Jak wprowadzić dziecko w świat matematyki?
Matematyka jest pojęciem abstrakcyjnym, dlatego też czasami trudno jest wprowadzić swoje dziecko w ten świat. Najlepszym sposobem na pokazanie dziecku świata matematyki, jest nauka przez zabawę. Ważne jest również pozbycie się stereotypów - nie dzielimy się na umysły ścisłe i humanistyczne. Wszystko zależy od naszych starań i chęci - to, jak rozwiną się umiejętności dzieci, a później osób dorosłych. Ważne jest również pokazywanie matematyki z tej ciekawszej strony. Można zachęcać dziecka do rozwiązywania zagadek logicznych i nie tylko.
Wśród naszego społeczeństwa przewija się niesłuszne stwierdzenie, że jeżeli nie zamierzamy być inżynierami i inżynierkami lub doradcami i doradczyniami finansowymi, nie musimy pogłębiać swoich zdolności matematycznych. Nie ma jednak nic bardziej mylnego. Matematyka otacza nas z każdej strony - chociażby do obliczania oprocentowania kredytu i wysokości rabatu w sklepach. Dodatkowo wpływa na cały rozwój naszego mózgu, m.in. koncentracje.
Dlaczego języki obce są ważne?
Języki obce również odgrywają istotną rolę - zarówno w dziecięcym, jak i dorosłym życiu. Biegłe posługiwanie się innym językiem niż ojczysty pozwala na usprawnienie życia w wielu aspektach, m.in.:
- umożliwia naukę za granicą;
- umożliwia pracę za granicą;
- otwiera liczne możliwości zawodowe - nawet nadal mieszkając w swoim kraju, pracując np. w firmach anglojęzycznych;
- umożliwia rozwój własnych umiejętności - wiele kursów jest dostępna w języku angielskim lub niemieckim;
- umożliwia poznawanie nowych ludzi i budowanie przyjaźni na całe życie;
- zmienia podejście do świata;
- umożliwia sprawne podróżowanie;
- zwiększa możliwości mózgu - np. pobudza aktywność naszego umysłu. Wspomaga pamięć czy koncentrację;
- znajomość języków obcych pozytywnie wpływa na umiejętność podejmowania decyzji.
Badania pokazują, że osoby, które mają rozwinięte umiejętności językowe, mają większą gęstość istoty szarej w mózgu. Ponadto osoby starsze mają dobrze utrzymaną istotę białą. Ta część mózgu jest odpowiedzialna m.in. za procesy myślowe, koncentrację, a także za inteligencję. Dzieci, które rozpoczęły naukę języków obcych wcześniej, mają znacznie lepiej rozwiniętą pamięć roboczą oraz lepiej rozwinięte funkcje wykonawcze i poznawcze - oznacza to, że mają łatwość w rozwiązywaniu problemów, zdolności krytycznego myślenia, czy lepszą pamięć i umiejętność wielozadaniowości.
Wprowadzanie języków obcych od najmłodszych lat pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. W ten sposób zwiększa się umiejętności krytycznego myślenia, czy sprawia, że dzieci są bardziej kreatywne. Umiejętności te wprowadzają w tzw. myślenie wyższe. Podobnie, jak przy nauce matematyki, tak samo znajomość języków obcych opóźnia i zmniejsza ryzyko zachorowania m.in. na Alzhaimera.
Kiedy zacząć naukę języków obcych i matematyki?
Zarówno naukę języków obcych, jak i matematyki najlepiej jest zacząć, jak najwcześniej. Szacuje się, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę między 2 a 7 rokiem życia. Następny okres wzmożonej pracy mózgu (i tym samym szybsze uczenie się) następuje w okresie dojrzewania. W tych dwóch momentach znacznie powiększa się liczba synaps. Dwulatki mają aż dwa razy więcej synaps niż osoby dorosłe. W związku z tym wszyscy rodzice, którzy zamierzają zapisać swoje dziecko na zajęcia dodatkowe, powinni to zrobić już w okolicach 2 lub 3 urodzin.
Naukę najlepiej zacząć przez zabawę, co w przypadku języków obcych i matematyki, jest to stosunkowo łatwe. Więcej przeczytacie o tym tutaj.
Jakie zajęcia dodatkowe wybrać - matematyka, czy języki obce?
Decyzja nie jest prosta. Zarówno zdolności matematyczne, jak i znajomość języków obcych jest bardzo ważna. Obydwie te dziedziny pozytywnie wpływają na nasze całe życie. Ułatwiają rozwój niemal tych samych funkcji - zarówno poznawczych, jak i wykonawczych. Dobrym sposobem na podjęcie decyzji, co do zajęć dodatkowych, jest słuchanie swojego dziecka i rozwijanie tych umiejętności, które właśnie chce i w których czuje się dobrze. Na nic zdadzą się zajęcia dodatkowe, których dziecko nie będzie lubiło. Wszystkie osoby, które są w trakcie poszukiwania nauczyciela mogą zapoznać się z ofertą na stronie BUKI School.