W niektórych firmach pracownicy muszą porozumiewać się w języku angielskim. Coraz częściej jest wymagana znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Dodatkowo po wybuchu pandemii koronawirusa zwiększyła się możliwość pracy w firmach międzynarodowych - zdalnie, gdzie również jest potrzebny język angielski. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć poradnik - jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?
Kiedy są przeprowadzane rozmowy kwalifikacyjne w języku angielskim?
Rozmowy kwalifikacyjne w języku angielskim najczęściej są przeprowadzane w firmach międzynarodowych lub w takich, których na co dzień jest prowadzona komunikacja w tym języku. Na rynku jest coraz więcej firm, które praktykują zatrudnienie osób z różnych środowisk (różnych krajów), a język angielski jest uznawany za język międzynarodowy, dlatego też w takich środowiskach komunikacja przebiega w ten sposób.
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku - jak wygląda?
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku to nic innego, jak dialog z rekruterem. Rozmowa ta może mieć różny czas trwania. Niektóre to czysta formalność potwierdzające znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Innym razem cała rekrutacja może przebiegać po angielsku (np. rozmowa miękka, techniczna i z zespołem). Co ważne rozmowa ta nie może być monologiem. Musi to być konwersacja.
Podczas rozmowy rekruter zadaje pytania ogólne. Może zapytać na początku o zainteresowania, później o doświadczenie zawodowe czy motywację do pracy. Rozmowa w innym języku wygląda niemal tak samo, jak po polsku. Na takiej rozmowie po pierwsze są weryfikowane umiejętności językowe, ale również komunikacyjne.
Najczęściej rekruterzy zadają pytania związane z:
- poprzednim zatrudnieniem;
- sposobem radzenia sobie ze stresem;
- sposobem radzenia sobie z problemami;
- oczekiwanych zarobkach;
- motywacją do pracy;
- hobby i zainteresowaniami.
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku - jak się przygotować?
Jeżeli przed Tobą jest pierwsza rozmowa po angielsku, istotne jest dobre przygotowanie. W tym miejscu dokładnie opowiemy, w jaki sposób można to zrobić. Jednak dobrym sposobem jest przeprowadzenie rozmowy testowej, np. z nauczycielem BUKI School.
Poniżej wskazówki, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku:
- Zweryfikuj swój poziom angielskiego. Sprawdź, jaki poziom został wpisany do CV i zastanów się, czy faktycznie to jest Twój poziom językowy.
- Przypomnij sobie słownictwo i przydatne zwroty.
- Najważniejsze jest dobre wrażenie, dlatego dobrym sposobem jest przygotowanie krótkiego wstępu. Należy jednak pamiętać o tym, żeby to nie była wyuczona formułka na pamięć, a raczej plan, o czym chce się powiedzieć.
- Sprawdź informacje na temat swojego potencjalnego pracodawcy i jego firmy.
- Przypomnij sobie słownictwo branżowe - nie tylko to do rozmów “miękkich”.
- Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie opowiadaj się w sposób negatywny o swoim poprzednim pracodawcy.
Podczas rozmów rekrutacyjnych zachęcamy do praktykowania postawy tzw. aktywnej. W ten sposób można nieco ukierunkować rozmowę z rekruterem na tematy, w których czujemy się swobodnie lub na tematy, które pokazują nasze umiejętności i kompetencję. Pierwsza rozmowa z rekruterem zazwyczaj trwa około 30 minut, dlatego też dzięki takiemu zabiegowi zostaje mniej czasu na zadawanie pytań, które mogłyby być niewygodne lub trudne w odpowiedzi. Zachęcamy do aktywnego odpowiadania na pytania, a nie biernego i zdawkowego.
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku - przydatne zwroty
Poniżej przedstawiamy przydatne zwroty i najczęściej pojawiające się pytania:
- Zazwyczaj pierwsze pytanie brzmi “How are you?”. Jest to standardowe pytanie, na które odpowiada się krótko - np. wszystko w porządku, a u Ciebie?
- Następnie rekruterzy proszą o opowiedzeniu czegoś o sobie i swoim doświadczeniu zawodowym. To właśnie na to pytanie powinniśmy mieć opracowaną strategię i odpowiedź. Jeżeli rekruter będzie chciał wysłuchać informacji o Tobie, to powie coś w stylu: “Tell me about yourself”.
- Rekruter, który będzie chciał poznać Twoją motywację do tej konkretnej formy/pracy zapyta - “Why do you want this job?”. Po tym pytaniu warto opowiedzieć, czym wyróżnia się dany pracodawca. Można również wykorzystać do tego wiedzę na temat pracodawcy, którą zdobyło się podczas przygotowywania się do rozmowy.
- Chyba każdy rekruter pyta również o mocne strony, tj. What are your greatest professional strengths? W tym miejscu warto opowiedzieć o swoich osiągnięciach i cechach, które będą przydatne na danym stanowisku.
- Rekruterzy niemal zawsze pytają o powód zmiany pracy. Pytanie to może brzmieć następująco: “Why are you leaving your current job so soon?” Na rozmowie rekrutacyjnej nie powinno się negatywnie wypowiadać o poprzedniej firmie. Lepiej mówić o ograniczonych możliwościach.
Zwroty, które przydadzą się podczas rozmowy rekrutacyjnej:
- Jestem dumna/y - I pride myself on…
- W dziedzinie - in the field of…
- Rozwijać umiejętności… - develop skills
- Korzyści.. - benefits..
- Radzenie sobie z problemami (umiejętność ich rozwiązywania) - problem-solving skills;
- Mam tyle lat doświadczenia … w .. - I know I could bring my … years of …
- … jest moją mocną stroną… - … in my forte;
- Komunikatywność - strong communication skills;
- Dbanie o szczegóły (skrupulatność) - a keen eye for detail;
- Reasumując … - In conclusion…
- W wyniku… - As a result …
- Motywuje mnie wiele rzeczy … - I’m motivated a lot of factors..
- Chciałabym się rozwijać w … - I want focus more honing my … skill.
- Podczas mojego zatrudnienia w …. - During my tenure with …
- W związku z… - In the light of…
- Zwolniono mnie, ponieważ była prowadzona redukcja etatów - If you were off due to a workforce contraction…
- Moim celem długoterminowym jest… - My long-term goal is…