Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim - co musisz wiedzieć?

W niektórych firmach pracownicy muszą porozumiewać się w języku angielskim. Coraz częściej jest wymagana znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Dodatkowo po wybuchu pandemii koronawirusa zwiększyła się możliwość pracy w firmach międzynarodowych - zdalnie, gdzie również jest potrzebny język angielski. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć poradnik - jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?

Kiedy są przeprowadzane rozmowy kwalifikacyjne w języku angielskim?

Rozmowy kwalifikacyjne w języku angielskim najczęściej są przeprowadzane w firmach międzynarodowych lub w takich, których na co dzień jest prowadzona komunikacja w tym języku. Na rynku jest coraz więcej firm, które praktykują zatrudnienie osób z różnych środowisk (różnych krajów), a język angielski jest uznawany za język międzynarodowy, dlatego też w takich środowiskach komunikacja przebiega w ten sposób.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku - jak wygląda?

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku to nic innego, jak dialog z rekruterem. Rozmowa ta może mieć różny czas trwania. Niektóre to czysta formalność potwierdzające znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Innym razem cała rekrutacja może przebiegać po angielsku (np. rozmowa miękka, techniczna i z zespołem). Co ważne rozmowa ta nie może być monologiem. Musi to być konwersacja.

Podczas rozmowy rekruter zadaje pytania ogólne. Może zapytać na początku o zainteresowania, później o doświadczenie zawodowe czy motywację do pracy. Rozmowa w innym języku wygląda niemal tak samo, jak po polsku. Na takiej rozmowie po pierwsze są weryfikowane umiejętności językowe, ale również komunikacyjne.

Najczęściej rekruterzy zadają pytania związane z:

 • poprzednim zatrudnieniem;
 • sposobem radzenia sobie ze stresem;
 • sposobem radzenia sobie z problemami;
 • oczekiwanych zarobkach;
 • motywacją do pracy;
 • hobby i zainteresowaniami.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku - jak się przygotować?

Jeżeli przed Tobą jest pierwsza rozmowa po angielsku, istotne jest dobre przygotowanie. W tym miejscu dokładnie opowiemy, w jaki sposób można to zrobić. Jednak dobrym sposobem jest przeprowadzenie rozmowy testowej, np. z nauczycielem BUKI School.

Poniżej wskazówki, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku:

 • Zweryfikuj swój poziom angielskiego. Sprawdź, jaki poziom został wpisany do CV i zastanów się, czy faktycznie to jest Twój poziom językowy.
 • Przypomnij sobie słownictwo i przydatne zwroty.
 • Najważniejsze jest dobre wrażenie, dlatego dobrym sposobem jest przygotowanie krótkiego wstępu. Należy jednak pamiętać o tym, żeby to nie była wyuczona formułka na pamięć, a raczej plan, o czym chce się powiedzieć.
 • Sprawdź informacje na temat swojego potencjalnego pracodawcy i jego firmy.
 • Przypomnij sobie słownictwo branżowe - nie tylko to do rozmów “miękkich”.
 • Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie opowiadaj się w sposób negatywny o swoim poprzednim pracodawcy.

Podczas rozmów rekrutacyjnych zachęcamy do praktykowania postawy tzw. aktywnej. W ten sposób można nieco ukierunkować rozmowę z rekruterem na tematy, w których czujemy się swobodnie lub na tematy, które pokazują nasze umiejętności i kompetencję. Pierwsza rozmowa z rekruterem zazwyczaj trwa około 30 minut, dlatego też dzięki takiemu zabiegowi zostaje mniej czasu na zadawanie pytań, które mogłyby być niewygodne lub trudne w odpowiedzi. Zachęcamy do aktywnego odpowiadania na pytania, a nie biernego i zdawkowego.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku - przydatne zwroty

Poniżej przedstawiamy przydatne zwroty i najczęściej pojawiające się pytania:

 1. Zazwyczaj pierwsze pytanie brzmi “How are you?”. Jest to standardowe pytanie, na które odpowiada się krótko - np. wszystko w porządku, a u Ciebie?
 2. Następnie rekruterzy proszą o opowiedzeniu czegoś o sobie i swoim doświadczeniu zawodowym. To właśnie na to pytanie powinniśmy mieć opracowaną strategię i odpowiedź. Jeżeli rekruter będzie chciał wysłuchać informacji o Tobie, to powie coś w stylu: “Tell me about yourself”.
 3. Rekruter, który będzie chciał poznać Twoją motywację do tej konkretnej formy/pracy zapyta - “Why do you want this job?”. Po tym pytaniu warto opowiedzieć, czym wyróżnia się dany pracodawca. Można również wykorzystać do tego wiedzę na temat pracodawcy, którą zdobyło się podczas przygotowywania się do rozmowy.
 4. Chyba każdy rekruter pyta również o mocne strony, tj. What are your greatest professional strengths? W tym miejscu warto opowiedzieć o swoich osiągnięciach i cechach, które będą przydatne na danym stanowisku.
 5. Rekruterzy niemal zawsze pytają o powód zmiany pracy. Pytanie to może brzmieć następująco: “Why are you leaving your current job so soon?” Na rozmowie rekrutacyjnej nie powinno się negatywnie wypowiadać o poprzedniej firmie. Lepiej mówić o ograniczonych możliwościach.

Zwroty, które przydadzą się podczas rozmowy rekrutacyjnej:

 • Jestem dumna/y - I pride myself on…
 • W dziedzinie - in the field of…
 • Rozwijać umiejętności… - develop skills
 • Korzyści.. - benefits..
 • Radzenie sobie z problemami (umiejętność ich rozwiązywania) - problem-solving skills;
 • Mam tyle lat doświadczenia … w .. - I know I could bring my … years of …
 • … jest moją mocną stroną… - … in my forte;
 • Komunikatywność - strong communication skills;
 • Dbanie o szczegóły (skrupulatność) - a keen eye for detail;
 • Reasumując … - In conclusion…
 • W wyniku… - As a result …
 • Motywuje mnie wiele rzeczy … - I’m motivated a lot of factors..
 • Chciałabym się rozwijać w … - I want focus more honing my … skill.
 • Podczas mojego zatrudnienia w …. - During my tenure with …
 • W związku z… - In the light of…
 • Zwolniono mnie, ponieważ była prowadzona redukcja etatów - If you were off due to a workforce contraction…
 • Moim celem długoterminowym jest… - My long-term goal is…

Autor:

29.05.2023

Angielski dla dzieci - jak zachęcić i nauczyć nasze pociechy angielskiego?

Angielski jest bardzo ważną umiejętnością w życiu codziennym. Nic dziwnego, że my rodzice, jako świadomi obywatele obecnego świata chcemy uczyć nasze dzieci tego języka, jak najszybciej. Niektóre szkoły językowe oferują tego typu zajęcia już dla 3 miesięcznych dzieci.

29.05.2023

Samodzielna nauka angielskiego - czy jest efektywna? Czy można nauczyć się angielskiego samodzielnie?

Angielski to język, który powinien znać każdy z nas. Jest to język międzynarodowy, który możliwa nam porozumiewanie się niemal na całym świecie. Nauka angielskiego nie musi być skomplikowana. Istnieją nawet osoby, które twierdzą, że języka obcego można uczyć się samodzielnie, ale czy na pewno tak jest? Przekonajcie się sami!

29.05.2023

Jak napisać list po angielsku? Przydatne zwroty i rady

Rozpoczęcie roku szkolnego za nami. Część z uczniów w tym roku będzie przygotowywać się do matury lub egzaminu ósmoklasisty. Jedną z umiejętności, którą trzeba opanować jest napisanie listu po angielsku - formalnego lub nieformalnego.

29.05.2023

Najpopularniejsze języki obce - których języków najchętniej się uczymy?

Znajomość języków obcych jest bardzo istotna. Jest to klucz do sukcesu i komunikacji między poszczególnymi narodowościami. Obecnie uważa się, że językiem międzynarodowym jest angielski - posługuje się nim największa liczba osób na świecie. Należy jednak pamiętać, że do najpopularniejszych języków nie należy tylko angielski, ale również m.in. hiszpański, arabski czy mandaryński.

29.05.2023

Media społecznościowe a nauka języka obcego - mogą być przydatne czy tylko przeszkadzają?

Media społecznościowe są ważną częścią naszego życia. Umożliwiają nie tylko dostęp do informacji z całego świata, ale także kontaktowanie się z innymi osobami. Zapewniają również rozrywkę i są sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nikt nie wyobraża sobie dzisiaj życia bez internetu. Jest wykorzystywany do wszystkiego, ale czy do zdobywania wiedzy również? Jak media społecznościowe wpływają na naukę?

29.05.2023

W jakim wieku jest za późno na naukę języka obcego?

Jeszcze kilkanaście lat temu nauka języków obcych w szkołach nie była tak rozpowszechniona. Do tego przedmiotu często uczniowie i nauczyciele podchodzili, jak do tego “mniej ważniejszego”. Dodatkowo, jeżeli jesteś w grupie wiekowej 40+, to najprawdopodobniej w szkołach, mało kto uczył się np. języka angielskiego, który jest tak bardzo dzisiaj potrzebny.

29.05.2023

Czy znajomość języków wpływa na poziom IQ?

Do tego, że języki obce są ważną częścią naszego życia, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Pozwalają nam na międzynarodową komunikację, naukę, rozwój zawodowy i poznawanie nowych osób. Czy oprócz tego nauka języków obcych wpływa na coś jeszcze? Czy osoby, które znają, chociaż jeden język obcy mają wyższy poziom IQ?

29.05.2023

Zajęcia indywidualne czy grupowe - co lepiej wybrać?

Rok szkolny rozpoczął się już na dobre. Każdy z uczniów ma za sobą już pierwsze kartkówki czy sprawdziany, dlatego też przychodzi ten moment, gdy coraz więcej osób zastanawia się nad zajęciami dodatkowymi. Korepetycje to zawsze dobry pomysł na poszerzenie swojej wiedzy i zwiększenie umiejętności, dlatego też dzisiaj opowiemy Wam zarówno o wadach, jak i zaletach zajęć indywidualnych i grupowych.

29.05.2023

Mówienie, czy pisanie po angielsku - co jest ważniejsze?

Bardzo często osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim (lub innym językiem obcym) zadają sobie pytanie - czego najpierw się nauczyć - pisać, czy mówić? Czy ważne są zasady gramatyczne, czy można je jednak zostawić na później? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

01.01.1970

Najpopularniejsze języki w Europie

Języki są bardzo cenne w dzisiejszym świecie. Kiedyś wiodącym dla wszystkich był angielski. Dzisiaj nadal tak jest (bo bądź co bądź) w Europie większość osób potrafi się porozumiewać w tym języku. Zauważono jednak trend, który pokazuje, że nie tylko angielski jest ważny. Coraz częściej w ofertach pracy w wymaganiach znajdziemy obowiązkową lub mile widzianą znajomość języka francuskiego, duńskiego czy hiszpańskiego. W związku z tym dzisiaj chcemy opowiedzieć nieco więcej o najpopularniejszych jęz

18.08.2023

Liczba mnoga i pojedyncza w języku angielskim - najważniejsze zasady

Rzeczowniki w języku angielskim podobnie, jak w polskim pełnią funkcje identyfikowania rzeczy, miejsc i istot żywych (np. ludzi i zwierząt). W tym artykule przedstawimy zasady dotyczące tworzenia liczby mnogiej w języku angielskim. Pokażemy najważniejsze zasady i podamy przykłady rzeczowników nieregularnych.

22.09.2023

Najlepsze podcasty do nauki angielskiego

Słuchawki na uszy, smartfon w dłoń, przycisk „play” i możemy przenieść się do innego świata. Tym razem nie będzie to sfera muzyczna, a kraina pełna ciekawych – czasem wręcz fascynujących – audycji. Najpiękniejsze w całym tym boomie na podcasty jest to, że są one dostępne za darmo i przy okazji… mogą pomóc w nauce!

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.

13.10.2023

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!

17.10.2023

Present Simple i Present Continuous - porównanie czasów teraźniejszych

Od czegoś zawsze trzeba zacząć, dlatego większość podręczników do nauki języka angielskiego na pierwszy „gramatyczny ogień” wrzuca dwa stosunkowo proste czasy. Ich obecność nie jest przypadkowa, bo chcąc porozumiewać się w tym języku na co dzień, nawet w najbardziej ograniczonej formie, te dwa czasy po prostu znać wypada. Present Simple, Present Continuous - dziś nie będą miały przed nami tajemnic!

03.11.2023

Dobry korepetytor – gdzie go szukać i jak rozpoznać? Praktyczny przewodnik

Nauczycieli udzielających korepetycji jest całkiem sporo, ale nie wszyscy reprezentują ten sam poziom pod kątem wiedzy i zaangażowania. Oczywiście na końcowy sukces składają się dwie strony – umiejętności korepetytora oraz chęci samego ucznia – ale jednak ciężar w większości przypadków jest mocno przeniesiony na stronę mentora. Warto powiedzieć również całkiem wprost, że „korki” to po prostu usługa płatna, a od tego typu czynności oczekujemy jak najwyższej jakości oraz określonych konwersji. Jak

09.11.2023

Brytyjski akcent - jak opanować? Praktyczne wskazówki na drodze do kształtowania wymowy

Stopniowe opanowywanie języka obcego kojarzy nam się zazwyczaj z dwoma najważniejszymi umiejętnościami: poznawaniem nowych słów i szlifowaniem gramatyki. Tymczasem można śmiało dołożyć jeszcze jedną, czasem niedocenianą zdolność, czyli wymowę z odpowiednim akcentem.

28.11.2023

Czasowniki modalne w języku angielskim - wszystko, co musisz wiedzieć

Nawet, jeśli jeszcze nie wiesz, czym są czasowniki modalne, to już się pewnie z nimi zetknąłeś. Są one nie tylko niezmiernie popularne, ale też użyteczne. Właściwie ciężko wyobrazić sobie dłuższą konwersację bez konieczności użycia choćby jednego z nich. Dziś o czasownikach modalnych opowiemy nieco więcej, oczywiście jak zawsze podając interesujące przykłady i opisując zastosowanie. Zaciekawienie zbudowane? Czas na naukę!

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!