Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Liczba mnoga i pojedyncza w języku angielskim - najważniejsze zasady

 1. Jak tworzymy liczbę mnogą w języku angielskim?
 2. Liczba mnoga w języku angielskim - zasady
 3. Liczba mnoga w języku angielskim - rzeczowniki nieregularne

Rzeczowniki w języku angielskim podobnie, jak w polskim pełnią funkcje identyfikowania rzeczy, miejsc i istot żywych (np. ludzi i zwierząt). Dzisiaj postanowiliśmy przedstawić zasady dotyczące tworzenia liczby mnogiej w języku angielskim. Pokażemy najważniejsze zasady i podamy przykłady rzeczowników nieregularnych.

Jak tworzymy liczbę mnogą w języku angielskim?

Rzeczowniki w języku angielskim mają dwie formy (pojedyncza i mnoga). Tak samo, jak w języku polskim. Liczba pojedyncza dotyczy jednej rzeczy, osoby czy miejsca np. pianino, natomiast mnoga wszystkiego, czego jest więcej niż 1 - np. dwa pianina.

Poniżej omawiamy zasady dotyczące tworzenia liczby mnogiej. Oprócz tego zachęcamy wszystkich do zapoznania się z ofertą BUKI School

Liczba mnoga w języku angielskim - zasady

Zasada 1.

Jest to najpopularniejsza zasada tworzenia liczby mnogiej. Wystarczy do rzeczownika w formie pojedynczej dodać literę -s, np.

 • a cat - cats
 • an onion - onions
 • a book - books
 • a photo - photos

Zasada 2.

Jest to również często stosowana zasada. Do rzeczowników zakończonych na: -ss, -x, -ch i -sh, dodajemy końcówkę -es, np.

 • a bus - buses
 • a wish - wishes
 • a boss - bosses
 • a box - boxes

Zasada 3.

Kolejna zasada polega na tym, że do rzeczowników, które kończą się na -y, dodajemy końcówkę -ie, np.

 • a lady - ladies
 • a baby - babies
 • a berry - berries

Zasada 4.

Jeśli rzeczownik kończy się na spółgłoskę -y, a literę tą poprzedza spółgłoska, to -y zmieniamy na -i oraz dodajemy końcówkę -es, np.:

 • a puppy - puppies

Zasada 5. 

W przypadku, gdy rzeczownik kończy się, na literę -y, jednak poprzedza ją samogłoska (np. końcówka wygląda następująco: -oy, -ay), to nic nie zmieniamy, np.:

 • a monkey - monkeys

Zasada 6. 

Rzeczowniki, które kończą się na literę -o i jest ona poprzedzona samogłoską, otrzymują dodatkową literę -s, np.

 • a stereo - steroes

Zasada 7.

Rzeczowniki, które kończą się na literę -o i jest ona poprzedzona spółgłoską, otrzymują dodatkowa końcówką -es, np.:

 • a hero - heroes

Zasada 8.

Rzeczowniki, które kończą się na literę -f lub końcówkę -ef w liczbie mnogiej zamieniamy je na “v” i dodajemy końcówkę -es, np.:

 • a wolf - wolves
 • a wife - wives
 • a thief - thieves

Liczba mnoga w języku angielskim - rzeczowniki nieregularne

Jak od każdej zasady, tak samo od tej mamy wyjątki. Niektóre wyrazy otrzymują całkowicie inne brzmienia lub takie same. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze rzeczowniki nieregularne:liczba pojedyncza

liczba mnoga

a mouse

mice

a person

people

a child

children

a man

men

a woman

women

a sheep

sheep

a fish

fish

a fruit

fruit

a news

news

a tooth

teeth

a foot

feet

a goose

geese

an ox

oxen

advice

advice

deer

deer

aircraft

aircraft

a cactus

cacti

a die

dice

 

Wyróżniamy również rzeczowniki, które mają jedynie liczbę mnogą, np. clothes, jeans, scissors, glasses czy pyjamas.

Liczba mnoga i pojedyncza w języku angielskim - najczęściej zadawane pytania

Jak tworzymy liczbę mnogą w języku angielskim?

Czym są rzeczowniki nieregularne?

Jak od każdej zasady, tak samo od tej mamy wyjątki. Niektóre wyrazy otrzymują całkowicie inne brzmienia lub takie same. W niniejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze rzeczowniki nieregularne.

09.06.2024

Czasy przeszły w angielskim – jak je stosować?

Gdy o czymś opowiadamy, najczęściej nie możemy posłużyć się czasem teraźniejszym. Sięgamy do przeszłości, więc naturalne jest, że musimy użyć właściwego zwrotu. Dziś spoglądamy najprościej jak się da na konstrukcje gramatyczne dotyczące wszystkich czasów przeszłych w języku angielskim.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

28.11.2023

Czasowniki modalne w języku angielskim - wszystko, co musisz wiedzieć

Nawet, jeśli jeszcze nie wiesz, czym są czasowniki modalne, to już się pewnie z nimi zetknąłeś. Są one nie tylko niezmiernie popularne, ale też użyteczne. Właściwie ciężko wyobrazić sobie dłuższą konwersację bez konieczności użycia choćby jednego z nich. Dziś o czasownikach modalnych opowiemy nieco więcej, oczywiście jak zawsze podając interesujące przykłady i opisując zastosowanie. Zaciekawienie zbudowane? Czas na naukę!

29.05.2023

Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim - co musisz wiedzieć?

W niektórych firmach pracownicy muszą porozumiewać się w języku angielskim. Coraz częściej jest wymagana znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Dodatkowo po wybuchu pandemii koronawirusa zwiększyła się możliwość pracy w firmach międzynarodowych - zdalnie, gdzie również jest potrzebny język angielski.

01.01.1970

Najpopularniejsze języki w Europie

Języki są bardzo cenne w dzisiejszym świecie. Kiedyś wiodącym dla wszystkich był angielski. Dzisiaj nadal tak jest (bo bądź co bądź) w Europie większość osób potrafi się porozumiewać w tym języku. Zauważono jednak trend, który pokazuje, że nie tylko angielski jest ważny. Coraz częściej w ofertach pracy w wymaganiach znajdziemy obowiązkową lub mile widzianą znajomość języka francuskiego, duńskiego czy hiszpańskiego. W związku z tym dzisiaj chcemy opowiedzieć nieco więcej o najpopularniejszych jęz

13.10.2023

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!