Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

  1. Czym są zdania względne (Relative Clauses)?
  2. Z jakich zaimków względnych oraz przysłówków można skorzystać w zdaniach relative clauses?
  3. Jakie są rodzaje zdań względnych?
  4. Jak poprawnie stosować zdania względne w języku angielskim?

Zdanie podrzędne w zdaniu złożonym podrzędnie przydawkowym – to nie żart, w taki właśnie sposób brzmi pełna, fachowa nazwa dla zdań względnych (przydawkowych) w języku polskim. Chociaż da się w tym nazewnictwie odczuć pewną trudność, to samo zastosowanie reguł związanych z zagadnieniem jest do opanowania. Tym bardziej że z relative clauses będziesz spotykać się stosunkowo często, warto znać zasady! 

Czym są zdania względne (Relative Clauses)?

Na początek krótkie wprowadzenie – kiedy przydadzą się zdania względne? Otóż w wielu momentach, bo ich główną funkcją jest głębsze doprecyzowanie informacji o miejscu, osobie lub rzeczy. Jest to forma uzupełnienia podstawowego brzmienia zdania, które w niektórych przypadkach mogłoby funkcjonować samodzielnie, oto przykład:

Our office, where we work every day, has just been renovated.

a zdanie bez zaimka względnego mogłoby brzmieć:

Our office has just been renovated.

To porównanie najlepiej oddaje to, czym mogą stać się w twoim angielskim zdania względne: świetnym dopełnieniem prostych komunikatów, znacząco rozszerzającym kontekst. W drugim przypadku mamy informację o tym, że nasze biuro właśnie zostało odnowione, natomiast w pierwszym przekaz jest wzbogacony o „w którym pracujemy codziennie”. W wielu przypadkach to może być bardzo cenna wskazówka, zmieniająca zupełnie sens komunikacji.

Są również zdania względne, w których to dopełnienie jest kluczowe – o tym za chwilę.

Z jakich zaimków względnych oraz przysłówków można skorzystać w zdaniach relative clauses?

Wiemy już, do czego nam się przyda wiedza o zdaniach względnych w języku angielskim, teraz pora na konkrety. Najlepiej zacząć od poznania słówek, po których obecności można łatwo poznać, że mamy do czynienia ze zdaniem typu relative clauses. 

Będą to zaimki względne:

  • Who – najczęściej będzie pełnił funkcję podmiotu, odnosi się do osób.
  • Whom – używany w języku formalnym oraz jako dopełnienie, również w odniesieniu do osób.
  • Whose – celem jest wskazanie posiadania lub przynależności, może odnosić się do zwierząt, rzeczy i osób.
  • Which – występuje w formie podmiotu lub dopełnienia, odnosi się do pojęć abstrakcyjnych, zwierząt oraz rzeczy.
  • That – zastępuje which, who oraz whom w zdaniach definiujących (defining relative clauses, o których za chwilę) i może być użyty w stosunku do zwierząt, rzeczy oraz osób.

Jak również przysłówki:

  • Where – do określania miejsc.
  • When – w stosunku do czasu.
  • Why – jako określenie powodu.

Każda z tych ośmiu opcji powoduje, że zyskujemy więcej precyzji w naszym przekazie, jesteśmy w stanie coś lepiej wytłumaczyć lub opisać. 

Jakie są rodzaje zdań względnych?

Zgodnie z obietnicą poruszymy jeszcze dwa rodzaje zdań względnych, z którymi można się spotkać. Co ciekawe, rozpoznajemy je między innymi po zapisie:

  • Definiujące zdania względne (defining relative clauses) – są „dostawcami” kluczowych informacji, budowane z nimi zdania są zapisywane bez przecinków. Używamy: who, whom, which, that, whose.
  • Niedefiniujące zdania względne (non-defining relative clauses) – będą dostarczały dodatkowych informacji, dokładnie tak, jak w pierwszym przykładzie. Zapis będzie obejmował oddzielenie wtrącenia przecinkami. Używamy: who, whom, wich, whose.

Przysłówki when, where oraz who mogą występować w obu rodzajach zdań.

Aby jeszcze lepiej zrozumieć definiujące zdania względne jako rodzaj, podajemy przykład:

The woman who lives next door is a doctor.

Dowiadujemy się, że kobieta mieszkająca obok jest lekarzem – gdybyśmy nie mieli informacji o jej miejscu zamieszkania, zdanie byłoby bardzo nieprecyzyjne:

The woman is a doctor.

Kobieta jest lekarzem – ale która kobieta? Pewnie takie pytanie padłoby sekundę po wypowiedzeniu takiego niepełnego zdania, bez kluczowej informacji.

Ciekawostka: można stworzyć zdanie zawierające podwójną informację: definiującą i niedefiniującą. Pierwsza będzie kluczowa, a bez drugiej – możemy się obyć. Przykład:

The house that we bought last year, where we now live, has a beautiful garden.

Ponownie – gdybyśmy stwierdzili, że dom ma piękny ogród, to pewnie padłoby pytanie: ale który dom? Dlatego umieszamy kluczową informację „ten, który wybudowaliśmy w zeszłym roku”. Całość możemy uzupełnić o dodatkowy przekaz „i w którym teraz mieszkamy”. Oczywiście granica jest delikatna i czasem ciężko stwierdzić, która informacja spośród tych dwóch będzie dla odbiorcy bardziej przydatna do „namierzenia” domu, o którym mowa.

Jak poprawnie stosować zdania względne w języku angielskim?

Przede wszystkim trzeba ćwiczyć, ponieważ główną trudność sprawia odpowiedni dobór zaimków, które są często mylone. Błędy te wynikają z nieznajomości zasad gramatycznych (w stosunku do kogo używa się danego zaimka, w jakich sytuacjach). Te informacje należy po prostu posiąść, a później wielokrotnie powtórzyć, konstruując kolejne zdania.

Potrzebujesz więcej ćwiczeń? Możesz je odbyć z nauczycielem, który jeszcze lepiej wytłumaczy Ci każdą zawiłość relative clauses i nie tylko. Zajęcia indywidualne w BUKI School są niezwykle przyjemne, bo przeprowadzone w bezstresowym środowisku. Nauczyciel jest tu w pełni do dyspozycji ucznia – jeśli po obu stronach jest wola pracy nad zagadnieniem, to sukces w nauce języka będzie zdecydowanie bliżej, niż na jakimkolwiek kursie! 

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

Czym są zdania względne w języku angielskim?

Zdania względne, zwane także relative clauses, to zdania podrzędne, które dodają dodatkowe informacje o osobach, miejscach lub rzeczach, zwiększając precyzję wypowiedzi.

Jakie są rodzaje zdań względnych?

Wyróżniamy definiujące (defining relative clauses) i niedefiniujące zdania względne (non-defining relative clauses). Definiujące zdania dostarczają kluczowych informacji, natomiast niedefiniujące dodają dodatkowe szczegóły.

27.11.2024

Egzamin FCE co to jest i jak się przygotować?

Gdy szukasz informacji o egzaminie FCE, możesz na zmianę spotkać się z określeniami „B2 First” oraz „Cambrige English”. W praktyce egzamin ten potwierdza znajomość języka angielskiego – używanego, jak wiadomo, niemal na całym świecie – na poziomie średniozaawansowanym. Dokument FCE jest jednym z najbardziej prestiżowych sposobów na potwierdzenie swoich umiejętności. Dlaczego warto go zdobyć i jakie etapy oraz trudności trzeba pokonać?

14.10.2024

Angielski dla dzieci: jak wprowadzać język angielski w codziennych sytuacjach?

Gdy dorastało pokolenie osób, które właśnie teraz mają dzieci w wieku przedszkolnym, nierzadko język angielski był czymś nowym w rodzinie. W tamtych czasach rodzice znali język rosyjski, czasem niemiecki – angielski był raczej rzadkością. Nie da się jednak ukryć, że szlaki zostały przetarte i Polacy wyrównali do ogólnoświatowych standardów. Dlatego dziś już każdy zna przynajmniej podstawy mowy Szekspira. Czy można ten fakt wykorzystać w codziennych sytuacjach, podczas wychowywania własnego dziec

09.10.2024

Skróty angielskie: lista skrótów, które każdy powinien znać

„FYI, ten artykuł nie będzie zawierał listy wszystkich angielskich skrótów!” – to pierwszy przykład tego, jak można nie tylko skorzystać z angielskiego skrótu, ale jeszcze (nieco na siłę) dopasować go do polskiego zdania. Tak, to też jest możliwe. Ale po co to robić? Żeby było szybciej, prościej i w niektórych grupach społecznych – bardziej zrozumiale. BTW, coraz częściej uciekamy się do anglojęzycznych skrótów, które później przenikają do naszego potocznego języka zarówno mówionego, jak i pisan

18.09.2024

Najlepsza aplikacja do nauki angielskiego

Smartfony dają nam mnóstwo możliwości. W sklepach z oprogramowaniem mamy osobną kategorię „edukacja”, w której da się znaleźć wiele ciekawych apek, w tym również tych służących do nauki angielskiego. Które z nich uważamy za najciekawsze?

26.08.2024

Angielski biznesowy – czym jest i jak skutecznie się go uczyć?

Jeśli zdarza Ci się oglądać po angielsku filmy zagranicznych twórców na YouTube, to z pewnością zauważasz pewną zależność: w zależności od niszy, używane są konkretne słowa, określenia i skróty. Gdy je poznasz, nie masz trudności ze zrozumieniem przekazu. Dokładnie taki mechanizm działa w przypadku angielskiego biznesowego (Business English) – to pewien obszar językowy, wspierający konkretną grupę osób.

19.08.2024

Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska. Na czym polega różnica?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej uczyć się brytyjskiego angielskiego, czy też może amerykańskiego. Powód? Różnice w wymowie, konstrukcji zdań oraz obszarach zastosowań. Myśl, jaka często za tym idzie to: „jeśli nauczę się amerykańskiej odmiany, to w Europie nie będę rozumiana / rozumiany”. Czy tak jest faktycznie? Sprawdzamy!

29.05.2023

Angielski dla dzieci - jak zachęcić i nauczyć nasze pociechy angielskiego?

Angielski jest bardzo ważną umiejętnością w życiu codziennym. Nic dziwnego, że my rodzice, jako świadomi obywatele obecnego świata chcemy uczyć nasze dzieci tego języka, jak najszybciej. Niektóre szkoły językowe oferują tego typu zajęcia już dla 3 miesięcznych dzieci.

29.05.2023

Samodzielna nauka angielskiego - czy jest efektywna? Czy można nauczyć się angielskiego samodzielnie?

Angielski to język, który powinien znać każdy z nas. Jest to język międzynarodowy, który możliwa nam porozumiewanie się niemal na całym świecie. Nauka angielskiego nie musi być skomplikowana. Istnieją nawet osoby, które twierdzą, że języka obcego można uczyć się samodzielnie, ale czy na pewno tak jest? Przekonajcie się sami!

17.10.2023

Present Simple i Present Continuous - porównanie czasów teraźniejszych

Od czegoś zawsze trzeba zacząć, dlatego większość podręczników do nauki języka angielskiego na pierwszy „gramatyczny ogień” wrzuca dwa stosunkowo proste czasy. Ich obecność nie jest przypadkowa, bo chcąc porozumiewać się w tym języku na co dzień, nawet w najbardziej ograniczonej formie, te dwa czasy po prostu znać wypada. Present Simple, Present Continuous - dziś nie będą miały przed nami tajemnic!