Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Dobry korepetytor – gdzie go szukać i jak rozpoznać? Praktyczny przewodnik

  1. Dobry korepetytor – gdzie go szukać?
  2. Jak rozpoznać kompetentnego korepetytora?
  3. Jak ocenić, czy dany korepetytor spełni Twoje oczekiwania?

Nauczycieli udzielających korepetycji jest całkiem sporo, ale nie wszyscy reprezentują ten sam poziom pod kątem wiedzy i zaangażowania. Oczywiście na końcowy sukces składają się dwie strony – umiejętności korepetytora oraz chęci samego ucznia – ale jednak ciężar w większości przypadków jest mocno przeniesiony na stronę mentora. Warto powiedzieć również całkiem wprost, że „korki” to po prostu usługa płatna, a od tego typu czynności oczekujemy jak najwyższej jakości oraz określonych konwersji. Jak zatem znaleźć dobrego korepetytora?

 

Dobry korepetytor – gdzie go szukać?

 

Mamy do wyboru dwie drogi: okolica lub internet. Każda ma pewne zalety i wady. Przykładowo, szukanie korepetytora lokalnie, bez udziału sieci powoduje, że:

 

  • rozpoznanie robimy w lokalnym otoczeniu i najczęściej informację o jakości usług możemy pozyskać od znajomych, innych rodziców, nauczycieli, tj. osób, którym ufamy,
  • w większości przypadków zyskujemy osobę, u której zajęcia odbywają się „face to face”,
  • niestety jednocześnie zdecydowanie ograniczamy pole wyboru,
  • mamy marginalny wpływ na czynnik cenowy (tzw. efekt „brania tego, co jest”),
  • jeśli korepetytorem jest nauczyciel w tej samej szkole, to zyskujemy doskonałą znajomość programu i sytuacji, ale w przypadku zerwania umowy narażamy się na potencjalne trudności.

 

Analogicznie, również internet ma sporo plusów i minusów:

 

  • poszukiwanie korepetytora jest dużo łatwiejsze, bo wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową,
  • ta forma kosztuje nas o wiele mniej czasu,
  • zyskujemy ekspozycję na różne przedziały cenowe,
  • w wielu przypadkach będziemy musieli zorganizować odpowiednio wyposażone stanowisko do nauki online, bo większość zajęć odbywa się tą drogą (choć nie jest to regułą!),
  • mamy dużo większy wybór, co za tym idzie, jest zarówno spora szansa na trafienie dobrego korepetytora, jak i wejścia na typową minę,
  • zyskujemy opinie innych uczniów i rodziców w formie komentarzy i ocen na wizytówce nauczyciela,
  • już na starcie jesteśmy w stanie lepiej poznać harmonogram korepetytora (np. za pomocą specjalnych terminarzy online), a tym samym dopasować go do czasu swojego lub dziecka.

 

Przykładem świetnego rozwiązania internetowego, łączącego w jednym miejscu zajęcia szkolne, korepetycje oraz mocno usystematyzowaną formę przekazywania wiedzy z naciskiem na indywidualne predyspozycje, jest BUKI School. Wyróżnikiem tej platformy jest fakt, że nauczyciele są tutaj wybierani spośród „najlepszych z najlepszych” i ryzyko trafienia na kogoś niekompetentnego maleje praktycznie do zera. Przy okazji również forma rozliczenia jest całkiem atrakcyjna, bo bazuje na jasnej, z góry wiadomej stawce za określony pakiet lekcji. Oznacza to, że łatwiej będzie nam zaplanować budżet miesięczny i będzie on mniej narażony na zmiany stawek po stronie osoby oferującej usługę.

 

Jak rozpoznać kompetentnego korepetytora? 

 

Co się stanie, jeśli postanowimy zaryzykować i np. skorzystać z polecenia innego rodzica i zaprosić do domu korepetytora działającego lokalnie? Zwróćmy uwagę na następujące czynniki, które mogą być oznaką kłopotów:

 

  • nauczyciel nie podaje cen od razu, mówiąc „dogadamy się” lub rzucając innym frazesem,
  • czas pracy jest nieregularny i obarczony częstymi spóźnieniami oraz skróceniami zajęć,
  • korepetytor „płynie” w stronę swoich ulubionych zagadnień, zupełnie nie zajmując się aktualnymi problemami ucznia,
  • osoba tzw. starej daty ma często pewne przyzwyczajenia i metody nauczania, które od dekad są już nieaktualne i zupełnie niespójne z bieżącą podstawą programową,
  • po kilku świetnie przeprowadzonych zajęciach, skutkujących dobrymi wynikami ucznia, następuje agresywny wzrost stawek o 50%, 100% i więcej,
  • korepetytor nie potrafi zaskarbić uwagi, skierować skupienia na zagadnienia istotne, często stosuje wybiegi w stronę poruszania spraw prywatnych etc.

 

Wreszcie ostateczną formą pomiaru kompetencji nauczyciela jest zwiększenie umiejętności ucznia, np. poprzez lepsze oceny w szkole, zdobycie certyfikatu językowego, lepsze przyswajanie kolejnych zagadnień, umiejętność szybszego uczenia się oraz wdrażanie narzędzi pozwalających na uzyskanie systematyczności. 

 

Jak ocenić, czy dany korepetytor spełni Twoje oczekiwania?

 

Niestety, jest to bardzo trudne i zawsze obarczone sporą dozą ryzyka. Tym, od czego warto zacząć, to klarowne ukazanie swoich oczekiwań oraz przedstawienie wszystkich potencjalnych trudności, bez zatajania jakichkolwiek informacji. Jeśli oczekujemy od korepetytora najwyższych kompetencji, to musi on być w stanie ocenić, czy jego doświadczenie pozwoli na sprawne rozwiązanie problemów przyszłego ucznia. Z drugiej strony również powinniśmy oczekiwać przejrzystej komunikacji, jeszcze przed pierwszymi zajęciami. Powinna ona dotyczyć nie tylko problematyki czysto merytorycznej, ale też kwestii związanych z cenami za zajęcia, czasem ich trwania, metodą przeprowadzania oraz bieżącej dostępności (harmonogramu pracy).

 

W internecie ocena może być nieco bardziej ułatwiona zarówno poprzez odpowiednio przygotowaną wizytówkę nauczyciela, jak i opinie, które są z nią powiązane. Dzięki temu szybko poznamy doświadczenie zawodowe danej osoby, jej staż pracy, tytuły naukowe i przebyte kursy. Jednocześnie w opiniach innych usługobiorców można doszukać się zarówno mocnych, jak i słabych stron danej osoby. To oznacza, że wstępną selekcję możemy dokonać jeszcze bez kontaktowania się z kimkolwiek, oszczędzając czas.

 

Pamiętajmy przy tym, że jeśli popełnimy błąd przy wyborze, to może on nas słono kosztować. Płacimy nie tylko realnie wydanymi na nieskuteczne zajęcia pieniędzmi, ale również straconymi tygodniami nauki. Jednocześnie całą selekcję będzie trzeba powtórzyć, a to także koszt czasu i ponownego ryzyka.

 

Dlatego w obliczu powyższych, rozwiązania takie jak BUKI School są jednymi z najbezpieczniejszych na rynku. Owszem, w tym przypadku raczej trzeba zdecydować się na zajęcia w trybie online – tracimy tym samym aspekt bezpośredniego kontaktu z nauczycielami – ale w dłuższej perspektywie zdobyte w ten sposób umiejętności mogą okazać się dużo cenniejsze. Warto wziąć pod uwagę chociażby to, że nauczyciele pracujący online mają do dyspozycji o wiele więcej narzędzi.

 

A jakie ty masz doświadczenia z korepetytorami?

Dobry korepetytor - najczęściej zadawane pytania

Dobry korepetytor – gdzie go szukać?

Jak rozpoznać kompetentnego korepetytora?

Ostateczną formą pomiaru kompetencji nauczyciela jest zwiększenie umiejętności ucznia, np. poprzez lepsze oceny w szkole, zdobycie certyfikatu językowego, lepsze przyswajanie kolejnych zagadnień, umiejętność szybszego uczenia się oraz wdrażanie narzędzi pozwalających na uzyskanie systematyczności.

09.10.2024

Skróty angielskie: lista skrótów, które każdy powinien znać

„FYI, ten artykuł nie będzie zawierał listy wszystkich angielskich skrótów!” – to pierwszy przykład tego, jak można nie tylko skorzystać z angielskiego skrótu, ale jeszcze (nieco na siłę) dopasować go do polskiego zdania. Tak, to też jest możliwe. Ale po co to robić? Żeby było szybciej, prościej i w niektórych grupach społecznych – bardziej zrozumiale. BTW, coraz częściej uciekamy się do anglojęzycznych skrótów, które później przenikają do naszego potocznego języka zarówno mówionego, jak i pisan

18.09.2024

Najlepsza aplikacja do nauki angielskiego

Smartfony dają nam mnóstwo możliwości. W sklepach z oprogramowaniem mamy osobną kategorię „edukacja”, w której da się znaleźć wiele ciekawych apek, w tym również tych służących do nauki angielskiego. Które z nich uważamy za najciekawsze?

26.08.2024

Angielski biznesowy – czym jest i jak skutecznie się go uczyć?

Jeśli zdarza Ci się oglądać po angielsku filmy zagranicznych twórców na YouTube, to z pewnością zauważasz pewną zależność: w zależności od niszy, używane są konkretne słowa, określenia i skróty. Gdy je poznasz, nie masz trudności ze zrozumieniem przekazu. Dokładnie taki mechanizm działa w przypadku angielskiego biznesowego (Business English) – to pewien obszar językowy, wspierający konkretną grupę osób.

19.08.2024

Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska. Na czym polega różnica?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej uczyć się brytyjskiego angielskiego, czy też może amerykańskiego. Powód? Różnice w wymowie, konstrukcji zdań oraz obszarach zastosowań. Myśl, jaka często za tym idzie to: „jeśli nauczę się amerykańskiej odmiany, to w Europie nie będę rozumiana / rozumiany”. Czy tak jest faktycznie? Sprawdzamy!

01.07.2024

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

Zdanie podrzędne w zdaniu złożonym podrzędnie przydawkowym – to nie żart, w taki właśnie sposób brzmi pełna, fachowa nazwa dla zdań względnych (przydawkowych) w języku polskim. Chociaż da się w tym nazewnictwie odczuć pewną trudność, to samo zastosowanie reguł związanych z zagadnieniem jest do opanowania. Tym bardziej że z relative clauses będziesz spotykać się stosunkowo często, warto znać zasady!

18.06.2024

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy…

29.05.2023

Angielski dla dzieci - jak zachęcić i nauczyć nasze pociechy angielskiego?

Angielski jest bardzo ważną umiejętnością w życiu codziennym. Nic dziwnego, że my rodzice, jako świadomi obywatele obecnego świata chcemy uczyć nasze dzieci tego języka, jak najszybciej. Niektóre szkoły językowe oferują tego typu zajęcia już dla 3 miesięcznych dzieci.

29.05.2023

Samodzielna nauka angielskiego - czy jest efektywna? Czy można nauczyć się angielskiego samodzielnie?

Angielski to język, który powinien znać każdy z nas. Jest to język międzynarodowy, który możliwa nam porozumiewanie się niemal na całym świecie. Nauka angielskiego nie musi być skomplikowana. Istnieją nawet osoby, które twierdzą, że języka obcego można uczyć się samodzielnie, ale czy na pewno tak jest? Przekonajcie się sami!

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.