Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Liczba mnoga i pojedyncza w języku angielskim - najważniejsze zasady

  1. Jak tworzymy liczbę mnogą w języku angielskim?
  2. Liczba mnoga w języku angielskim - zasady
  3. Liczba mnoga w języku angielskim - rzeczowniki nieregularne

Rzeczowniki w języku angielskim podobnie, jak w polskim pełnią funkcje identyfikowania rzeczy, miejsc i istot żywych (np. ludzi i zwierząt). Dzisiaj postanowiliśmy przedstawić zasady dotyczące tworzenia liczby mnogiej w języku angielskim. Pokażemy najważniejsze zasady i podamy przykłady rzeczowników nieregularnych.

Jak tworzymy liczbę mnogą w języku angielskim?

Rzeczowniki w języku angielskim mają dwie formy (pojedyncza i mnoga). Tak samo, jak w języku polskim. Liczba pojedyncza dotyczy jednej rzeczy, osoby czy miejsca np. pianino, natomiast mnoga wszystkiego, czego jest więcej niż 1 - np. dwa pianina.

Poniżej omawiamy zasady dotyczące tworzenia liczby mnogiej. Oprócz tego zachęcamy wszystkich do zapoznania się z ofertą BUKI School

Liczba mnoga w języku angielskim - zasady

Zasada 1.

Jest to najpopularniejsza zasada tworzenia liczby mnogiej. Wystarczy do rzeczownika w formie pojedynczej dodać literę -s, np.

  • a cat - cats
  • an onion - onions
  • a book - books
  • a photo - photos

Zasada 2.

Jest to również często stosowana zasada. Do rzeczowników zakończonych na: -ss, -x, -ch i -sh, dodajemy końcówkę -es, np.

  • a bus - buses
  • a wish - wishes
  • a boss - bosses
  • a box - boxes

Zasada 3.

Kolejna zasada polega na tym, że do rzeczowników, które kończą się na -y, dodajemy końcówkę -ie, np.

  • a lady - ladies
  • a baby - babies
  • a berry - berries

Zasada 4.

Jeśli rzeczownik kończy się na spółgłoskę -y, a literę tą poprzedza spółgłoska, to -y zmieniamy na -i oraz dodajemy końcówkę -es, np.:

  • a puppy - puppies

Zasada 5. 

W przypadku, gdy rzeczownik kończy się, na literę -y, jednak poprzedza ją samogłoska (np. końcówka wygląda następująco: -oy, -ay), to nic nie zmieniamy, np.:

  • a monkey - monkeys

Zasada 6. 

Rzeczowniki, które kończą się na literę -o i jest ona poprzedzona samogłoską, otrzymują dodatkową literę -s, np.

  • a stereo - steroes

Zasada 7.

Rzeczowniki, które kończą się na literę -o i jest ona poprzedzona spółgłoską, otrzymują dodatkowa końcówką -es, np.:

  • a hero - heroes

Zasada 8.

Rzeczowniki, które kończą się na literę -f lub końcówkę -ef w liczbie mnogiej zamieniamy je na “v” i dodajemy końcówkę -es, np.:

  • a wolf - wolves
  • a wife - wives
  • a thief - thieves

Liczba mnoga w języku angielskim - rzeczowniki nieregularne

Jak od każdej zasady, tak samo od tej mamy wyjątki. Niektóre wyrazy otrzymują całkowicie inne brzmienia lub takie same. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze rzeczowniki nieregularne:



liczba pojedyncza

liczba mnoga

a mouse

mice

a person

people

a child

children

a man

men

a woman

women

a sheep

sheep

a fish

fish

a fruit

fruit

a news

news

a tooth

teeth

a foot

feet

a goose

geese

an ox

oxen

advice

advice

deer

deer

aircraft

aircraft

a cactus

cacti

a die

dice

 

Wyróżniamy również rzeczowniki, które mają jedynie liczbę mnogą, np. clothes, jeans, scissors, glasses czy pyjamas.

Liczba mnoga i pojedyncza w języku angielskim - najczęściej zadawane pytania

Jak tworzymy liczbę mnogą w języku angielskim?

Czym są rzeczowniki nieregularne?

Jak od każdej zasady, tak samo od tej mamy wyjątki. Niektóre wyrazy otrzymują całkowicie inne brzmienia lub takie same. W niniejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze rzeczowniki nieregularne.

09.10.2024

Skróty angielskie: lista skrótów, które każdy powinien znać

„FYI, ten artykuł nie będzie zawierał listy wszystkich angielskich skrótów!” – to pierwszy przykład tego, jak można nie tylko skorzystać z angielskiego skrótu, ale jeszcze (nieco na siłę) dopasować go do polskiego zdania. Tak, to też jest możliwe. Ale po co to robić? Żeby było szybciej, prościej i w niektórych grupach społecznych – bardziej zrozumiale. BTW, coraz częściej uciekamy się do anglojęzycznych skrótów, które później przenikają do naszego potocznego języka zarówno mówionego, jak i pisan

18.09.2024

Najlepsza aplikacja do nauki angielskiego

Smartfony dają nam mnóstwo możliwości. W sklepach z oprogramowaniem mamy osobną kategorię „edukacja”, w której da się znaleźć wiele ciekawych apek, w tym również tych służących do nauki angielskiego. Które z nich uważamy za najciekawsze?

26.08.2024

Angielski biznesowy – czym jest i jak skutecznie się go uczyć?

Jeśli zdarza Ci się oglądać po angielsku filmy zagranicznych twórców na YouTube, to z pewnością zauważasz pewną zależność: w zależności od niszy, używane są konkretne słowa, określenia i skróty. Gdy je poznasz, nie masz trudności ze zrozumieniem przekazu. Dokładnie taki mechanizm działa w przypadku angielskiego biznesowego (Business English) – to pewien obszar językowy, wspierający konkretną grupę osób.

19.08.2024

Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska. Na czym polega różnica?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej uczyć się brytyjskiego angielskiego, czy też może amerykańskiego. Powód? Różnice w wymowie, konstrukcji zdań oraz obszarach zastosowań. Myśl, jaka często za tym idzie to: „jeśli nauczę się amerykańskiej odmiany, to w Europie nie będę rozumiana / rozumiany”. Czy tak jest faktycznie? Sprawdzamy!

01.07.2024

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

Zdanie podrzędne w zdaniu złożonym podrzędnie przydawkowym – to nie żart, w taki właśnie sposób brzmi pełna, fachowa nazwa dla zdań względnych (przydawkowych) w języku polskim. Chociaż da się w tym nazewnictwie odczuć pewną trudność, to samo zastosowanie reguł związanych z zagadnieniem jest do opanowania. Tym bardziej że z relative clauses będziesz spotykać się stosunkowo często, warto znać zasady!

18.06.2024

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy…

29.05.2023

Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim - co musisz wiedzieć?

W niektórych firmach pracownicy muszą porozumiewać się w języku angielskim. Coraz częściej jest wymagana znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Dodatkowo po wybuchu pandemii koronawirusa zwiększyła się możliwość pracy w firmach międzynarodowych - zdalnie, gdzie również jest potrzebny język angielski.

01.01.1970

Najpopularniejsze języki w Europie

Języki są bardzo cenne w dzisiejszym świecie. Kiedyś wiodącym dla wszystkich był angielski. Dzisiaj nadal tak jest (bo bądź co bądź) w Europie większość osób potrafi się porozumiewać w tym języku. Zauważono jednak trend, który pokazuje, że nie tylko angielski jest ważny. Coraz częściej w ofertach pracy w wymaganiach znajdziemy obowiązkową lub mile widzianą znajomość języka francuskiego, duńskiego czy hiszpańskiego. W związku z tym dzisiaj chcemy opowiedzieć nieco więcej o najpopularniejszych jęz

13.10.2023

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!