W matematyce jest kilka podstawowych umiejętności, bez których „dalej ani rusz”. Jeśli ucząc się, zrobimy zaległości w tej wiedzy, to zrozumienie dalszych partii materiału będzie w niektórych przypadkach niemożliwe. Przykładem takiego właśnie „kamienia milowego” w królowej nauk jest nauczenie się kolejności wykonywania działań. Temat będzie wracał na każdym kroku, jest to też jedna z głównych przyczyn otrzymywania złego wyniku w bardziej skomplikowanych równaniach, szczególnie w końcowych klasach podstawówki i w liceum.
Dziś się nauczysz:
- Dlaczego musisz pamiętać o kolejności działań?
- Jakie są zasady, co najpierw należy zrobić?
- Kiedy najczęściej można popełnić błąd i jakie są tego skutki?
Czyli dowiesz się wszystkich niezbędnych podstaw w tym temacie!
Dlaczego kolejność działań w matematyce ma takie duże znaczenie?
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta i poniekąd padła już nawet we wstępie do tego artykułu. Warto zadać pytanie jeszcze inaczej: jakie dwa elementy rozwiązywania zadań matematycznych są najbardziej istotne? Będzie to kolejno sposób dokonywania obliczeń oraz WYNIK. Co jest w tej hierarchii najważniejsze? Otóż obliczenia, szczególnie w bardziej zaawansowanych przykładach, można poprowadzić na różne sposoby. Ostatecznie to wynik powinien być prawidłowy i to on ma priorytet!
Teraz istotna informacja: jeśli pomylimy kolejność działań, to nie otrzymamy prawidłowego wyniku. Może pojawić się też frustracja: „sprawdzam wszystko trzy razy i przecież się zgadza, dobrze liczę!” – owszem, można wykonywać prawidłowo kolejne elementy obliczeń, ale w złej kolejności i tak dadzą niewłaściwy wynik. Tylko tyle i aż tyle!