Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Matematyka, czy języki obce - co lepiej rozwija Twoje dziecko?

Zarówno matematyka, jak i języki obce odgrywają w naszym życiu istotną rolę - są te jedne z ważniejszych dziedzin, które towarzyszą nam nie tylko w życiu codziennym, ale również przez całe życie. Wybierając zajęcia dodatkowe dla dzieci rodzice często stoją przed trudnym wyborem - na, które z zajęć się zdecydować, które umiejętności są ważniejsze?

Dlaczego matematyka jest ważna?

Matematyka jest obecna w naszym życiu niemal od samego początku - zaczynając od liczenia podczas prostych zabaw z dwu- i trzylatkami, a kończąc na skomplikowanych działaniach matematycznych, które tworzą nasze życie. Jednocześnie matematyka ma ważny i pozytywny wpływ na rozwój mózgu dzieci. Przykładowo - rozwijanie zdolności matematycznych już u kilkulatków sprawia, że na późniejszym etapie nauki będą miały łatwość w nauce pisania, liczenia i czytania.

Pozytywnie wpływa również na rozwój umiejętności poznawczych i wykonawczych - np. na umiejętności logicznego myślenia i szybszego przetwarzania informacji. Osoby, które mają dobrze rozwinięte zdolności matematyczne, znacznie szybciej potrafią podejmować decyzję i lepiej radzą sobie z codziennymi problemami. Znacznie lepiej przewidują konsekwencje danego postępowania. Według badań dzieci te (a później dorośli) są znacznie wytrwalsze w osiąganiu swoich celów. Naukowcy zaobserwowali, że osoby, które mają rozwinięte umiejętności matematyczne, bardzo często łatwiej uczą się grać na różnych instrumentach, czy są w stanie szybciej zauważać pewne zależności. Co ciekawe, takim osobom sprawniej również przychodzi nauka języków obcych.

Podsumowując, nauka matematyki od najmłodszych lat nie tylko pozytywnie wpływa na wszechstronny rozwój dziecka, ale również opóźnia procesy starzenia się mózgu.

Jak wprowadzić dziecko w świat matematyki?

Matematyka jest pojęciem abstrakcyjnym, dlatego też czasami trudno jest wprowadzić swoje dziecko w ten świat. Najlepszym sposobem na pokazanie dziecku świata matematyki, jest nauka przez zabawę. Ważne jest również pozbycie się stereotypów - nie dzielimy się na umysły ścisłe i humanistyczne. Wszystko zależy od naszych starań i chęci - to, jak rozwiną się umiejętności dzieci, a później osób dorosłych. Ważne jest również pokazywanie matematyki z tej ciekawszej strony. Można zachęcać dziecka do rozwiązywania zagadek logicznych i nie tylko.

Wśród naszego społeczeństwa przewija się niesłuszne stwierdzenie, że jeżeli nie zamierzamy być inżynierami i inżynierkami lub doradcami i doradczyniami finansowymi, nie musimy pogłębiać swoich zdolności matematycznych. Nie ma jednak nic bardziej mylnego. Matematyka otacza nas z każdej strony - chociażby do obliczania oprocentowania kredytu i wysokości rabatu w sklepach. Dodatkowo wpływa na cały rozwój naszego mózgu, m.in. koncentracje.

Dlaczego języki obce są ważne?

Języki obce również odgrywają istotną rolę - zarówno w dziecięcym, jak i dorosłym życiu. Biegłe posługiwanie się innym językiem niż ojczysty pozwala na usprawnienie życia w wielu aspektach, m.in.:

  • umożliwia naukę za granicą;
  • umożliwia pracę za granicą;
  • otwiera liczne możliwości zawodowe - nawet nadal mieszkając w swoim kraju, pracując np. w firmach anglojęzycznych;
  • umożliwia rozwój własnych umiejętności - wiele kursów jest dostępna w języku angielskim lub niemieckim;
  • umożliwia poznawanie nowych ludzi i budowanie przyjaźni na całe życie;
  • zmienia podejście do świata;
  • umożliwia sprawne podróżowanie;
  • zwiększa możliwości mózgu - np. pobudza aktywność naszego umysłu. Wspomaga pamięć czy koncentrację;
  • znajomość języków obcych pozytywnie wpływa na umiejętność podejmowania decyzji.

Badania pokazują, że osoby, które mają rozwinięte umiejętności językowe, mają większą gęstość istoty szarej w mózgu. Ponadto osoby starsze mają dobrze utrzymaną istotę białą. Ta część mózgu jest odpowiedzialna m.in. za procesy myślowe, koncentrację, a także za inteligencję. Dzieci, które rozpoczęły naukę języków obcych wcześniej, mają znacznie lepiej rozwiniętą pamięć roboczą oraz lepiej rozwinięte funkcje wykonawcze i poznawcze - oznacza to, że mają łatwość w rozwiązywaniu problemów, zdolności krytycznego myślenia, czy lepszą pamięć i umiejętność wielozadaniowości.

Wprowadzanie języków obcych od najmłodszych lat pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. W ten sposób zwiększa się umiejętności krytycznego myślenia, czy sprawia, że dzieci są bardziej kreatywne. Umiejętności te wprowadzają w tzw. myślenie wyższe. Podobnie, jak przy nauce matematyki, tak samo znajomość języków obcych opóźnia i zmniejsza ryzyko zachorowania m.in. na Alzhaimera.

Kiedy zacząć naukę języków obcych i matematyki?

Zarówno naukę języków obcych, jak i matematyki najlepiej jest zacząć, jak najwcześniej. Szacuje się, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę między 2 a 7 rokiem życia. Następny okres wzmożonej pracy mózgu (i tym samym szybsze uczenie się) następuje w okresie dojrzewania. W tych dwóch momentach znacznie powiększa się liczba synaps. Dwulatki mają aż dwa razy więcej synaps niż osoby dorosłe. W związku z tym wszyscy rodzice, którzy zamierzają zapisać swoje dziecko na zajęcia dodatkowe, powinni to zrobić już w okolicach 2 lub 3 urodzin.

Naukę najlepiej zacząć przez zabawę, co w przypadku języków obcych i matematyki, jest to stosunkowo łatwe. Więcej przeczytacie o tym tutaj.

Jakie zajęcia dodatkowe wybrać - matematyka, czy języki obce?

Decyzja nie jest prosta. Zarówno zdolności matematyczne, jak i znajomość języków obcych jest bardzo ważna. Obydwie te dziedziny pozytywnie wpływają na nasze całe życie. Ułatwiają rozwój niemal tych samych funkcji - zarówno poznawczych, jak i wykonawczych. Dobrym sposobem na podjęcie decyzji, co do zajęć dodatkowych, jest słuchanie swojego dziecka i rozwijanie tych umiejętności, które właśnie chce i w których czuje się dobrze. Na nic zdadzą się zajęcia dodatkowe, których dziecko nie będzie lubiło. Wszystkie osoby, które są w trakcie poszukiwania nauczyciela mogą zapoznać się z ofertą na stronie BUKI School.

Autor:

06.12.2023

Kto wymyślił matematykę?

W szkole jest kładziony spory nacisk na to, aby matematyki się uczyć w sposób metodyczny – rozpoczynając od prostych działań, a na skomplikowanych równaniach i twierdzeniach kończąc. Wreszcie dziedzina ta ma wiele pochodnych, a jej studiowanie może zająć niemal całe życie. Jacy ludzie stoją za początkami matematyki? Aby to stwierdzić, będziemy musieli cofnąć się aż do wieków przed naszą erą!

24.11.2023

Dodawanie i odejmowanie ułamków: najważniejsze zasady i praktyczne wskazówki

Jest kilka matematycznych umiejętności, o których każdy uczeń musi się dowiedzieć. Co to jest iloczyn i iloraz, sprawna znajomość tabliczki mnożenia, albo rozumienie zasad dotyczących potęgowania i pierwiastkowania. Do grona tych absolutnych podstaw należy również dodawania i odejmowanie ułamków – będzie ono towarzyszyło każdemu aż do końca szkoły, a czasem może przydać się również w dorosłym życiu. Dziś nauczymy się kilku zasad związanych z tymi działaniami. Jednak na początek…

30.10.2023

Liczby ujemne – jak je opanować? Praktyczne wskazówki od Buki School

Powiedzenie „być na minusie” nie jest nacechowane zbyt pozytywnie, ale cóż – i takie sytuacje w życiu się zdarzają. Podpowiemy, że w takich momentach szczególnie warto zdać się na matematykę i nieco częściej wprowadzać w życie tzw. chłodną kalkulację. Między innymi dlatego dzisiaj poznamy lewą stronę osi liczbowej – czyli liczby ujemne – i wskażemy jak je opanować, również pod względem wykonywania działań na nich.

12.09.2023

Rola matematyki w ekonomii

Czy każdy ekonomista musi odwoływać się do praw matematycznych? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo są tacy, którym matematyzacja ekonomii jest wyjątkowo obojętna, ale nawet oni muszą czasem sięgać do nieco bardziej zaawansowanych równań i twierdzeń.

24.08.2023

Gry matematyczne dla dzieci. Praktyczne wskazówki i propozycje

Czy można rozwijać zdolności matematyczne dziecka już od najmłodszych lat? Tak, jest to możliwe i jak najbardziej wskazane. Jako że wiadomo, iż z nudą i dziećmi nie ma żartów, to trzeba podejść do sprawy zupełnie inaczej. Dlatego dzisiaj zrobimy przegląd ciekawych gier z pogranicza matematyki!

29.05.2023

Matematyka dla dorosłych - powody, dla których warto zacząć uczyć się matematyki w każdym wieku

Matematyka kojarzy się niemal wszystkim z najtrudniejszym przedmiotem w szkole. Zdecydowana większość osób w wieku szkolnym (lub studenckim) największe problemy ma właśnie z tą dziedziną nauki.

29.05.2023

Ciekawe niestandardowe metody do nauki matematyki, które możecie wypróbować

Matematyka jest królową nauk. Jest ona jednak jednym z najmniej lubianych i jednym z najtrudniejszych przedmiotów w szkole. Niektórzy uczniowie mają aż ciarki na plecach, jak sobie myślą o nauce matematyki. Coraz więcej badań mówi o tym, że system szkolnictwa należy zmienić.

29.05.2023

Matematyka w programowaniu - jak bardzo jest potrzebna?

Powszechnie krąży opinia, że do programowania niezbędna jest matematyka. Uważa się również, że programistami mogą być osoby, które dobrze sobie radziły sobie z przedmiotami ścisłymi, np. z matematyką czy fizyką. Jest wiele zależności i podobieństw między tymi przedmiotami. Z całą pewnością matematyka ułatwia programowanie. Jednak, co do tego, czy jest niezbędna, zdania są podzielone.

29.05.2023

Filozofia matematyki - na czym polega i czy jest ważna?

Mogłoby się wydawać, że filozofia i matematyka to dwa odległe bieguny nauki. Nie do końca jednak tak jest. W filozofii wyróżniamy dział związany z naukami ścisłymi. Dzisiaj opowiemy, czym zajmują się specjaliści w tej dziedzinie i dlaczego filozofia matematyki jest dla nas istotna, jakie ma dla nas znaczenie i co jej zawdzięczamy.