczowy - to duży błąd, który dotyczy pomyłki, co do znajomości treści lektury. Dotyczy również błędów związanych z nazwiskiem autora danej lektury. Przykładowo, gdy napiszecie, że “Dziady” napisał Słowacki, a główną bohaterem “Lalki” był Ignacy Rzecki.