Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Angielski dla dzieci - jak zachęcić i nauczyć nasze pociechy angielskiego?

Angielski jest bardzo ważną umiejętnością w życiu codziennym. Nic dziwnego, że my rodzice, jako świadomi obywatele obecnego świata chcemy uczyć nasze dzieci tego języka, jak najszybciej. Niektóre szkoły językowe oferują tego typu zajęcia już dla 3 miesięcznych dzieci. Znajomość angielskiego nie tylko ułatwi naszym dzieciom ich nastoletne i dorosłe życie, ale również zaoszczędzić bardzo dużo czasu w przyszłości. Jest to spowodowane tym, że dzieci uczą się znacznie szybciej niż dorośli. Chłoną wiedzę niczym gąbki i uczą się w sposób spontaniczny.

Od czego zacząć naukę angielskiego dla dzieci

Słowem wstępu - nauka języka angielskiego dzieci jest bardzo ważna. Poszerza ich horyzonty, daje możliwości poznawania świata, poniekąd wpływa na życie zawodowe i co najważniejsze zwiększa poczucie własnej wartości i pewności siebie.

Większość z nas (dorosłych) potrafi porozumiewać się językiem angielskim w mniejszym lub większym stopniu - dlatego też początkowo naukę można rozpocząć samodzielnie w domu:

 • Nauka poprzez przyswajanie. Dzieci uczą się słów w sposób spontaniczny. Trzeba sprawić, żeby dziecko zaciekawiło się językiem. Można to zrobić mówiąc “Wiesz, że po angielsku dywan to carpet?”. Najważniejsza jest nauka spontaniczna i naturalna.
 • Mówienie do dziecka w innym języku często wiąże się z buntem malucha. Można to jednak odwrócić w zabawę - zarezerwuj dla siebie jednego misia, któremu nadasz swój głos. Miś ten oczywiście musi mówić po angielsku. Nasza pacynka może mówić różne rzeczy, np. że chce pić, spać a może grać?
 • Inny sposób to oczywiście bajki po angielsku. Wiadomo, że dzieci oglądają bajki. Dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Zacznijcie oglądać je po angielsku. Dobrze jednak jest oglądać bajki z dzieckiem w sposób aktywny - rozmawiając o tym, co się dzieje.
 • Kursy i lekcje nauki angielskiego - polecamy. Zwłaszcza że na rynku znajdziecie wiele ciekawych i sprawdzonych metod nauki. O tym jednak opowiemy w dalszej części artykułu. Chociaż już teraz powiemy Wam, że certyfikowanych lektorów do nauki angielskiego możecie znaleźć na BUKI School.
 • Pamiętajcie, że dzieci powinny, a nawet muszą uczyć się poprzez zabawę. Tylko taka nauka będzie przynosiła zadowalające efekty. Dobrze jest trafić w zainteresowania dziecka, wykorzystywać do nauki ulubionych bohaterów bajek czy uczyć podczas gotowania (przy okazji ulubionych czynności).
 • Dobrym sposobem jest również popularne memory - podczas odkrywania par nazywajcie obrazki po angielsku.

Metody nauki angielskiego dla dzieci

Wiecie już, że małe dzieci są najlepszym materiałem do nauki. Nie musimy już Was chyba do tego przekonywać. Obecnie wyróżniamy co najmniej kilka metod nauki angielskiego dla dzieci. Przed zapisaniem swojej pociechy na jakiekolwiek zajęcia, warto jest się zapoznać z ich specyfikacją:

 • Metoda Helen Doron - metoda ta polega na 9-letnim cyklu nauki. Jest to metoda skierowana tylko do dzieci. Podczas zajęć podopieczni nie używają swojego języka. Wszystko jest po angielsku. Dzięki temu dzieci powoli zaczynają rozumieć proste komunikaty - uczą się w sposób spontaniczny. Dopiero na dalszym etapie nauki przychodzi czas na pisanie i czytanie. Metoda ta opiera się na naturalnej nauce i naśladownictwie nauczyciela.
 • Metoda Callana - przy wykorzystaniu tej metody dzieci powtarzają poznane zwroty. Zapamiętują nie tylko słowa, ale również wielowyrazowe zdania i zwroty. Podczas nauki tą metodą duży nacisk kładzie się na słownictwo, a sama gramatyka jest drugorzędna. Dzieci uczą się jej przy okazji.
 • Metoda Berlitza - przy wykorzystaniu tej metody nauczyciele (a w zasadzie native speakerzy) skupiają się na komunikacji. Celem zajęć jest zachęcanie podopiecznych do mówienia i aktywne branie udziału w lekcjach. Gramatyka jest przekazywana stopniowo, zazwyczaj przy okazji innych rozmów.
 • Metoda Sita - ta metoda nauki wyjątkowo nie jest przeznaczona dla maluchów. Mogą z niej skorzystać dzieci od 12 roku życia, ale także dorośli. Nauka jest przeprowadzana w tzw. stanie odprężenia, który sprawia, że uczeń zapamiętuje znacznie więcej z lekcji (nagrań).
 • Total Physical Response - jest to ostatnia od nas na dzisiaj metoda. Idealnie sprawdza się przy nauce małych dzieci. Przypomina nieco kalambury - dziecko poprzez ruch i gesty pokazuje, jak zrozumiało dane słowo.

Nauka angielskiego poprzez czytanie bajek

Pomimo różnych metod nauczania i możliwości korzystania z różnorodnych zajęć dodatkowych z języka angielskiego, my sami, jako rodzice możemy wprowadzać do codziennego życia ten język. Jednym ze sposobów jest czytanie bajek w języku angielskim. Początków zalecamy wybieranie opowiadań, gdzie jest dużo obrazków - tak, żeby dziecko mogło zrozumieć kontekst. Dzieci niezwykle szybko zapamiętują, to co słyszą, a dodatkowo gra skojarzeń sprawi, że będą uczyć się angielskiego.

Poniżej przedstawimy, kilka ciekawych propozycji książek do nauki angielskiego:

 • Kicia Kocia - Kicie Kocie, Packa, Adelkę i Julianka zna chyba każdy rodzic. Od pewnego czasu z tej serii książek wychodzą identyczne opowiadania tylko, że w języku angielskim.
 • Jeżeli dziecko jest fanem lub fanką Świnki Peppy bez trudu znajdziecie na rynku książki w języku angielskim związane z tą postacią.
 • Cała seria “The Gruffalo”. Książka ta należy do pewnego rodzaju klasyków dziecięcej literatury.
 • “The very hungry Caterpillar” jest to opowiadanie o bardzo głodnej gąsienicy, która zamienia się w pięknego motyla. Książkę tą znajdziecie zarówno w wersji polskojęzycznej, jak i anglojęzycznej.

Nauka angielskiego w piosenkach

Wiecie już, że nauka dla dzieci musi być zabawą. Właśnie dlatego bardzo dobrze jest wykorzystywać do tego piosenki, wierszyki i rymowanki. Chyba wszystkie dzieci uwielbiają śpiewać, tańczyć czy skakać. Poniżej przedstawimy Wam kilka anglojęzycznych piosenek, które sprawią, że Wasze dzieci zaczną mówić lub chociaż oswoją się z językiem angielskim.

Piosenki do nauki angielskiego dla dzieci:

 • Znana przez wszystkich “Old McDonald Had a Farm”. Piosenka ta ma już ponad 100 lat. Jest bardzo melodyjna i wpada w ucho. Za jej pomocą dzieci opanują nazwy zwierząt mieszkających na wsi.
 • Bingo Song” jest to chyba jedna z popularniejszych piosenek po angielsku dla dzieci.
 • Kolejna od nas propozycja to “If you’re happy and you know it”. Piosenka ta jest chyba nie tylko znana wśród dzieci w wieku przedszkolnym, ale również przez nas.
 • Tutaj mamy piosenkę o pięciu małpkach - “Five Little Monkeys”. Przy okazji jej słuchania i śpiewania dzieci uczą się m.in. liczyć.

 

Autor:

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

28.11.2023

Czasowniki modalne w języku angielskim - wszystko, co musisz wiedzieć

Nawet, jeśli jeszcze nie wiesz, czym są czasowniki modalne, to już się pewnie z nimi zetknąłeś. Są one nie tylko niezmiernie popularne, ale też użyteczne. Właściwie ciężko wyobrazić sobie dłuższą konwersację bez konieczności użycia choćby jednego z nich. Dziś o czasownikach modalnych opowiemy nieco więcej, oczywiście jak zawsze podając interesujące przykłady i opisując zastosowanie. Zaciekawienie zbudowane? Czas na naukę!

09.11.2023

Brytyjski akcent - jak opanować? Praktyczne wskazówki na drodze do kształtowania wymowy

Stopniowe opanowywanie języka obcego kojarzy nam się zazwyczaj z dwoma najważniejszymi umiejętnościami: poznawaniem nowych słów i szlifowaniem gramatyki. Tymczasem można śmiało dołożyć jeszcze jedną, czasem niedocenianą zdolność, czyli wymowę z odpowiednim akcentem.

29.05.2023

Zajęcia indywidualne czy grupowe - co lepiej wybrać?

Rok szkolny rozpoczął się już na dobre. Każdy z uczniów ma za sobą już pierwsze kartkówki czy sprawdziany, dlatego też przychodzi ten moment, gdy coraz więcej osób zastanawia się nad zajęciami dodatkowymi. Korepetycje to zawsze dobry pomysł na poszerzenie swojej wiedzy i zwiększenie umiejętności, dlatego też dzisiaj opowiemy Wam zarówno o wadach, jak i zaletach zajęć indywidualnych i grupowych.

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.

13.10.2023

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!