Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Media społecznościowe a nauka języka obcego - mogą być przydatne czy tylko przeszkadzają?

Media społecznościowe są ważną częścią naszego życia. Umożliwiają nie tylko dostęp do informacji z całego świata, ale także kontaktowanie się z innymi osobami. Zapewniają również rozrywkę i są sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nikt nie wyobraża sobie dzisiaj życia bez internetu. Jest wykorzystywany do wszystkiego, ale czy do zdobywania wiedzy również? Jak media społecznościowe wpływają na naukę?

Co to są media społecznościowe?

Media społecznościowe, inaczej social media to media, które są używane za pośrednictwem internetu na wszystkich urządzeniach. Zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i laptopach, tabletach i telefonach. Do cech charakterystycznych mediów społecznościowych zaliczamy:

 • komunikację - umożliwiają kontakt z innymi użytkownikami;
 • interaktywność - umożliwiają wchodzenie w interakcje, np. komentowanie czy zakładanie grup tematycznych;
 • komunikacja na żywo - w czasie rzeczywistym;
 • brak redakcji - nikt nie weryfikuje publikowanych treści, nie są one sprawdzane i poprawiane.

Nauka języka obcego a media społecznościowe - jak wykorzystać media społecznościowe?

Naukę języka obcego za pośrednictwem social mediów możemy podzielić na dwa sposoby:

 • celowe;
 • przypadkowe.

W internecie jest wiele treści np. w języku angielskim. Można na nie trafiać przypadkowo - może to być oglądanie filmików, reklam czy czytanie postów ulubionych aktorów, piosenkarzy czy nawet polityków i dziennikarzy. W takiej sytuacji mówimy o nauce języków obcych przypadkowej - nie można liczyć w tym wypadku na spektakularne efekty, jednak poniekąd umożliwia osłuchiwanie i opatrzenie się z językiem obcym. Istnieje również możliwość celowej nauki języków obcych. Na portalach społecznościowych jest wielu twórców, którzy zajmują się tworzenie kanałów (contentu) o tematyce edukacyjnej - dotyczy to również języków obcych. Istnieje możliwość nauki zarówno poprzez czytanie, jak i słuchanie, czy oglądanie filmików. Dzięki takiej interakcji kontakt z językiem obcym będzie dużo bardziej systematyczny.

Sposoby na naukę języków obcych za pośrednictwem mediów społecznościowych:

 • zmiana języka w przeglądarce;
 • obserwowane obcojęzycznych profili w mediach - najlepiej zgodnie z zainteresowaniami i/lub o tematyce edukacyjnej;
 • czytanie blogów i artykułów w obcym języku;
 • nawiązywanie kontaktów z obcojęzycznymi znajomymi;
 • dołączanie do grup tematycznych, które są poświęcone nauce języka;
 • oglądanie memów w obcym języku;
 • oglądanie instatory obcojęzycznych osób.

Metody nauki języka obcego w mediach społecznościowych

Media społecznościowe są niemal nieograniczone. Ilość użytkowników przekracza 4,2 miliarda. Nauka języków obcych za ich pośrednictwem to dosyć nowy, ale dający szybko efekty sposób. Można w ten sposób poznać tzw. żywy język - nie tylko ten, którego uczymy się w szkołach językowych. Nauka za pośrednictwem mediów społecznościowych, to z całą pewnością bardzo dobry sposób na uzupełnienie klasycznych zajęć. Jeżeli chodzi jednak o standardową naukę języków obcych, warto zapoznać się z ofertą BUKI School. Znajdziecie tam zarówno zdjęcia, jak i filmy czy fora dyskusyjne. Do najpopularniejszych mediów społecznościowych zaliczamy m.in. Facebooka, Instagrama, Linkedin, Youtube czy różnego rodzaju blogi - to właśnie na tych mediach dzisiaj się skupimy.

Media społecznościowe a język obcy - blogowanie

Blogowanie to szerokie pojęcie. Kiedyś kojarzyły się tylko z osobnymi stronami, gdzie co pewien czas były publikowane zdjęcia, posty czy opowiadania i treści edukacyjne - w zależności od tematyki bloga. Zazwyczaj posty te były stosunkowo długie - przypominały nieco artykuły. Blogi zyskały na popularności już dawno temu i do dzisiaj są wykorzystywane. Zakładają je różne osoby - często nauczyciele czy pasjonaci języków obcych. W internecie można znaleźć również blogi prowadzone przez szkoły językowe. W artykułach tych najczęściej są opisywane w prosty sposób zagadnienia dydaktyczne czy przykłady form pisemnych. Do najpopularniejszych blogów językowych możemy zaliczyć:

Media społecznościowe a język obcy - Facebook

Kolejny portal, który jest przydatny podczas nauki angielskiego to Facebook. Można tam znaleźć wszystko - począwszy od kont, na których są regularnie publikowane posty związane z nauką języka, po grupy tematyczne, gdzie można wymieniać się wiedzą. Facebook, to również komunikator, który umożliwia poznawanie nowych osób - również obcojęzycznych. Poniżej kilka grup przeznaczonych do nauki języków obcych:

Media społecznościowe a język obcy - Instagram

Wiele możliwości daje również Instagram. Jest to poniekąd skarbnicą kont dydaktycznych. Właśnie na tej platformie znajdziemy profile prowadzone przez nauczycieli i pasjonatów języków obcych. Umieszczają oni regularnie posty tematyczne czy nawet krótkie filmiki instruktażowe. Poniżej przedstawimy kilka kont, które umożliwiają naukę języków obcych:

Media społecznościowe a język obcy - Linkedin

Mało osób może o tym wiedzieć, ale Linkedin również sprawdzi się do nauki języków obcych - w szczególności jeżeli chodzi znajomość języka biznesowego lub branżowego. Jest to platforma, która pozwala na śledzenie, co się dzieje w danej branży - np. dla programistów w sektorze IT. Uczyć można się poprzez obserwowanie zagranicznych specjalistów - bardzo często publikują oni cenne artykuły i inicjują dyskusję. Można również poznać inne osoby ze swojej branży - nie tylko z polski i porozmawiać na tematy związane z pracą czy biznesem.

Media społecznościowe a język obcy - Youtube

Tak jak i w poprzednich mediach społecznościowych, tak samo można uczyć się języka obcego za pomocą Youtube. Zapewne każdy z Was zna tę platformę, która służy do wstawiania i oglądania filmików na różnorodne tematy - również związane z szeroko rozumianą nauką. Wiele twórców praktykuje ten sposób przekazywania wiedzy. Co więcej, wiele osób nagrywa równolegle podcasty w tej samej tematyce. Jedne z popularniejszych kanałów na Youtube do nauki języków obcych, to:

Media społecznościowe a język obcy - Tik Tok

Tik Tok to również źródło wiedzy - krótkie reelsy sprawiają, że wiedza jest przekazywana w pigułce. W ten sposób najczęściej twórcy przekazują przydatne zwroty lub pewne zasady, o których bezwzględnie trzeba pamiętać. Krótka forma filmików sprawia, że ogląda się je przyjemnie i można to robić niemal wszędzie. Jedne z popularniejszych kanałów na Tik Tok’u to:

Autor:

29.05.2023

Angielski dla dzieci - jak zachęcić i nauczyć nasze pociechy angielskiego?

Angielski jest bardzo ważną umiejętnością w życiu codziennym. Nic dziwnego, że my rodzice, jako świadomi obywatele obecnego świata chcemy uczyć nasze dzieci tego języka, jak najszybciej. Niektóre szkoły językowe oferują tego typu zajęcia już dla 3 miesięcznych dzieci.

29.05.2023

Samodzielna nauka angielskiego - czy jest efektywna? Czy można nauczyć się angielskiego samodzielnie?

Angielski to język, który powinien znać każdy z nas. Jest to język międzynarodowy, który możliwa nam porozumiewanie się niemal na całym świecie. Nauka angielskiego nie musi być skomplikowana. Istnieją nawet osoby, które twierdzą, że języka obcego można uczyć się samodzielnie, ale czy na pewno tak jest? Przekonajcie się sami!

29.05.2023

Jak napisać list po angielsku? Przydatne zwroty i rady

Rozpoczęcie roku szkolnego za nami. Część z uczniów w tym roku będzie przygotowywać się do matury lub egzaminu ósmoklasisty. Jedną z umiejętności, którą trzeba opanować jest napisanie listu po angielsku - formalnego lub nieformalnego.

29.05.2023

Najpopularniejsze języki obce - których języków najchętniej się uczymy?

Znajomość języków obcych jest bardzo istotna. Jest to klucz do sukcesu i komunikacji między poszczególnymi narodowościami. Obecnie uważa się, że językiem międzynarodowym jest angielski - posługuje się nim największa liczba osób na świecie. Należy jednak pamiętać, że do najpopularniejszych języków nie należy tylko angielski, ale również m.in. hiszpański, arabski czy mandaryński.

29.05.2023

W jakim wieku jest za późno na naukę języka obcego?

Jeszcze kilkanaście lat temu nauka języków obcych w szkołach nie była tak rozpowszechniona. Do tego przedmiotu często uczniowie i nauczyciele podchodzili, jak do tego “mniej ważniejszego”. Dodatkowo, jeżeli jesteś w grupie wiekowej 40+, to najprawdopodobniej w szkołach, mało kto uczył się np. języka angielskiego, który jest tak bardzo dzisiaj potrzebny.

29.05.2023

Czy znajomość języków wpływa na poziom IQ?

Do tego, że języki obce są ważną częścią naszego życia, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Pozwalają nam na międzynarodową komunikację, naukę, rozwój zawodowy i poznawanie nowych osób. Czy oprócz tego nauka języków obcych wpływa na coś jeszcze? Czy osoby, które znają, chociaż jeden język obcy mają wyższy poziom IQ?

29.05.2023

Zajęcia indywidualne czy grupowe - co lepiej wybrać?

Rok szkolny rozpoczął się już na dobre. Każdy z uczniów ma za sobą już pierwsze kartkówki czy sprawdziany, dlatego też przychodzi ten moment, gdy coraz więcej osób zastanawia się nad zajęciami dodatkowymi. Korepetycje to zawsze dobry pomysł na poszerzenie swojej wiedzy i zwiększenie umiejętności, dlatego też dzisiaj opowiemy Wam zarówno o wadach, jak i zaletach zajęć indywidualnych i grupowych.

29.05.2023

Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim - co musisz wiedzieć?

W niektórych firmach pracownicy muszą porozumiewać się w języku angielskim. Coraz częściej jest wymagana znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Dodatkowo po wybuchu pandemii koronawirusa zwiększyła się możliwość pracy w firmach międzynarodowych - zdalnie, gdzie również jest potrzebny język angielski.

29.05.2023

Mówienie, czy pisanie po angielsku - co jest ważniejsze?

Bardzo często osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim (lub innym językiem obcym) zadają sobie pytanie - czego najpierw się nauczyć - pisać, czy mówić? Czy ważne są zasady gramatyczne, czy można je jednak zostawić na później? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

01.01.1970

Najpopularniejsze języki w Europie

Języki są bardzo cenne w dzisiejszym świecie. Kiedyś wiodącym dla wszystkich był angielski. Dzisiaj nadal tak jest (bo bądź co bądź) w Europie większość osób potrafi się porozumiewać w tym języku. Zauważono jednak trend, który pokazuje, że nie tylko angielski jest ważny. Coraz częściej w ofertach pracy w wymaganiach znajdziemy obowiązkową lub mile widzianą znajomość języka francuskiego, duńskiego czy hiszpańskiego. W związku z tym dzisiaj chcemy opowiedzieć nieco więcej o najpopularniejszych jęz

18.08.2023

Liczba mnoga i pojedyncza w języku angielskim - najważniejsze zasady

Rzeczowniki w języku angielskim podobnie, jak w polskim pełnią funkcje identyfikowania rzeczy, miejsc i istot żywych (np. ludzi i zwierząt). W tym artykule przedstawimy zasady dotyczące tworzenia liczby mnogiej w języku angielskim. Pokażemy najważniejsze zasady i podamy przykłady rzeczowników nieregularnych.

22.09.2023

Najlepsze podcasty do nauki angielskiego

Słuchawki na uszy, smartfon w dłoń, przycisk „play” i możemy przenieść się do innego świata. Tym razem nie będzie to sfera muzyczna, a kraina pełna ciekawych – czasem wręcz fascynujących – audycji. Najpiękniejsze w całym tym boomie na podcasty jest to, że są one dostępne za darmo i przy okazji… mogą pomóc w nauce!

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.

13.10.2023

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!

17.10.2023

Present Simple i Present Continuous - porównanie czasów teraźniejszych

Od czegoś zawsze trzeba zacząć, dlatego większość podręczników do nauki języka angielskiego na pierwszy „gramatyczny ogień” wrzuca dwa stosunkowo proste czasy. Ich obecność nie jest przypadkowa, bo chcąc porozumiewać się w tym języku na co dzień, nawet w najbardziej ograniczonej formie, te dwa czasy po prostu znać wypada. Present Simple, Present Continuous - dziś nie będą miały przed nami tajemnic!

03.11.2023

Dobry korepetytor – gdzie go szukać i jak rozpoznać? Praktyczny przewodnik

Nauczycieli udzielających korepetycji jest całkiem sporo, ale nie wszyscy reprezentują ten sam poziom pod kątem wiedzy i zaangażowania. Oczywiście na końcowy sukces składają się dwie strony – umiejętności korepetytora oraz chęci samego ucznia – ale jednak ciężar w większości przypadków jest mocno przeniesiony na stronę mentora. Warto powiedzieć również całkiem wprost, że „korki” to po prostu usługa płatna, a od tego typu czynności oczekujemy jak najwyższej jakości oraz określonych konwersji. Jak

09.11.2023

Brytyjski akcent - jak opanować? Praktyczne wskazówki na drodze do kształtowania wymowy

Stopniowe opanowywanie języka obcego kojarzy nam się zazwyczaj z dwoma najważniejszymi umiejętnościami: poznawaniem nowych słów i szlifowaniem gramatyki. Tymczasem można śmiało dołożyć jeszcze jedną, czasem niedocenianą zdolność, czyli wymowę z odpowiednim akcentem.

28.11.2023

Czasowniki modalne w języku angielskim - wszystko, co musisz wiedzieć

Nawet, jeśli jeszcze nie wiesz, czym są czasowniki modalne, to już się pewnie z nimi zetknąłeś. Są one nie tylko niezmiernie popularne, ale też użyteczne. Właściwie ciężko wyobrazić sobie dłuższą konwersację bez konieczności użycia choćby jednego z nich. Dziś o czasownikach modalnych opowiemy nieco więcej, oczywiście jak zawsze podając interesujące przykłady i opisując zastosowanie. Zaciekawienie zbudowane? Czas na naukę!

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!