Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Liczba mnoga i pojedyncza w języku angielskim - najważniejsze zasady

 1. Jak tworzymy liczbę mnogą w języku angielskim?
 2. Liczba mnoga w języku angielskim - zasady
 3. Liczba mnoga w języku angielskim - rzeczowniki nieregularne

Rzeczowniki w języku angielskim podobnie, jak w polskim pełnią funkcje identyfikowania rzeczy, miejsc i istot żywych (np. ludzi i zwierząt). Dzisiaj postanowiliśmy przedstawić zasady dotyczące tworzenia liczby mnogiej w języku angielskim. Pokażemy najważniejsze zasady i podamy przykłady rzeczowników nieregularnych.

Jak tworzymy liczbę mnogą w języku angielskim?

Rzeczowniki w języku angielskim mają dwie formy (pojedyncza i mnoga). Tak samo, jak w języku polskim. Liczba pojedyncza dotyczy jednej rzeczy, osoby czy miejsca np. pianino, natomiast mnoga wszystkiego, czego jest więcej niż 1 - np. dwa pianina.

Poniżej omawiamy zasady dotyczące tworzenia liczby mnogiej. Oprócz tego zachęcamy wszystkich do zapoznania się z ofertą BUKI School

Liczba mnoga w języku angielskim - zasady

Zasada 1.

Jest to najpopularniejsza zasada tworzenia liczby mnogiej. Wystarczy do rzeczownika w formie pojedynczej dodać literę -s, np.

 • a cat - cats
 • an onion - onions
 • a book - books
 • a photo - photos

Zasada 2.

Jest to również często stosowana zasada. Do rzeczowników zakończonych na: -ss, -x, -ch i -sh, dodajemy końcówkę -es, np.

 • a bus - buses
 • a wish - wishes
 • a boss - bosses
 • a box - boxes

Zasada 3.

Kolejna zasada polega na tym, że do rzeczowników, które kończą się na -y, dodajemy końcówkę -ie, np.

 • a lady - ladies
 • a baby - babies
 • a berry - berries

Zasada 4.

Jeśli rzeczownik kończy się na spółgłoskę -y, a literę tą poprzedza spółgłoska, to -y zmieniamy na -i oraz dodajemy końcówkę -es, np.:

 • a puppy - puppies

Zasada 5. 

W przypadku, gdy rzeczownik kończy się, na literę -y, jednak poprzedza ją samogłoska (np. końcówka wygląda następująco: -oy, -ay), to nic nie zmieniamy, np.:

 • a monkey - monkeys

Zasada 6. 

Rzeczowniki, które kończą się na literę -o i jest ona poprzedzona samogłoską, otrzymują dodatkową literę -s, np.

 • a stereo - steroes

Zasada 7.

Rzeczowniki, które kończą się na literę -o i jest ona poprzedzona spółgłoską, otrzymują dodatkowa końcówką -es, np.:

 • a hero - heroes

Zasada 8.

Rzeczowniki, które kończą się na literę -f lub końcówkę -ef w liczbie mnogiej zamieniamy je na “v” i dodajemy końcówkę -es, np.:

 • a wolf - wolves
 • a wife - wives
 • a thief - thieves

Liczba mnoga w języku angielskim - rzeczowniki nieregularne

Jak od każdej zasady, tak samo od tej mamy wyjątki. Niektóre wyrazy otrzymują całkowicie inne brzmienia lub takie same. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze rzeczowniki nieregularne:liczba pojedyncza

liczba mnoga

a mouse

mice

a person

people

a child

children

a man

men

a woman

women

a sheep

sheep

a fish

fish

a fruit

fruit

a news

news

a tooth

teeth

a foot

feet

a goose

geese

an ox

oxen

advice

advice

deer

deer

aircraft

aircraft

a cactus

cacti

a die

dice

 

Wyróżniamy również rzeczowniki, które mają jedynie liczbę mnogą, np. clothes, jeans, scissors, glasses czy pyjamas.

Liczba mnoga i pojedyncza w języku angielskim - najczęściej zadawane pytania

Jak tworzymy liczbę mnogą w języku angielskim?

Czym są rzeczowniki nieregularne?

Jak od każdej zasady, tak samo od tej mamy wyjątki. Niektóre wyrazy otrzymują całkowicie inne brzmienia lub takie same. W niniejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze rzeczowniki nieregularne.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

28.11.2023

Czasowniki modalne w języku angielskim - wszystko, co musisz wiedzieć

Nawet, jeśli jeszcze nie wiesz, czym są czasowniki modalne, to już się pewnie z nimi zetknąłeś. Są one nie tylko niezmiernie popularne, ale też użyteczne. Właściwie ciężko wyobrazić sobie dłuższą konwersację bez konieczności użycia choćby jednego z nich. Dziś o czasownikach modalnych opowiemy nieco więcej, oczywiście jak zawsze podając interesujące przykłady i opisując zastosowanie. Zaciekawienie zbudowane? Czas na naukę!

09.11.2023

Brytyjski akcent - jak opanować? Praktyczne wskazówki na drodze do kształtowania wymowy

Stopniowe opanowywanie języka obcego kojarzy nam się zazwyczaj z dwoma najważniejszymi umiejętnościami: poznawaniem nowych słów i szlifowaniem gramatyki. Tymczasem można śmiało dołożyć jeszcze jedną, czasem niedocenianą zdolność, czyli wymowę z odpowiednim akcentem.

29.05.2023

Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim - co musisz wiedzieć?

W niektórych firmach pracownicy muszą porozumiewać się w języku angielskim. Coraz częściej jest wymagana znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Dodatkowo po wybuchu pandemii koronawirusa zwiększyła się możliwość pracy w firmach międzynarodowych - zdalnie, gdzie również jest potrzebny język angielski.

01.01.1970

Najpopularniejsze języki w Europie

Języki są bardzo cenne w dzisiejszym świecie. Kiedyś wiodącym dla wszystkich był angielski. Dzisiaj nadal tak jest (bo bądź co bądź) w Europie większość osób potrafi się porozumiewać w tym języku. Zauważono jednak trend, który pokazuje, że nie tylko angielski jest ważny. Coraz częściej w ofertach pracy w wymaganiach znajdziemy obowiązkową lub mile widzianą znajomość języka francuskiego, duńskiego czy hiszpańskiego. W związku z tym dzisiaj chcemy opowiedzieć nieco więcej o najpopularniejszych jęz

13.10.2023

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!