Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Kup pakiet od 8 lekcji i
zyskaj 2 lekcje GRATIS!

Czasy przeszły w angielskim – jak je stosować?

 1. Jakie są główne czasy przeszłe w języku angielskim i kiedy je stosować?
 2. Przykłady zastosowania czasu przeszłego w konkretnych sytuacjach

Gdy o czymś opowiadamy, najczęściej nie możemy posłużyć się czasem teraźniejszym. Sięgamy do przeszłości, więc naturalne jest, że musimy użyć właściwego zwrotu. Dziś spoglądamy najprościej jak się da na konstrukcje gramatyczne dotyczące wszystkich czasów przeszłych w języku angielskim. Do dzieła!

Jakie są główne czasy przeszłe w języku angielskim i kiedy je stosować?

Czasów jest kilka, każdy ma nieco inne zastosowanie, które w skrócie opiszemy. Nie należy stresować się tym, że w pierwszej fazie pojawi się problem z odróżnieniem kiedy stosować który czas. Warto za to jak najszybciej poznać konstrukcję każdego z nich, aby rozpoznawać ich obecność w zdaniu podczas słuchania wypowiedzi innych. Wymaga to nieco wprawy, ale koniec końców angielska gramatyka wcale nie jest aż tak trudna, o czym można przekonać się już po krótkim czasie bardzo intensywnej nauki.

Past Simple, czyli czas przeszły prosty

Jak zwykle w przypadku czasów z dopiskiem „simple”, będziesz wracać do niego najczęściej. Opisuje on działania, które po prostu rozpoczęły się i zakończyły w przeszłości.

 • Twierdzenie: Podmiot + czasownik w formie przeszłej + reszta zdania,
 • Przeczenie: Podmiot + did not + czasownik w formie podstawowej + reszta zdania,
 • Pytanie: Did + podmiot + czasownik w formie podstawowej + reszta zdania.

Najprostszej odpowiedzi, jakiej można udzielić w tym czasie to pewne siebie „I didn’t!”, które pada zazwyczaj tuż po pełnym wątpliwości pytaniu „Did you […]?”.

Past Continuous

Ten czas również nie należy do zbyt trudnych w rozpoznaniu. Jest on używany wtedy, gdy sprawy działy się w konkretnie określonym momencie w przeszłości. W takim przypadku używane są charakterystyczne określenia jak „przez całą noc”, „o godzinie” lub określenia wskazujące wykonywanie jasno określonej czynności.

 • Twierdzenie: Podmiot + was/were + czasownik z końcówką -ing + reszta zdania,
 • Przeczenie: Podmiot + was/were + not + czasownik z końcówką -ing + reszta zdania,
 • Pytanie: Was/Were + podmiot + czasownik z końcówką -ing + reszta zdania.

To jednak jeszcze nie wszystko, chociaż faktycznie najważniejsze podstawy masz już za sobą i z pewnością tych dwóch czasów przeszłych będziesz używać najczęściej. Warto jednak poznać kolejne dwa!

Past Perfect

Przy Past Perfect sprawy odrobinę się komplikują, ponieważ czas ten dotyczy działań, które miały miejsce przed innym działaniem w przeszłości.

 • Twierdzenie: Podmiot + had + czasownik w formie trzeciej + reszta zdania,
 • Przeczenie: Podmiot + had + not + czasownik w formie trzeciej + reszta zdania,
 • Pytanie: Had + podmiot + czasownik w formie trzeciej + reszta zdania.

Ta konstrukcja ma jeszcze jedno rozwinięcie, które opisujemy w kolejnym podpunkcie.

Past Perfect Continuous

W ostatnim z opisywanych czasów przeszłych można doszukać się pewnej powtarzalności schematu – jest to typowe połączenie dwóch poprzednich czasów. Stosujemy go, gdy działanie trwało przez określony czas w przeszłości, ale przed innym działaniem.

 • Twierdzenie: Podmiot + had been + czasownik z końcówką -ing + reszta zdania,
 • Przeczenie: Podmiot + had not been + czasownik z końcówką -ing + reszta zdania,
 • Pytanie: Had + podmiot + been + czasownik z końcówką -ing + reszta zdania.

Teraz wiadomo już wszystko, pozostaje jedynie zaprezentowanie przykładów zdań.

Przykłady zastosowania czasu przeszłego w konkretnych sytuacjach

Past Simple:

 • Twierdzenie: She walked to the park yesterday. | Ona poszła do parku wczoraj.
 • Przeczenie: He didn't eat sushi last night. | On nie jadł sushi wczoraj wieczorem.
 • Pytanie: Did they finish their homework yesterday? | Czy oni skończyli swoje zadanie domowe wczoraj?

Past Continuous:

 • Twierdzenie: They were studying all night. | Oni uczyli się całą noc.
 • Przeczenie: She wasn't cooking dinner at 7 PM. | Ona nie gotowała obiadu o godzinie 19:00.
 • Pytanie: Were you watching TV when the phone rang? | Czy ty oglądałeś telewizję, gdy zadzwonił telefon?

Past Perfect:

 • Twierdzenie: By the time they arrived, the movie had already started. | Do czasu ich przybycia, film już się zaczął.
 • Przeczenie: She hadn't finished her project before the deadline. | Ona nie skończyła swojego projektu przed terminem.
 • Pytanie: Had they left before you arrived? | Czy oni odeszli, zanim ty przyjechałeś?

Past Perfect Continuous:

 • Twierdzenie: He had been working at the company for five years before he got promoted. | On pracował w firmie przez pięć lat, zanim dostał awans.
 • Przeczenie: She hadn't been practicing the piano for long when she gave the concert. | Ona nie ćwiczyła gry na pianinie długo, gdy dała koncert.
 • Pytanie: Had they been waiting for us for a long time? | Czy oni czekali na nas długo?

Po więcej takich przykładów możesz sięgnąć w trakcie zajęć z twoim indywidualnym nauczycielem. Jeśli chcesz skorzystać z usług najbardziej doświadczonych korepetytorów, którzy mają spory staż i świetnie opracowane i działające schematy zajęć, to zajrzyj na BUKI School. To platforma, na której w bardzo atrakcyjnej cenie zamówisz komplet lekcji. To pomoże ci w efektywniejszej nauce języka!

Czasy przeszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Jakie są główne czasy przeszłe w języku angielskim i kiedy je stosować?

Czasów jest kilka, każdy ma nieco inne zastosowanie, które w skrócie opiszemy. Nie należy stresować się tym, że w pierwszej fazie pojawi się problem z odróżnieniem kiedy stosować który czas.

01.07.2024

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

Zdanie podrzędne w zdaniu złożonym podrzędnie przydawkowym – to nie żart, w taki właśnie sposób brzmi pełna, fachowa nazwa dla zdań względnych (przydawkowych) w języku polskim. Chociaż da się w tym nazewnictwie odczuć pewną trudność, to samo zastosowanie reguł związanych z zagadnieniem jest do opanowania. Tym bardziej że z relative clauses będziesz spotykać się stosunkowo często, warto znać zasady!

18.06.2024

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy…

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

29.05.2023

Zajęcia indywidualne czy grupowe - co lepiej wybrać?

Rok szkolny rozpoczął się już na dobre. Każdy z uczniów ma za sobą już pierwsze kartkówki czy sprawdziany, dlatego też przychodzi ten moment, gdy coraz więcej osób zastanawia się nad zajęciami dodatkowymi. Korepetycje to zawsze dobry pomysł na poszerzenie swojej wiedzy i zwiększenie umiejętności, dlatego też dzisiaj opowiemy Wam zarówno o wadach, jak i zaletach zajęć indywidualnych i grupowych.

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.

03.11.2023

Dobry korepetytor – gdzie go szukać i jak rozpoznać? Praktyczny przewodnik

Nauczycieli udzielających korepetycji jest całkiem sporo, ale nie wszyscy reprezentują ten sam poziom pod kątem wiedzy i zaangażowania. Oczywiście na końcowy sukces składają się dwie strony – umiejętności korepetytora oraz chęci samego ucznia – ale jednak ciężar w większości przypadków jest mocno przeniesiony na stronę mentora. Warto powiedzieć również całkiem wprost, że „korki” to po prostu usługa płatna, a od tego typu czynności oczekujemy jak najwyższej jakości oraz określonych konwersji. Jak