Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Matematyka w programowaniu - jak bardzo jest potrzebna?

Powszechnie krąży opinia, że do programowania niezbędna jest matematyka. Uważa się również, że programistami mogą być osoby, które dobrze sobie radziły sobie z przedmiotami ścisłymi, np. z matematyką czy fizyką. Jest wiele zależności i podobieństw między tymi przedmiotami. Z całą pewnością matematyka ułatwia programowanie. Jednak, co do tego, czy jest niezbędna, zdania są podzielone.

Co łączy programowanie z matematyką?

Programowanie jest nauką, która wywodzi się z matematyki. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu informatyka była uznawana za jedną z części matematyki. Jednak szybki rozwój tego działu sprawił, że informatyka i programowanie zostały wydzielone, jako osobne dziedziny. Programowanie jest dziedziną, związaną z abstrakcją, która opiera się na świecie cyfrowym - bez wątpienia jest oparta na matematyce.

Nauka programowania i matematyki jest bardzo do siebie zbliżona. Nauka jest stopniowa - bez podstaw nie uda się ruszyć z materiałem dalej. Nauka jest stopniowa i początkowa wydaje się nie do zrozumienia - tak jak w szkole otwierając podręcznik od matematyki na bardziej zaawansowanych zadaniach. W głowie od razu pojawia się myśl, że nie sposób jest się tego nauczyć, a jednak po kilku miesiącach, takie zadania są codziennością - tak samo jest z programowaniem.

Czy w programowaniu jest potrzebna matematyka?

Jeżeli chodzi o matematykę w programowaniu, to można spotkać się z różnorodnymi opiniami. O ile jest wiele dziedzin, które są niezbędne w programowaniu, to matematyka jest tą, która jest mile widziana - ułatwia programowanie, jednak bez jej dobrej znajomości również można zostać programistą lub programistką. Rozwiązywanie wielu problemów podczas programowania jest poniekąd związane z matematyka. Ważne jest abstrakcyjne myślenie. Nie trzeba jednak znać wzorów matematycznych. Po prostu umiejętności matematyczne ułatwiają rozumienie tzw. pętli, algorytmów czy funkcji.

Nie oznacza to jednak, że osoba, która nie radziła sobie w szkole z matematyką, nie może programować. Programiści i programistki nie wykonują skomplikowanych i długich obliczeń do tworzenia programów. Matematyka jest po prostu przydatną dziedziną, która wspomaga nieszablonowe myślenie, kreatywność i logikę - czyli ważne umiejętności w programowaniu.

Osoby, które mają nawet duże braki w matematyce, nadal mogą zostać programistami. Czasami warto jednak zatrzymać się na chwilę, żeby zagłębić się nieco bardziej w ten przedmiot. Do tego możecie skorzystać z oferty BUKI School. Dobrym przykładem na to, że matematyka nie jest niezbędna, jest to, że nawet 5-7 letnie dzieci, mogą uczęszczać na zajęcia z programowania, a z całą pewnością, nie znają one zawiłych zasad matematycznych.

Jakie dziedziny matematyki są potrzebne w programowaniu?

W programowaniu matematyka jest obecna na różnych poziomach. Nie są potrzebne również jej wszystkie dziedziny. Z całą pewnością przydatna będzie logika. Osoby, które chodzą na studia, będą uczyć się m.in. zagadnień z matematyki dyskretnej, która przez wielu jest uważana, jako nauka łącząca programowanie z matematyką.

Dziedziny matematyki, które przydadzą się w programowaniu:

 • analiza matematyczna;
 • logika matematyczna;
 • kryptografia;
 • teoria gier;
 • teoria grafów.

Poniżej kilka przykładów, dla których matematyka jest przydatna w programowaniu:

 • analiza matematyczna wspomaga pisanie algorytmów i dostrzeganie złożoności obliczeniowej;
 • statystyka - wykorzystywana m.in. przy bazach danych;
 • algorytmy genetyczne - wykorzystywane m.in. w sztucznej inteligencji;
 • algebra liniowa - potrzebna m.in. w programowaniu gier komputerowych, fotoradarów czy do obróbki grafiki;
 • matematyka rozwija również logiczne i analityczne myślenie - dzięki temu programistom łatwiej jest rozwiązywać problemy;
 • znajomości matematyczne, które będą się przekładały na tworzenie nowych bibliotek, będą szansą na rozwój i znalezienie lepszej pracy;
 • matematyka może nieco ułatwić wejście w programowanie - początki mogą być nieco łatwiejsze;
 • dobre umiejętności matematyczne wpływają również na lepsze skupienie i koncentrację, co przekłada się na łatwiejszy próg wejścia w programowanie.

Do tworzenia gier wykorzystuje się również wektory czy macierze, a do kreowania ruchu postaci przydatna jest wiedza z algebry.

Nie trzeba jednak być ekspertem w tych dziedzinach. Obecnie znaczna część algorytmów jest już gotowych - czasami wystarczy, że skorzysta się z odpowiedniej biblioteki. Znajomość matematyki jest również zależna od tego, jakim chce się być programistą/ką - pracując przykładowo dla NASA, znajomość matematyki będzie niezbędna. W przypadku tworzenia aplikacji - już nie tak bardzo.

Co jest potrzebne do programowania?

Skoro matematyka jest pomocną dziedziną matematyki, ale nie jest nie niezbędna, to poniżej przedstawimy umiejętności, które są potrzebne:

 • Umiejętność rozwiązywania problemów - nieszablonowe podejście do problemu, zastanawianie się nad jego rozwiązaniem i wykonanie operacji, które sprawią, że wszystko będzie działać. Prościej mówiąc, ważna jest umiejętność rozwiązywania problemów z wykorzystaniem poznanych wcześniej metod i narzędzi.
 • Umiejętność logicznego myślenia i kreatywne podejście - potrzebne jest myślenie nieszablonowe i abstrakcyjne oraz duża wyobraźnia. Większość pracy programisty zachodzi w jego głowie.
 • Z umiejętności miękkich, to programista musi być również dokładny, cierpliwy i skrupulatny.

Autor:

06.12.2023

Kto wymyślił matematykę?

W szkole jest kładziony spory nacisk na to, aby matematyki się uczyć w sposób metodyczny – rozpoczynając od prostych działań, a na skomplikowanych równaniach i twierdzeniach kończąc. Wreszcie dziedzina ta ma wiele pochodnych, a jej studiowanie może zająć niemal całe życie. Jacy ludzie stoją za początkami matematyki? Aby to stwierdzić, będziemy musieli cofnąć się aż do wieków przed naszą erą!

24.11.2023

Dodawanie i odejmowanie ułamków: najważniejsze zasady i praktyczne wskazówki

Jest kilka matematycznych umiejętności, o których każdy uczeń musi się dowiedzieć. Co to jest iloczyn i iloraz, sprawna znajomość tabliczki mnożenia, albo rozumienie zasad dotyczących potęgowania i pierwiastkowania. Do grona tych absolutnych podstaw należy również dodawania i odejmowanie ułamków – będzie ono towarzyszyło każdemu aż do końca szkoły, a czasem może przydać się również w dorosłym życiu. Dziś nauczymy się kilku zasad związanych z tymi działaniami. Jednak na początek…

30.10.2023

Liczby ujemne – jak je opanować? Praktyczne wskazówki od Buki School

Powiedzenie „być na minusie” nie jest nacechowane zbyt pozytywnie, ale cóż – i takie sytuacje w życiu się zdarzają. Podpowiemy, że w takich momentach szczególnie warto zdać się na matematykę i nieco częściej wprowadzać w życie tzw. chłodną kalkulację. Między innymi dlatego dzisiaj poznamy lewą stronę osi liczbowej – czyli liczby ujemne – i wskażemy jak je opanować, również pod względem wykonywania działań na nich.

12.09.2023

Rola matematyki w ekonomii

Czy każdy ekonomista musi odwoływać się do praw matematycznych? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo są tacy, którym matematyzacja ekonomii jest wyjątkowo obojętna, ale nawet oni muszą czasem sięgać do nieco bardziej zaawansowanych równań i twierdzeń.

24.08.2023

Gry matematyczne dla dzieci. Praktyczne wskazówki i propozycje

Czy można rozwijać zdolności matematyczne dziecka już od najmłodszych lat? Tak, jest to możliwe i jak najbardziej wskazane. Jako że wiadomo, iż z nudą i dziećmi nie ma żartów, to trzeba podejść do sprawy zupełnie inaczej. Dlatego dzisiaj zrobimy przegląd ciekawych gier z pogranicza matematyki!

29.05.2023

Matematyka dla dorosłych - powody, dla których warto zacząć uczyć się matematyki w każdym wieku

Matematyka kojarzy się niemal wszystkim z najtrudniejszym przedmiotem w szkole. Zdecydowana większość osób w wieku szkolnym (lub studenckim) największe problemy ma właśnie z tą dziedziną nauki.

29.05.2023

Ciekawe niestandardowe metody do nauki matematyki, które możecie wypróbować

Matematyka jest królową nauk. Jest ona jednak jednym z najmniej lubianych i jednym z najtrudniejszych przedmiotów w szkole. Niektórzy uczniowie mają aż ciarki na plecach, jak sobie myślą o nauce matematyki. Coraz więcej badań mówi o tym, że system szkolnictwa należy zmienić.

29.05.2023

Matematyka, czy języki obce - co lepiej rozwija Twoje dziecko?

Zarówno matematyka, jak i języki obce odgrywają w naszym życiu istotną rolę - są te jedne z ważniejszych dziedzin, które towarzyszą nam nie tylko w życiu codziennym, ale również przez całe życie. Wybierając zajęcia dodatkowe dla dzieci rodzice często stoją przed trudnym wyborem - na, które z zajęć się zdecydować, które umiejętności są ważniejsze?

29.05.2023

Filozofia matematyki - na czym polega i czy jest ważna?

Mogłoby się wydawać, że filozofia i matematyka to dwa odległe bieguny nauki. Nie do końca jednak tak jest. W filozofii wyróżniamy dział związany z naukami ścisłymi. Dzisiaj opowiemy, czym zajmują się specjaliści w tej dziedzinie i dlaczego filozofia matematyki jest dla nas istotna, jakie ma dla nas znaczenie i co jej zawdzięczamy.