Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Kup pakiet od 8 lekcji i
zyskaj 2 lekcje GRATIS!

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

  1. Co to jest passive voice w języku angielskim?Wprowadzenie do strony biernej
  2. Jak konstruować stronę bierną w języku angielskim?
  3. Czy strona bierna jest trudna?

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

 

 

Co to jest passive voice w języku angielskim? Wprowadzenie do strony biernej

 

Passive voice w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza stronę bierną. Wymaga ona zmiany szyku w zdaniu, a przy tym wymusza użycie odpowiednio odmienionej osoby oraz właściwej dla siebie formy czasownika. Głównym zadaniem istnienia strony biernej jest przeniesienie ciężaru z wykonawcy (strony czynnej) na odbiorcę (stronę bierną). U podstaw nie ma w tym zatem zbyt dużej filozofii, ale jednak osoba chcąca skorzystać z tego rodzaju wypowiedzi musi pamiętać o kilku zasadach.

 

Zanim jeszcze przejdziemy do wytłumaczenia konstrukcji strony biernej, przyjrzyjmy się kilku przykładom ukazującym nam, z czym mamy do czynienia. Na początek wyobraźmy sobie niedzielne popołudnie, podczas którego nasza przyjaciółka Sabina upiekła ciasto. Gdy opowiemy komuś o tej sytuacji z perspektywy wykonawczyni, to całość zabrzmi tak: 

 

Sabina baked the cake. | Sabina upiekła ciasto.

 

Zauważ, że użyliśmy czasu przeszłego – zgodnie z prawdą, bo opowiadamy o zdarzeniu mającym miejsce w przeszłości. To teraz czas na zmianę perspektywy, sprawdźmy, jak ta sama informacja brzmiałaby, gdybyśmy skupili się na… cieście:

 

The cake was baked by Sabina. | Ciasto zostało upieczone przez Sabinę.

 

Jak widać, sam sens przekazu nie został zmieniony – słuchacz wciąż będzie wiedział dokładnie to samo, odbierając dwie informacje: o upieczeniu ciasta oraz o tym, kto był wykonawcą tej czynności. W stronie biernej nie staramy się „wyciąć” wykonawcy, ale przesuwamy jego rolę w zdaniu na tę mniej istotną. Dokładnie tak stało się z Sabiną; przy okazji warto też zauważyć, że wciąż pojawia się tu czas przeszły jako punkt wyjściowy dla komunikatu. Spójrzmy na jeszcze dwa przykłady:

 

The famous author wrote the novel. | Znany autor napisał powieść.

The novel was written by the famous author. | Powieść została napisana przez znanego autora.

 

The construction team built the house. | Ekipa budowlana zbudowała dom.

The house was built by the construction team. | Dom został zbudowany przez ekipę budowlaną.

 

Jak widać, nawet nie wymieniając autora czynności z imienia, możemy śmiało tworzyć zarówno stronę czynną, jak i bierną. Tym mocniej będziemy patrzyli w kierunku biernej konstrukcji, gdy wykonawca będzie nieistotny dla kontekstu, nieznany w ogóle, lub absolutnie oczywisty dla naszego rozmówcy. Jest też pewien paradoks, wedle którego zrezygnujemy ze strony czynnej wtedy, gdy będziemy chcieli podkreślić wkład wykonawcy. Dołączenie informacji o nim na końcu zdania z poprzedzeniem słówkiem „by” jest w wielu momentach bardziej sugestywne, niż standardowy nacisk na wykonawcę w głównej części wypowiedzi.

 

 

Jak konstruować stronę bierną w języku angielskim?

 

Konstruowanie passive voice jest dość proste, chociaż wymaga też od nas znajomości podstawowych czasów w języku angielskim. Najprostszy schemat można przedstawić następująco:

 

Podmiot + odmiana „to be” + past participle (3 forma z końcówką -ed lub nieregularna)

 

Kluczem do sukcesu będzie zatem umiejętność prawidłowego posługiwania się formą „być” w kolejnych czasach. Oto przykładowa lista:

 

Present Simple: The letter is written by Sarah. | List jest pisany przez Sarę.

Past Simple: The letter was written by Sarah. | List został napisany przez Sarę.

Future Simple: The letter will be written by Sarah. | List zostanie napisany przez Sarę.

Present Continuous: The letter is being written by Sarah. | List jest pisany przez Sarę.

Past Continuous: The letter was being written by Sarah. | List był pisany przez Sarę.

Future Continuous: The letter will be being written by Sarah. | List będzie pisany przez Sarę.

Present Perfect: The letter has been written by Sarah. | List został napisany przez Sarę.

Past Perfect: The letter had been written by Sarah. | List był napisany przez Sarę.

 

Ten przykład pisania listu przez Sarę ukazuje nie tylko trudność w postaci zmieniającej się formy „to be”. Przy okazji wskazuje też na to, że trzeba nauczyć się tabeli czasowników nieregularnych, aby przez przypadek nie napisać „writed”, co byłoby całkowicie niepoprawne. Zdanie to jest również pokazaniem paradoksu, o którym wspominaliśmy wcześniej: chociaż Sara została zepchnięta w samej konstrukcji zdania na drugi plan, to mimo wszystko jej wkład, jako autorki listu, został w każdym przypadku bardzo mocno podkreślony.

 

Czy strona bierna jest trudna?

 

Cóż, strona bierna potrafi wielu osobom sprawić nieco kłopotów. Wymaga bowiem nie tylko zmiany myślenia w kierunku przedmiotu bądź osoby będącej odbiorcą, ale także użycia odpowiednich form gramatycznych. Najlepszym sposobem na opanowanie passive voice, jest wykonanie wielu ćwiczeń oraz stopniowe wdrażanie tej strony do wypowiadanych przez siebie zdań.


W lepszym poznaniu tego, a także wielu innych zagadnień związanych z gramatyką, słownictwem i wypowiadaniem się w języku angielskim, może pomóc ci naprawdę dobry nauczyciel. Jeszcze lepiej, gdy osoba ta będzie miała nad tobą indywidualną pieczę, bo praca „1 na 1” niemal zawsze przynosi najlepsze efekty, ze względu na elastyczne dopasowanie poziomu trudności. Gdzie szukać dobrego lektora językowego? Takim miejscem jest BUKI School, czyli projekt utworzony celem zebrania najlepszych korepetytorów z ugruntowaną wiedzą, odpowiednim stażem i potwierdzoną skutecznością. Na stronie tej można kupić od razu pakiet lekcji – korzystając z niższej ceny – a następnie odbyć je we własnym tempie. Tego typu taktyka pozwoli na łatwiejsze utrwalenie wiadomości i przebycie intensywnego kursu, np. celem uzupełnienia wiadomości pozyskanych w szkole oraz przygotowania się do egzaminu.

01.07.2024

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

Zdanie podrzędne w zdaniu złożonym podrzędnie przydawkowym – to nie żart, w taki właśnie sposób brzmi pełna, fachowa nazwa dla zdań względnych (przydawkowych) w języku polskim. Chociaż da się w tym nazewnictwie odczuć pewną trudność, to samo zastosowanie reguł związanych z zagadnieniem jest do opanowania. Tym bardziej że z relative clauses będziesz spotykać się stosunkowo często, warto znać zasady!

18.06.2024

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy…

09.06.2024

Czasy przeszły w angielskim – jak je stosować?

Gdy o czymś opowiadamy, najczęściej nie możemy posłużyć się czasem teraźniejszym. Sięgamy do przeszłości, więc naturalne jest, że musimy użyć właściwego zwrotu. Dziś spoglądamy najprościej jak się da na konstrukcje gramatyczne dotyczące wszystkich czasów przeszłych w języku angielskim.

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

29.05.2023

Jak napisać list po angielsku? Przydatne zwroty i rady

Rozpoczęcie roku szkolnego za nami. Część z uczniów w tym roku będzie przygotowywać się do matury lub egzaminu ósmoklasisty. Jedną z umiejętności, którą trzeba opanować jest napisanie listu po angielsku - formalnego lub nieformalnego.

22.09.2023

Najlepsze podcasty do nauki angielskiego

Słuchawki na uszy, smartfon w dłoń, przycisk „play” i możemy przenieść się do innego świata. Tym razem nie będzie to sfera muzyczna, a kraina pełna ciekawych – czasem wręcz fascynujących – audycji. Najpiękniejsze w całym tym boomie na podcasty jest to, że są one dostępne za darmo i przy okazji… mogą pomóc w nauce!

13.10.2023

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!