Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Brytyjski akcent - jak opanować? Praktyczne wskazówki na drodze do kształtowania wymowy

  1. Czym się wyróżnia brytyjski akcent?
  2. Jakie są trudności i pułapki na drodze do opanowania brytyjskiego akcentu?
  3. Jak ćwiczyć i rozwijać swoją wymowę, aby osiągnąć autentyczny brytyjski akcent?

Stopniowe opanowywanie języka obcego kojarzy nam się zazwyczaj z dwoma najważniejszymi umiejętnościami: poznawaniem nowych słów i szlifowaniem gramatyki. Tymczasem można śmiało dołożyć jeszcze jedną, czasem niedocenianą zdolność, czyli wymowę z odpowiednim akcentem. 

 

Czym się wyróżnia brytyjski akcent?

 

Przede wszystkim warto swoją wiedzę na samym wstępie zaktualizować o ciekawostkę: akcentów jest więcej, niż dwa najpopularniejsze (mowa oczywiście o tytułowym brytyjskim, jak również o amerykańskim). Poza nimi wyróżniamy:

 

  • australijski,
  • szkocki,
  • kanadyjski,
  • irlandzki,
  • nowozelandzki,
  • oraz południowoafrykański.

 

Sporo, prawda? Tym samym należy pamiętać o jednej sprawie: jeśli twój nauczyciel jest przy okazji native speakerem, to prawdopodobnie będzie uczył trochę inaczej, jeśli pochodzi np. z Australii, a zupełnie inne lekcje będą z kimś z Wielkiej Brytanii.

 

Wróćmy jednak do samego zagadnienia – brytyjski jest dość łatwy do rozpoznania w odsłuchu, ale już nieco trudniejszy do opanowania w samej mowie. Najczęściej porównuje się go z amerykańskim, który przez wielu jest uważany za prostszy. Wielu nauczycieli na kursach opiera się właśnie o sposób budowy zdań charakterystyczny dla ludzi zza oceanu. Różnice pojawiają się nie tylko w wymowie, ale i w samych słowach oraz zwrotach. Jednocześnie amerykańska odmiana jest prostsza, nic więc dziwnego, że zyskała taką popularność.

 

Brytyjski akcent ma nad amerykańskim jedną, zasadniczą przewagę – zdecydowanie ładniej brzmi. Wielu określa go jako melodyjny, przyjemny dla ucha. I faktycznie coś w tym jest; oglądając filmy z Jamesem Bondem, brytyjskie seriale, lub słuchając ludzi mieszkających na Wyspach, zdecydowanie „dostojniej” odbieramy samą wymowę.

 

Czym się ona różni? Przede wszystkim są to… dwa różne akcenty! Rozróżniamy bowiem standardowy General British oraz Received Pronunciation. Którym mówią Brytyjczycy? Zaskoczenie może być ogromne, bo… zupełnie innymi akcentami! Czyli jakimi? Walijski, szkocki, Scouse z Liverpoolu, West Country, Yorkshire, Cockney i Geordie, Brummie, Posh, Mancunian – takie odmiany można jeszcze usłyszeć, a to jeszcze nie wszystkie.

 

Najbardziej „prestiżowy” jest jednak Received Pronunciation, kojarzony z brytyjską klasą wyższą. Cechami charakterystycznymi jest pomijanie „r” w większości słów oraz uwydatnianie tej samej głoski w wyrazach, w których poprzedza samogłoskę. Ponadto kolejnym charakterystycznym motywem jest nadmierne wyróżnianie „t”, gdzie większość słów można wręcz postrzegać w kategorii posiadających podwójne „tt”. Na dokładkę Brytyjczycy dość mocno przeciągają „a”, co początkującemu uczniowi może wydawać się szczególnie trudne i dziwne.

 

Łagodniejszą odmianą jest standardowy General British, gdzie najbardziej charakterystyczną zmianą jest „spłaszczanie” końcówek -ing w wyrazach, które w konsekwencji brzmią bardziej jak -en. Ponownie nieco inaczej brzmi „t”, które w tym przypadku bardziej przypomina pauzę, niż typową głoskę. Co ciekawe, aby mówić w ten sposób, trzeba opanować tzw. zwarcie krtaniowe, co samo w sobie nie jest takie proste.

 

Jakie są trudności i pułapki na drodze do opanowania brytyjskiego akcentu?

 

Problemów z opanowaniem brytyjskiego akcentu może być wiele:

 

  • Który z nich wybrać? Jak dowiedzieliśmy się wcześniej, jest ich całkiem sporo i każdy z nich brzmi nieco inaczej.
  • Jak pokonać przyzwyczajenia? Skoro w większości przypadków od samego początku uczymy się amerykańskiego angielskiego, to przestawienie się na brytyjski może nastręczać wielu trudności, szczególnie w początkowej fazie nauki.
  • Skąd czerpać wzorce? Większość nauczycieli również woli odmianę amerykańską, zarówno ze względu na prostotę, jak i uniwersalność.

 

Jak widać przed osobą chcącą wypracować konkretny akcent jest kilka problemów. Pozostaje też pytanie, czy da się opanować dwa lub więcej sposoby mówienia? Oczywiście jest to możliwe, ale w wielu przypadkach już rotowanie brytyjskim i amerykańskim akcentem to dość spory wyczyn. Jeśli nie wskazują na to względy praktyczne, to czas na opanowywanie biegłości np. w australijskiej wymowie zdecydowanie bardziej warto przeznaczyć na naukę nowego słownictwa, albo nawet całkiem innego języka – taka strategia przyniesie więcej profitów.

Jak ćwiczyć i rozwijać swoją wymowę, aby osiągnąć autentyczny brytyjski akcent?

 

Nie ma innej metody na opanowanie akcentu, jak po prostu systematyczne ćwiczenie wymowy. I to na głos, nie tylko „w głowie”! Przede wszystkim należy (jeśli to tylko możliwe) pozbyć się wstydu i próbować jak najczęściej rozmawiać. Jeśli uda nam się robić to z native speakerami z Wysp Brytyjskich, to będzie tym lepiej – w tym celu dobrze jest zainteresować się możliwościami związanymi np. z wymianami w szkołach i później na studiach. To świetna przygoda, również pod względem językowym.

 

W ćwiczeniach może pomóc również słuchanie. W tym celu tylko pomoże metoda na tzw. filmy bez lektora, ale również przeglądanie brytyjskiego YouTube. Jest całe mnóstwo dobrych, jakościowych twórców, którzy produkują materiały z różnych dziedzin i przede wszystkim mówią z brytyjskim akcentem. Warto ich nie tylko wysłuchać, ale też… przysłuchać się temu, jak mówią. Podobnie sprawy wyglądają z podcastami, tu również powstają tysiące godzin nagrań zarówno o charakterze edukacyjnym, jak i rozrywkowym. Podpowiadamy: jeśli ktoś lubi występy typu stand-up, to również perfekcyjne miejsce do osłuchiwania się z lokalną wymową!

 

Jednak to nie wszystko. Warto zapisać się na zajęcia z nauczycielem, który będzie w stanie pokazać nie tylko jeden akcent, ale opowiedzieć o różnicach pomiędzy każdym z nich, taka wiedza może nam w przyszłości mocno pomóc w zrozumieniu native speakerów z całego świata, porozumiewających się różnymi odmianami angielskiego. Jeśli o nauce mowa, to świetnym miejscem na jej rozpoczęcie, kontynuowanie i pogłębianie jest BUKI School, w którym mamy do dyspozycji „najlepszych z najlepszych” w tej branży. Warto zapoznać się z tym, jak działa ta usługa!

Brytyjski akcent - najczęściej zadawane pytania

Czym się wyróżnia brytyjski akcent?

Jak ćwiczyć i rozwijać swoją wymowę, aby osiągnąć autentyczny brytyjski akcent?

Nie ma innej metody na opanowanie akcentu, jak po prostu systematyczne ćwiczenie wymowy. I to na głos, nie tylko „w głowie”! Przede wszystkim należy (jeśli to tylko możliwe) pozbyć się wstydu i próbować jak najczęściej rozmawiać. Jeśli uda nam się robić to z native speakerami z Wysp Brytyjskich, to będzie tym lepiej – w tym celu dobrze jest zainteresować się możliwościami związanymi np. z wymianami w szkołach i później na studiach. To świetna przygoda, również pod względem językowym.

27.11.2024

Egzamin FCE co to jest i jak się przygotować?

Gdy szukasz informacji o egzaminie FCE, możesz na zmianę spotkać się z określeniami „B2 First” oraz „Cambrige English”. W praktyce egzamin ten potwierdza znajomość języka angielskiego – używanego, jak wiadomo, niemal na całym świecie – na poziomie średniozaawansowanym. Dokument FCE jest jednym z najbardziej prestiżowych sposobów na potwierdzenie swoich umiejętności. Dlaczego warto go zdobyć i jakie etapy oraz trudności trzeba pokonać?

14.10.2024

Angielski dla dzieci: jak wprowadzać język angielski w codziennych sytuacjach?

Gdy dorastało pokolenie osób, które właśnie teraz mają dzieci w wieku przedszkolnym, nierzadko język angielski był czymś nowym w rodzinie. W tamtych czasach rodzice znali język rosyjski, czasem niemiecki – angielski był raczej rzadkością. Nie da się jednak ukryć, że szlaki zostały przetarte i Polacy wyrównali do ogólnoświatowych standardów. Dlatego dziś już każdy zna przynajmniej podstawy mowy Szekspira. Czy można ten fakt wykorzystać w codziennych sytuacjach, podczas wychowywania własnego dziec

09.10.2024

Skróty angielskie: lista skrótów, które każdy powinien znać

„FYI, ten artykuł nie będzie zawierał listy wszystkich angielskich skrótów!” – to pierwszy przykład tego, jak można nie tylko skorzystać z angielskiego skrótu, ale jeszcze (nieco na siłę) dopasować go do polskiego zdania. Tak, to też jest możliwe. Ale po co to robić? Żeby było szybciej, prościej i w niektórych grupach społecznych – bardziej zrozumiale. BTW, coraz częściej uciekamy się do anglojęzycznych skrótów, które później przenikają do naszego potocznego języka zarówno mówionego, jak i pisan

18.09.2024

Najlepsza aplikacja do nauki angielskiego

Smartfony dają nam mnóstwo możliwości. W sklepach z oprogramowaniem mamy osobną kategorię „edukacja”, w której da się znaleźć wiele ciekawych apek, w tym również tych służących do nauki angielskiego. Które z nich uważamy za najciekawsze?

26.08.2024

Angielski biznesowy – czym jest i jak skutecznie się go uczyć?

Jeśli zdarza Ci się oglądać po angielsku filmy zagranicznych twórców na YouTube, to z pewnością zauważasz pewną zależność: w zależności od niszy, używane są konkretne słowa, określenia i skróty. Gdy je poznasz, nie masz trudności ze zrozumieniem przekazu. Dokładnie taki mechanizm działa w przypadku angielskiego biznesowego (Business English) – to pewien obszar językowy, wspierający konkretną grupę osób.

19.08.2024

Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska. Na czym polega różnica?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej uczyć się brytyjskiego angielskiego, czy też może amerykańskiego. Powód? Różnice w wymowie, konstrukcji zdań oraz obszarach zastosowań. Myśl, jaka często za tym idzie to: „jeśli nauczę się amerykańskiej odmiany, to w Europie nie będę rozumiana / rozumiany”. Czy tak jest faktycznie? Sprawdzamy!

29.05.2023

Angielski dla dzieci - jak zachęcić i nauczyć nasze pociechy angielskiego?

Angielski jest bardzo ważną umiejętnością w życiu codziennym. Nic dziwnego, że my rodzice, jako świadomi obywatele obecnego świata chcemy uczyć nasze dzieci tego języka, jak najszybciej. Niektóre szkoły językowe oferują tego typu zajęcia już dla 3 miesięcznych dzieci.

29.05.2023

Jak napisać list po angielsku? Przydatne zwroty i rady

Rozpoczęcie roku szkolnego za nami. Część z uczniów w tym roku będzie przygotowywać się do matury lub egzaminu ósmoklasisty. Jedną z umiejętności, którą trzeba opanować jest napisanie listu po angielsku - formalnego lub nieformalnego.

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.