Czy można rozwijać zdolności matematyczne dziecka już od najmłodszych lat? Tak, jest to możliwe i jak najbardziej wskazane. Tylko jak tego dokonać? Trudno bowiem sobie wyobrazić klasyczną sytuację, w której siadamy z naszą pociechą przy stole i rozpoczynamy wertować podręcznik lekcja po lekcji… to byłoby nie tylko trudne, ale też na wskroś nudne! Jako że wiadomo, iż z nudą i dziećmi nie ma żartów, to trzeba podejść do sprawy zupełnie inaczej. Dlatego dzisiaj zrobimy przegląd ciekawych gier z pogranicza matematyki!
Z tego poradnika się dowiesz:
- Po co angażować dziecko w gry matematyczne?
- Czy trzeba je dostosować do wieku?
- Jakie są najciekawsze gry edukacyjne (i nie tylko)?
PS: Pamiętajmy też, że właściwie każda gra planszowa może mieć „potencjał naukowy” – wszak zazwyczaj trzeba kalkulować, jak grać, żeby skończyć rundę na wygranej pozycji!
Dlaczego gry matematyczne są ważne dla rozwoju dzieci?
O jakie trzy kluczowe cechy – oprócz umiejętności liczenia – będziemy walczyli?
- Błyskotliwość,
- kreatywność,
- spostrzegawczość.
Bonusem będzie kolejny etap budowania więzi rodzinnej, bo każda minuta czasu spędzonego na wspólnej zabawie z pewnością w tym pomoże.
Kreatywność to cecha wspólna dla wszystkich rodzajów gier wymagających odnalezienia się w danym świecie, rozwiązania problemu, przechytrzenia przeciwnika. W tym przypadku ćwiczona jest wyobraźnia, stymulowana przez estetykę gry oraz zasady w niej panujące.
Błyskotliwość ma kluczowe znaczenie w przebiegu rozgrywki. Im dłużej ćwiczymy razem z dzieckiem, tym bardziej będziemy obserwowali jego postępy przy kolejnych partiach lub nowych grach. Wbrew pozorom błyskotliwość nie należy do „wrodzonych talentów”, a jest sumą doświadczeń.
Spostrzegawczość to z kolei umiejętność „głębszego” spojrzenia na problem. Jak wiadomo, czasem wychwycenie jednego niuansu jest kluczem do zwycięstwa. Podobnie bywa z zadaniami matematycznymi – prawidłowy wynik jest tylko jeden, ale często można dostrzec kilka sposobów dotarcia do niego.
Podsumujmy: gry z matematycznym podtekstem są przede wszystkim ćwiczeniem dla mózgu. Dziecko skupia się na problemie, ale przy okazji sięga do wyobraźni i stara się dążyć do wygranej. Jeśli element losowości jest mniej istotny, to kluczowe będą twarde kompetencje – to właśnie je dziecko będzie nabywać w trakcie kolejnych partii.
Jakie gry matematyczne wybrać?
Znając profity, wiemy już, że warto zdecydować się na tę drogę. Jednak jeśli rodzice sami lubią (i praktykują) granie w planszówki lub ciekawe gry komputerowe, to będzie im o wiele łatwiej wystartować, tak osoby „zielone w temacie” wcale nie mają ułatwionego zadania. Rynek jest bowiem pełen różnego rodzaju tytułów, a też nie jest powiedziane, że od razu trafimy na dobrą grę.
Biorąc pod lupę planszówki, możemy wydzielić te z dużym dopiskiem „edukacyjne” oraz zwykłe gry, które mogą mieć jednak znamiona matematycznych. Warto sięgać po obie grupy, nie decydując się jedynie na twardą wiedzę – należy zachowywać zdrowy balans pomiędzy nauką i rozrywką. Pamiętajmy też, że każda godzina spędzona z dzieckiem jest dla nas bardzo korzystna (również ze względów wychowawczych oraz wspomnianego wcześniej budowania więzi).
Kolejnym istotnym wyznacznikiem jest właściwy dobór gry pod względem wieku i umiejętności dziecka. Jeśli „przestrzelimy” w tym zakresie, to nasza pociecha albo nie zrozumie treści, mechaniki i zadań, lub też po prostu zanudzi się ze względu na niski poziom trudności i zbyt trywialną formę.