Z grami komputerowymi zetknęło się już w momencie swojego dzieciństwa pokolenie dzisiejszych matek i ojców. Co słyszeli od swoich rodziców? „Nie graj tyle, bo od tego zgłupiejesz”, „oczy ci wysiądą od tego monitora”, „tylko te gry, weź się lepiej za naukę”, „lepiej coś poczytaj albo idź na dwór” i wiele, wiele innych tego typu stwierdzeń. Od tamtego czasu sporo się zmieniło – również w branży gier i konsumpcji treści – jak zatem powinno się reagować względem dziecka, które chce swój wolny czas spędzać, grając?
Jakie są korzyści z grania w gry komputerowe dla dzieci?
Problem związany z grami komputerowymi polega na tym, że instynktownie osadzamy je w sferze niekorzystnych dla dziecka i jego rozwoju doznań. Wiele czasu poświęcono na to, aby udowadniać, jak szkodliwe jest granie, a szczególnie – uzależnienie z nim związane.
Granie może mieć wiele pozytywów:
- Poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej. Większość gier, szczególnie tych najbardziej wciągających, bazuje na zręczności grającego. Siłą rzeczy, z każdą godziną dziecko będzie ćwiczyć, dochodząc do coraz większej wprawy, jednocześnie poprawiając swoje umiejętności motoryczne, refleks i umiejętność szybkiego kojarzenia faktów.
- Ciekawy sposób na naukę języka. Mało kto o tym wspomina, ale w grach są również czaty, pozwalające na komunikację z ludźmi z… całego świata. Wdanie się w rozmowę to doskonały sposób na poprawę angielskiego – w mowie i piśmie.
- Strategie wspierają uczenie. Oprócz „strzelanek” na rynku jest też wiele tytułów o zacięciu strategicznym i logicznym. Naukowcy cały czas badają ten temat, udowadniając, że dzieci udzielające się w strategiach komputerowych mają też większą zdolność do szybszego uczenia się i zapamiętywania faktów.
- Nauka umiejętności społecznych. Asertywność, radzenie sobie ze skrajnymi emocjami, kontrola stresu, a także – może i przede wszystkim – poprawa umiejętności pracy w grupie. To wszystko można ćwiczyć, angażując się w gry komputerowe.
- Gry są też „poligonem doświadczalnym” dla dziecka. Pamiętajmy, że my mamy zebranych już wiele doświadczeń, a dziecko dopiero buduje swoją bazę. Świat wirtualny może okazać się idealnym miejscem do „przetestowania” niektórych reakcji, zagrożeń, oraz zachowań społecznie akceptowanych.
To nie koniec zalet, można ich doszukiwać się więcej w różnego rodzaju badaniach, prowadzonych już od kilku dekad. Niestety, oprócz zalet, są też pewne wady grania, o których rodzice muszą pamiętać.