Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Mówienie, czy pisanie po angielsku - co jest ważniejsze?

Bardzo często osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim (lub innym językiem obcym) zadają sobie pytanie - czego najpierw się nauczyć - pisać, czy mówić? Czy ważne są zasady gramatyczne, czy można je jednak zostawić na później? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jak zacząć naukę angielskiego?

Angielskiego można uczyć się na wiele sposobów, m.in.:

  • w szkole;
  • z książek;
  • z podcastów;
  • poprzez uczęszczanie na zajęcia dodatkowe;
  • poprzez zajęcia z korepetytorem;
  • poprzez wyjazd do innego kraju.

Większość z nas (dorosłych) potrafi porozumiewać się językiem angielskim w mniejszym lub większym stopniu - dlatego też początkowo naukę można rozpocząć samodzielnie w domu:

Sposobów jest wiele, jednak żeby utrwalić swoją wiedzę, trzeba dużo ćwiczyć, trenować, regularnie mówić, rozwiązywać zadania oraz myśleć o tym, co się robi - przynajmniej na początku nauki, dopóki nie nabierze się wprawy. Na początku zachęcamy również do określenia swojego poziomu językowego - żeby mieć możliwość pomiaru swoich postępów.

Do codziennej nauki warto wykorzystywać różne metody nauki:

  • fiszki w mieszkaniu;
  • oglądanie filmów i seriali po angielsku;
  • mówienie - nawet do siebie;
  • słuchanie podcastów anglojęzycznych lub do nauki angielskiego;
  • poprzez otaczanie się językiem, np. zmianę języka w telefonie czy czytanie książek innym języku;
  • używaj języka angielskiego wszędzie, gdzie tylko możesz.

Oprócz standardowych metod trzeba pamiętać o swojej motywacji i jaki jest motyw zdobywania umiejętności językowych. Zawsze w chwili wątpliwości i słabości trzeba sobie przypomnieć - po co mi znajomość języka angielskiego? Motywacja z pewnością wróci. Na koniec jeszcze raz chcemy przypomnieć o regularności. Jeżeli chce się osiągnąć zadowalające efekty dobrze jest codziennie chociaż kilka minut poświęcić na naukę. Nie musi być to nauka gramatyki - wystarczy krótki serial w języku angielskim.

Co jest ważniejsze - mówienie czy pisanie po angielsku?

Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nauka języków obcych jest niezwykle ważna w dzisiejszym świecie. Niekoniecznie jest to jednak łatwe zadanie. Zwłaszcza gdy dysponuje się ograniczoną ilością czasu (jak to często bywa), dlatego też trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla nas ważniejsze - mówienie czy pisanie? W zależności od tego, do czego potrzebuje się języka, odpowiedź może być różna. W znacznej większości jednak język angielski jest potrzebny do codziennej komunikacji w pracy (werbalnej). Umiejętność mówienia po angielsku jest również przydatna podczas podróżowania. Co więcej, niestety nauka mówienia jest nieco trudniejsza niż samo pisanie (dochodzi tutaj bariera językowa), a podczas tworzenia maili czy listów z pełną swobodą możemy korzystać z różnego rodzaju pomocy - np. translatorów online.

W przypadku mówienia sytuacja ma miejsce tu i teraz. Nie ma czasu na sięgnięcie do słownika i szukania odpowiedników danego słowa, dlatego też naszym zdaniem w nauce angielskiego lub każdego innego języka obcego ważniejsze jest mówienie - na pewno bardziej przydatne. Warto w tym miejscu wspomnieć, że nauka poprzez mówienie ma również miejsce podczas uczenia się niemowląt i małych dzieci. Nie zaczynają one od pisania i uczenia się zasad gramatycznych, a mówienia w sposób spontaniczny - ponieważ najważniejsza jest komunikacja, a na zasady i pisanie przychodzi czas później. Dlatego też zachęcamy wszystkich do rozpoczęcia nauki języków obcych od mówienia i osłuchania się z nim. Jeżeli jednak zależy Ci również na pisaniu, to tutaj znajdziesz u nas również poradnik - jak napisać list po angielsku?

Jak zacząć mówić po angielsku?

Z mówieniem w innym języku większość osób ma problem. Jest to spowodowane barierą językową, brakiem pewności siebie czy zbyt ubogim słownictwem - powodów może być wiele, dlatego poniżej przedstawiamy krótki poradnik, jak zacząć mówić po angielsku?

  • Ucz się nie tylko pojedynczych słów, a całych zwrotów. Pozwoli Ci to na zwiększenie zasobu słów i urozmaicenie swojego słownictwa. Zyskasz dzięki temu również pewność siebie, że masz większe bogactwo językowe.
  • Mów i czytaj na głos. Powtarzaj wszystkie poznane słowa, zaglądaj do transkrypcji (zarówno nowych, jak i dawno poznanych wyrazów).
  • Ucz się nie tylko zwrotów z książek i podręczników. Poznaj również potoczne sformułowania - do tego pomocne będą filmy i seriale po angielsku.
  • Słuchaj języka angielskiego. Możesz to robić poprzez wyżej wymienione oglądanie filmów i seriali, ale także poprzez słuchanie piosenek anglojęzycznych z jednoczesnym czytaniem tekstu. Polecamy również słuchanie anglojęzycznych podcastów - zarówno wywiadów czy opowiadań, jak i kanałów edukacyjnych.
  • Ucz się stopniowo - najpierw słuchaj, później ucz się słownictwa i powtarzaj (tak jak dzieci, które uczą się dopiero mówić).
  • Dobrym sposobem na naukę mówienia jest również powtarzanie pełnych zdań - z zachowaniem intonacji i akcentu. Dobrze jest to robić poprzez powtarzanie po lektorze, niczym cień, dlatego też metoda ta nazywa się - shadowing.
  • Trenuj tworzenie spontanicznych wypowiedzi na dowolny temat. Dla utrudnienia możesz poprosić kogoś, żeby wymyślił Ci temat, a Twoim zadaniem będzie mówić o tym bez przerwy. Zacznij najpierw od 1 minuty, następnie zwiększaj czas tych monologów, aż w końcu poczujesz się pewnie.
  • Mów, mów i jeszcze raz mów. Możesz mówić do siebie, chociaż to nie nauczy Cię konwersacji, dlatego też dobrze jest znaleźć sobie rozmówcę. Może to być zarówno koleżanka lub kolega, domownik, jak i nauczyciel.
  • Podczas czytania na głos czy mówienia do siebie nagrywaj, to co mówisz - w ten sposób łatwiej będzie Ci wychwycić własne błędy.
  • Uczyć się można również poprzez śpiewanie - wybierz się lub zrób domowe karaoke z anglojęzycznymi piosenkami.
  • Rzuć się na głęboką wodę - wyjedź do obcego kraju, nawet na weekend. Będziesz mieć okazję potrenować swoje zdolności komunikacyjne w praktyce.

Pamiętaj, że każdy popełnia błędy, ale jeżeli nie będziesz mówić, nigdy się tego nie nauczysz. Kluczem do sukcesu jest mówienie, powtarzanie aż w końcu pokonanie bariery językowej, która jest jednym z większych problemów podczas nauki języków obcych (nie tylko angielskiego) - strach przed mówieniem. Częste mówienie i obcowanie z angielskim pozwoli Ci nabrać pewności siebie i pokonanie problemów komunikacyjnych.

Autor:

09.10.2024

Skróty angielskie: lista skrótów, które każdy powinien znać

„FYI, ten artykuł nie będzie zawierał listy wszystkich angielskich skrótów!” – to pierwszy przykład tego, jak można nie tylko skorzystać z angielskiego skrótu, ale jeszcze (nieco na siłę) dopasować go do polskiego zdania. Tak, to też jest możliwe. Ale po co to robić? Żeby było szybciej, prościej i w niektórych grupach społecznych – bardziej zrozumiale. BTW, coraz częściej uciekamy się do anglojęzycznych skrótów, które później przenikają do naszego potocznego języka zarówno mówionego, jak i pisan

18.09.2024

Najlepsza aplikacja do nauki angielskiego

Smartfony dają nam mnóstwo możliwości. W sklepach z oprogramowaniem mamy osobną kategorię „edukacja”, w której da się znaleźć wiele ciekawych apek, w tym również tych służących do nauki angielskiego. Które z nich uważamy za najciekawsze?

26.08.2024

Angielski biznesowy – czym jest i jak skutecznie się go uczyć?

Jeśli zdarza Ci się oglądać po angielsku filmy zagranicznych twórców na YouTube, to z pewnością zauważasz pewną zależność: w zależności od niszy, używane są konkretne słowa, określenia i skróty. Gdy je poznasz, nie masz trudności ze zrozumieniem przekazu. Dokładnie taki mechanizm działa w przypadku angielskiego biznesowego (Business English) – to pewien obszar językowy, wspierający konkretną grupę osób.

19.08.2024

Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska. Na czym polega różnica?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej uczyć się brytyjskiego angielskiego, czy też może amerykańskiego. Powód? Różnice w wymowie, konstrukcji zdań oraz obszarach zastosowań. Myśl, jaka często za tym idzie to: „jeśli nauczę się amerykańskiej odmiany, to w Europie nie będę rozumiana / rozumiany”. Czy tak jest faktycznie? Sprawdzamy!

01.07.2024

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

Zdanie podrzędne w zdaniu złożonym podrzędnie przydawkowym – to nie żart, w taki właśnie sposób brzmi pełna, fachowa nazwa dla zdań względnych (przydawkowych) w języku polskim. Chociaż da się w tym nazewnictwie odczuć pewną trudność, to samo zastosowanie reguł związanych z zagadnieniem jest do opanowania. Tym bardziej że z relative clauses będziesz spotykać się stosunkowo często, warto znać zasady!

18.06.2024

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy…

29.05.2023

Samodzielna nauka angielskiego - czy jest efektywna? Czy można nauczyć się angielskiego samodzielnie?

Angielski to język, który powinien znać każdy z nas. Jest to język międzynarodowy, który możliwa nam porozumiewanie się niemal na całym świecie. Nauka angielskiego nie musi być skomplikowana. Istnieją nawet osoby, które twierdzą, że języka obcego można uczyć się samodzielnie, ale czy na pewno tak jest? Przekonajcie się sami!

29.05.2023

W jakim wieku jest za późno na naukę języka obcego?

Jeszcze kilkanaście lat temu nauka języków obcych w szkołach nie była tak rozpowszechniona. Do tego przedmiotu często uczniowie i nauczyciele podchodzili, jak do tego “mniej ważniejszego”. Dodatkowo, jeżeli jesteś w grupie wiekowej 40+, to najprawdopodobniej w szkołach, mało kto uczył się np. języka angielskiego, który jest tak bardzo dzisiaj potrzebny.

13.10.2023

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!