Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Nauka polskiego dla ukraińców

Od dłuższego czasu wiele osób zza naszej wschodniej granicy przyjeżdża do naszego kraju. Sytuacja ta nabrała tempa w związku z ostatnimi wydarzeniami. Nie wszystkie osoby, które przyjechały do Polski, znały nasz język, dlatego też dzisiaj wiele osób zadaje sobie pytanie - jak nauczyć naszego języka, czy język polski jest trudny dla Ukraińców oraz gdzie znaleźć dobre kursy języka polskiego dla Ukraińców? Mamy nadzieję, że w dzisiejszym artykule znajdziecie odpowiedzi nie tylko na te pytania, ale także na wiele innych.

Czy język polski jest trudny dla Ukraińców?

Język polski należy do grupy zachodniosłowiańskich natomiast ukraiński do wschodniosłowiańskich (czyli białoruski, rosyjski i ukraiński. Zgodnie z posiadanymi źródłami te trzy języki wyodrębniły się dopiero w okolicach XIII w.). W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, że współczesny język ukraiński zaczął się kształtować pod koniec XVIII w. Oba te języki (czyli nasz język polski i język ukraiński) łączy zarówno takie samo pochodzenie, jak i sąsiedztwo wspólnot (chodzi nam tutaj o Rusinów i Lachów). Co ciekawe po wyprawie kijowskiej w naszym języku zaczęły pojawiać się pierwsze słowa wschodniosłowiańskie. W związku z tym, że język polski z ukraińskim pod względem historii, kultury czy zapożyczeń są do siebie zbliżone, nauka nie jest aż tak trudna, jak to bywa w przypadku innych języków.

Nie wiecie, gdzie język polski z ukraińskim się spotykają? Już podpowiadamy: król Sobieski znał ukraiński, Juliusz Słowacji miał opiekunkę, która śpiewała mu ukraińskie pieśni (co więcej, używał form ukraińskich w swoich utworach). Oprócz tego w języku polskim mamy zapożyczenia właśnie z języka ukraińskiego, np. borsuk, wataha czy czeremcha i step. Odwrotnie również - w języku ukraińskim jest dużo słów zapożyczonych z języka polskiego np. “pereszkoda” czy “cikawyj”.

Języka mówionego nie jest trudno się nauczyć (zarówno Polakom ukraińskiego, jak i Ukraińcom polskiego). Musimy jednak tutaj wspomnieć i podkreślić, że największą barierą w nauce jest różny alfabet - cyrylica i alfabet łaciński.

Nauka polskiego dla Ukraińców - od czego zacząć?

W nauce najważniejsza jest motywacja. Bez motywacji trudno cokolwiek zacząć. Naukę języka zawsze należy rozpocząć od podstaw. Przydatne będą łatwe zwroty, np. dzień dobry, dziękuję, dobry wieczór. Dobrze też zaopatrzyć się w podręczniki do nauki języka polskiego. Jeżeli chodzi o naukę osób dorosłych, to z całą pewnością sprawdzą się również książki przeznaczone do nauki dzieci. Oprócz standardowego rozwiązywania zadań i poszerzania słownictwa na początku nauki (oraz na jej dalszych etapach) sprawdzi się wszystkim już zapewne znane - otaczanie się językiem. Można zacząć od oglądania bajek czy czytania prostych bajek dla dzieci w języku polskim. Dobrze też jest skupić się szczegółach - np. zmienić język w telefonie. Innym sposobem jest zapisanie się na kursy, korepetycje czy prywatne lekcje.

Kurs języka polskiego dla Ukraińców - gdzie ich szukać

i jak znaleźć dobry kurs?

Od kilku miesięcy dużą popularnością zaczęły się cieszyć kursy języka polskiego dla Ukraińców. Jest ich tak dużo, że należy uważać, na co się zdecydujemy. Bardzo łatwo wpaść w pułapkę oszustów czy tzw. “pseudo nauczycieli”. Decydując się na naukę w ramach kursu, należy dokładnie sprawdzić szkołę i opinię o niej. Z naszej perspektywy na rynku znacząco wyróżniają się dwie platformy - BUKI i BUKI School. Obydwie gromadzą najlepszych korepetytorów i nauczycieli, a oprócz tego od wielu lat działają na rynku korepetycji - nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach np. Meksyku, USA czy w Ukrainie.

Jak uczyć Ukraińców polskiego?

Osoby z Ukrainy, które rozpoczynają właśnie naukę języka polskiego, z całą pewnością potrzebują dobrego nastawienia nauczyciela. Ze względu na obecną sytuację na początku dobrze jest postawić na praktyczne zastosowanie języka polskiego - tak żeby, jak najszybciej udało się wszystkim komunikować i np. samodzielnie zrobić zakupy, pójść do urzędu czy lekarza. Podczas zajęć można od razu próbować się komunikować tylko w języku polskim (wspomagając się również gestami i innymi formami mowy niewerbalnej). Lektorzy języka polskiego muszą również pamiętać o odpowiednim dostosowaniu się do realiów i możliwości swoich uczniów. Niektórych etapów nauki nie można przyspieszyć. Istnieje cała masa metod nauki, które sprawiają, że uczenie się języka jest bardziej efektywne, np. na podstawie skojarzeń, powtarzania zwrotów na głos czy motywowanie do regularnego powtarzania (chociaż 15 minut dziennie).

Autor:

15.12.2023

Interpunkcja w języku polskim: poprawne stosowanie kropek, przecinków i innych znaków

Błędy interpunkcyjne w języku polskim można „podziwiać” na masową skalę: na blogach, w reklamach, w mediach społecznościowych, gazetach, pracach uczniów, mailach i wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi tzw. czynnik ludzki oraz nieznajomość zasad. Czy koniecznie trzeba się tą interpunkcją przejmować, jak zająć się nauką i co trzeba wiedzieć o podstawowych zasadach?

13.11.2023

Zasady pisowni „nie” z czasownikami - jak poprawnie używać przeczenia w języku polskim?

Nie ma problemu, dopóki w języku polskim jedynie mówimy. „Schody” zaczynają się wraz z pisownią, bo tutaj czeka na nas nie tylko niewdzięczna polska ortografia, ale też całkiem spora dawka prawideł gramatycznych. Jak do niej podchodzi większość Polaków? Zazwyczaj stosując zasadę „jakoś to będzie” pomieszaną z „na oko”. W praktyce działa to różnie, my twierdzimy, że jednak warto przyswoić kilka zasad. Nie zaszkodzi, a pomoże – z całą pewnością!

24.10.2023

Imiesłów przysłówkowy w języku polskim - tworzenie i przykłady

Imiesłowy przysłówkowe mogą wiele zmienić, gdy użyjemy ich w zdaniu, ale w praktyce, w tzw. słowie mówionym, nie spotyka się ich zbyt często. Jak zatem rozpoznać imiesłów przysłówkowy?

04.09.2023

Język polski dla obcokrajowców – praktyczne wskazówki dla początkujących

Kraj nad Wisłą to bardzo atrakcyjny kierunek – środek Europy jest nie tylko bogaty turystycznie i kulturowo, ale też intratny ze względu na możliwości biznesowe. Dostrzega to coraz więcej osób, dlatego zapytania o możliwość nauki polskiego są też od niedawna częstsze. Jednak problem polega na tym, że mowa Mickiewicza jest uznawana jako jeden z 10 najtrudniejszych języków na świecie; wśród równie nieprzystępnych co chiński, węgierski, fiński albo islandzki.

21.08.2023

Jak opisać postać? Praktyczne wskazówki od BUKI School

Nieprzemyślana koncepcja, skupienie się tylko na wybranych cechach (bez pełnych, szeroko zakrojonych wniosków) oraz pisanie o sprawach nie dotyczących bezpośrednio tematu — takie są najczęstsze błędy uczniów mierzących się z tworzeniem opisu postaci. Dlatego dziś sprawdzimy jakie wyzwania stoją przed tworzącym taką charakterystykę i wytłumaczymy krok po kroku, jak stworzyć dobry tekst tego typu.

29.05.2023

Arkusze maturalne 2022 - sprawdź swoje odpowiedzi

Matury już dawno za Wami. Stres z nimi związany już dawno minął. Teraz pozostało Wam tylko czekać na wyniki matur. Zastanawialiście się, jak Wam poszło? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy analizę matury z polskiego 2022. Zapraszamy do lektury!

29.05.2023

Jak przygotować się do matury samodzielnie?

Tegoroczni maturzyści zaczynają coraz prężniej przygotowywać się do egzaminu dojrzałości. Matura niemal zawsze wiąże się z większym lub mniejszym stresem. Nie zawsze tak musi być. Wystarczy zadbać odpowiednio wcześniej o dobre przygotowanie, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik - jak przygotować się do matury samodzielnie? (ale nie tylko do matury - poradnik ten jest uniwersalny).