Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Kup pakiet od 8 lekcji i
zyskaj 2 lekcje GRATIS!

Matematyka dla dorosłych - powody, dla których warto zacząć uczyć się matematyki w każdym wieku

Matematyka kojarzy się niemal wszystkim z najtrudniejszym przedmiotem w szkole. Zdecydowana większość osób w wieku szkolnym (lub studenckim) największe problemy ma właśnie z tą dziedziną nauki. Zazwyczaj matematyka jest również największą zmorą w szkole, jednak chcąc nie chcąc nie bez powodu, jest to królowa nauk. Z tego też względu odpowiemy dzisiaj na pytanie - dlaczego matematyka jest ważna oraz przedstawiamy powody, dla których warto zacząć uczyć się matematyki.

Czy matematyka jest ważna?

Matematyka niewątpliwie jest ważną dziedziną nauki, dlatego w razie jakikolwiek problemów zachęcamy do zapoznania się z oferta BUKI School. Otwiera wiele możliwości i zmienia patrzenie na świat. To właśnie matematyka umożliwiła nam dostęp do najnowszych technologii (i ich rozwój). Matematyka jest zarówno w telekomunikacji, jak i internecie czy informatyce, chemii i fizyce. Każdy z nas - nawet teraz korzysta z tego, co dała nam matematyka, dlatego też nikt nie powinien się zastanawiać i podważać jej istoty.

Większość wynalazków, z którymi mamy do czynienia i zrewolucjonizowały nasz świat ma swoje podstawy w matematyce. Wszystkie te nowinki pozwalają na polepszenie jakości życia, odkrywania nowych leków czy rozwijania technologii. Nikt z nas bez matematyki nie mógłby korzystać m.in. z komputerów, telefonów, wyrzynarek, wagi czy całej telekomunikacji.

Matematyka jest wykorzystywana zarówno w kuchni, jak i przy budowaniu wieżowców, dróg czy przy budowaniu rakiety kosmicznej. W życiu codziennym mamy do czynienia z matematyką cały czas, chociaż może nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, ponieważ mamy przy sobie wiele ułatwiaczy - kalkulatory, wagi kuchenne, centymetry, miarki, telefony czy komputery, które wykonują wiele rzeczy za nas. Matematyka jest również często niezbędna w życiu zawodowym - m.in. programistom, analitykom, czy ekonomistom i finansistom. Trudno również sobie wyobrazić biologów, chemików czy fizyków, którzy nie znaliby matematyki.

Oprócz szerokiego wykorzystania matematyki w życiu codziennym ma ona również istotne znaczenie dla nas. Różnorodne zadania i łamigłówki matematyczne to świetny trening dla mózgu. Pozwala to na trenowanie kreatywności, krytycznego myślenia, umiejętności odnajdywania błędów, a także poprawia pewność siebie. Dodatkowo udowodniono, że regularne rozwiązywanie zadań matematycznych opóźnia rozwój chorób, takich jak Alzheimer czy Parkinson.

Powody, dla których warto uczyć się matematyki

Poniżej przedstawiamy powody, dla których warto uczyć się matematyki w każdym wieku:

 1. Matematyka daję możliwości. Jest to pewnego rodzaju klucz do zawodów przyszłości. Od kilku lat i nie zapowiada się na zmianę tego trendu, rośnie zainteresowanie osobami z tzw. umysłami ścisłymi.
 2. Matematyka rozwija logiczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów. W dzisiejszych czasach logiczne myślenie jest ważniejsze niż wiele innych umiejętności.
 3. Umiejętności matematyczne to również szansa na podjęcie studiów lub zatrudnienia w kierunkach technicznych lub technologicznych, np. przy projektowaniu samochodów czy jako programiści.
 4. Matematyka to również gwarancja pracy w zawodach, które doskonale już znamy, np. architekci, analitycy finansowi czy księgowi.
 5. Znajomość matematyki jest równoznaczna z wysoko rozwiniętymi umiejętnościami poznawczymi czy dobrą pamięcią.
 6. Matematyka rozwija również inne umiejętności. Ułatwia naukę grania na instrumentach, rozumienie zjawisk zachodzących na świecie, wyciąganie wniosków czy myślenie przestrzenne.
 7. Matematyka ułatwia również zwykłe codzienne życie. Możemy sprawnie obliczyć, czy promocja w sklepie jest prawdziwa, a może tylko kusi czerwonymi napisami. Możemy sprawniej rozwiązywać codzienne problemy. Matematyka ułatwia gotowanie, np. odmierzanie miar, ale nie tylko tutaj się przydaje. Pozwala na wykonywanie wymiarów podczas remontu i obliczania, ile farby jest potrzeba na pomalowanie pokoju. Lokaty czy oprocentowania kredytów, to również matematyka - dzięki takim umiejętnością jesteśmy w stanie policzyć, ile zarobimy lub ile musimy zapłacić za pożyczkę.
 8. Możliwość świadczenia korepetycji z matematyki lub innych przedmiotów ścisłych, do których jest ona potrzebna - jest to dobry sposób na dodatkowy zarobek.

Jak uczyć się matematyki?

Skoro matematyka jest taka ważna, to jak skutecznie jej się nauczyć? Jest na to kilka sposobów. Może to być nauka samodzielna, efektywne nauczanie w szkole lub zajęcia dodatkowe. Nie zaszkodzi połączyć tych wszystkich metod - zapewni to jeszcze szybsze i lepsze efekty. Istotna również systematyczność. Nie uda się nadrobić całego materiału w ciągu 2 czy 3 tygodni. Nie powinno się również zaczynać kolejnych działów matematyki, jeśli poprzedni nie został do końca zrozumiany. Jest to związane z tym, że jest to nauka stopniowa (schodkowa) - niemal wszystkie tematy są ze sobą ściśle powiązane.

Osoby, które chcą zaszczepić naukę matematyki już u małych dzieci, muszą ją wprowadzać od najmłodszych lat - najpierw w formie zabawy. Tak, żeby była ciekawa i zachęcała do odkrywania świata.

Nauka matematyki to nie tylko siedzenie nad książkami, podręcznikami i repetytoriami zadań, to również:

 • łamigłówki logiczne;
 • zagadki logiczne;
 • rysunki geometryczne;
 • zadania przestrzenne;
 • zadania interaktywne.

W przypadku rozwiązywania zadań (bo to również jest konieczne), warto korzystać z różnego rodzaju zakreślaczy, wykonywać staranne notatki, a także podzielić naukę na część teoretyczną i praktyczną.

Praktyczne wskazówki - jak uczyć się matematyki:

 1. Zadbaj o systematyczność - staraj się poświęcić codziennie kilka minut na naukę;
 2. Zadbaj o porządek w swoim miejscu pracy - bałagan rozprasza nas podczas nauki;
 3. Zadbaj o dokonane warunki do nauki i zlikwiduj rozpraszacze - nie ucz się przy włączonym telewizorze i nie korzystaj z telefonu.
 4. Uczęszczaj na zajęcia dodatkowe.
 5. Spróbuj nauki ze znajomymi - praca w grupie może być bardzo kreatywna.

Autor:

02.07.2024

Gry komputerowe – rozwijają dzieci, czy im szkodzą?

Z grami komputerowymi zetknęło się już w momencie swojego dzieciństwa pokolenie dzisiejszych matek i ojców. Co słyszeli od swoich rodziców? „Nie graj tyle, bo od tego zgłupiejesz”, „oczy ci wysiądą od tego monitora”, „tylko te gry, weź się lepiej za naukę”, „lepiej coś poczytaj albo idź na dwór” i wiele, wiele innych tego typu stwierdzeń. Od tamtego czasu sporo się zmieniło – również w branży gier i konsumpcji treści – jak zatem powinno się reagować względem dziecka, które chce swój wolny czas s

06.12.2023

Kto wymyślił matematykę?

W szkole jest kładziony spory nacisk na to, aby matematyki się uczyć w sposób metodyczny – rozpoczynając od prostych działań, a na skomplikowanych równaniach i twierdzeniach kończąc. Wreszcie dziedzina ta ma wiele pochodnych, a jej studiowanie może zająć niemal całe życie. Jacy ludzie stoją za początkami matematyki? Aby to stwierdzić, będziemy musieli cofnąć się aż do wieków przed naszą erą!

24.11.2023

Dodawanie i odejmowanie ułamków: najważniejsze zasady i praktyczne wskazówki

Jest kilka matematycznych umiejętności, o których każdy uczeń musi się dowiedzieć. Co to jest iloczyn i iloraz, sprawna znajomość tabliczki mnożenia, albo rozumienie zasad dotyczących potęgowania i pierwiastkowania. Do grona tych absolutnych podstaw należy również dodawania i odejmowanie ułamków – będzie ono towarzyszyło każdemu aż do końca szkoły, a czasem może przydać się również w dorosłym życiu. Dziś nauczymy się kilku zasad związanych z tymi działaniami. Jednak na początek…

30.10.2023

Liczby ujemne – jak je opanować? Praktyczne wskazówki od Buki School

Powiedzenie „być na minusie” nie jest nacechowane zbyt pozytywnie, ale cóż – i takie sytuacje w życiu się zdarzają. Podpowiemy, że w takich momentach szczególnie warto zdać się na matematykę i nieco częściej wprowadzać w życie tzw. chłodną kalkulację. Między innymi dlatego dzisiaj poznamy lewą stronę osi liczbowej – czyli liczby ujemne – i wskażemy jak je opanować, również pod względem wykonywania działań na nich.

12.09.2023

Rola matematyki w ekonomii

Czy każdy ekonomista musi odwoływać się do praw matematycznych? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo są tacy, którym matematyzacja ekonomii jest wyjątkowo obojętna, ale nawet oni muszą czasem sięgać do nieco bardziej zaawansowanych równań i twierdzeń.

24.08.2023

Gry matematyczne dla dzieci. Praktyczne wskazówki i propozycje

Czy można rozwijać zdolności matematyczne dziecka już od najmłodszych lat? Tak, jest to możliwe i jak najbardziej wskazane. Jako że wiadomo, iż z nudą i dziećmi nie ma żartów, to trzeba podejść do sprawy zupełnie inaczej. Dlatego dzisiaj zrobimy przegląd ciekawych gier z pogranicza matematyki!

29.05.2023

Ciekawe niestandardowe metody do nauki matematyki, które możecie wypróbować

Matematyka jest królową nauk. Jest ona jednak jednym z najmniej lubianych i jednym z najtrudniejszych przedmiotów w szkole. Niektórzy uczniowie mają aż ciarki na plecach, jak sobie myślą o nauce matematyki. Coraz więcej badań mówi o tym, że system szkolnictwa należy zmienić.

29.05.2023

Matematyka, czy języki obce - co lepiej rozwija Twoje dziecko?

Zarówno matematyka, jak i języki obce odgrywają w naszym życiu istotną rolę - są te jedne z ważniejszych dziedzin, które towarzyszą nam nie tylko w życiu codziennym, ale również przez całe życie. Wybierając zajęcia dodatkowe dla dzieci rodzice często stoją przed trudnym wyborem - na, które z zajęć się zdecydować, które umiejętności są ważniejsze?

29.05.2023

Matematyka w programowaniu - jak bardzo jest potrzebna?

Powszechnie krąży opinia, że do programowania niezbędna jest matematyka. Uważa się również, że programistami mogą być osoby, które dobrze sobie radziły sobie z przedmiotami ścisłymi, np. z matematyką czy fizyką. Jest wiele zależności i podobieństw między tymi przedmiotami. Z całą pewnością matematyka ułatwia programowanie. Jednak, co do tego, czy jest niezbędna, zdania są podzielone.