Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Najpopularniejsze języki obce - których języków najchętniej się uczymy?

Znajomość języków obcych jest bardzo istotna. Jest to klucz do sukcesu i komunikacji między poszczególnymi narodowościami. Obecnie uważa się, że językiem międzynarodowym jest angielski - posługuje się nim największa liczba osób na świecie. Należy jednak pamiętać, że do najpopularniejszych języków nie należy tylko angielski, ale również m.in. hiszpański, arabski czy mandaryński.

Ranking najpopularniejszych języków obcych

Na świecie jest używanych ponad 7000 różnych języków. Co ciekawe zaledwie 23 z nich wystarczą, do porozumiewania się przed ponad połowę ludzi na świecie. Dzisiaj wszyscy zdajemy sobie sprawę z istoty posługiwania się językami obcymi. Pozwala to na sprawne zwiedzanie, odkrywanie świata czy budowanie kariery zawodowej i poznawanie innych ludzi.

Poniżej przedstawiamy ranking najpopularniejszych języków obcych:

  1. Język angielski;
  2. Język mandaryński;
  3. Język hindi;
  4. Język hiszpański;
  5. Język francuski;
  6. Język arabski;
  7. Język bengalski;
  8. Język rosyjski;
  9. Język portugalski;
  10. Język indonezyjski

Język angielski - ile osób posługuje się tym językiem i dlaczego jest tak bardzo popularny?

Język angielski - ile osób posługuje się tym językiem i dlaczego jest tak bardzo popularny?

Język angielski jest obecnie uważany za język międzynarodowy. Jest używany domyślnie w wielu branżach, np. technologii, turystyce czy biznesie. Umożliwia sprawną komunikację niemal w każdym kraju. Co ciekawe mamy ponad 379 milionów rodzimych użytkowników tego języka, natomiast ponad 750 milionów osób używa angielskiego, jako języka obcego (są jego nie rodzimymi użytkownikami).

Język mandaryński - jako zbiór dialektów chińskich

Język mandaryński to zbiór wielu dialektów chińskich. Dialekty te są potocznie nazywane językiem mandaryńskim, ponieważ wszyscy użytkownicy odmian tego języka mogą bez większych problemów sprawienie się porozumiewać. W związku z tym, że Chiny są jednym z największych krajów na świecie, język ten jest niezwykle popularny. Jest to pierwszy język dla ponad 915 milionów osób. Oprócz tego chiński opanowało również ponad 200 milionów osób, dla których nie był to język ojczysty. Szacuje się, że około 20% wszystkich użytkowników Internetu pochodzi z Chin, jednak zaledwie 1% publikowanych treści jest dedykowana dla tej grupy osób - w języku chińskim/mandaryńskim.

Język hindi - język urzędowy w Indii

Hindi jest językiem ojczystym dla ponad 340 milionów osób. Co ciekawe, używa go około 275 milionów nierodzimych użytkowników tego języka. Hindi jest używany w Indiach - jest również jednym z języków urzędowych w tej części świata. Jego popularność jest związana głównie z tym, że Indie są jednym z większych krajów pod względem ludności.

Język hiszpański - jeden z najpopularniejszych języków używanych w internecie

Język hiszpański jest jednym z popularniejszych języków pod względem rodzimych użytkowników. Z hiszpańskim spotkamy się zarówno w Ameryce, jak i Afryce czy Azji i Europie. Posługuje się nim ponad 460 milionów osób, a zaledwie 74 miliony opanowały ten język, jako drugi - są nierodzimymi użytkownikami hiszpańskiego.

Co ciekawe, osoby, które posługują się zarówno językiem angielskim, jak i hiszpańskim mogą zrozumieć aż jednego na trzech użytkowników Internetu (na podstawie danych z 2019 roku). Dodatkowo ponad 60% treści publikowanych w internecie jest właśnie w tych językach.

Język francuski - język używany w 29 krajach

Język francuski jest używany przez ponad 280 milionów osób (zaledwie 77 milionów osób to rodzimi użytkownicy francuskiego). Popularność tego języka wzrosła za sprawą kolonializmu - jest on również używany, jako język urzędowy aż w 29 krajach. Francuski przez setki lat wyrobił sobie miano języka kultury.

Język arabski - jako język urzędowy w 26 krajach

Większość osób posługujących się językiem arabskim to osoby, dla których jest to język ojczysty - aż 245 milionów, gdzie jest on używany łącznie przez 274 miliony osób. Arabski podobnie, jak mandaryński, to zbiór dialektów - ze względu na duży obszar terytorialny tego języka. Obecnie jest on uznawany za język urzędowy aż w 26 krajach. Arabski jest używany podczas liturgii islamu. Uważany jest również za skarbnicę kultury. Jest także niezbędny w biznesie (chodzi o tę część świata - w pozostałych częściach świata dominuje język angielski).

Język bengalski - jak gęstość zaludnienia wpływa na popularność języka?

Język bengalski nie jest rozpowszechniony na całym świecie, a w Bangladeszu. Jest jednak jednym z popularniejszych pod względem ilości osób, które się nim posługują - aż 265 milionów osób (gdzie dla 228 milionów jest to rodzimy język). Bangladesz to państwo, w którym gęstość zaludnienia jest ogromna - w kraju tym mieszka ponad 164 miliony osób, a język ten jest używany w niektórych regionach Indii.

Język rosyjski - jeden z najbardziej rozpowszechnionych języków

Kolejnym językiem w rankingu jest rosyjski - posługuje się nim ponad 255 milionów osób. Jest on jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków - jest to głównie związane z zasięgiem terytorialnym Rosji. Rosyjski jest używany nie tylko w samej Rosji, ale również w niektórych krajach, które należały kiedyś do Związku Radzieckiego - m.in. w Ukrainie i Białorusi.

Język portugalski - najpopularniejszy język na półkuli południowej

Język portugalski jest najczęściej używanym językiem na półkuli południowej - posługuje się nim około 222 milionów osób (jako języka ojczystego) i około 13 milionów w przypadku nierodzimych użytkowników. Swoją popularność portugalski zawdzięcza głównie kolonializmu. Obecnie jest używany, jako język urzędowy w 9 krajach na kilku kontynentach - Europie, Ameryce, Afryce i Azji.

Język indonezyjski - język, który umożliwia sprawną komunikację

Język indonezyjski jest najpopularniejszy wśród nierodzimych użytkowników - posługuje się nim ponad 155 milionów osób, przy czym zaledwie 43 miliony użytkowników używa tego języka, jako pierwszego. Jest językiem urzędowym w Indonezji i co ciekawe, pozwala na sprawną komunikację w tym kraju. W tym miejscu musimy podkreślić, że w indonezji żyje wiele osób, które są użytkownikami ponad 200 różnych języków.

Jakiego języka obcego warto się uczyć?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie - wszystko zależy od kierunku zawodowego czy turystycznego, który chce się przyjąć. Obecnie nadal uważa się, że języka angielski, jest językiem międzynarodowym i umożliwia porozumiewanie się niemal w każdym miejscu na świecie. Pewne jest to, że jeżeli poszukuje się języka najbardziej uniwersalnego, który umożliwia sprawną komunikację na całym świecie, najlepszym wyborem będzie angielski lub hiszpański. Nie zapominajmy jednak, że w niektórych regionach świata, znacznie bardziej może przydać się znajomość portugalskiego czy mandaryńskiego.

Autor:

29.05.2023

Angielski dla dzieci - jak zachęcić i nauczyć nasze pociechy angielskiego?

Angielski jest bardzo ważną umiejętnością w życiu codziennym. Nic dziwnego, że my rodzice, jako świadomi obywatele obecnego świata chcemy uczyć nasze dzieci tego języka, jak najszybciej. Niektóre szkoły językowe oferują tego typu zajęcia już dla 3 miesięcznych dzieci.

29.05.2023

Samodzielna nauka angielskiego - czy jest efektywna? Czy można nauczyć się angielskiego samodzielnie?

Angielski to język, który powinien znać każdy z nas. Jest to język międzynarodowy, który możliwa nam porozumiewanie się niemal na całym świecie. Nauka angielskiego nie musi być skomplikowana. Istnieją nawet osoby, które twierdzą, że języka obcego można uczyć się samodzielnie, ale czy na pewno tak jest? Przekonajcie się sami!

29.05.2023

Jak napisać list po angielsku? Przydatne zwroty i rady

Rozpoczęcie roku szkolnego za nami. Część z uczniów w tym roku będzie przygotowywać się do matury lub egzaminu ósmoklasisty. Jedną z umiejętności, którą trzeba opanować jest napisanie listu po angielsku - formalnego lub nieformalnego.

29.05.2023

Media społecznościowe a nauka języka obcego - mogą być przydatne czy tylko przeszkadzają?

Media społecznościowe są ważną częścią naszego życia. Umożliwiają nie tylko dostęp do informacji z całego świata, ale także kontaktowanie się z innymi osobami. Zapewniają również rozrywkę i są sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nikt nie wyobraża sobie dzisiaj życia bez internetu. Jest wykorzystywany do wszystkiego, ale czy do zdobywania wiedzy również? Jak media społecznościowe wpływają na naukę?

29.05.2023

W jakim wieku jest za późno na naukę języka obcego?

Jeszcze kilkanaście lat temu nauka języków obcych w szkołach nie była tak rozpowszechniona. Do tego przedmiotu często uczniowie i nauczyciele podchodzili, jak do tego “mniej ważniejszego”. Dodatkowo, jeżeli jesteś w grupie wiekowej 40+, to najprawdopodobniej w szkołach, mało kto uczył się np. języka angielskiego, który jest tak bardzo dzisiaj potrzebny.

29.05.2023

Czy znajomość języków wpływa na poziom IQ?

Do tego, że języki obce są ważną częścią naszego życia, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Pozwalają nam na międzynarodową komunikację, naukę, rozwój zawodowy i poznawanie nowych osób. Czy oprócz tego nauka języków obcych wpływa na coś jeszcze? Czy osoby, które znają, chociaż jeden język obcy mają wyższy poziom IQ?

29.05.2023

Zajęcia indywidualne czy grupowe - co lepiej wybrać?

Rok szkolny rozpoczął się już na dobre. Każdy z uczniów ma za sobą już pierwsze kartkówki czy sprawdziany, dlatego też przychodzi ten moment, gdy coraz więcej osób zastanawia się nad zajęciami dodatkowymi. Korepetycje to zawsze dobry pomysł na poszerzenie swojej wiedzy i zwiększenie umiejętności, dlatego też dzisiaj opowiemy Wam zarówno o wadach, jak i zaletach zajęć indywidualnych i grupowych.

29.05.2023

Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim - co musisz wiedzieć?

W niektórych firmach pracownicy muszą porozumiewać się w języku angielskim. Coraz częściej jest wymagana znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Dodatkowo po wybuchu pandemii koronawirusa zwiększyła się możliwość pracy w firmach międzynarodowych - zdalnie, gdzie również jest potrzebny język angielski.

29.05.2023

Mówienie, czy pisanie po angielsku - co jest ważniejsze?

Bardzo często osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim (lub innym językiem obcym) zadają sobie pytanie - czego najpierw się nauczyć - pisać, czy mówić? Czy ważne są zasady gramatyczne, czy można je jednak zostawić na później? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

01.01.1970

Najpopularniejsze języki w Europie

Języki są bardzo cenne w dzisiejszym świecie. Kiedyś wiodącym dla wszystkich był angielski. Dzisiaj nadal tak jest (bo bądź co bądź) w Europie większość osób potrafi się porozumiewać w tym języku. Zauważono jednak trend, który pokazuje, że nie tylko angielski jest ważny. Coraz częściej w ofertach pracy w wymaganiach znajdziemy obowiązkową lub mile widzianą znajomość języka francuskiego, duńskiego czy hiszpańskiego. W związku z tym dzisiaj chcemy opowiedzieć nieco więcej o najpopularniejszych jęz

18.08.2023

Liczba mnoga i pojedyncza w języku angielskim - najważniejsze zasady

Rzeczowniki w języku angielskim podobnie, jak w polskim pełnią funkcje identyfikowania rzeczy, miejsc i istot żywych (np. ludzi i zwierząt). W tym artykule przedstawimy zasady dotyczące tworzenia liczby mnogiej w języku angielskim. Pokażemy najważniejsze zasady i podamy przykłady rzeczowników nieregularnych.

22.09.2023

Najlepsze podcasty do nauki angielskiego

Słuchawki na uszy, smartfon w dłoń, przycisk „play” i możemy przenieść się do innego świata. Tym razem nie będzie to sfera muzyczna, a kraina pełna ciekawych – czasem wręcz fascynujących – audycji. Najpiękniejsze w całym tym boomie na podcasty jest to, że są one dostępne za darmo i przy okazji… mogą pomóc w nauce!

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.

13.10.2023

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!

17.10.2023

Present Simple i Present Continuous - porównanie czasów teraźniejszych

Od czegoś zawsze trzeba zacząć, dlatego większość podręczników do nauki języka angielskiego na pierwszy „gramatyczny ogień” wrzuca dwa stosunkowo proste czasy. Ich obecność nie jest przypadkowa, bo chcąc porozumiewać się w tym języku na co dzień, nawet w najbardziej ograniczonej formie, te dwa czasy po prostu znać wypada. Present Simple, Present Continuous - dziś nie będą miały przed nami tajemnic!

03.11.2023

Dobry korepetytor – gdzie go szukać i jak rozpoznać? Praktyczny przewodnik

Nauczycieli udzielających korepetycji jest całkiem sporo, ale nie wszyscy reprezentują ten sam poziom pod kątem wiedzy i zaangażowania. Oczywiście na końcowy sukces składają się dwie strony – umiejętności korepetytora oraz chęci samego ucznia – ale jednak ciężar w większości przypadków jest mocno przeniesiony na stronę mentora. Warto powiedzieć również całkiem wprost, że „korki” to po prostu usługa płatna, a od tego typu czynności oczekujemy jak najwyższej jakości oraz określonych konwersji. Jak

09.11.2023

Brytyjski akcent - jak opanować? Praktyczne wskazówki na drodze do kształtowania wymowy

Stopniowe opanowywanie języka obcego kojarzy nam się zazwyczaj z dwoma najważniejszymi umiejętnościami: poznawaniem nowych słów i szlifowaniem gramatyki. Tymczasem można śmiało dołożyć jeszcze jedną, czasem niedocenianą zdolność, czyli wymowę z odpowiednim akcentem.

28.11.2023

Czasowniki modalne w języku angielskim - wszystko, co musisz wiedzieć

Nawet, jeśli jeszcze nie wiesz, czym są czasowniki modalne, to już się pewnie z nimi zetknąłeś. Są one nie tylko niezmiernie popularne, ale też użyteczne. Właściwie ciężko wyobrazić sobie dłuższą konwersację bez konieczności użycia choćby jednego z nich. Dziś o czasownikach modalnych opowiemy nieco więcej, oczywiście jak zawsze podając interesujące przykłady i opisując zastosowanie. Zaciekawienie zbudowane? Czas na naukę!

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!