Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Mówienie, czy pisanie po angielsku - co jest ważniejsze?

Bardzo często osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim (lub innym językiem obcym) zadają sobie pytanie - czego najpierw się nauczyć - pisać, czy mówić? Czy ważne są zasady gramatyczne, czy można je jednak zostawić na później? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jak zacząć naukę angielskiego?

Angielskiego można uczyć się na wiele sposobów, m.in.:

 • w szkole;
 • z książek;
 • z podcastów;
 • poprzez uczęszczanie na zajęcia dodatkowe;
 • poprzez zajęcia z korepetytorem;
 • poprzez wyjazd do innego kraju.

Większość z nas (dorosłych) potrafi porozumiewać się językiem angielskim w mniejszym lub większym stopniu - dlatego też początkowo naukę można rozpocząć samodzielnie w domu:

Sposobów jest wiele, jednak żeby utrwalić swoją wiedzę, trzeba dużo ćwiczyć, trenować, regularnie mówić, rozwiązywać zadania oraz myśleć o tym, co się robi - przynajmniej na początku nauki, dopóki nie nabierze się wprawy. Na początku zachęcamy również do określenia swojego poziomu językowego - żeby mieć możliwość pomiaru swoich postępów.

Do codziennej nauki warto wykorzystywać różne metody nauki:

 • fiszki w mieszkaniu;
 • oglądanie filmów i seriali po angielsku;
 • mówienie - nawet do siebie;
 • słuchanie podcastów anglojęzycznych lub do nauki angielskiego;
 • poprzez otaczanie się językiem, np. zmianę języka w telefonie czy czytanie książek innym języku;
 • używaj języka angielskiego wszędzie, gdzie tylko możesz.

Oprócz standardowych metod trzeba pamiętać o swojej motywacji i jaki jest motyw zdobywania umiejętności językowych. Zawsze w chwili wątpliwości i słabości trzeba sobie przypomnieć - po co mi znajomość języka angielskiego? Motywacja z pewnością wróci. Na koniec jeszcze raz chcemy przypomnieć o regularności. Jeżeli chce się osiągnąć zadowalające efekty dobrze jest codziennie chociaż kilka minut poświęcić na naukę. Nie musi być to nauka gramatyki - wystarczy krótki serial w języku angielskim.

Co jest ważniejsze - mówienie czy pisanie po angielsku?

Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nauka języków obcych jest niezwykle ważna w dzisiejszym świecie. Niekoniecznie jest to jednak łatwe zadanie. Zwłaszcza gdy dysponuje się ograniczoną ilością czasu (jak to często bywa), dlatego też trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla nas ważniejsze - mówienie czy pisanie? W zależności od tego, do czego potrzebuje się języka, odpowiedź może być różna. W znacznej większości jednak język angielski jest potrzebny do codziennej komunikacji w pracy (werbalnej). Umiejętność mówienia po angielsku jest również przydatna podczas podróżowania. Co więcej, niestety nauka mówienia jest nieco trudniejsza niż samo pisanie (dochodzi tutaj bariera językowa), a podczas tworzenia maili czy listów z pełną swobodą możemy korzystać z różnego rodzaju pomocy - np. translatorów online.

W przypadku mówienia sytuacja ma miejsce tu i teraz. Nie ma czasu na sięgnięcie do słownika i szukania odpowiedników danego słowa, dlatego też naszym zdaniem w nauce angielskiego lub każdego innego języka obcego ważniejsze jest mówienie - na pewno bardziej przydatne. Warto w tym miejscu wspomnieć, że nauka poprzez mówienie ma również miejsce podczas uczenia się niemowląt i małych dzieci. Nie zaczynają one od pisania i uczenia się zasad gramatycznych, a mówienia w sposób spontaniczny - ponieważ najważniejsza jest komunikacja, a na zasady i pisanie przychodzi czas później. Dlatego też zachęcamy wszystkich do rozpoczęcia nauki języków obcych od mówienia i osłuchania się z nim. Jeżeli jednak zależy Ci również na pisaniu, to tutaj znajdziesz u nas również poradnik - jak napisać list po angielsku?

Jak zacząć mówić po angielsku?

Z mówieniem w innym języku większość osób ma problem. Jest to spowodowane barierą językową, brakiem pewności siebie czy zbyt ubogim słownictwem - powodów może być wiele, dlatego poniżej przedstawiamy krótki poradnik, jak zacząć mówić po angielsku?

 • Ucz się nie tylko pojedynczych słów, a całych zwrotów. Pozwoli Ci to na zwiększenie zasobu słów i urozmaicenie swojego słownictwa. Zyskasz dzięki temu również pewność siebie, że masz większe bogactwo językowe.
 • Mów i czytaj na głos. Powtarzaj wszystkie poznane słowa, zaglądaj do transkrypcji (zarówno nowych, jak i dawno poznanych wyrazów).
 • Ucz się nie tylko zwrotów z książek i podręczników. Poznaj również potoczne sformułowania - do tego pomocne będą filmy i seriale po angielsku.
 • Słuchaj języka angielskiego. Możesz to robić poprzez wyżej wymienione oglądanie filmów i seriali, ale także poprzez słuchanie piosenek anglojęzycznych z jednoczesnym czytaniem tekstu. Polecamy również słuchanie anglojęzycznych podcastów - zarówno wywiadów czy opowiadań, jak i kanałów edukacyjnych.
 • Ucz się stopniowo - najpierw słuchaj, później ucz się słownictwa i powtarzaj (tak jak dzieci, które uczą się dopiero mówić).
 • Dobrym sposobem na naukę mówienia jest również powtarzanie pełnych zdań - z zachowaniem intonacji i akcentu. Dobrze jest to robić poprzez powtarzanie po lektorze, niczym cień, dlatego też metoda ta nazywa się - shadowing.
 • Trenuj tworzenie spontanicznych wypowiedzi na dowolny temat. Dla utrudnienia możesz poprosić kogoś, żeby wymyślił Ci temat, a Twoim zadaniem będzie mówić o tym bez przerwy. Zacznij najpierw od 1 minuty, następnie zwiększaj czas tych monologów, aż w końcu poczujesz się pewnie.
 • Mów, mów i jeszcze raz mów. Możesz mówić do siebie, chociaż to nie nauczy Cię konwersacji, dlatego też dobrze jest znaleźć sobie rozmówcę. Może to być zarówno koleżanka lub kolega, domownik, jak i nauczyciel.
 • Podczas czytania na głos czy mówienia do siebie nagrywaj, to co mówisz - w ten sposób łatwiej będzie Ci wychwycić własne błędy.
 • Uczyć się można również poprzez śpiewanie - wybierz się lub zrób domowe karaoke z anglojęzycznymi piosenkami.
 • Rzuć się na głęboką wodę - wyjedź do obcego kraju, nawet na weekend. Będziesz mieć okazję potrenować swoje zdolności komunikacyjne w praktyce.

Pamiętaj, że każdy popełnia błędy, ale jeżeli nie będziesz mówić, nigdy się tego nie nauczysz. Kluczem do sukcesu jest mówienie, powtarzanie aż w końcu pokonanie bariery językowej, która jest jednym z większych problemów podczas nauki języków obcych (nie tylko angielskiego) - strach przed mówieniem. Częste mówienie i obcowanie z angielskim pozwoli Ci nabrać pewności siebie i pokonanie problemów komunikacyjnych.

Autor:

09.06.2024

Czasy przeszły w angielskim – jak je stosować?

Gdy o czymś opowiadamy, najczęściej nie możemy posłużyć się czasem teraźniejszym. Sięgamy do przeszłości, więc naturalne jest, że musimy użyć właściwego zwrotu. Dziś spoglądamy najprościej jak się da na konstrukcje gramatyczne dotyczące wszystkich czasów przeszłych w języku angielskim.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

28.11.2023

Czasowniki modalne w języku angielskim - wszystko, co musisz wiedzieć

Nawet, jeśli jeszcze nie wiesz, czym są czasowniki modalne, to już się pewnie z nimi zetknąłeś. Są one nie tylko niezmiernie popularne, ale też użyteczne. Właściwie ciężko wyobrazić sobie dłuższą konwersację bez konieczności użycia choćby jednego z nich. Dziś o czasownikach modalnych opowiemy nieco więcej, oczywiście jak zawsze podając interesujące przykłady i opisując zastosowanie. Zaciekawienie zbudowane? Czas na naukę!

29.05.2023

Samodzielna nauka angielskiego - czy jest efektywna? Czy można nauczyć się angielskiego samodzielnie?

Angielski to język, który powinien znać każdy z nas. Jest to język międzynarodowy, który możliwa nam porozumiewanie się niemal na całym świecie. Nauka angielskiego nie musi być skomplikowana. Istnieją nawet osoby, które twierdzą, że języka obcego można uczyć się samodzielnie, ale czy na pewno tak jest? Przekonajcie się sami!

29.05.2023

W jakim wieku jest za późno na naukę języka obcego?

Jeszcze kilkanaście lat temu nauka języków obcych w szkołach nie była tak rozpowszechniona. Do tego przedmiotu często uczniowie i nauczyciele podchodzili, jak do tego “mniej ważniejszego”. Dodatkowo, jeżeli jesteś w grupie wiekowej 40+, to najprawdopodobniej w szkołach, mało kto uczył się np. języka angielskiego, który jest tak bardzo dzisiaj potrzebny.

13.10.2023

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!