Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Dobry korepetytor – gdzie go szukać i jak rozpoznać? Praktyczny przewodnik

 1. Dobry korepetytor – gdzie go szukać?
 2. Jak rozpoznać kompetentnego korepetytora?
 3. Jak ocenić, czy dany korepetytor spełni Twoje oczekiwania?

Nauczycieli udzielających korepetycji jest całkiem sporo, ale nie wszyscy reprezentują ten sam poziom pod kątem wiedzy i zaangażowania. Oczywiście na końcowy sukces składają się dwie strony – umiejętności korepetytora oraz chęci samego ucznia – ale jednak ciężar w większości przypadków jest mocno przeniesiony na stronę mentora. Warto powiedzieć również całkiem wprost, że „korki” to po prostu usługa płatna, a od tego typu czynności oczekujemy jak najwyższej jakości oraz określonych konwersji. Jak zatem znaleźć dobrego korepetytora?

 

Dobry korepetytor – gdzie go szukać?

 

Mamy do wyboru dwie drogi: okolica lub internet. Każda ma pewne zalety i wady. Przykładowo, szukanie korepetytora lokalnie, bez udziału sieci powoduje, że:

 

 • rozpoznanie robimy w lokalnym otoczeniu i najczęściej informację o jakości usług możemy pozyskać od znajomych, innych rodziców, nauczycieli, tj. osób, którym ufamy,
 • w większości przypadków zyskujemy osobę, u której zajęcia odbywają się „face to face”,
 • niestety jednocześnie zdecydowanie ograniczamy pole wyboru,
 • mamy marginalny wpływ na czynnik cenowy (tzw. efekt „brania tego, co jest”),
 • jeśli korepetytorem jest nauczyciel w tej samej szkole, to zyskujemy doskonałą znajomość programu i sytuacji, ale w przypadku zerwania umowy narażamy się na potencjalne trudności.

 

Analogicznie, również internet ma sporo plusów i minusów:

 

 • poszukiwanie korepetytora jest dużo łatwiejsze, bo wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową,
 • ta forma kosztuje nas o wiele mniej czasu,
 • zyskujemy ekspozycję na różne przedziały cenowe,
 • w wielu przypadkach będziemy musieli zorganizować odpowiednio wyposażone stanowisko do nauki online, bo większość zajęć odbywa się tą drogą (choć nie jest to regułą!),
 • mamy dużo większy wybór, co za tym idzie, jest zarówno spora szansa na trafienie dobrego korepetytora, jak i wejścia na typową minę,
 • zyskujemy opinie innych uczniów i rodziców w formie komentarzy i ocen na wizytówce nauczyciela,
 • już na starcie jesteśmy w stanie lepiej poznać harmonogram korepetytora (np. za pomocą specjalnych terminarzy online), a tym samym dopasować go do czasu swojego lub dziecka.

 

Przykładem świetnego rozwiązania internetowego, łączącego w jednym miejscu zajęcia szkolne, korepetycje oraz mocno usystematyzowaną formę przekazywania wiedzy z naciskiem na indywidualne predyspozycje, jest BUKI School. Wyróżnikiem tej platformy jest fakt, że nauczyciele są tutaj wybierani spośród „najlepszych z najlepszych” i ryzyko trafienia na kogoś niekompetentnego maleje praktycznie do zera. Przy okazji również forma rozliczenia jest całkiem atrakcyjna, bo bazuje na jasnej, z góry wiadomej stawce za określony pakiet lekcji. Oznacza to, że łatwiej będzie nam zaplanować budżet miesięczny i będzie on mniej narażony na zmiany stawek po stronie osoby oferującej usługę.

 

Jak rozpoznać kompetentnego korepetytora? 

 

Co się stanie, jeśli postanowimy zaryzykować i np. skorzystać z polecenia innego rodzica i zaprosić do domu korepetytora działającego lokalnie? Zwróćmy uwagę na następujące czynniki, które mogą być oznaką kłopotów:

 

 • nauczyciel nie podaje cen od razu, mówiąc „dogadamy się” lub rzucając innym frazesem,
 • czas pracy jest nieregularny i obarczony częstymi spóźnieniami oraz skróceniami zajęć,
 • korepetytor „płynie” w stronę swoich ulubionych zagadnień, zupełnie nie zajmując się aktualnymi problemami ucznia,
 • osoba tzw. starej daty ma często pewne przyzwyczajenia i metody nauczania, które od dekad są już nieaktualne i zupełnie niespójne z bieżącą podstawą programową,
 • po kilku świetnie przeprowadzonych zajęciach, skutkujących dobrymi wynikami ucznia, następuje agresywny wzrost stawek o 50%, 100% i więcej,
 • korepetytor nie potrafi zaskarbić uwagi, skierować skupienia na zagadnienia istotne, często stosuje wybiegi w stronę poruszania spraw prywatnych etc.

 

Wreszcie ostateczną formą pomiaru kompetencji nauczyciela jest zwiększenie umiejętności ucznia, np. poprzez lepsze oceny w szkole, zdobycie certyfikatu językowego, lepsze przyswajanie kolejnych zagadnień, umiejętność szybszego uczenia się oraz wdrażanie narzędzi pozwalających na uzyskanie systematyczności. 

 

Jak ocenić, czy dany korepetytor spełni Twoje oczekiwania?

 

Niestety, jest to bardzo trudne i zawsze obarczone sporą dozą ryzyka. Tym, od czego warto zacząć, to klarowne ukazanie swoich oczekiwań oraz przedstawienie wszystkich potencjalnych trudności, bez zatajania jakichkolwiek informacji. Jeśli oczekujemy od korepetytora najwyższych kompetencji, to musi on być w stanie ocenić, czy jego doświadczenie pozwoli na sprawne rozwiązanie problemów przyszłego ucznia. Z drugiej strony również powinniśmy oczekiwać przejrzystej komunikacji, jeszcze przed pierwszymi zajęciami. Powinna ona dotyczyć nie tylko problematyki czysto merytorycznej, ale też kwestii związanych z cenami za zajęcia, czasem ich trwania, metodą przeprowadzania oraz bieżącej dostępności (harmonogramu pracy).

 

W internecie ocena może być nieco bardziej ułatwiona zarówno poprzez odpowiednio przygotowaną wizytówkę nauczyciela, jak i opinie, które są z nią powiązane. Dzięki temu szybko poznamy doświadczenie zawodowe danej osoby, jej staż pracy, tytuły naukowe i przebyte kursy. Jednocześnie w opiniach innych usługobiorców można doszukać się zarówno mocnych, jak i słabych stron danej osoby. To oznacza, że wstępną selekcję możemy dokonać jeszcze bez kontaktowania się z kimkolwiek, oszczędzając czas.

 

Pamiętajmy przy tym, że jeśli popełnimy błąd przy wyborze, to może on nas słono kosztować. Płacimy nie tylko realnie wydanymi na nieskuteczne zajęcia pieniędzmi, ale również straconymi tygodniami nauki. Jednocześnie całą selekcję będzie trzeba powtórzyć, a to także koszt czasu i ponownego ryzyka.

 

Dlatego w obliczu powyższych, rozwiązania takie jak BUKI School są jednymi z najbezpieczniejszych na rynku. Owszem, w tym przypadku raczej trzeba zdecydować się na zajęcia w trybie online – tracimy tym samym aspekt bezpośredniego kontaktu z nauczycielami – ale w dłuższej perspektywie zdobyte w ten sposób umiejętności mogą okazać się dużo cenniejsze. Warto wziąć pod uwagę chociażby to, że nauczyciele pracujący online mają do dyspozycji o wiele więcej narzędzi.

 

A jakie ty masz doświadczenia z korepetytorami?

Dobry korepetytor - najczęściej zadawane pytania

Dobry korepetytor – gdzie go szukać?

Jak rozpoznać kompetentnego korepetytora?

Ostateczną formą pomiaru kompetencji nauczyciela jest zwiększenie umiejętności ucznia, np. poprzez lepsze oceny w szkole, zdobycie certyfikatu językowego, lepsze przyswajanie kolejnych zagadnień, umiejętność szybszego uczenia się oraz wdrażanie narzędzi pozwalających na uzyskanie systematyczności.

18.06.2024

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy…

09.06.2024

Czasy przeszły w angielskim – jak je stosować?

Gdy o czymś opowiadamy, najczęściej nie możemy posłużyć się czasem teraźniejszym. Sięgamy do przeszłości, więc naturalne jest, że musimy użyć właściwego zwrotu. Dziś spoglądamy najprościej jak się da na konstrukcje gramatyczne dotyczące wszystkich czasów przeszłych w języku angielskim.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

29.05.2023

Angielski dla dzieci - jak zachęcić i nauczyć nasze pociechy angielskiego?

Angielski jest bardzo ważną umiejętnością w życiu codziennym. Nic dziwnego, że my rodzice, jako świadomi obywatele obecnego świata chcemy uczyć nasze dzieci tego języka, jak najszybciej. Niektóre szkoły językowe oferują tego typu zajęcia już dla 3 miesięcznych dzieci.

29.05.2023

Samodzielna nauka angielskiego - czy jest efektywna? Czy można nauczyć się angielskiego samodzielnie?

Angielski to język, który powinien znać każdy z nas. Jest to język międzynarodowy, który możliwa nam porozumiewanie się niemal na całym świecie. Nauka angielskiego nie musi być skomplikowana. Istnieją nawet osoby, które twierdzą, że języka obcego można uczyć się samodzielnie, ale czy na pewno tak jest? Przekonajcie się sami!

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.