Matematyka jest nazywana królową nauk, wiele się mówi też o tym, że bez niej dzisiejszy świat nie funkcjonowałby… wcale. W szkole jest kładziony spory nacisk na to, aby matematyki się uczyć w sposób metodyczny – rozpoczynając od prostych działań, a na skomplikowanych równaniach i twierdzeniach kończąc. Wreszcie dziedzina ta ma wiele pochodnych, a jej studiowanie może zająć niemal całe życie. Jacy ludzie stoją za początkami matematyki? Aby to stwierdzić, będziemy musieli cofnąć się aż do wieków przed naszą erą!
Ten artykuł pełen ciekawostek odpowie na pytania:
- Kim był ojciec matematyki?
- Jakie inne postaci warto wyróżnić w procesach budowania całej dyscypliny?
- Czy w średniowieczu oraz późniejszych czasach rozwój matematyki przyspieszył, a może wręcz przeciwnie?
- Czy dziś w matematyce da się jeszcze coś więcej wymyślić?
Gotowi? Oto najlepsza pora, aby przenieść się w czasie!
Kto kształtował pierwsze koncepcje matematyczne?
I na tym etapie pojawia się mały problem, bo wszystko zależy od tego, w jaki sposób na matematykę spojrzymy. Pierwsza metoda to pojawianie się pojedynczych koncepcji, jednak zupełnie od siebie oderwanych i w żaden sposób nieusystematyzowanych. Druga opcja to pierwsza próba ukształtowania kompletnej dziedziny zajmującej się mniej lub bardziej skomplikowanymi obliczeniami oraz dążeniami do rozwoju logiki.
Jeśli chcemy odnaleźć najdawniejsze próby rozprawienia się z prostymi obliczeniami, to powinniśmy zajrzeć do wiedzy gromadzonej przez cywilizacje budowane wokół delty Nilu oraz w krajach z kręgu kultury arabskiej. Każdy, kto fascynuje się starożytnymi cywilizacjami, niemal we wszystkich znajdzie pierwsze próby opracowania około matematycznych mini-systemów.
Nikt jednak nie zrobił tego tak dobrze, jak Grecy. To oni są uznawani przez większość historyków odpowiedzialnymi za faktyczny początek całej dyscypliny postrzeganej jako usystematyzowana całość:
- Tales z Miletu, ojciec greckiej nauki i matematyki. Żył w latach 625-547 przed naszą erą i już wtedy, nie mając dostępu do wiedzy i powszechnych narzędzi, ustalił, że kąty przy podstawie w trójkącie równoramiennym są takie same, jak również potwierdził, że średnica dzieli koło na połowy, a kąt wpisany w półokrąg jest prosty.
- Pitagoras, twórca słynnego twierdzenia. Wymyślił on średnią arytmetyczną, odkrył dwunastościan foremny i przede wszystkim jako pierwszy stwierdził, że suma kątów w trójkącie jest równa dwóm kątom prostym. Żył w latach 572-497 przed naszą erą.
- Archimedes, stworzył prawo Archimedesa. Również pochodził z Grecji (Syrakuzy), ale żył nieco później – 287-212 r. przed naszą erą. Jego największym osiągnięciem matematycznym było określenie przybliżonej wartości liczby pi, ponadto był też wynalazcą i wziętym fizykiem.
Jeśli mowa o pierwszych koncepcjach matematycznych, to o tej trójce zdecydowanie warto pamiętać!