Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Najpopularniejsze języki obce - których języków najchętniej się uczymy?

Znajomość języków obcych jest bardzo istotna. Jest to klucz do sukcesu i komunikacji między poszczególnymi narodowościami. Obecnie uważa się, że językiem międzynarodowym jest angielski - posługuje się nim największa liczba osób na świecie. Należy jednak pamiętać, że do najpopularniejszych języków nie należy tylko angielski, ale również m.in. hiszpański, arabski czy mandaryński.

Ranking najpopularniejszych języków obcych

Na świecie jest używanych ponad 7000 różnych języków. Co ciekawe zaledwie 23 z nich wystarczą, do porozumiewania się przed ponad połowę ludzi na świecie. Dzisiaj wszyscy zdajemy sobie sprawę z istoty posługiwania się językami obcymi. Pozwala to na sprawne zwiedzanie, odkrywanie świata czy budowanie kariery zawodowej i poznawanie innych ludzi.

Poniżej przedstawiamy ranking najpopularniejszych języków obcych:

  1. Język angielski;
  2. Język mandaryński;
  3. Język hindi;
  4. Język hiszpański;
  5. Język francuski;
  6. Język arabski;
  7. Język bengalski;
  8. Język rosyjski;
  9. Język portugalski;
  10. Język indonezyjski

Język angielski - ile osób posługuje się tym językiem i dlaczego jest tak bardzo popularny?

Język angielski - ile osób posługuje się tym językiem i dlaczego jest tak bardzo popularny?

Język angielski jest obecnie uważany za język międzynarodowy. Jest używany domyślnie w wielu branżach, np. technologii, turystyce czy biznesie. Umożliwia sprawną komunikację niemal w każdym kraju. Co ciekawe mamy ponad 379 milionów rodzimych użytkowników tego języka, natomiast ponad 750 milionów osób używa angielskiego, jako języka obcego (są jego nie rodzimymi użytkownikami).

Język mandaryński - jako zbiór dialektów chińskich

Język mandaryński to zbiór wielu dialektów chińskich. Dialekty te są potocznie nazywane językiem mandaryńskim, ponieważ wszyscy użytkownicy odmian tego języka mogą bez większych problemów sprawienie się porozumiewać. W związku z tym, że Chiny są jednym z największych krajów na świecie, język ten jest niezwykle popularny. Jest to pierwszy język dla ponad 915 milionów osób. Oprócz tego chiński opanowało również ponad 200 milionów osób, dla których nie był to język ojczysty. Szacuje się, że około 20% wszystkich użytkowników Internetu pochodzi z Chin, jednak zaledwie 1% publikowanych treści jest dedykowana dla tej grupy osób - w języku chińskim/mandaryńskim.

Język hindi - język urzędowy w Indii

Hindi jest językiem ojczystym dla ponad 340 milionów osób. Co ciekawe, używa go około 275 milionów nierodzimych użytkowników tego języka. Hindi jest używany w Indiach - jest również jednym z języków urzędowych w tej części świata. Jego popularność jest związana głównie z tym, że Indie są jednym z większych krajów pod względem ludności.

Język hiszpański - jeden z najpopularniejszych języków używanych w internecie

Język hiszpański jest jednym z popularniejszych języków pod względem rodzimych użytkowników. Z hiszpańskim spotkamy się zarówno w Ameryce, jak i Afryce czy Azji i Europie. Posługuje się nim ponad 460 milionów osób, a zaledwie 74 miliony opanowały ten język, jako drugi - są nierodzimymi użytkownikami hiszpańskiego.

Co ciekawe, osoby, które posługują się zarówno językiem angielskim, jak i hiszpańskim mogą zrozumieć aż jednego na trzech użytkowników Internetu (na podstawie danych z 2019 roku). Dodatkowo ponad 60% treści publikowanych w internecie jest właśnie w tych językach.

Język francuski - język używany w 29 krajach

Język francuski jest używany przez ponad 280 milionów osób (zaledwie 77 milionów osób to rodzimi użytkownicy francuskiego). Popularność tego języka wzrosła za sprawą kolonializmu - jest on również używany, jako język urzędowy aż w 29 krajach. Francuski przez setki lat wyrobił sobie miano języka kultury.

Język arabski - jako język urzędowy w 26 krajach

Większość osób posługujących się językiem arabskim to osoby, dla których jest to język ojczysty - aż 245 milionów, gdzie jest on używany łącznie przez 274 miliony osób. Arabski podobnie, jak mandaryński, to zbiór dialektów - ze względu na duży obszar terytorialny tego języka. Obecnie jest on uznawany za język urzędowy aż w 26 krajach. Arabski jest używany podczas liturgii islamu. Uważany jest również za skarbnicę kultury. Jest także niezbędny w biznesie (chodzi o tę część świata - w pozostałych częściach świata dominuje język angielski).

Język bengalski - jak gęstość zaludnienia wpływa na popularność języka?

Język bengalski nie jest rozpowszechniony na całym świecie, a w Bangladeszu. Jest jednak jednym z popularniejszych pod względem ilości osób, które się nim posługują - aż 265 milionów osób (gdzie dla 228 milionów jest to rodzimy język). Bangladesz to państwo, w którym gęstość zaludnienia jest ogromna - w kraju tym mieszka ponad 164 miliony osób, a język ten jest używany w niektórych regionach Indii.

Język rosyjski - jeden z najbardziej rozpowszechnionych języków

Kolejnym językiem w rankingu jest rosyjski - posługuje się nim ponad 255 milionów osób. Jest on jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków - jest to głównie związane z zasięgiem terytorialnym Rosji. Rosyjski jest używany nie tylko w samej Rosji, ale również w niektórych krajach, które należały kiedyś do Związku Radzieckiego - m.in. w Ukrainie i Białorusi.

Język portugalski - najpopularniejszy język na półkuli południowej

Język portugalski jest najczęściej używanym językiem na półkuli południowej - posługuje się nim około 222 milionów osób (jako języka ojczystego) i około 13 milionów w przypadku nierodzimych użytkowników. Swoją popularność portugalski zawdzięcza głównie kolonializmu. Obecnie jest używany, jako język urzędowy w 9 krajach na kilku kontynentach - Europie, Ameryce, Afryce i Azji.

Język indonezyjski - język, który umożliwia sprawną komunikację

Język indonezyjski jest najpopularniejszy wśród nierodzimych użytkowników - posługuje się nim ponad 155 milionów osób, przy czym zaledwie 43 miliony użytkowników używa tego języka, jako pierwszego. Jest językiem urzędowym w Indonezji i co ciekawe, pozwala na sprawną komunikację w tym kraju. W tym miejscu musimy podkreślić, że w indonezji żyje wiele osób, które są użytkownikami ponad 200 różnych języków.

Jakiego języka obcego warto się uczyć?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie - wszystko zależy od kierunku zawodowego czy turystycznego, który chce się przyjąć. Obecnie nadal uważa się, że języka angielski, jest językiem międzynarodowym i umożliwia porozumiewanie się niemal w każdym miejscu na świecie. Pewne jest to, że jeżeli poszukuje się języka najbardziej uniwersalnego, który umożliwia sprawną komunikację na całym świecie, najlepszym wyborem będzie angielski lub hiszpański. Nie zapominajmy jednak, że w niektórych regionach świata, znacznie bardziej może przydać się znajomość portugalskiego czy mandaryńskiego.

Autor:

18.06.2024

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy…

09.06.2024

Czasy przeszły w angielskim – jak je stosować?

Gdy o czymś opowiadamy, najczęściej nie możemy posłużyć się czasem teraźniejszym. Sięgamy do przeszłości, więc naturalne jest, że musimy użyć właściwego zwrotu. Dziś spoglądamy najprościej jak się da na konstrukcje gramatyczne dotyczące wszystkich czasów przeszłych w języku angielskim.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

29.05.2023

Zajęcia indywidualne czy grupowe - co lepiej wybrać?

Rok szkolny rozpoczął się już na dobre. Każdy z uczniów ma za sobą już pierwsze kartkówki czy sprawdziany, dlatego też przychodzi ten moment, gdy coraz więcej osób zastanawia się nad zajęciami dodatkowymi. Korepetycje to zawsze dobry pomysł na poszerzenie swojej wiedzy i zwiększenie umiejętności, dlatego też dzisiaj opowiemy Wam zarówno o wadach, jak i zaletach zajęć indywidualnych i grupowych.

29.05.2023

Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim - co musisz wiedzieć?

W niektórych firmach pracownicy muszą porozumiewać się w języku angielskim. Coraz częściej jest wymagana znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Dodatkowo po wybuchu pandemii koronawirusa zwiększyła się możliwość pracy w firmach międzynarodowych - zdalnie, gdzie również jest potrzebny język angielski.

17.10.2023

Present Simple i Present Continuous - porównanie czasów teraźniejszych

Od czegoś zawsze trzeba zacząć, dlatego większość podręczników do nauki języka angielskiego na pierwszy „gramatyczny ogień” wrzuca dwa stosunkowo proste czasy. Ich obecność nie jest przypadkowa, bo chcąc porozumiewać się w tym języku na co dzień, nawet w najbardziej ograniczonej formie, te dwa czasy po prostu znać wypada. Present Simple, Present Continuous - dziś nie będą miały przed nami tajemnic!