Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Gry komputerowe: Rozwój dzieci czy szkodliwe? Przewodnik dla rodziców

Gry komputerowe – rozwijają dzieci, czy im szkodzą?

Z grami komputerowymi zetknęło się już w momencie swojego dzieciństwa pokolenie dzisiejszych matek i ojców. Co słyszeli od swoich rodziców? „Nie graj tyle, bo od tego zgłupiejesz”, „oczy ci wysiądą od tego monitora”, „tylko te gry, weź się lepiej za naukę”, „lepiej coś poczytaj albo idź na dwór” i wiele, wiele innych tego typu stwierdzeń. Od tamtego czasu sporo się zmieniło – również w branży gier i konsumpcji treści – jak zatem powinno się reagować względem dziecka, które chce swój wolny czas spędzać, grając?

Jakie są korzyści z grania w gry komputerowe dla dzieci?

Problem związany z grami komputerowymi polega na tym, że instynktownie osadzamy je w sferze niekorzystnych dla dziecka i jego rozwoju doznań. Wiele czasu poświęcono na to, aby udowadniać, jak szkodliwe jest granie, a szczególnie – uzależnienie z nim związane.

Granie może mieć wiele pozytywów:

  • Poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej. Większość gier, szczególnie tych najbardziej wciągających, bazuje na zręczności grającego. Siłą rzeczy, z każdą godziną dziecko będzie ćwiczyć, dochodząc do coraz większej wprawy, jednocześnie poprawiając swoje umiejętności motoryczne, refleks i umiejętność szybkiego kojarzenia faktów.
  • Ciekawy sposób na naukę języka. Mało kto o tym wspomina, ale w grach są również czaty, pozwalające na komunikację z ludźmi z… całego świata. Wdanie się w rozmowę to doskonały sposób na poprawę angielskiego – w mowie i piśmie.
  • Strategie wspierają uczenie. Oprócz „strzelanek” na rynku jest też wiele tytułów o zacięciu strategicznym i logicznym. Naukowcy cały czas badają ten temat, udowadniając, że dzieci udzielające się w strategiach komputerowych mają też większą zdolność do szybszego uczenia się i zapamiętywania faktów.
  • Nauka umiejętności społecznych. Asertywność, radzenie sobie ze skrajnymi emocjami, kontrola stresu, a także – może i przede wszystkim – poprawa umiejętności pracy w grupie. To wszystko można ćwiczyć, angażując się w gry komputerowe.
  • Gry są też „poligonem doświadczalnym” dla dziecka. Pamiętajmy, że my mamy zebranych już wiele doświadczeń, a dziecko dopiero buduje swoją bazę. Świat wirtualny może okazać się idealnym miejscem do „przetestowania” niektórych reakcji, zagrożeń, oraz zachowań społecznie akceptowanych.

To nie koniec zalet, można ich doszukiwać się więcej w różnego rodzaju badaniach, prowadzonych już od kilku dekad. Niestety, oprócz zalet, są też pewne wady grania, o których rodzice muszą pamiętać.

Jakie zagrożenia wiążą się z grami komputerowymi?

Najważniejszym zagrożeniem związanym nie tylko ze światem gier, ale i Internetu, w tym szczególnie social mediów, jest duże prawdopodobieństwo wpadnięcia w uzależnienie. Tak, internet może stać się tym samym co papierosy, hazard, używki lub nadmierne spożycie kawy.

Część gier, szczególnie tych budowanych w modelu free to play, ma w sobie zakodowanych wiele mechanizmów sprawiających, że będziemy do tego tytułu wracać często i na coraz dłużej. W dodatku tytuły te są naszpikowane mikropłatnościami, co może sprawić, że dziecko zapragnie wydawać większość dostępnych środków na dobra wirtualne – zdatne do użytku tylko w grze. Sfera finansowa jest zatem po uzależnieniu drugim filarem negatywnych skutków grania, które rodzic powinien bacznie monitorować.

Niestety nie każda pozycja nadaje się dla dzieci w określonym wieku. Producenci są zobowiązani do oznaczania swoich dzieł określoną kategorią wiekową już od wielu lat. Nadzór rodzica powinien również obejmować kwestie dostosowania tych treści do obecnego poziomu rozwoju pociechy.

Jak znaleźć zdrową równowagę pomiędzy grą a inną rozrywką i obowiązkami?

Aby znaleźć równowagę pomiędzy grą i pozostałymi zajęciami, trzeba odpowiednio zaplanować dzień. Nadmiernie spędzany przed komputerem czas jest nierzadko spowodowany deficytem zajęć – gry są wciągające, łatwo dostępne i zazwyczaj dają dostęp do adrenaliny, więc stają się wyborem podobnym do fast foodu.

Dobrze, aby dziecko brało udział w zajęciach sportowych, szczególnie jeśli wykazuje zainteresowanie jakąś dyscypliną. Czas przed monitorem lub w wymuszonej pozycji przy tablecie i smartfonie wymaga zbalansowania, a wszelka aktywność fizyczna to najczęściej bardzo pożądana alternatywa. Co ciekawe, osoby uprawiające e-sport bardzo często chodzą na siłownię i biorą udział w różnych zajęciach ruchowych, bo trening tego typu pomaga im w osiąganiu lepszych wyników w grze!

Dobry plan dnia, to również czas na naukę – nie tylko w momencie typowych zajęć w szkole. Warto jednocześnie ćwiczyć mózg i odsłaniać sobie łatwiejszą ścieżkę w przyszłym zdaniu egzaminów. Jeśli mowa o młodzieży uczącej się w szkole średniej, to wynik matury może mieć kluczowy wpływ na dalszą karierę młodego człowieka. Dlatego można rozważyć zapisanie dziecka do BUKI School, czyli zorganizowanych zajęć indywidualnych z najlepszymi korepetytorami z danych przedmiotów. Matematyka, język polski czy angielski, to tylko niektóre z przedmiotów realizowanej w tej formule. Ze względu na możliwość jednorazowego wykupienia pakietu godzin, korepetycje będą nie tylko tańsze, ale i doskonale wpiszą się w cotygodniowy plan.

Nie powinniśmy demonizować gier. Mają one wiele pozytywnych wpływów, a również dziecko powinno móc w pewnej mierze korzystać z możliwości dokonywania wyboru. Rolą rodzica jest odkrywanie przed swoją pociechą świata – trzeba dziecku ukazać, że jest wiele ciekawych sposobów na spędzanie czasu. Od górskich wycieczek, przez czytanie książek po… grę w gry komputerowe!

Autor:

Szukasz korepetytora?

Znajdź korepetytora, który spełnia wszystkie Twoje kryteria

Gry komputerowe – rozwijają dzieci, czy im szkodzą?

Jakie są korzyści z grania w gry komputerowe dla dzieci?

Granie w gry komputerowe może poprawić koordynację wzrokowo-ruchową, wspierać naukę języka, rozwijać umiejętności społeczne i strategiczne oraz służyć jako ciekawy sposób na naukę.

Jakie zagrożenia wiążą się z grami komputerowymi?

Główne zagrożenia to uzależnienie, nadmierne wydatki na mikropłatności oraz narażenie na nieodpowiednie treści. Ważny jest nadzór rodziców i monitorowanie czasu spędzanego na graniu.

Jak znaleźć zdrową równowagę między graniem a innymi aktywnościami?

Aby znaleźć równowagę, należy zaplanować dzień dziecka, włączając aktywności fizyczne, naukę oraz czas na granie. Ważne jest także wsparcie w rozwijaniu innych zainteresowań. <