Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Zajęcia indywidualne czy grupowe - co lepiej wybrać?

Rok szkolny rozpoczął się już na dobre. Każdy z uczniów ma za sobą już pierwsze kartkówki czy sprawdziany, dlatego też przychodzi ten moment, gdy coraz więcej osób zastanawia się nad zajęciami dodatkowymi. Korepetycje to zawsze dobry pomysł na poszerzenie swojej wiedzy i zwiększenie umiejętności, dlatego też dzisiaj opowiemy Wam zarówno o wadach, jak i zaletach zajęć indywidualnych i grupowych.

Zajęcia indywidualne - wady i zalety

Zajęcia indywidualne mają to do siebie, że nauczyciel podczas lekcji poświęca cały swój czas jednej osobie - danemu uczniowi. Zajęcia te mogą być mocno spersonalizowane i dostosowane pod konkretny materiał czy bieżące problemy. Lekcje prowadzone w ten sposób gwarantują niemal najszybsze efekty w nauce. Całe zajęcia są przepełnione informacjami, nie ma czasu na rozpraszacze czy czekania na inne osoby. Pomimo szeregu swoich zalet, zajęcia indywidualne mają również pewne wady - zazwyczaj są droższe od tych w grupach, co jest zrozumiałe.

Oprócz tego zajęcia indywidualne mogą nie do końca być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą nauczyć się mówić w obcych językach. Przy nauce języków dobrym rozwiązaniem jest łączenie zarówno zajęć indywidualnych, jak i grupowych. Podczas lekcji z innymi osobami mamy okazję m.in. oswoić się z różnymi akcentami, a w przypadku zajęć indywidualnych możemy dokładnie podszlifować swoje braki - na takie zajęcia możecie zapisać się w BUKI School.

Zalety zajęć indywidualnych:

 • uczęszczając na zajęcia indywidualne, ma się gwarancję, że przez czas trwania całej lekcji, uwaga nauczyciela będzie skierowana tylko na Tobie - w ten sposób z łatwością odkryje Twoje słabe strony i braki, nad którymi będziecie mogli niezwłocznie rozpocząć pracę;
 • zajęcia indywidualne gwarantują również naukę we własnym tempie - jeżeli czegoś nie zrozumiesz, można to powtarzać tyle razy, ile razy jest to potrzebne;
 • zajęcia indywidualne to również elastyczność - w przypadku zmiany planów bez większych przeszkód można przełożyć lekcje na inny termin;
 • cała lekcja jest dostosowana pod Twoje indywidualne potrzeby;
 • zajęcia indywidualne to dobry sposób do nauki języków obcych dla osób, które są nieśmiałe - pozwoli im to przełamać barierę językową.

Wady zajęć indywidualnych:

 • zajęcia indywidualne są droższe w porównaniu do tych grupowych;
 • korzystając z lekcji indywidualnych nie ma możliwości rozmawiania z innymi osobami - co może przeszkadzać podczas nauki języków obcych;
 • nieco trudniejsze może być ocenianie swoich postępów w nauce, ponieważ nie ma się punkt odniesienia w postaci innych osób;
 • zajęcia indywidualne nie dają możliwości pracy w grupach lub parach - w związku z tym lekcje te mogą być nieco nudniejsze.

Zajęcia grupowe - wady i zalet

Alternatywą do korepetycji indywidualnych są zajęcia grupowe. W zależności od kursu, w grupie może być od 5 do około 30 osób. Zajęcia te są na pewno tańsze od tych indywidualnych, jednak nie są one spersonalizowane - brakuje indywidualnego podejścia do ucznia.

Przypuśćmy, prowadząc grupę 15-osobową, gdzie zajęcia trwają godzinę, to na jednego ucznia przypadają zaledwie 4 minuty. Nie oznacza to jednak, że zajęcia grupowe są złym pomysłem - umożliwiają one zapoznanie się z różnymi akcentami w przypadku nauki języków obcych czy na rozmaite prace w parach i grupach. Nauka podczas takich zajęć może przyjmować różne formy, przez co zajęcia są ciekawsze i łatwiej zapamiętać niektóre zagadnienia. Prawdą jest jednak to, że zazwyczaj znacznie trudniej utrzymać skupienie podczas lekcji grupowych.

Zajęcia grupowe - zalety

 • zajęcia w grupie są bardziej urozmaicone - nauczyciel może zaproponować różne formy nauki, przez co łatwiej jest zapamiętać pewne informacje;
 • zajęcia grupowe umożliwiają dyskusje czy pracę w parach i grupach - taka forma nauki kształtuje krytyczne myślenie i sprawia, że myślimy bardziej kreatywnie;
 • zajęcia w grupie, to również nowe znajomości;
 • w przypadku nauki języków obcych, zajęcia grupowe pozwalają na osłuchanie się z różnymi akcentami;
 • zajęcia grupowe są tańsze.

Zajęcia grupowe - wady

 • nie ma możliwości przekładania terminu zajęć - odbywają się one w dane dni, o konkretnej godzinie;
 • tempo nauki podczas zajęć w grupie narzuca nauczycieli, dostosowuje je do większości uczniów - może się zdarzyć tak, że nauka będzie zbyt szybka lub zbyt wolna (w związku z tym zajęcia będą nudne);
 • tematy lekcyjne są z góry narzucone - nie są dobrane pod indywidualne potrzeby;
 • na zajęciach grupowych nie ma możliwości trenowania tego, czego akurat się potrzebuje;
 • zajęcia w grupie mogą również utrudniać skupienie - hałas, szum, rozmowy innych osób, mogą skutecznie rozpraszać naszą uwagę, przez co mniej wynosi się z lekcji;
 • brak indywidualnego podejścia, jak to jest w przypadku zajęć sam na sam z nauczycielem.

Co wybrać - zajęcia indywidualne czy grupowe?

Zajęcia grupowe i indywidualne różnią się od siebie specyfiką - często odpowiedni typ zajęć jest zależny od tego, na czym nam zależy i jakie mamy potrzeby. Dla osób nieśmiałych zdecydowanie lepszym wyborem będą zajęcia indywidualne, jednak w przypadku osób, które chcą uczyć się języka obcego i poznawać różne akcenty - grupowe. Najoptymalniejszą opcją byłoby połączenie zajęć grupowych z indywidualnymi. Niestety ciężko to zrealizować, dlatego też szukając zajęć idealnych dla siebie, warto pamiętać o tym, że lekcje sam na sam z nauczycielem, dają znacznie szybsze efekty nauki.

Autor:

09.06.2024

Czasy przeszły w angielskim – jak je stosować?

Gdy o czymś opowiadamy, najczęściej nie możemy posłużyć się czasem teraźniejszym. Sięgamy do przeszłości, więc naturalne jest, że musimy użyć właściwego zwrotu. Dziś spoglądamy najprościej jak się da na konstrukcje gramatyczne dotyczące wszystkich czasów przeszłych w języku angielskim.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

28.11.2023

Czasowniki modalne w języku angielskim - wszystko, co musisz wiedzieć

Nawet, jeśli jeszcze nie wiesz, czym są czasowniki modalne, to już się pewnie z nimi zetknąłeś. Są one nie tylko niezmiernie popularne, ale też użyteczne. Właściwie ciężko wyobrazić sobie dłuższą konwersację bez konieczności użycia choćby jednego z nich. Dziś o czasownikach modalnych opowiemy nieco więcej, oczywiście jak zawsze podając interesujące przykłady i opisując zastosowanie. Zaciekawienie zbudowane? Czas na naukę!

29.05.2023

Mówienie, czy pisanie po angielsku - co jest ważniejsze?

Bardzo często osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim (lub innym językiem obcym) zadają sobie pytanie - czego najpierw się nauczyć - pisać, czy mówić? Czy ważne są zasady gramatyczne, czy można je jednak zostawić na później? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

01.01.1970

Najpopularniejsze języki w Europie

Języki są bardzo cenne w dzisiejszym świecie. Kiedyś wiodącym dla wszystkich był angielski. Dzisiaj nadal tak jest (bo bądź co bądź) w Europie większość osób potrafi się porozumiewać w tym języku. Zauważono jednak trend, który pokazuje, że nie tylko angielski jest ważny. Coraz częściej w ofertach pracy w wymaganiach znajdziemy obowiązkową lub mile widzianą znajomość języka francuskiego, duńskiego czy hiszpańskiego. W związku z tym dzisiaj chcemy opowiedzieć nieco więcej o najpopularniejszych jęz

17.10.2023

Present Simple i Present Continuous - porównanie czasów teraźniejszych

Od czegoś zawsze trzeba zacząć, dlatego większość podręczników do nauki języka angielskiego na pierwszy „gramatyczny ogień” wrzuca dwa stosunkowo proste czasy. Ich obecność nie jest przypadkowa, bo chcąc porozumiewać się w tym języku na co dzień, nawet w najbardziej ograniczonej formie, te dwa czasy po prostu znać wypada. Present Simple, Present Continuous - dziś nie będą miały przed nami tajemnic!