Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

  1. Co to jest stopniowanie przysłówków w języku angielskim?
  2. Jakie są reguły tworzenia stopni przysłówków w angielskim?
  3. Praktyczne przykłady stopniowania przysłówków w języku angielskim

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!

 

Co to jest stopniowanie przysłówków w języku angielskim?

 

Czasem zdarza się tak, że zrozumienie pewnego zagadnienia w obcym języku warto zacząć od powtórki gramatyki we własnej mowie. W tym przypadku zaglądamy głębiej do tajników języka polskiego i zastanawiamy się: na jakie pytanie odpowiada przysłówek?

 

Po krótkim zastanowieniu pewnie każdy odpowie „jak?”. Zgadza się! Od tego warto wyjść, aby dalej móc pogłębić pytanie i odpowiedzieć skąd te przysłówki pochodzą. Tu pojawia się pierwsze rozwidlenie na naszej drodze, bo mogą one się wywodzić zarówno od przymiotników, jak i rzeczowników. Po drodze jest jeszcze kilka pomniejszych odnóg w postaci ich podziału na kryterium pochodzenia lub znaczenie, ale to z punktu widzenia tej lekcji jest mniej istotne. Na dobry początek zacznijmy od przymiotnika (przypominamy pytania na które odpowiada, czyli: jaki?, jaka?, jakie?). Za przykład posłuży nam wyraz:

 

(jaki?) daleki.

 

I teraz gdybyśmy chcieli utworzyć od tego często używanego określenia odległości przysłówek, to musimy odpowiedzieć na pytanie:

 

(jak?) Daleko!

 

Tym samym mamy przysłówek odprzymiotnikowy, który możemy używać w wielu zdaniach i w różnym znaczeniu: gdzieś daleko, bardzo daleko, za daleko. Jednak to nie wszystko! Ten sam przysłówek można jeszcze stopniować, tworząc dwie dodatkowe formy, niejako „pogłębiające” jego moc. Gdy szukamy w głowie tych wyższych stopni, trzeba sobie zadać dość pokrętne pytanie: „jak jeszcze mocniej można zaakcentować daleko?”.

 

Daleko – dalej – najdalej.

 

O właśnie tak! Jest to przy okazji stopniowanie określane jako proste. Jak łatwo zatem zauważyć, przysłówek ma trzy formy, a raczej stopnie. Można je uzyskać w sposób jw., albo dodając słowo „bardziej” lub „mniej” – wtedy mamy do czynienia ze stopniowaniem opisowym.

 

Dlaczego tak dużo czasu poświęciliśmy na powtórkę z polskiego? Bo w angielskim odnajdziemy wiele analogii. Dobrze jest najpierw nauczyć się tworzenia przysłówków (i rozpoznawania ich!) po polsku, aby później sprawnie przenieść tę umiejętność na mowę Szekspira.

 

Jakie są reguły tworzenia stopni przysłówków w angielskim? 

 

Słowo się rzekło, przechodzimy do zagadnień związanych z językiem angielskim. Czy będzie trudno? (tak, ostatnie słowo „trudno” jest przysłówkiem, dobrze rozpoznajesz!) Ani trochę! Przenieśmy zatem nasz przykład w formie 1:1 na angielską stronę. W tym przypadku przymiotnik „daleki” będzie brzmiał:

 

far.

 

Dla lepszego kontekstu, osadźmy go w zdaniu:

 

He lives in a far country. On mieszka w dalekim kraju.

 

Jak zatem ma brzmieć przysłówek „daleko” tworzony od tego przymiotnika? Będzie to…

 

far.

 

Tak, dokładnie! W tym przypadku to słowo jest używane jako przymiotnik i przysłówek. Przykład:

 

He walks far ahead of the group. On idzie daleko przed grupą.

 

Świetnie, mamy bazę. Zatem przechodzimy do stopniowania – szybko przypominając sobie jak to wyglądało w języku polskim (daleko, dalej, najdalej) – i otrzymujemy coś takiego:

 

Far – farther – (the) farthest.

 

Jak nietrudno zauważyć, pojawiła się analogia: jeden przysłówek, trzy stopnie. Dlatego warto było odbyć powtórkę gramatyczną! Teraz jeszcze tylko szybka nauka tworzenia przysłówków w języku angielskim.

 

  • Podstawowa forma nazywana jest positive. To inaczej stopień równy, czyli nasz „najzwyklejszy” przysłówek.
  • Druga forma to comparative. Nazywana jest stopniem wyższym i tworzy się ją dodając końcówkę „er” do podstawy.
  • Trzecia forma to superlative. Jest to najwyższy stopień i jego konstrukcję zaczynamy od dodania „the” przed przysłówkiem, a do wyrazu dodajemy końcówkę „est”.

 

Powyższe możemy z powodzeniem zastosować do przysłówków, które… wyglądają jak nasze „far”, czyli podobnie, jak przymiotnik. 

 

I teraz uważny czytelnik oburzy się i powie: hej, tu się coś nie zgadza! Skoro mam dodać „er” do drugiego stopnia, to powinno być „farer”! A dalej „farest”!

 

Brawo za spostrzegawczość! Tym samym już na wstępie – na pierwszym przykładzie – dotarliśmy do tzw. przysłówków nieregularnych, których odmiany trzeba się nauczyć na pamięć. Takim jest właśnie wyraz „far”.

 

Jednak aby nie było tak prosto, to mamy też wyrazy zakończone literą „e”. Wtedy forma druga zyska końcówkę „r” a najwyższa „st”, czyli nie piszemy podwójnego „e”. Drugim przypadkiem są przysłówki zakończone „y”, tutaj z końcówkami postępujemy tak, jak na początku, ale „y” zamieniamy na „i”.

 

Praktyczne przykłady stopniowania przysłówków w języku angielskim

 

Aby lepiej zrozumieć te wyjątki, popatrzmy na przykłady:

 

early – earlier – (the) earliest

true – truer – (the) truest

 

Jak się okazuje, powyższe zastosowania są bardzo łatwe w konstrukcji i przy większej wprawie ich tworzenie staje się całkiem intuicyjne. Problem pojawia się w przypadku nieregularnych:

 

well – better – the best

badly – worse – the worst

much – more – the most

 

Ich po prostu trzeba się nauczyć, a „far” należało do najprostszych przykładów. Jednak i tu bardzo szybko pojawia się efekt rutyny i dość prędko będziemy wiedzieć, że mało (little), to „less” w przypadku drugiego stopnia (mniej). Są to wyrażenia często używane i pojawiają się w wielu przykładach, więc łatwo się z nimi obyć.



Podobało ci się to, jak została poprowadzona ta lekcja o stopniowaniu przysłówków? To teraz spróbuj sobie wyobrazić, że nie musisz jej czytać, a o wszystkim w równie przejrzysty sposób opowiada inna osoba. Co więcej, po drodze odpowiada na wszystkie Twoje pytania! Taką formę możesz odnaleźć w BUKI School, czyli w bardzo ciekawej, internetowej platformie. Wybierając dostępnych tam najlepszych nauczycieli języka angielskiego – którzy poprowadzą dla ciebie indywidualne lekcje – możesz liczyć na szybszą naukę i lepsze zrozumienie materiału. Oczywiście, że warto!

09.10.2024

Skróty angielskie: lista skrótów, które każdy powinien znać

„FYI, ten artykuł nie będzie zawierał listy wszystkich angielskich skrótów!” – to pierwszy przykład tego, jak można nie tylko skorzystać z angielskiego skrótu, ale jeszcze (nieco na siłę) dopasować go do polskiego zdania. Tak, to też jest możliwe. Ale po co to robić? Żeby było szybciej, prościej i w niektórych grupach społecznych – bardziej zrozumiale. BTW, coraz częściej uciekamy się do anglojęzycznych skrótów, które później przenikają do naszego potocznego języka zarówno mówionego, jak i pisan

18.09.2024

Najlepsza aplikacja do nauki angielskiego

Smartfony dają nam mnóstwo możliwości. W sklepach z oprogramowaniem mamy osobną kategorię „edukacja”, w której da się znaleźć wiele ciekawych apek, w tym również tych służących do nauki angielskiego. Które z nich uważamy za najciekawsze?

26.08.2024

Angielski biznesowy – czym jest i jak skutecznie się go uczyć?

Jeśli zdarza Ci się oglądać po angielsku filmy zagranicznych twórców na YouTube, to z pewnością zauważasz pewną zależność: w zależności od niszy, używane są konkretne słowa, określenia i skróty. Gdy je poznasz, nie masz trudności ze zrozumieniem przekazu. Dokładnie taki mechanizm działa w przypadku angielskiego biznesowego (Business English) – to pewien obszar językowy, wspierający konkretną grupę osób.

19.08.2024

Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska. Na czym polega różnica?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej uczyć się brytyjskiego angielskiego, czy też może amerykańskiego. Powód? Różnice w wymowie, konstrukcji zdań oraz obszarach zastosowań. Myśl, jaka często za tym idzie to: „jeśli nauczę się amerykańskiej odmiany, to w Europie nie będę rozumiana / rozumiany”. Czy tak jest faktycznie? Sprawdzamy!

01.07.2024

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

Zdanie podrzędne w zdaniu złożonym podrzędnie przydawkowym – to nie żart, w taki właśnie sposób brzmi pełna, fachowa nazwa dla zdań względnych (przydawkowych) w języku polskim. Chociaż da się w tym nazewnictwie odczuć pewną trudność, to samo zastosowanie reguł związanych z zagadnieniem jest do opanowania. Tym bardziej że z relative clauses będziesz spotykać się stosunkowo często, warto znać zasady!

18.06.2024

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy…

29.05.2023

Czy znajomość języków wpływa na poziom IQ?

Do tego, że języki obce są ważną częścią naszego życia, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Pozwalają nam na międzynarodową komunikację, naukę, rozwój zawodowy i poznawanie nowych osób. Czy oprócz tego nauka języków obcych wpływa na coś jeszcze? Czy osoby, które znają, chociaż jeden język obcy mają wyższy poziom IQ?

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.

17.10.2023

Present Simple i Present Continuous - porównanie czasów teraźniejszych

Od czegoś zawsze trzeba zacząć, dlatego większość podręczników do nauki języka angielskiego na pierwszy „gramatyczny ogień” wrzuca dwa stosunkowo proste czasy. Ich obecność nie jest przypadkowa, bo chcąc porozumiewać się w tym języku na co dzień, nawet w najbardziej ograniczonej formie, te dwa czasy po prostu znać wypada. Present Simple, Present Continuous - dziś nie będą miały przed nami tajemnic!