Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Angielski dla dzieci - jak zachęcić i nauczyć nasze pociechy angielskiego?

Angielski jest bardzo ważną umiejętnością w życiu codziennym. Nic dziwnego, że my rodzice, jako świadomi obywatele obecnego świata chcemy uczyć nasze dzieci tego języka, jak najszybciej. Niektóre szkoły językowe oferują tego typu zajęcia już dla 3 miesięcznych dzieci. Znajomość angielskiego nie tylko ułatwi naszym dzieciom ich nastoletne i dorosłe życie, ale również zaoszczędzić bardzo dużo czasu w przyszłości. Jest to spowodowane tym, że dzieci uczą się znacznie szybciej niż dorośli. Chłoną wiedzę niczym gąbki i uczą się w sposób spontaniczny.

Od czego zacząć naukę angielskiego dla dzieci

Słowem wstępu - nauka języka angielskiego dzieci jest bardzo ważna. Poszerza ich horyzonty, daje możliwości poznawania świata, poniekąd wpływa na życie zawodowe i co najważniejsze zwiększa poczucie własnej wartości i pewności siebie.

Większość z nas (dorosłych) potrafi porozumiewać się językiem angielskim w mniejszym lub większym stopniu - dlatego też początkowo naukę można rozpocząć samodzielnie w domu:

 • Nauka poprzez przyswajanie. Dzieci uczą się słów w sposób spontaniczny. Trzeba sprawić, żeby dziecko zaciekawiło się językiem. Można to zrobić mówiąc “Wiesz, że po angielsku dywan to carpet?”. Najważniejsza jest nauka spontaniczna i naturalna.
 • Mówienie do dziecka w innym języku często wiąże się z buntem malucha. Można to jednak odwrócić w zabawę - zarezerwuj dla siebie jednego misia, któremu nadasz swój głos. Miś ten oczywiście musi mówić po angielsku. Nasza pacynka może mówić różne rzeczy, np. że chce pić, spać a może grać?
 • Inny sposób to oczywiście bajki po angielsku. Wiadomo, że dzieci oglądają bajki. Dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Zacznijcie oglądać je po angielsku. Dobrze jednak jest oglądać bajki z dzieckiem w sposób aktywny - rozmawiając o tym, co się dzieje.
 • Kursy i lekcje nauki angielskiego - polecamy. Zwłaszcza że na rynku znajdziecie wiele ciekawych i sprawdzonych metod nauki. O tym jednak opowiemy w dalszej części artykułu. Chociaż już teraz powiemy Wam, że certyfikowanych lektorów do nauki angielskiego możecie znaleźć na BUKI School.
 • Pamiętajcie, że dzieci powinny, a nawet muszą uczyć się poprzez zabawę. Tylko taka nauka będzie przynosiła zadowalające efekty. Dobrze jest trafić w zainteresowania dziecka, wykorzystywać do nauki ulubionych bohaterów bajek czy uczyć podczas gotowania (przy okazji ulubionych czynności).
 • Dobrym sposobem jest również popularne memory - podczas odkrywania par nazywajcie obrazki po angielsku.

Metody nauki angielskiego dla dzieci

Wiecie już, że małe dzieci są najlepszym materiałem do nauki. Nie musimy już Was chyba do tego przekonywać. Obecnie wyróżniamy co najmniej kilka metod nauki angielskiego dla dzieci. Przed zapisaniem swojej pociechy na jakiekolwiek zajęcia, warto jest się zapoznać z ich specyfikacją:

 • Metoda Helen Doron - metoda ta polega na 9-letnim cyklu nauki. Jest to metoda skierowana tylko do dzieci. Podczas zajęć podopieczni nie używają swojego języka. Wszystko jest po angielsku. Dzięki temu dzieci powoli zaczynają rozumieć proste komunikaty - uczą się w sposób spontaniczny. Dopiero na dalszym etapie nauki przychodzi czas na pisanie i czytanie. Metoda ta opiera się na naturalnej nauce i naśladownictwie nauczyciela.
 • Metoda Callana - przy wykorzystaniu tej metody dzieci powtarzają poznane zwroty. Zapamiętują nie tylko słowa, ale również wielowyrazowe zdania i zwroty. Podczas nauki tą metodą duży nacisk kładzie się na słownictwo, a sama gramatyka jest drugorzędna. Dzieci uczą się jej przy okazji.
 • Metoda Berlitza - przy wykorzystaniu tej metody nauczyciele (a w zasadzie native speakerzy) skupiają się na komunikacji. Celem zajęć jest zachęcanie podopiecznych do mówienia i aktywne branie udziału w lekcjach. Gramatyka jest przekazywana stopniowo, zazwyczaj przy okazji innych rozmów.
 • Metoda Sita - ta metoda nauki wyjątkowo nie jest przeznaczona dla maluchów. Mogą z niej skorzystać dzieci od 12 roku życia, ale także dorośli. Nauka jest przeprowadzana w tzw. stanie odprężenia, który sprawia, że uczeń zapamiętuje znacznie więcej z lekcji (nagrań).
 • Total Physical Response - jest to ostatnia od nas na dzisiaj metoda. Idealnie sprawdza się przy nauce małych dzieci. Przypomina nieco kalambury - dziecko poprzez ruch i gesty pokazuje, jak zrozumiało dane słowo.

Nauka angielskiego poprzez czytanie bajek

Pomimo różnych metod nauczania i możliwości korzystania z różnorodnych zajęć dodatkowych z języka angielskiego, my sami, jako rodzice możemy wprowadzać do codziennego życia ten język. Jednym ze sposobów jest czytanie bajek w języku angielskim. Początków zalecamy wybieranie opowiadań, gdzie jest dużo obrazków - tak, żeby dziecko mogło zrozumieć kontekst. Dzieci niezwykle szybko zapamiętują, to co słyszą, a dodatkowo gra skojarzeń sprawi, że będą uczyć się angielskiego.

Poniżej przedstawimy, kilka ciekawych propozycji książek do nauki angielskiego:

 • Kicia Kocia - Kicie Kocie, Packa, Adelkę i Julianka zna chyba każdy rodzic. Od pewnego czasu z tej serii książek wychodzą identyczne opowiadania tylko, że w języku angielskim.
 • Jeżeli dziecko jest fanem lub fanką Świnki Peppy bez trudu znajdziecie na rynku książki w języku angielskim związane z tą postacią.
 • Cała seria “The Gruffalo”. Książka ta należy do pewnego rodzaju klasyków dziecięcej literatury.
 • “The very hungry Caterpillar” jest to opowiadanie o bardzo głodnej gąsienicy, która zamienia się w pięknego motyla. Książkę tą znajdziecie zarówno w wersji polskojęzycznej, jak i anglojęzycznej.

Nauka angielskiego w piosenkach

Wiecie już, że nauka dla dzieci musi być zabawą. Właśnie dlatego bardzo dobrze jest wykorzystywać do tego piosenki, wierszyki i rymowanki. Chyba wszystkie dzieci uwielbiają śpiewać, tańczyć czy skakać. Poniżej przedstawimy Wam kilka anglojęzycznych piosenek, które sprawią, że Wasze dzieci zaczną mówić lub chociaż oswoją się z językiem angielskim.

Piosenki do nauki angielskiego dla dzieci:

 • Znana przez wszystkich “Old McDonald Had a Farm”. Piosenka ta ma już ponad 100 lat. Jest bardzo melodyjna i wpada w ucho. Za jej pomocą dzieci opanują nazwy zwierząt mieszkających na wsi.
 • Bingo Song” jest to chyba jedna z popularniejszych piosenek po angielsku dla dzieci.
 • Kolejna od nas propozycja to “If you’re happy and you know it”. Piosenka ta jest chyba nie tylko znana wśród dzieci w wieku przedszkolnym, ale również przez nas.
 • Tutaj mamy piosenkę o pięciu małpkach - “Five Little Monkeys”. Przy okazji jej słuchania i śpiewania dzieci uczą się m.in. liczyć.

 

Autor:

29.05.2023

Samodzielna nauka angielskiego - czy jest efektywna? Czy można nauczyć się angielskiego samodzielnie?

Angielski to język, który powinien znać każdy z nas. Jest to język międzynarodowy, który możliwa nam porozumiewanie się niemal na całym świecie. Nauka angielskiego nie musi być skomplikowana. Istnieją nawet osoby, które twierdzą, że języka obcego można uczyć się samodzielnie, ale czy na pewno tak jest? Przekonajcie się sami!

29.05.2023

Jak napisać list po angielsku? Przydatne zwroty i rady

Rozpoczęcie roku szkolnego za nami. Część z uczniów w tym roku będzie przygotowywać się do matury lub egzaminu ósmoklasisty. Jedną z umiejętności, którą trzeba opanować jest napisanie listu po angielsku - formalnego lub nieformalnego.

29.05.2023

Najpopularniejsze języki obce - których języków najchętniej się uczymy?

Znajomość języków obcych jest bardzo istotna. Jest to klucz do sukcesu i komunikacji między poszczególnymi narodowościami. Obecnie uważa się, że językiem międzynarodowym jest angielski - posługuje się nim największa liczba osób na świecie. Należy jednak pamiętać, że do najpopularniejszych języków nie należy tylko angielski, ale również m.in. hiszpański, arabski czy mandaryński.

29.05.2023

Media społecznościowe a nauka języka obcego - mogą być przydatne czy tylko przeszkadzają?

Media społecznościowe są ważną częścią naszego życia. Umożliwiają nie tylko dostęp do informacji z całego świata, ale także kontaktowanie się z innymi osobami. Zapewniają również rozrywkę i są sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nikt nie wyobraża sobie dzisiaj życia bez internetu. Jest wykorzystywany do wszystkiego, ale czy do zdobywania wiedzy również? Jak media społecznościowe wpływają na naukę?

29.05.2023

W jakim wieku jest za późno na naukę języka obcego?

Jeszcze kilkanaście lat temu nauka języków obcych w szkołach nie była tak rozpowszechniona. Do tego przedmiotu często uczniowie i nauczyciele podchodzili, jak do tego “mniej ważniejszego”. Dodatkowo, jeżeli jesteś w grupie wiekowej 40+, to najprawdopodobniej w szkołach, mało kto uczył się np. języka angielskiego, który jest tak bardzo dzisiaj potrzebny.

29.05.2023

Czy znajomość języków wpływa na poziom IQ?

Do tego, że języki obce są ważną częścią naszego życia, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Pozwalają nam na międzynarodową komunikację, naukę, rozwój zawodowy i poznawanie nowych osób. Czy oprócz tego nauka języków obcych wpływa na coś jeszcze? Czy osoby, które znają, chociaż jeden język obcy mają wyższy poziom IQ?

29.05.2023

Zajęcia indywidualne czy grupowe - co lepiej wybrać?

Rok szkolny rozpoczął się już na dobre. Każdy z uczniów ma za sobą już pierwsze kartkówki czy sprawdziany, dlatego też przychodzi ten moment, gdy coraz więcej osób zastanawia się nad zajęciami dodatkowymi. Korepetycje to zawsze dobry pomysł na poszerzenie swojej wiedzy i zwiększenie umiejętności, dlatego też dzisiaj opowiemy Wam zarówno o wadach, jak i zaletach zajęć indywidualnych i grupowych.

29.05.2023

Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim - co musisz wiedzieć?

W niektórych firmach pracownicy muszą porozumiewać się w języku angielskim. Coraz częściej jest wymagana znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Dodatkowo po wybuchu pandemii koronawirusa zwiększyła się możliwość pracy w firmach międzynarodowych - zdalnie, gdzie również jest potrzebny język angielski.

29.05.2023

Mówienie, czy pisanie po angielsku - co jest ważniejsze?

Bardzo często osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim (lub innym językiem obcym) zadają sobie pytanie - czego najpierw się nauczyć - pisać, czy mówić? Czy ważne są zasady gramatyczne, czy można je jednak zostawić na później? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

01.01.1970

Najpopularniejsze języki w Europie

Języki są bardzo cenne w dzisiejszym świecie. Kiedyś wiodącym dla wszystkich był angielski. Dzisiaj nadal tak jest (bo bądź co bądź) w Europie większość osób potrafi się porozumiewać w tym języku. Zauważono jednak trend, który pokazuje, że nie tylko angielski jest ważny. Coraz częściej w ofertach pracy w wymaganiach znajdziemy obowiązkową lub mile widzianą znajomość języka francuskiego, duńskiego czy hiszpańskiego. W związku z tym dzisiaj chcemy opowiedzieć nieco więcej o najpopularniejszych jęz

18.08.2023

Liczba mnoga i pojedyncza w języku angielskim - najważniejsze zasady

Rzeczowniki w języku angielskim podobnie, jak w polskim pełnią funkcje identyfikowania rzeczy, miejsc i istot żywych (np. ludzi i zwierząt). W tym artykule przedstawimy zasady dotyczące tworzenia liczby mnogiej w języku angielskim. Pokażemy najważniejsze zasady i podamy przykłady rzeczowników nieregularnych.

22.09.2023

Najlepsze podcasty do nauki angielskiego

Słuchawki na uszy, smartfon w dłoń, przycisk „play” i możemy przenieść się do innego świata. Tym razem nie będzie to sfera muzyczna, a kraina pełna ciekawych – czasem wręcz fascynujących – audycji. Najpiękniejsze w całym tym boomie na podcasty jest to, że są one dostępne za darmo i przy okazji… mogą pomóc w nauce!

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.

13.10.2023

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!

17.10.2023

Present Simple i Present Continuous - porównanie czasów teraźniejszych

Od czegoś zawsze trzeba zacząć, dlatego większość podręczników do nauki języka angielskiego na pierwszy „gramatyczny ogień” wrzuca dwa stosunkowo proste czasy. Ich obecność nie jest przypadkowa, bo chcąc porozumiewać się w tym języku na co dzień, nawet w najbardziej ograniczonej formie, te dwa czasy po prostu znać wypada. Present Simple, Present Continuous - dziś nie będą miały przed nami tajemnic!

03.11.2023

Dobry korepetytor – gdzie go szukać i jak rozpoznać? Praktyczny przewodnik

Nauczycieli udzielających korepetycji jest całkiem sporo, ale nie wszyscy reprezentują ten sam poziom pod kątem wiedzy i zaangażowania. Oczywiście na końcowy sukces składają się dwie strony – umiejętności korepetytora oraz chęci samego ucznia – ale jednak ciężar w większości przypadków jest mocno przeniesiony na stronę mentora. Warto powiedzieć również całkiem wprost, że „korki” to po prostu usługa płatna, a od tego typu czynności oczekujemy jak najwyższej jakości oraz określonych konwersji. Jak

09.11.2023

Brytyjski akcent - jak opanować? Praktyczne wskazówki na drodze do kształtowania wymowy

Stopniowe opanowywanie języka obcego kojarzy nam się zazwyczaj z dwoma najważniejszymi umiejętnościami: poznawaniem nowych słów i szlifowaniem gramatyki. Tymczasem można śmiało dołożyć jeszcze jedną, czasem niedocenianą zdolność, czyli wymowę z odpowiednim akcentem.

28.11.2023

Czasowniki modalne w języku angielskim - wszystko, co musisz wiedzieć

Nawet, jeśli jeszcze nie wiesz, czym są czasowniki modalne, to już się pewnie z nimi zetknąłeś. Są one nie tylko niezmiernie popularne, ale też użyteczne. Właściwie ciężko wyobrazić sobie dłuższą konwersację bez konieczności użycia choćby jednego z nich. Dziś o czasownikach modalnych opowiemy nieco więcej, oczywiście jak zawsze podając interesujące przykłady i opisując zastosowanie. Zaciekawienie zbudowane? Czas na naukę!

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!