Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

  1. Co to jest stopniowanie przysłówków w języku angielskim?
  2. Jakie są reguły tworzenia stopni przysłówków w angielskim?
  3. Praktyczne przykłady stopniowania przysłówków w języku angielskim

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!

 

Co to jest stopniowanie przysłówków w języku angielskim?

 

Czasem zdarza się tak, że zrozumienie pewnego zagadnienia w obcym języku warto zacząć od powtórki gramatyki we własnej mowie. W tym przypadku zaglądamy głębiej do tajników języka polskiego i zastanawiamy się: na jakie pytanie odpowiada przysłówek?

 

Po krótkim zastanowieniu pewnie każdy odpowie „jak?”. Zgadza się! Od tego warto wyjść, aby dalej móc pogłębić pytanie i odpowiedzieć skąd te przysłówki pochodzą. Tu pojawia się pierwsze rozwidlenie na naszej drodze, bo mogą one się wywodzić zarówno od przymiotników, jak i rzeczowników. Po drodze jest jeszcze kilka pomniejszych odnóg w postaci ich podziału na kryterium pochodzenia lub znaczenie, ale to z punktu widzenia tej lekcji jest mniej istotne. Na dobry początek zacznijmy od przymiotnika (przypominamy pytania na które odpowiada, czyli: jaki?, jaka?, jakie?). Za przykład posłuży nam wyraz:

 

(jaki?) daleki.

 

I teraz gdybyśmy chcieli utworzyć od tego często używanego określenia odległości przysłówek, to musimy odpowiedzieć na pytanie:

 

(jak?) Daleko!

 

Tym samym mamy przysłówek odprzymiotnikowy, który możemy używać w wielu zdaniach i w różnym znaczeniu: gdzieś daleko, bardzo daleko, za daleko. Jednak to nie wszystko! Ten sam przysłówek można jeszcze stopniować, tworząc dwie dodatkowe formy, niejako „pogłębiające” jego moc. Gdy szukamy w głowie tych wyższych stopni, trzeba sobie zadać dość pokrętne pytanie: „jak jeszcze mocniej można zaakcentować daleko?”.

 

Daleko – dalej – najdalej.

 

O właśnie tak! Jest to przy okazji stopniowanie określane jako proste. Jak łatwo zatem zauważyć, przysłówek ma trzy formy, a raczej stopnie. Można je uzyskać w sposób jw., albo dodając słowo „bardziej” lub „mniej” – wtedy mamy do czynienia ze stopniowaniem opisowym.

 

Dlaczego tak dużo czasu poświęciliśmy na powtórkę z polskiego? Bo w angielskim odnajdziemy wiele analogii. Dobrze jest najpierw nauczyć się tworzenia przysłówków (i rozpoznawania ich!) po polsku, aby później sprawnie przenieść tę umiejętność na mowę Szekspira.

 

Jakie są reguły tworzenia stopni przysłówków w angielskim? 

 

Słowo się rzekło, przechodzimy do zagadnień związanych z językiem angielskim. Czy będzie trudno? (tak, ostatnie słowo „trudno” jest przysłówkiem, dobrze rozpoznajesz!) Ani trochę! Przenieśmy zatem nasz przykład w formie 1:1 na angielską stronę. W tym przypadku przymiotnik „daleki” będzie brzmiał:

 

far.

 

Dla lepszego kontekstu, osadźmy go w zdaniu:

 

He lives in a far country. On mieszka w dalekim kraju.

 

Jak zatem ma brzmieć przysłówek „daleko” tworzony od tego przymiotnika? Będzie to…

 

far.

 

Tak, dokładnie! W tym przypadku to słowo jest używane jako przymiotnik i przysłówek. Przykład:

 

He walks far ahead of the group. On idzie daleko przed grupą.

 

Świetnie, mamy bazę. Zatem przechodzimy do stopniowania – szybko przypominając sobie jak to wyglądało w języku polskim (daleko, dalej, najdalej) – i otrzymujemy coś takiego:

 

Far – farther – (the) farthest.

 

Jak nietrudno zauważyć, pojawiła się analogia: jeden przysłówek, trzy stopnie. Dlatego warto było odbyć powtórkę gramatyczną! Teraz jeszcze tylko szybka nauka tworzenia przysłówków w języku angielskim.

 

  • Podstawowa forma nazywana jest positive. To inaczej stopień równy, czyli nasz „najzwyklejszy” przysłówek.
  • Druga forma to comparative. Nazywana jest stopniem wyższym i tworzy się ją dodając końcówkę „er” do podstawy.
  • Trzecia forma to superlative. Jest to najwyższy stopień i jego konstrukcję zaczynamy od dodania „the” przed przysłówkiem, a do wyrazu dodajemy końcówkę „est”.

 

Powyższe możemy z powodzeniem zastosować do przysłówków, które… wyglądają jak nasze „far”, czyli podobnie, jak przymiotnik. 

 

I teraz uważny czytelnik oburzy się i powie: hej, tu się coś nie zgadza! Skoro mam dodać „er” do drugiego stopnia, to powinno być „farer”! A dalej „farest”!

 

Brawo za spostrzegawczość! Tym samym już na wstępie – na pierwszym przykładzie – dotarliśmy do tzw. przysłówków nieregularnych, których odmiany trzeba się nauczyć na pamięć. Takim jest właśnie wyraz „far”.

 

Jednak aby nie było tak prosto, to mamy też wyrazy zakończone literą „e”. Wtedy forma druga zyska końcówkę „r” a najwyższa „st”, czyli nie piszemy podwójnego „e”. Drugim przypadkiem są przysłówki zakończone „y”, tutaj z końcówkami postępujemy tak, jak na początku, ale „y” zamieniamy na „i”.

 

Praktyczne przykłady stopniowania przysłówków w języku angielskim

 

Aby lepiej zrozumieć te wyjątki, popatrzmy na przykłady:

 

early – earlier – (the) earliest

true – truer – (the) truest

 

Jak się okazuje, powyższe zastosowania są bardzo łatwe w konstrukcji i przy większej wprawie ich tworzenie staje się całkiem intuicyjne. Problem pojawia się w przypadku nieregularnych:

 

well – better – the best

badly – worse – the worst

much – more – the most

 

Ich po prostu trzeba się nauczyć, a „far” należało do najprostszych przykładów. Jednak i tu bardzo szybko pojawia się efekt rutyny i dość prędko będziemy wiedzieć, że mało (little), to „less” w przypadku drugiego stopnia (mniej). Są to wyrażenia często używane i pojawiają się w wielu przykładach, więc łatwo się z nimi obyć.Podobało ci się to, jak została poprowadzona ta lekcja o stopniowaniu przysłówków? To teraz spróbuj sobie wyobrazić, że nie musisz jej czytać, a o wszystkim w równie przejrzysty sposób opowiada inna osoba. Co więcej, po drodze odpowiada na wszystkie Twoje pytania! Taką formę możesz odnaleźć w BUKI School, czyli w bardzo ciekawej, internetowej platformie. Wybierając dostępnych tam najlepszych nauczycieli języka angielskiego – którzy poprowadzą dla ciebie indywidualne lekcje – możesz liczyć na szybszą naukę i lepsze zrozumienie materiału. Oczywiście, że warto!

09.06.2024

Czasy przeszły w angielskim – jak je stosować?

Gdy o czymś opowiadamy, najczęściej nie możemy posłużyć się czasem teraźniejszym. Sięgamy do przeszłości, więc naturalne jest, że musimy użyć właściwego zwrotu. Dziś spoglądamy najprościej jak się da na konstrukcje gramatyczne dotyczące wszystkich czasów przeszłych w języku angielskim.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

28.11.2023

Czasowniki modalne w języku angielskim - wszystko, co musisz wiedzieć

Nawet, jeśli jeszcze nie wiesz, czym są czasowniki modalne, to już się pewnie z nimi zetknąłeś. Są one nie tylko niezmiernie popularne, ale też użyteczne. Właściwie ciężko wyobrazić sobie dłuższą konwersację bez konieczności użycia choćby jednego z nich. Dziś o czasownikach modalnych opowiemy nieco więcej, oczywiście jak zawsze podając interesujące przykłady i opisując zastosowanie. Zaciekawienie zbudowane? Czas na naukę!

29.05.2023

Czy znajomość języków wpływa na poziom IQ?

Do tego, że języki obce są ważną częścią naszego życia, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Pozwalają nam na międzynarodową komunikację, naukę, rozwój zawodowy i poznawanie nowych osób. Czy oprócz tego nauka języków obcych wpływa na coś jeszcze? Czy osoby, które znają, chociaż jeden język obcy mają wyższy poziom IQ?

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.

17.10.2023

Present Simple i Present Continuous - porównanie czasów teraźniejszych

Od czegoś zawsze trzeba zacząć, dlatego większość podręczników do nauki języka angielskiego na pierwszy „gramatyczny ogień” wrzuca dwa stosunkowo proste czasy. Ich obecność nie jest przypadkowa, bo chcąc porozumiewać się w tym języku na co dzień, nawet w najbardziej ograniczonej formie, te dwa czasy po prostu znać wypada. Present Simple, Present Continuous - dziś nie będą miały przed nami tajemnic!