Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Media społecznościowe a nauka języka obcego - mogą być przydatne czy tylko przeszkadzają?

Media społecznościowe są ważną częścią naszego życia. Umożliwiają nie tylko dostęp do informacji z całego świata, ale także kontaktowanie się z innymi osobami. Zapewniają również rozrywkę i są sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nikt nie wyobraża sobie dzisiaj życia bez internetu. Jest wykorzystywany do wszystkiego, ale czy do zdobywania wiedzy również? Jak media społecznościowe wpływają na naukę?

Co to są media społecznościowe?

Media społecznościowe, inaczej social media to media, które są używane za pośrednictwem internetu na wszystkich urządzeniach. Zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i laptopach, tabletach i telefonach. Do cech charakterystycznych mediów społecznościowych zaliczamy:

 • komunikację - umożliwiają kontakt z innymi użytkownikami;
 • interaktywność - umożliwiają wchodzenie w interakcje, np. komentowanie czy zakładanie grup tematycznych;
 • komunikacja na żywo - w czasie rzeczywistym;
 • brak redakcji - nikt nie weryfikuje publikowanych treści, nie są one sprawdzane i poprawiane.

Nauka języka obcego a media społecznościowe - jak wykorzystać media społecznościowe?

Naukę języka obcego za pośrednictwem social mediów możemy podzielić na dwa sposoby:

 • celowe;
 • przypadkowe.

W internecie jest wiele treści np. w języku angielskim. Można na nie trafiać przypadkowo - może to być oglądanie filmików, reklam czy czytanie postów ulubionych aktorów, piosenkarzy czy nawet polityków i dziennikarzy. W takiej sytuacji mówimy o nauce języków obcych przypadkowej - nie można liczyć w tym wypadku na spektakularne efekty, jednak poniekąd umożliwia osłuchiwanie i opatrzenie się z językiem obcym. Istnieje również możliwość celowej nauki języków obcych. Na portalach społecznościowych jest wielu twórców, którzy zajmują się tworzenie kanałów (contentu) o tematyce edukacyjnej - dotyczy to również języków obcych. Istnieje możliwość nauki zarówno poprzez czytanie, jak i słuchanie, czy oglądanie filmików. Dzięki takiej interakcji kontakt z językiem obcym będzie dużo bardziej systematyczny.

Sposoby na naukę języków obcych za pośrednictwem mediów społecznościowych:

 • zmiana języka w przeglądarce;
 • obserwowane obcojęzycznych profili w mediach - najlepiej zgodnie z zainteresowaniami i/lub o tematyce edukacyjnej;
 • czytanie blogów i artykułów w obcym języku;
 • nawiązywanie kontaktów z obcojęzycznymi znajomymi;
 • dołączanie do grup tematycznych, które są poświęcone nauce języka;
 • oglądanie memów w obcym języku;
 • oglądanie instatory obcojęzycznych osób.

Metody nauki języka obcego w mediach społecznościowych

Media społecznościowe są niemal nieograniczone. Ilość użytkowników przekracza 4,2 miliarda. Nauka języków obcych za ich pośrednictwem to dosyć nowy, ale dający szybko efekty sposób. Można w ten sposób poznać tzw. żywy język - nie tylko ten, którego uczymy się w szkołach językowych. Nauka za pośrednictwem mediów społecznościowych, to z całą pewnością bardzo dobry sposób na uzupełnienie klasycznych zajęć. Jeżeli chodzi jednak o standardową naukę języków obcych, warto zapoznać się z ofertą BUKI School. Znajdziecie tam zarówno zdjęcia, jak i filmy czy fora dyskusyjne. Do najpopularniejszych mediów społecznościowych zaliczamy m.in. Facebooka, Instagrama, Linkedin, Youtube czy różnego rodzaju blogi - to właśnie na tych mediach dzisiaj się skupimy.

Media społecznościowe a język obcy - blogowanie

Blogowanie to szerokie pojęcie. Kiedyś kojarzyły się tylko z osobnymi stronami, gdzie co pewien czas były publikowane zdjęcia, posty czy opowiadania i treści edukacyjne - w zależności od tematyki bloga. Zazwyczaj posty te były stosunkowo długie - przypominały nieco artykuły. Blogi zyskały na popularności już dawno temu i do dzisiaj są wykorzystywane. Zakładają je różne osoby - często nauczyciele czy pasjonaci języków obcych. W internecie można znaleźć również blogi prowadzone przez szkoły językowe. W artykułach tych najczęściej są opisywane w prosty sposób zagadnienia dydaktyczne czy przykłady form pisemnych. Do najpopularniejszych blogów językowych możemy zaliczyć:

Media społecznościowe a język obcy - Facebook

Kolejny portal, który jest przydatny podczas nauki angielskiego to Facebook. Można tam znaleźć wszystko - począwszy od kont, na których są regularnie publikowane posty związane z nauką języka, po grupy tematyczne, gdzie można wymieniać się wiedzą. Facebook, to również komunikator, który umożliwia poznawanie nowych osób - również obcojęzycznych. Poniżej kilka grup przeznaczonych do nauki języków obcych:

Media społecznościowe a język obcy - Instagram

Wiele możliwości daje również Instagram. Jest to poniekąd skarbnicą kont dydaktycznych. Właśnie na tej platformie znajdziemy profile prowadzone przez nauczycieli i pasjonatów języków obcych. Umieszczają oni regularnie posty tematyczne czy nawet krótkie filmiki instruktażowe. Poniżej przedstawimy kilka kont, które umożliwiają naukę języków obcych:

Media społecznościowe a język obcy - Linkedin

Mało osób może o tym wiedzieć, ale Linkedin również sprawdzi się do nauki języków obcych - w szczególności jeżeli chodzi znajomość języka biznesowego lub branżowego. Jest to platforma, która pozwala na śledzenie, co się dzieje w danej branży - np. dla programistów w sektorze IT. Uczyć można się poprzez obserwowanie zagranicznych specjalistów - bardzo często publikują oni cenne artykuły i inicjują dyskusję. Można również poznać inne osoby ze swojej branży - nie tylko z polski i porozmawiać na tematy związane z pracą czy biznesem.

Media społecznościowe a język obcy - Youtube

Tak jak i w poprzednich mediach społecznościowych, tak samo można uczyć się języka obcego za pomocą Youtube. Zapewne każdy z Was zna tę platformę, która służy do wstawiania i oglądania filmików na różnorodne tematy - również związane z szeroko rozumianą nauką. Wiele twórców praktykuje ten sposób przekazywania wiedzy. Co więcej, wiele osób nagrywa równolegle podcasty w tej samej tematyce. Jedne z popularniejszych kanałów na Youtube do nauki języków obcych, to:

Media społecznościowe a język obcy - Tik Tok

Tik Tok to również źródło wiedzy - krótkie reelsy sprawiają, że wiedza jest przekazywana w pigułce. W ten sposób najczęściej twórcy przekazują przydatne zwroty lub pewne zasady, o których bezwzględnie trzeba pamiętać. Krótka forma filmików sprawia, że ogląda się je przyjemnie i można to robić niemal wszędzie. Jedne z popularniejszych kanałów na Tik Tok’u to:

Autor:

18.06.2024

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy…

09.06.2024

Czasy przeszły w angielskim – jak je stosować?

Gdy o czymś opowiadamy, najczęściej nie możemy posłużyć się czasem teraźniejszym. Sięgamy do przeszłości, więc naturalne jest, że musimy użyć właściwego zwrotu. Dziś spoglądamy najprościej jak się da na konstrukcje gramatyczne dotyczące wszystkich czasów przeszłych w języku angielskim.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

29.05.2023

W jakim wieku jest za późno na naukę języka obcego?

Jeszcze kilkanaście lat temu nauka języków obcych w szkołach nie była tak rozpowszechniona. Do tego przedmiotu często uczniowie i nauczyciele podchodzili, jak do tego “mniej ważniejszego”. Dodatkowo, jeżeli jesteś w grupie wiekowej 40+, to najprawdopodobniej w szkołach, mało kto uczył się np. języka angielskiego, który jest tak bardzo dzisiaj potrzebny.

29.05.2023

Mówienie, czy pisanie po angielsku - co jest ważniejsze?

Bardzo często osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim (lub innym językiem obcym) zadają sobie pytanie - czego najpierw się nauczyć - pisać, czy mówić? Czy ważne są zasady gramatyczne, czy można je jednak zostawić na później? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.