Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Kup pakiet od 8 lekcji i
zyskaj 2 lekcje GRATIS!

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

 1. Czym dokładnie są phrasal verbs w języku angielskim?
 2. Jak poprawnie używać phrasal verbs?
 3. Przykłady phrasal verbs – które są najpopularniejsze?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

Czym dokładnie są phrasal verbs w języku angielskim?

 

Inaczej są też nazywane czasownikami połączonymi i jest to w sumie najbardziej adekwatne określenie. Phrasal verbs są bowiem zlepkiem dwóch słów, które razem - w bezpośrednim tłumaczeniu - nie mają większego sensu, ale w takiej dualnej konstrukcji zyskują bardzo konkretne znaczenie. Jako pierwszy człon występuje czasownik, a następnie dołącza się do niego przyimek lub przysłówek. Czasowniki frazowe spotykamy najczęściej w drugiej części zdania, chociaż nie jest to regułą. Niektóre z nich są też „używane” w idiomach.

 

Phrasal verbs należy się po prostu nauczyć, nie ma żadnej usystematyzowanej zasady tworzenia ich. Można korzystać z list najpopularniejszych konstrukcji tego typu, a następnie potraktować je w przyswajaniu dokładnie tak, jak zwykłe słówka. Doskonale sprawdzą się tutaj np. fiszki, które można zakupić zarówno w wersji papierowej, jak i poszukać cyfrowego odpowiednika.

 

Ciekawostka:

Jeśli chcesz szybciej nauczyć się phrasal verbs, to w ramach ćwiczeń sięgaj do słuchania anglojęzycznych piosenek. Oprócz czerpania przyjemności z odsłuchu muzycznego, koniecznie spróbuj odnaleźć w internecie tekst, sprawdzając, jakie zwroty zostały tam użyte (często można jednocześnie znaleźć też tłumaczenie). Często do phrasal verbs sięga Taylor Swift, a miłośnicy nieco bardziej rockowego brzmienia mogą jeszcze raz odsłuchać kilka kawałków My Chemical Romance. To naprawdę bardzo przyjemne i budujące ćwiczenie!

 

Jak poprawnie używać phrasal verbs?

 

To pytanie mogłoby brzmieć równie dobrze: Ile phrasal verbs należy znać? Cóż, z pewnością zadanie to nie zajmie nam kilku dni, bo aktywnie wykorzystywanych czasowników frazowych można z łatwością naliczyć około 500. Internetowe listy tych najpopularniejszych wskazują na okolice 80-100 konstrukcji. 

 

Warto pamiętać, że czasowniki połączone dominują szczególnie w mowie potocznej (stąd wcześniejsze nawiązanie do piosenek, szczególnie popowych – ich teksty zazwyczaj nie są czysto literackie, a za to zawierają mnóstwo zwrotów używanych codziennie w kontaktach bezpośrednich). Im więcej będziemy konwersować, tym więcej phrasal verbs poznamy. Po pewnym czasie te połączenia będą dla nas bardzo naturalne i intuicyjne, a nasz mózg sam będzie do nich sięgał.

 

Rozważ to:

Podczas podróży – szczególnie w dużych, europejskich miastach – sprawdź, czy możesz zarezerwować pobyt w dobrym hostelu. Miejsca te są świetnym „międzynarodowym hubem”, gdzie da się poznać wiele osób chętnych na niezobowiązującą rozmowę. Z pewnością utrwalisz tam nie tylko kilka czasowników frazowych, ale też innych ciekawych zwrotów w języku angielskim.

Przykłady phrasal verbs – które są najpopularniejsze?

 

Kiedy zacząć się uczyć? Najlepiej już teraz! Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie listę 30 przykładów phrasal verbs z tłumaczeniem w formie bezokolicznika, a także wraz ze zdaniami, w których możesz ich użyć:

 

 • Break down – zepsuć się, załamać się – "My car broke down on the way to work today."
 • Call off – odwołać – "They had to call off the meeting due to an emergency."
 • Come across – natknąć się na coś – "I came across an interesting book at the library."
 • Cut off – odciąć – "The storm cut off power to the entire neighborhood."
 • Do away with – pozbyć się – "It's time to do away with old habits and embrace change."
 • Fall apart – rozpaść się – "The old bridge is falling apart and needs urgent repairs."
 • Get along with – być w dobrych stosunkach z – "I always get along with my coworkers."
 • Go over – przejrzeć – "Let's go over the details of the plan one more time."
 • Hold on – poczekaj – "Hold on a moment; I'll be right back with the information you need."
 • Keep up with – nadążać za – "It's challenging to keep up with the latest technology trends."
 • Look forward to – oczekiwać z niecierpliwością – "I look forward to meeting you at the conference."
 • Make up – wymyślić – "She tends to make up stories to entertain her friends."
 • Opt out – zrezygnować – "I decided to opt out of the optional training program."
 • Pick up – odebrać – "Can you pick up some groceries on your way home?"
 • Run out of – skończyć się – "We've run out of milk; we need to buy some more."
 • Set up – założyć, ustawić – "I'll help you set up your new computer."
 • Take after – być podobnym do kogoś – "He takes after his father in terms of personality."
 • Turn down – odrzucić – "Unfortunately, they had to turn down my job application."
 • Wake up – obudzić się – "I usually wake up at 7 am on weekdays."
 • Break up – zerwać związek – "They decided to break up after years of being together."
 • Call up – zadzwonić – "I'll call up the restaurant and make a reservation."
 • Come up with – wymyślić – "She always comes up with creative solutions to problems."
 • Cut down on – ograniczyć – "I'm trying to cut down on caffeine for better health."
 • Do without – obyć się bez – "Can you do without your phone for a day?"
 • Fall behind – pozostawać w tyle – "I need to study hard not to fall behind in my classes."
 • Get over – przeboleć, dojść do siebie – "It takes time to get over a difficult breakup."
 • Go through – przejść przez coś trudnego – "She's going through a tough time right now."
 • Hold up – opóźniać – "Traffic held us up, and we arrived late to the meeting."
 • Keep on – kontynuować – "Don't give up; keep on working towards your goals."
 • Look up to – podziwiać – "I've always looked up to my older sister for guidance."


Chociaż podaliśmy ci kilka sposobów na opanowanie phrasal verbs, to pamiętaj, że nie są one jedynymi i najważniejszymi konstrukcjami gramatycznymi w języku angielskim. Wiedza ta jest istotna, ale powinna być traktowana jako dodatek do całokształtu nauki mowy Szekspira. Jeśli potrzebujesz kogoś, kto wskaże ci – w sposób jeszcze pełniejszy i ciekawszy niż w tym artykule, bo opierający się na indywidualnym rozeznaniu – jak nauczyć się angielskiego, to skorzystaj z BUKI School. To wyjątkowa oferta lekcji ze sprawdzonymi korepetytorami, którzy będą w stanie zarówno przygotować do egzaminu (w tym np. matury ustnej), jak i pomóc w opanowaniu pełnej komunikatywności w mowie oraz piśmie. Co więcej, lekcje przydadzą się nie tylko uczniom szkół, ale też osobom dorosłym, studiującym i chcącym podwyższyć swoje kompetencje. Warto spróbować!

01.07.2024

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

Zdanie podrzędne w zdaniu złożonym podrzędnie przydawkowym – to nie żart, w taki właśnie sposób brzmi pełna, fachowa nazwa dla zdań względnych (przydawkowych) w języku polskim. Chociaż da się w tym nazewnictwie odczuć pewną trudność, to samo zastosowanie reguł związanych z zagadnieniem jest do opanowania. Tym bardziej że z relative clauses będziesz spotykać się stosunkowo często, warto znać zasady!

18.06.2024

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy…

09.06.2024

Czasy przeszły w angielskim – jak je stosować?

Gdy o czymś opowiadamy, najczęściej nie możemy posłużyć się czasem teraźniejszym. Sięgamy do przeszłości, więc naturalne jest, że musimy użyć właściwego zwrotu. Dziś spoglądamy najprościej jak się da na konstrukcje gramatyczne dotyczące wszystkich czasów przeszłych w języku angielskim.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

29.05.2023

Jak napisać list po angielsku? Przydatne zwroty i rady

Rozpoczęcie roku szkolnego za nami. Część z uczniów w tym roku będzie przygotowywać się do matury lub egzaminu ósmoklasisty. Jedną z umiejętności, którą trzeba opanować jest napisanie listu po angielsku - formalnego lub nieformalnego.

29.05.2023

Zajęcia indywidualne czy grupowe - co lepiej wybrać?

Rok szkolny rozpoczął się już na dobre. Każdy z uczniów ma za sobą już pierwsze kartkówki czy sprawdziany, dlatego też przychodzi ten moment, gdy coraz więcej osób zastanawia się nad zajęciami dodatkowymi. Korepetycje to zawsze dobry pomysł na poszerzenie swojej wiedzy i zwiększenie umiejętności, dlatego też dzisiaj opowiemy Wam zarówno o wadach, jak i zaletach zajęć indywidualnych i grupowych.

29.05.2023

Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim - co musisz wiedzieć?

W niektórych firmach pracownicy muszą porozumiewać się w języku angielskim. Coraz częściej jest wymagana znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Dodatkowo po wybuchu pandemii koronawirusa zwiększyła się możliwość pracy w firmach międzynarodowych - zdalnie, gdzie również jest potrzebny język angielski.