Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Czy znajomość języków wpływa na poziom IQ?

Do tego, że języki obce są ważną częścią naszego życia, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Pozwalają nam na międzynarodową komunikację, naukę, rozwój zawodowy i poznawanie nowych osób. Czy oprócz tego nauka języków obcych wpływa na coś jeszcze? Czy osoby, które znają, chociaż jeden język obcy mają wyższy poziom IQ?

O czym mówi poziom IQ?

IQ to inaczej iloraz inteligencji. Wynik tego testu mówi o zachowaniu i predyspozycjach mózgu danej osoby - w zależności od wieku. Jest to istotne, ponieważ w każdym wieku mózg ludzki działa w inny sposób - wykazuje inne zdolności. W społeczeństwie najczęstszy wynik IQ wynosi około 100 - z uwzględnieniem wieku i stanu umysłu. Przyjmuje się, że wynik w odchyleniu do 15 mieści się w normie. Przy czym wynik od 130 uważa się za wysoką inteligencję, a poniżej 70 - upośledzenie umysłowe. Pierwszy test IQ został wykonany w 1905 roku.

Po przeprowadzeniu pierwszego testu powstała tzw. metryczna skala inteligencji, która obowiązuje do dzisiaj. Obecnie w internecie znajduje się wiele testów na inteligencję - dają one wyniki oszacowane, dlatego też nie można się nadto przejmować ich wynikami. W zależności od znalezionego testu zadania będą się od siebie różnić. Wysoki poziom IQ informuje m.in. o lepszej pamięci czy umiejętnościach abstrakcyjnego myślenia.

Czy znajomość języków obcych wpływa na poziom IQ?

Nauka języków obcych zdecydowanie wspomaga pracę mózgu. Powszechnie wiadomo, że m.in. opóźnia proces starzenia się mózgu. Wykazano również, że znajomość co najmniej jednego języka obcego zwiększa poziom inteligencji. W grupie badawczej znalazło się niemal 900 osób dwujęzycznych. Podczas przeprowadzania badań zaobserwowano, że osoby dwujęzyczne mają większe umiejętności werbalne, potrafią szybciej przetrwać informacje, mają lepszą pamięć, rozumienie, a także zwiększa się ogólny iloraz inteligencji.

Dowiedziono, że nauka języków obcych w każdym wieku pozytywnie wpływa na pracę mózgu - również u osób w podeszłym wieku. Zwiększa m.in. przekazywanie połączeń nerwowych między komórkami, co w późniejszym wieku znacząco zmniejsza ryzyko demencji. Naukowcy są zgodni co do tego, że znajomość języków obcych pozytywnie wpływa na pracę mózgu, poziom inteligencji i szeroko rozumiane umiejętności poznawcze.

Czy każdy może nauczyć się języka obcego?

Na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno. Nauczyć się można w każdym wieku. Wystarczy tylko odpowiedni nauczyciel - możecie ich znaleźć w BUKI School. W tym miejscu musimy jednak podkreślić, że są różne typy inteligencji. Inaczej mówiąc, niektóre osoby mogą mieć trudności w nauce języka obcego. Bywa tak, że ucząc się nawet kilka lat danego języka, efekty nie są tak zadowalające, jak byśmy tego oczekiwali. Nie oznacza to jednak, że jest się antytalenciem językowym i nic nie da się z tym zrobić. Należy dopasować jednak styl nauki do swojego typu inteligencji. Mowa tutaj o preferencjach podczas nauki.

Wyróżniamy 8 typów inteligencji:

  • inteligencję wizualno-przestrzenną;
  • inteligencję matematyczno-logiczną;
  • inteligencję muzyczną;
  • inteligencję językową;
  • inteligencję ruchową;
  • inteligencję interpersonalną;
  • inteligencję przyrodniczą.

W zależności od rodzaju swojej inteligencji dla każdego będzie odpowiedni inny sposób nauki.

Jak języki obce wpływają na nasz mózg?

Języki obce poprawiają pracę mózgu w bardzo szerokim spektrum. Osoby, które mogą pochwalić się, co najmniej znajomością dwóch języków mają znacznie lepszą koncentrację i lepsze umiejętności zapamiętywania. Z łatwością również wyłapują najważniejsze informacje podczas słuchania. To jednak nie koniec zalet. Oprócz szeregu plusów dla naszego mózgu i całego układu poznawczego, języki obce wpływają jeszcze na wiele innych kwestii. Poniżej przedstawiamy pozostałe powody (oprócz wyższego poziomu IQ i lepszej pracy mózgu), dla których warto znać i uczyć się języków obcych.

Warto uczyć się/znać języki obce, bo:

  • umożliwia to więcej możliwości zawodowych. Znajomość języków obcych jest, coraz częściej wymagana od potencjalnych pracowników. Oprócz tego osoby, które potrafią biegle posługiwać dodatkowym językiem, mogą liczyć na pracę w międzynarodowych zespołach i firmach, co często przekłada się na lepszą pensję.
  • pozwala to na zawieranie nowych znajomości i przyjaźni - świat jest różnorodny, a bardzo łatwo jest obecnie poznawać ludzi, którzy mówią w innym języku my.
  • ułatwia to podróżowanie. Oczywiście bez znajomości języków obcych podróżowanie również jest możliwe - jest ono jednak bardziej stresujące i nieco bardziej skomplikowane. Znając języki obce, znacznie łatwiej jest się porozumieć z ludźmi za granicą.
  • osoby, które znają języki obce, mają większą pewność siebie - zostało to dokładnie przebadane. Nie straszne są sytuacje, w których trzeba się skonfrontować z osobami mówiącymi w innym języku, np. na lotnisku, w pracy czy w razie zgubienia się w obcym kraju.
  • osoby, które znają więcej niż jeden język, szybciej się uczą. Jest to co prawda związane z wyższym poziomem IQ i umiejętnościami poznawczymi mózgu, ale warto to wyszczególnić - mózg pracuje znacznie efektywniej.

Znajomość języków obcych, to również niezależność. Jest się poniekąd wolnym człowiekiem. Nie wstrzymuje nas brak języka przed wyprowadzką lub zmianą pracy. Sprawia to, że mamy większe poczucie sprawczości oraz rośnie w nas przeświadczenie (co na pewno jest słuszne), że poradzimy sobie w każdej sytuacji - jest to związane z wyższą pewnością siebie. Udowodniono również, że osoby, które znają języki obce, są dużo bardziej tolerancyjne oraz otwarte na inne kultury i ludzi. W związku z tym z tego artykułu płynie tylko jeden wniosek - warto uczyć się języków obcych w każdym wieku.

Autor:

14.10.2024

Angielski dla dzieci: jak wprowadzać język angielski w codziennych sytuacjach?

Gdy dorastało pokolenie osób, które właśnie teraz mają dzieci w wieku przedszkolnym, nierzadko język angielski był czymś nowym w rodzinie. W tamtych czasach rodzice znali język rosyjski, czasem niemiecki – angielski był raczej rzadkością. Nie da się jednak ukryć, że szlaki zostały przetarte i Polacy wyrównali do ogólnoświatowych standardów. Dlatego dziś już każdy zna przynajmniej podstawy mowy Szekspira. Czy można ten fakt wykorzystać w codziennych sytuacjach, podczas wychowywania własnego dziec

09.10.2024

Skróty angielskie: lista skrótów, które każdy powinien znać

„FYI, ten artykuł nie będzie zawierał listy wszystkich angielskich skrótów!” – to pierwszy przykład tego, jak można nie tylko skorzystać z angielskiego skrótu, ale jeszcze (nieco na siłę) dopasować go do polskiego zdania. Tak, to też jest możliwe. Ale po co to robić? Żeby było szybciej, prościej i w niektórych grupach społecznych – bardziej zrozumiale. BTW, coraz częściej uciekamy się do anglojęzycznych skrótów, które później przenikają do naszego potocznego języka zarówno mówionego, jak i pisan

18.09.2024

Najlepsza aplikacja do nauki angielskiego

Smartfony dają nam mnóstwo możliwości. W sklepach z oprogramowaniem mamy osobną kategorię „edukacja”, w której da się znaleźć wiele ciekawych apek, w tym również tych służących do nauki angielskiego. Które z nich uważamy za najciekawsze?

26.08.2024

Angielski biznesowy – czym jest i jak skutecznie się go uczyć?

Jeśli zdarza Ci się oglądać po angielsku filmy zagranicznych twórców na YouTube, to z pewnością zauważasz pewną zależność: w zależności od niszy, używane są konkretne słowa, określenia i skróty. Gdy je poznasz, nie masz trudności ze zrozumieniem przekazu. Dokładnie taki mechanizm działa w przypadku angielskiego biznesowego (Business English) – to pewien obszar językowy, wspierający konkretną grupę osób.

19.08.2024

Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska. Na czym polega różnica?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej uczyć się brytyjskiego angielskiego, czy też może amerykańskiego. Powód? Różnice w wymowie, konstrukcji zdań oraz obszarach zastosowań. Myśl, jaka często za tym idzie to: „jeśli nauczę się amerykańskiej odmiany, to w Europie nie będę rozumiana / rozumiany”. Czy tak jest faktycznie? Sprawdzamy!

01.07.2024

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

Zdanie podrzędne w zdaniu złożonym podrzędnie przydawkowym – to nie żart, w taki właśnie sposób brzmi pełna, fachowa nazwa dla zdań względnych (przydawkowych) w języku polskim. Chociaż da się w tym nazewnictwie odczuć pewną trudność, to samo zastosowanie reguł związanych z zagadnieniem jest do opanowania. Tym bardziej że z relative clauses będziesz spotykać się stosunkowo często, warto znać zasady!

18.08.2023

Liczba mnoga i pojedyncza w języku angielskim - najważniejsze zasady

Rzeczowniki w języku angielskim podobnie, jak w polskim pełnią funkcje identyfikowania rzeczy, miejsc i istot żywych (np. ludzi i zwierząt). W tym artykule przedstawimy zasady dotyczące tworzenia liczby mnogiej w języku angielskim. Pokażemy najważniejsze zasady i podamy przykłady rzeczowników nieregularnych.

22.09.2023

Najlepsze podcasty do nauki angielskiego

Słuchawki na uszy, smartfon w dłoń, przycisk „play” i możemy przenieść się do innego świata. Tym razem nie będzie to sfera muzyczna, a kraina pełna ciekawych – czasem wręcz fascynujących – audycji. Najpiękniejsze w całym tym boomie na podcasty jest to, że są one dostępne za darmo i przy okazji… mogą pomóc w nauce!

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.